Хубавото на всички маслени сладки, е че са вкусни. Обикновено съдържат не повече от пет съставки, нямат особени изисквания и продукти за приготвянето им и дори не са атрактивни с външния си вид, който най-често е топче покрито с пудра захар. Имам предвид, не са цветни, не са със сложна декорация, не са нищо повече от една вкусна хапка. Обяснявам си това с маслото. Обяснявам си още, че семплото може да бъде много вкусно и точно на това залагам тази година при коледните сладки.
Hallongrottor или „малинови дупки“ са типични шведски маслени сладки. Научих за тях съвсем спонтанно и когато потърсих повече информация, открих, че в книгата The Nordic Cookbook има рецепта за тях. Там се наричат бисквитите на Дъглас и дължат името си от популярността им в ресторант Faviken, когато първият шеф готвач на ресторанта започва да ги приготвя по старата рецепта на неговата баба. (Уау!)
Споменава се, че дори след неговото оттегляне, в ресторанта се е запазила традиция тези сладки да се приготвят и поднасят след закуска или следобед с кафе, или това, което на шведски наричат fika. Нещо като традиционното пиене на чай в Англия, при което се поднасят малки хапки. Или пък като неизползваното сега при нас, но останало като спомен от старите книги – пиене на турско кафе с бяло сладко.
Изобщо, малките моменти от деня, в които се отпускаш и наслаждаваш над чаша с гореща ароматна течност, нещо за похапване и социален контакт с непринудени разговори. А както наскоро разбрах, че се казва, след като посетих курса на Ана Динкова за „Добри обноски“ – изкуството на малкия разговор. Винаги е полезно да знаем как е прието да говорим и как да се държим, независимо от ситуацията. И винаги би било полезно, за онези, които искат да бъдат домакини от край до край, да научат нова рецепта (това аз го казвам), която могат да използват веднага или за която да имат едно на наум, за когато им се наложи.
Шведските маслени сладки със сладко от малини са едно чудесно допълнение към тези малки моменти с непринудени разговори. Макар да ги слагам в коледната селекция, те не са типично коледни, но някак им отива да бъдат. Защото вкусът им е много добър и би се харесал на всеки човек, включително на твоите гости. Защото са издръжливи и могат да се приготвят предварително с дни. И защото са лесни, с достъпни съставки, една от които може да бъде сладкото, което баба ти даде тази есен или което сама приготви. Все едно. Важното е да има масло. Маслото прави сладките толкова добри. Вече нямам никакви съмнения за това.
Рецептата за маслените сладки, както и начина им на приготвяне, който Дъглас прави популярни във Faviken, много напомнят на онова, което в Америка наричат Thumbprint Cookies. В тази ситуация, не успях на намеря информация кое от кое произхожда първо, макар да съм склонна да мисля, че Швеция има предимство. При всички положения може да срещнеш най-разнообразни вариации на маслени сладки с дупка направена от пръста, която е напълнена със сладко, лимонов крем, шоколад или поредната импровизация върху тях с цитрусов крем. Но това не е всичко. Открих и още един начин за приготвяне и сервиране на сладките. И този начин, като че ли повече ми допада.
Той не изисква нищо по-особено за рецептата, но е важно да имаш форма и хартиени чашки за мини мъфини, в които да сглобиш цялата хапка. Намерих този начин за по-удобен, както за приготвяне, така и за сервиране, но още по-хубавата част е че така приготвени събират повече сладко. Йее, кой не иска повече малини в сладката маслена хапка?!
Шведски маслени бисквити с малиново сладко
Рецептата е адаптирана от книгата The Nordic Cookbook и представена от мен в два варианта. Единият, описан в книгата е начина на Дъглас (повече информация в текста над рецептата) и представлява маслени сладки с дупка, която се запълва със сладко от малини и изпечени в тава. Вторият начин е този, който ме впечатли и видях при търсенето на повече информация за сладките – тестото се оформя във форми за мини мъфини, в хартиени чашки; напълват се със сладко и се пекат във формите. Който и вариант да избереш (а може да пробваш и двата с една доза), се получават около 50 броя сладки.
Традиционното сладко от малини може да се замени с друго сладко или мармалад по-твой избор. Важното в случая е сладкото или мармаладът да бъдат гъсти.
За 50 броя, от който и да е вариант.
Продукти:
- 500 г брашно
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 220 г захар
- 300 г меко масло
- 2 яйца, леко разбити с вилица
- сладко от малини
- пудра захар за поръсване (по желание)
Фурната се нагрява на 200ºC.
В купа се смесват брашното, бакпулверът и захарта. Добавя се маслото и съставките се претриват с пръсти докато се образуват трохи. Добавят се яйцата и сместа се омесва докато се образува меко тесто. Тестото не бива да се меси дълго, а само докато сухите съставки се съберат. Това ще направи сладките по-пръхкави и по-малко жилави. От тестото се правят топчета с големина на орех.
Вариант 1
Топчетата се подреждат в тава върху хартия за печене на разстояние едно от друго. В центъра им се прави дупка с помощта на пръст. Дупката се запълва със сладко от малини. Сладките се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 12-14 минути или докато краищата им започнат да придобиват златист цвят. След като се извадят от фурната се оставят в тавата за 5 минути и тогава се прехвърлят върху решетка докато изстинат напълно.
Вариант 2
Подготвя се форма за мини мъфини, чиито гнезда се запълват с хартиени чашки. Обновяване от 10.12.2017 – Диаметърът на основата на формите за мини мъфини е 3 см.
Топчетата тесто се поставят в чашките. В средата на всяко се прави дупка с помощта на пръст. Дупката се запълва със сладко от малини. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 20-22 минути. След като се извадят от фурната се оставят за 5 минути във формите и тогава се изваждат върху решетка докато се охладят напълно.
И при двата варианта сладките може да се поръсят с пудра захар, ако желаеш. Съхраняват се в добре затворена кутия на стайна температура за около седмица.
Забележка: Опитвала съм да правя дупки в сладките с какви ли не помощни инструменти, но нищо не е по-лесно и бързо от пръста на ръката. С палец се получава по-голяма дупка, която изисква дооформяне, а с показалеца става добре оформена вдлъбнатина. Пробвай, за да видиш кое ще ти допадне повече.
Други рецепти за дребни сладки и бисквити
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Мамул – арабски сладки с пълнеж от фурми или шамфъстък
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Тройно джинджифилови бисквити с меласа
- Лебкухен
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- Йоана на Земята – История за курабийки
- Локумки
- Ванилови полумесеци с орехи и кардамон
- Кулуракя – гръцки великденски курабии
- Немски коледни курабии с бял пипер и захарна глазура (Pfeffernüsse)
- Как да си направя смес от подправки за коледни сладки
- Бадемови рогчета с шоколад
- Бисквити с лешников тахан и парченца шоколад
- Сладки линцер
- Бу! или как да си направя духчета от целувки
- Baci di Dama – италиански сладки с лешници и шоколад
Още рецепти от шведска кухня
- Многозърнести крекери с брашно от спелта
- Шведски шафранови кифлички (Lussekatter)
- Шведски канелени кифлички
- Два начина за приготвяне на гравлакс (маринована сьомга) и многозърнест ръжен хляб
- Една вариация на „Изкушението на Янсон“
- Шведски джинджифилови бисквити пепаркакор (Pepparkakor)
- Гльог
- Маринована херинга
- „Мухлясалият“ сладкиш на баба Рут
Ако търсиш нещо друго с малини
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Торта с горски плодове, личи и шамфъстък или тортата за моя рожден ден
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Малинов сладолед
- Малинада
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Торта с бадеми, млечен шоколад и плодов мус с рози или тортата за моя 40 рожден ден
- Мадлени
- Пай с горски плодове
- Малини с рози, ванилена панакота, хрупкава лимонова бисквита в бял шоколад
- „Шарена торта от шоколад“ или тортата за четвъртия рожден ден на Даниел
- Горски плодове с крем забайон
- Шоколадова торта с мус от крем-сирене и сладко от горски ягоди или тортата за третия рожден ден на Даниел
- Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини
- Шоколадов кейк с меренг, лешници и малинов сос
- Шоколадова Павлова с шоколадов крем и плодове
- Семифредо с маскарпоне и малини
- Маслени сладки с крем сирене и конфитюр
- Тарт с малини и боровинки
- Сладоледена терина
Добро утро Йоана!Фантастични сладки!Маслените са любими за мен!Ще ги приготвя скоро.Рецептите ти винаги са ррекрасни!Дерзай!!!
Прекрасни …грешка!
Тъкмо си мислех, че мъфиненият вариант ми стои малко тромав, не бях и вдянала, че е мини, обаче ме спечели с количеството сладко в този формат 🙂 Ще ги направя, благодаря ти! :-*
Привет Йоана!Божествени са ти рецептите!Поздравления!Бъди здрава!
Много са чаровни! Може се направят с два показалецови отпечатъка под ъгъл. След запълване със сладкото, отпечатъкът прилича на червено сърчице.
Чудно изглеждат и съвсем скоро ще ги приготвя 🙂 Йоана, с какъв диаметър дъно е тавата за мини мъфини, която ползваш? Около 3 сантиметра? Имам една, която никога не съм ползвала и тъкмо ще е повод да я извадя от шкафа, но гнезденцата й ми се струват по-малки от това на снимката, та затова питам, да не объркам нещо :).
Дъното на формите е точно 3 см. Спокойно може да използваш твоите за тази цел.
Супер са! Аз искам да питам защо трябва да ги печем със сладкото? Няма ли опасност да се разкиснат?
Не се разкисват, но ако сладкото е по-течно или пък с парченца плодове в сироп, тогава сиропът попива настрани от дупката по време на печенето. Това не се отразява на вкуса и текстурата, но външният вид на сладките не е привлекателен. Затова е хубаво да се използва стегнато сладко или мармалад. Пекат се с него, за да се обединят в една хапка. Сладкото буквално залепва и не може да падне после. Ако сладките се пекат без сладкото, дупката, която е направена ще се стесни или изгуби изцяло по време на печенето. И ако сладкото се сложи след изпичането, тогава ще бъде просто една бисквита намазана със сладко. Надявам се, че бях полезна и изчерпателна.
Изглеждат много добре, но не са сполучливи. Сладкото (гъсто катиo консистенция) се разтича по повърхността на мъфините при печене.
Дали сладките не са били препълнени със сладкото от малини, за да се разтича така? Аз използвам сладко от малини на Schwartau и винаги съм доволна. Не съм имала проблем и с домашен мармалад от ягоди и сладко и боровинки. Дайте ми повече информация по приготвянето, за да ви бъда полезна.
Здравейте !
Имам много домашни ябълки и прощъпалник на година и 3 месеца, който като сложа нещо в уста и той трябва да опита… 🙂 Имам огромно желание да направя сладките с мармалад от ябълки за да му давам и на него, но нямам никаква идея как да направя мармалад?! Mожете ли да ми помогнете с някоя рецепта? Четох най-различни рецепти, но нямам голям опит и не знам от коя ще излезе нещо, а тук каквото съм пробвала не съм сбъркала до сега!
Опитайте по рецептата за ябълково пюре от статията за ябълкови мъфини с орехи. Спокойно може да пропуснете подправките, ако сметнете за добре. Моето дете обича аромата на канела и нея не я спестявам никъде, но вие преценете за вашето. Приготвеното пюре може да се съхранява в буркан в хладилник до около седмица. Смятам, че това пюре ще стои добре върху маслените сладки, опитайте!
Красиви на външен вид и със сигурност са и вкусни. Бъди винаги оригинална.
Тази рецепта ме устройва идеално заради малкото захар в нея. Много благодаря! 🙂
Мила Йоана! От години правя тези сладки по рецепти от приятели в Швеция, превърнали са се за мен в една от онези сигурни рецепти, които макар и много обикновени, умеят да впечатляват. Другата седмица ще ги правя за колегите в офиса.
Едва ли има има „една автентична“ рецепта – в моята например не се слагат яйца, а само брашно, царевично нишесте, много малко пудра захар и 2-3 лъжици ледена вода. Текстурата е различна от маслените сладки, в които присъства яйце, аз определено ги предпочитам – въпреки че са малко по-тежки накрая и много крехки.
В моята рецепта ,след като се обедини тестото, се разделя на топки, от които се оформят продълговати кръгли фитили и се прибират в хладилника поне за 1 час. Изваждат се и се нарязват с нож кръгчета, подобни на твоите, в които се прави дупка с палец и се слага малиновото сладко.
Ах, мечти!
Звучат много пръхкави. 🙂 Ще се радвам да споделиш рецепта за тях.
Здравей,Йоана!Имам тук едно брашно 00,от мека пшеница,дали е подходящо за сладките?
Да, подходящо е. Единствено прецени дали няма да е необходимо малко повече, от това, което е в рецептата. Тестото трябва да е гладко и меко, но не лепкаво.
It is a masterpiece of its kind
Фантастични сладки, правят се изключително лесно, а са невероятни вкусни. Дори ги приготвих за Коледния базар в училището на детето ми.
Йоана, честита Коледа!
Сладките са наистина страхотни и вече ги правих трикратно, но ми свърши гъстото сладко. 🙂 Чудя се дали ще са сполучливи, ако ги слепя с дулче де лече или с лесният ти карамелен сос, като стегне? Имаш ли опит с това?
Нямам опит с това, но не виждам причина да не се получи добре. Може да процедираш с малко пълнеж като при бачи ди дама. Ако пък дулсето е по-стегнато, слагай по колкото бисквитата позволява.
Разкошни сладки! Тъкмо извадих втората партида от фурната 🙂 Страхотна маслена наслада 🙂
Много лесни и вкусни, аз ги правих със сладко от сини сливи и половината със сладко от ягоди. Издържат доста време. Когато са току що изпечени са чудесни.
Здравейте, имате ли представа дали ще се получи, ако заменя маслото със свинска мас?
Би трябвало да се получи със следните разлики – тестото ще стои по-меко, а изпечените сладки ще бъдат по-пръхкави и ронливи. Като за начало аз бих опитала с равни части масло и мас. Все пак присъствието на масло в тази рецепта е от съществено значение като носи основния вкус и аромат.
Стахотни са тези сладки, намалих дозата и пак ми се получи! Направих половината със сладко другата половина с бадем забит от горе:)
Имате много добри идеи и съм се възползвала от тях многократно:)редовно отварям сайта ви за нещо ново.Благодаря ви:)
Здравей! Може ли да използвам силиконова форма вместо хартиените чашки?
Не съм сигурна. Опасявам се, че при изваждането от силиконовите форми, сладките може да се деформират или разчупят. Вариант е може би да ги оставете да се охладят напълно във формите, а може би и в хладилник след това, преди да ги извадите от тях. След изваждането темперирайте на стайна температура, за да се усещат вкусни.
Ако решите да опитате, ще се радвам на обратна връзка.
Божествено вкусни сладки, приготят се лесно и бързо. Съжалявам само, че направих половин доза-следващия път цяла и половина. Благодаря ти Йоана за споделената рецепта и за всичките ти вкусни идеи. Бъди здрава и все така вдъхновяваща!
Здравейте, възможно ли е тестото да се приготви няколко седмици предварително, да се замрази и няколко дни преди празника да се размрази и да се изпекат сладките.
Благодаря!
Тестото може да се замрази до 3 месеца, хубаво опаковано. Размразява се в хладилник за една нощ. Ако е трудно за работа директно от хладилника се оставя 20-30 минути на стайна температура.