Две неща мога да кажа за скариди саганаки (γαρίδες σαγανάκι). Първо, това ястие е ястие на лятото. Затова и толкова време се бавя с него. Второ – изключително вкусно е. Затова и за две лета опитах най-разнообразни рецепти. Вкусно е заради комбинацията от продукти. Сладки скариди, свежи домати и зелени чушки, ароматно маслено сирене и няколко зелени подправки. Изключително вкусно е заради сезона, в който предпочитам да го приготвям, а именно в сезона на доматите, чушките и слънчевата топлина, която ни води към Средиземноморието. Тук е моментът на финалната ми версия, която събира всичко това по начина по-който го разбирам предпочитам.
Мисля, че няма лош начин за приготвяне на това средиземноморско ястие и все пак, опитвайки много рецепти с няколко начина на приготвяне, използване на различни пропорции на основните продукти, както и с разнообразни зелени подправки и други добавки, едва наскоро достигнах до моята версия. В нея сосът не е много, но е достатъчен за топене с препечения със зехтин хляб. В него са съчетани анасонови аромати, пресен босилек и гръцки риган. Ако съм в настроение за пикантност, добавям малко лют червен пипер на флейкс.
Оставям главите и опашките на почистените от черупката скариди. Опашките – за да изглежда по-добре скаридата. Главите – за да дадат повече аромат на соса, а и за по-рустикален и непретенциозен вид на ястието. Това, което се яде от скаридата е предварително освободено от черупката, така че да е лесно и удобно за консумация, без да се налага да си цапаме пръстите (но пък и това ще бъде удачно в случая у дома).
Харесва ми още умерено соления вкус на фетата и сдържаната острота на аромата ѝ, когато се използва наистина добра фета от овче и/или козе мляко. Този аромат се засилва върху горещото сладко месо на скаридата. От зелените подправки не пропускам ригана, понякога добавям магданоз, но тази версия с пресен босилек е моята радост.
Съчетай го с добре охладено младо и свежо вино като Асиртико или Пино Гриджо; също така розе в провансалски стил, освен ако не ти е твърде горещо за младо червено вино. Узо, допълнено с малко лед и няколко капки ледена вода ще бъде също перфектно решение. Независимо на каква напитка се спреш, приготвянето на това ястие в летния сезон ще те изпълни с радост. И не забравяй, че всяка една добре приготвената храна носи още по-силни хубави емоции, когато е споделена. Наздраве за лятото!
Скариди саганаки
След няколко изпробвани рецепти за скариди саганаки от миналото лято насам, открих две, които ми допадат най-много и на базата на които приготвям тази. Разбира се, една рецепта за скариди саганаки няма как да бъде супер строга. Освен основните съставки от скариди, домати и фета могат се използват различни подправки за овкусяване и различни техники за приготвяне. Сосът може да бъде по-едър с парченца сирене или гладък с напълно разтопено сирене в него, както го опитах в Porto Marina това лято. Предпочитам го с парченца сирене, но пък от там ми хареса идеята да оставя главите на скаридите, които дават допълнителен вкус на соса и цялото ястие изобщо.
Рецептите за саганаки, които най-много ми допаднаха са тази на Акис Петретзикис и предложението в книгата Eat Istanbul: A Journey to the Heart of Turkish Cuisine, което е именувано скариди гювеч. Докато аз предпочитам да наблегна на босилека и ригана от рецептата на Петретзикис, турският вариант на ястието, в което се използва магданоз, копър и риган също ми харесва много. В тази версия от книгата за турска кухня липса анасоновият аромат, но доматите са повече като количество, което означава повече сос за топене. Затова използвай онова, което имаш в наличност, с което се чувстваш комфортно и както го разбираш. Независимо как решиш да приготвиш скариди саганаки, не пропускай препечения бял хляб със зехтин и чаша-две-три охладено вино, разбира се.
За 4 порции
Продукти:
- 500 г сурови скариди
- 2-3 супени лъжици зехтин
- 1 малка глава жълт лук, нарязан на ситно
- 1 средно голяма зелена чушка, нарязана на дребни кубчета
- 3 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 3 средно големи домата, настъргани на ренде, без люспата
- 1 чаена лъжица захар
- 1 супена лъжица концентрирано доматено пюре
- 2 звездовидни анасона, по желание
- 30 мл узо
- 1-2 щипки лют червен пипер, по желание
- 2-3 стръка пресен босилек, листата нарязани на ситно
- 2-3 стръка пресен риган, листата нарязани на ситно или 1/2 чаена лъжица сушен риган
- 150 г фета, натрошена
- сол и прясно смлян черен пипер на вкус
Подготовка на скаридите
Скаридите се почистват от черупката като опашката и главата се запазват. С малък остър нож се прави плитък разрез по цялата дължина на гърба на скаридата. Почиства се червото като внимателно се издърпва. Скаридите се измиват под студена течаща вода и се подсушават. Поставят се в съд и се заливат с половината от зехтина. Разбъркват се внимателно, така че да се покрият равномерно със зехтин.
Голям тиган се нагрява на силен котлон. В него на две части се сотират скаридите по една минута от всяка страна, докато придобият приятен златист цвят на повърхността. Готовите скариди се изваждат в чиния и се оставят настрана.
Приготвяне на соса
В същия тиган, в който са се сотирали скаридите се излива останалия зехтин и се нагрява на умерен към силен котлон. В него се добавят лукът и чушката и се разбъркват 5-6 минути докато омекнат и започнат да придобиват съвсем лек цвят. Добавя се чесънът и се разбърква около минута докато отдели аромата си. Добавя се доматеното пюре и се разбърква хубаво. Следват звездовидният анасон и лютият пипер, ако се използва. Добавя се узото и се готви около минута докато се изпари и остане само ароматът му.
Добавят се доматите, захарта, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Всичко се разбърква много добре и сосът се оставя да заври. Вари се 8-10 минути или докато се сгъсти и остане на мазнина. Отстранява се от котлона и към него се добавят босилекът, риганът и половината от натрошената фета. Разбърква се хубаво.
Аранжиране и печене
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан или на 180ºC с опция топъл въздух.
Сосът се разпределя в 4 индивидуални съда за печене или в един по-голям. Върху него се подреждат скаридите като се притискат леко, така че да потънат в част от соса. Поръсва се останалата натрошена фета и съдовете се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Скаридите в соса се пекат около 20 минути или докато сосът заври отново и сиренето се запече леко на повърхността. В зависимост от фурната, ако е необходимо в последните 5-6 минути се включва вентилаторът на фурната.
Скаридите саганаки се сервират топли с препечен бял хляб поръсен със зехтин и сушен риган.
Още рецепти със скариди
- Шишчета от скариди и ананас мариновани с тъмен ром
- Фахитас със скариди
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Чеснови скариди
- Плакия с риба и морски дарове
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Заедно с Никоела – За храната интимно
- Заедно с Цветомир Николов – Суши
- Да бързаме бавно или как приготвих скариди със сумак и пресен копър
- Салата с цикория, авокадо и мариновани скариди
- Тортиля със зеленчуци и скариди
- Пълнени калмари с ориз и скариди
- „Старото пристанище“
- Паеля
- Рогчета с пълнеж от скариди
Други рецепти от гръцка кухня
- Тарамосалата
- Бавно готвена агнешка плешка със зеленчуци
- Кулуракя – гръцки великденски курабии
- Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене
- Сладка сиропирана баница със сирена
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
- Маринован октопод, пържени тиквички и скордаля
- Гръцки бадемови курабии
- Нахутът в таверна „Никуляс“
- Гръцка фава
- SOS – Паксимадя
- SOS – Зелеви сарми в гръцки стил
- Меломакарона
- Гръцки коледен хляб
- Брям – гръцки зеленчуков гювеч
- Милопита – гръцки ябълков пай
- Гръцка мусака
- Баница с тиквички и сирене фета
- Кейк с йогурт и махлепи
- Гръцка салата
Невероятно изглеждат! Ще орепоръчаш ли място, откъдето човек може да е сигурен, че ги купува наистина пресни.
Последно взех от Метро, обикновено има няколко размера, но не пазарувам често там. Редовно взимам от Фантастико в Sky City Mall. Понеже се навъртам често там, следя кога има голямо зареждане на рибния щанд.
Здрсвей! Вчера направих рецептата! Самата аз бях изненадана… Страшно вкусно стана, а звездовидния анасон придаде чудесен дъх на ястието. Благодаря отново!!! :)))
Приготвих ястието.Наистина беше рай за сетивата! Адмирации Йоана!
Изглеждат фантастично! Ще се пробвам.
Изглеждат много апетитно. Снимките са перфектни. Ще се пробваме да повторим рецептата и евентуални с миди. Поздравления…
… и нашата версия с миди – http://bittersweetsymphony.adsflay.com/mussels-saganaki/
Вкусно стана, макар да нямах узо подръка, благодаря за рецептата!
страхотна рецепта. много вкусно стана. възможно е да съм зародила любов към скаридите у майка ми, която нагостих с това, което си е страхотно признание 🙂
Много вкусно и ароматно ястие. Единствената забележка, от страна на милото, е почистването на скаридите 😉 Разбира се, човек трудно би ми повярвал, ако види празната му чиния. Наздраве! и Благодарим за рецептата! П.П…. и Дъглас Адамс се намеси 🙂
Пробвах рецептата и стана уникално вкусно благодаря много с чашка узо беше супер
Всичко изписано е близко до 100% качествена рецепта! Прекрасен нюх за звездният анасон! Евалла
Щеше ми се като един Mr.Fish да помогна с нещо, а именно, че показаните скариди; с оранжеви глави) са на поне 4 дена!! Избирайте ги, когато са в една окраска-зелена!!!
Благодаря за съвета! Ще обърна внимание следващия път.
Абсолютно съм очарована! По-хубави скариди не съм опитвала, а ходя в Гърция, по островите. Всъщност, само едни полусурови във Франция… Но това е друга тема… Великолепни! Благодаря!
„Саганаки“ се нарича съда, най-често глинен, в който след запържването ястието се слага в него, за да се запече!
И зехтин никога не се пържи! В Гърция се пържи в царевично олио, а зехтин се прибавя чак след като ястието е готово и се маха от котлона!