Сред рецептите за италиански коледни сладки в този блог, няма как да не включа мостачоли. С леко дъвчаща текстура, умерено подправени със смес коледни подправки; с бадеми, портокалова кора и потопени в черен шоколад, те носят настроението на коледните празници. Могат да се приготвят предварително, съхраняват се задълго, а ароматът им, наравно с вкуса от шоколада са прекрасно допълнение към топлите винени напитки като греяното вино, пунш или гльог.
Постни или не
За изминалата Коледа изпробвах различни рецепти за мостачоли и тогава установих, че основно могат да се срещнат както такива с яйца и масло, така и постни. Постните са традиционни и лично на мен ми допадат повече от вариантите с масло и яйца, които опитах. Приписвам го на това, че самата сладка е различна на сред всички коледни видове сладки, в които обикновено присъства обилно масло. Не че не го харесвам, напротив, обожавам го, но ако приготвям няколко вида сладки за една Коледа, повечето от тях съдържат масло и в този ред, мостачолите ми идват като различната коледна сладка.
Основни съставки и вариации
Има и различни варианти с добавянето на бадеми, като при някои се използват цели и се смилат едро, при други са фино смлени или под формата на брашно. Опитвайки и двата варианта и гарантирано обичайки хрупкава текстура, при мостачолите тук, избирам да използвам бадемово брашно. То не носи любимото ми хрупкаво, но за сметка на това ми дава любимото дъвчащо усещане, плюс вкуса на ядки.
При подправките и ароматните добавки, като че ли изборът е по-фиксиран – портокаловата кора и смес от различни коледни подправки, които са умерено дозирани. От тях най-често комбинирани са канела, карамфил и индийско орехче.
В същината си, мостачоли са се подслаждали с шира – гроздовият сок, преди да ферментира за приготвяне на вино. Сега се използва захар, като аз изпробвах варианти от бяла до различни видове кафява и накрая заложих на мусковадо, защото ми носи карамелени нотки и след изпичане засилва дъвчащата текстура на сладките. Обожавам всичко това в съчетание с шоколада. Въпреки тази добавка, медът си остава една от основните съставки като подсладител, който също влияе и на текстурата на сладките, но може отлично да се замести с кленов сироп, както направих в тази рецепта. По този начин, сладките се запазват постни и за онези от вас, които не приемат меда за такъв продукт.
Имайки идея обаче към първообраза на мостачоли за подслаждането им с гроздов сок, реших да добавя червено вино в тестото, като в случая то не е в голямо количество, но трябва да бъде със силен аромат, в който се долавят дребни червени плодове, сушени сини сливи, ванилия, може опушеност и изобщо червено вино, което бих допила с блокче черен шоколад. Не е необходимо да отварям специална бутилка за това, достатъчно е да съм опитала някое на вечеря вкъщи и да са ми останали 50 мл от него. Ако не знаеш какво точно да използваш, спри се на любимото ти червено вино. Ако не искаш да използваш вино, замени го със същото количество портокалов сок.
Формата
Традиционната форма на мостачоли е ромб и по някаква случайност, притежавам такъв резец от времето на моята майка. Не го бях използвала до миналата година, когато започнах да разучавам и изпробвам тези италиански сладки, дори винаги съм се чудела, на кого му трябва форма на ромб за сладки, при условие, че сега има какви ли не други резци за сладки с по-интересни фигури и детайлни очертания. Ако нямаш такава форма за сладки, разточеното тесто може да се нареже на ромбове с помощта на нож. Ако пък не се цели това, то всяка една форма за сладка, особено коледна, би била удачна тук, особено ако е за радост на децата до теб. Или пък за самия теб.
Настроението
Рецептата ми за мостачоли е в постния си вариант, с надграждане на ароматите с червено вино, портокалов сок и сварено кафе, с което се засилват всички аромати, особено тези на шоколада. Използвам бадемово брашно за дъвчаща текстура и по-лесно за работа и изрязване тесто. Шоколадът за глазурата е със 66% съдържание на какао, затова е с плътен и силен шоколадов вкус, както и по-плътна текстура след разтопяване. За да бъде лесен за нанасяне върху сладките, към шоколада се добавят няколко капки неутрално на вкус олио, като аз предпочитам олио от гроздови семена.
Независимо на каква вариация за мостачоли се спреш, дали ще използваш едро смлени бадеми, червено вино или друг шоколад за покритието им, самото приготвяне, ароматите които ги съпътстват, комбинирането им с топла зимна напитка, със сигурност правят настроение за зимни празници, сплотеност и споделяне. Светли празници, скъпи читателю! Пожелай си нещо хубаво и нека това бъде твоето изпълнено намерение в предстоящата нова година!
Мостачоли
Рецептата е адаптирана от mondomulia.com с някои промени по мой вкус и предпочитание от опита ми с тях досега.
За около 45 броя сладки във форма на ромб със страни 3 см.
За тестото:
- 260 г брашно
- 100 г бадемово брашно или фино смлени бадеми
- 25 г какао
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- ½ чаена лъжица канела
- ½ чаена лъжица карамфил
- 1/8 чаена лъжица прясно настъргано индийско орехче
- 80 г кафява захар мусковадо
- настъргана кора от 1 портокал
- 75 г кленов сироп или течен мед
- 50 мл сварено силно кафе
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 25 мл зехтин с инфузиран портокалов аромат или друг зехтин с лек аромат
- 30 г черен шоколад, нарязан на много ситно
- 50 мл червено вино + 20 мл портокалов сок (ако не се използва вино, тогава се използва 70 мл портокалов сок)
За глазурата:
- 200 г черен шоколад, на калети или нарязан на ситно
- ½ чаена лъжица олио от гроздови семена или друго неутрално на вкус олио
Приготвяне на тестото
В купа се смесват всички сухи съставки – брашното, бадемовото брашно, какаото, бакпулверът, подправките, захарта и портокаловата кора. Отделно се смесват течните съставки – кленовият сироп или меда, кафето, ванилията и зехтинът.
При замесване в статичен миксер, сухите съставки се смесват в купата на миксера, добавят се течните и се разбъркват с куката за тесто докато сместа стане еднородна. Добавя се нарязаният на ситно шоколад и се разбърква докато се разпредели равномерно в сместа. На този етап няма да се образува тесто, сместа ще стои все още суха. Докато миксерът работи, по малко се добавят смесените вино и портокалов сок. Омесват се докато се образува тесто. Тестото се оформя на топка, след това на диск и се увива в стреч фолио. Охлажда се 1 час в хладилник или може да се остави за една нощ.
При замесване на ръка в голяма купа се смесват сухите съставки и към тях се добавят течните. Разбъркват се с дървена лъжица. Добавя се нарязаният на ситно шоколад и се разбърква докато се разпредели равномерно в сместа. На този етап няма да се образува тесто, сместа ще стои все още суха. Добавят се смесените вино и портокалов сок и се разбъркват с дървената лъжица докато се образува тесто. Ако има нужда, тестото се измесва за кратко с ръце, колкото да стане еднородно и гладко. Тестото се оформя на топка, след това на диск и се увива в стреч фолио. Охлажда се 1 час в хладилник или може да се остави за една нощ.
Изпичане на сладките
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.
Охладеното тесто се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 8-10 мм. Изрязват се ромбове със страни 3 см, с резец за сладки или с нож. Подреждат се в тава върху хартия за печене на разстояние един от друг. Изрезките от тестото се събират без да се измесват дълго и отново се разточват и изрязват.
Една от запълнените тави със сладките се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се 10 минути. След като се извадят от фурната се преместват върху решетка и се оставят да се охладят напълно, преди да се потопят в шоколад. По същия начин се процедира и с останалите запълнени със сладки тави.
Потапяне на сладките в шоколад
Шоколадът се разтопява на водна баня, като се внимава водата да не завира и самият шоколад да не се прегрява. Разтопеният шоколад се разбърква с олиото. Всяка сладка се потопява в шоколада, като се покрива само повърхността ѝ. Излишният шоколад се изтръсква. Сладките се оставят в поднос докато шоколадът се стегне. Съхраняват се в кутия, с хартия за печене между тях, за около 3 седмици.
Още рецепти за дребни сладки и бисквити
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Мамул – арабски сладки с пълнеж от фурми или шамфъстък
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Тройно джинджифилови бисквити с меласа
- Лебкухен
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- Йоана на Земята – История за курабийки
- Локумки
- Ванилови полумесеци с орехи и кардамон
- Кулуракя – гръцки великденски курабии
- Немски коледни курабии с бял пипер и захарна глазура (Pfeffernüsse)
- Как да си направя смес от подправки за коледни сладки
- Бадемови рогчета с шоколад
- Бисквити с лешников тахан и парченца шоколад
- Сладки линцер
- Шведски маслени бисквити с малиново сладко (Hallongrottor)
- Бу! или как да си направя духчета от целувки
- Baci di Dama – италиански сладки с лешници и шоколад
Други рецепти от италианска кухня
- Скарпача – тоскански тънък тарт с тиквички
- По-добрата капоната
- Пастиера наполетана – неаполитански великденски сладкиш
- Семифредо с череши
- Торта Паскуалина – италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца
- Хляб с брашно от кестени, орехи и розмарин
- Семифредо с рикота, смокини и индрише
- Пица с лимонова рикота, босилек и тиквички
- Пица с картофи и лук
- Семифредо с маскарпоне и череши
- Baci di Dama – италиански сладки с лешници и шоколад
- Сицилиански коледни сладки – кучидати
- Семифредо с маскарпоне и малини
- Пълнен артишок
- Картофени ньоки с гъби и рукола
- Ричарели – бадемови сладки от Сиена
- Глазирано свинско бонфиле с резене
- Патешко бутче конфи върху полента и сини сливи в мерло
- Флорентински стек
- Пичи в сметаново-чеснов сос с трюфел
Рецептите Ви винаги са безупречни, и каквото и да съм правила по ваша рецепта, винаги се е получавал страхотен краен резултат . Миталата година за Коледа правих кучидати, сладки линцер, лебкухен и меломакарон, по вашите рецепти и всички бяха уникални както на вкус така и на визия. Благодапя Ви, че спаделяте вашите рецепти с всички нас. Желая ви светли и топли празници! ❤️
Благодаря, Стойка! Светли и споделени празници!
Йоана, много благодаря за рецептата! Със сигурност ще ги опитаме с децата 🙂
Искам да попитам – с какво би заменика кафето? Не обичам кафе и бих предпочела да избегна слагането му в тези иначе толкова интересни сладки. Още портокалов сок?
Благодаря предварително и весели празници на теб и семейството ти!
Ролята на кафето тук е за подсилване на вкуса на шоколада, а и комбинацията на останалите съставки като цяло, (много рецепти с шоколад включват известно количество кафе, точно заради това) и не се усеща като вкус на кафе. Все пак, ако искаш да го избегнеш, добави същото количество течност, която може да бъде както портокалов сок, така и ароматна алкохолна напитка. Просто вода, също ще свърши работа за да се запазят добри пропорциите между течни и сухи съставки в рецептата.
Надявам се да ви харесат и да се забавлявате с децата. Светли празници!
Може ли вместо мед или кленов сироп да се сложи, петмез или маджун както му казват някой?
Мисля, че ще се получи много добре.
Здравейте, запалихте любопитството ми и ще пробвам тези сладки другият уикенд, за да могат да отлежат до Коледа. Въпросът ми е мога ли да ги съхранявам без шоколадова глазура, а ден преди консумация да залея с шоколад?
Да, може да се съхраняват без шоколадовата глазура.
Здравейте, Йоана, благодаря за поредната чудесна рецепта! За втора година ще приготвям коледни сладки с ваша помощ:) Бих ли могла тук да заменя зехтина в тестото с олио, или да използвам зехтин, но да добавя отделно портокалов екстракт? Опасявам се, че не разполагам със зехтин, чиито маслинен аромат е достатъчно слаб. Благодаря ви и желая светли празници!
Може да се използва всяко олио с неутрален аромат (слънчогледово, от гроздови семена, рапица) и да се добави портокалов екстракт. Светли празници!
Здравейте, аз ги приготвих вчера с екстра върджин и вкусът на изпечените сладки е страхотен, без остатъчен аромат на маслини. Така че използвайте го смело. Сладките са уникално вкусни. Страхотен баланс на вкусове и аромати : )
Какво изкусително коледно предложение! Ще ги приготвя непременно! Може ли вместо червено вино да се сложи някакъв сладко-горчив ликьор, например Куантро?
Да, би било чудесно!
Вчера направих половин доза, вече са изядени. Сладките са много, много вкусни. Страхотна рецепта! Благодаря ти, Йоана : )
Здравейте Йоана!
Страхотна рецепта! Мога ли да заменя мусковадо с кокосова захар?
Благодаря!
Да, би могло. Не смятам, че ще има проблем с тестото.
ЙОАНА,
Благодаря за Мостачоли – рецепта .СТРАХОТНИ,,
ВЕСЕЛА КОЛЕДА.
Благодаря и аз. Светли празници!
Чудесни сладки, много забавни за правене и страхотни на вкус 😉
Здравейте, Йоана!
Вчера направих джинджифиловите човечета, тестото се получи супер меко и податливо, а сладките много вкусни! Решила съм да пробвам и тези, но не ми е ясно портокаловият сок, прясно изцеден ли да е или пастьоризиран?
Благодаря 😊!
Радвам се, че тестото за джинджифиловите човечета ви е харесало. Тази рецепта също ще ви допадне.
На въпроса ви – ако в рецепта има портокалов сок, винаги използвам прясно изцеден.
Успех с коледното печене и светли празници! Ще се радвам на обратна връзка за мостачолите.
Благодаря, ще пиша, весели празници и на Вас!