Ако ти се струва, че онази част от цялата кулинария свързана с приготвяне на всякакви видове тесто, която най-общо може да наречем пекарство, е трудна, отнемаща време и много лепкава работа, може би си прав. Приготвянето на хляб или кифлички, на понички или баница, наистина изисква подготовка и известно време практика, но при добро желание, знаеш, всичко е възможно. Аз, като любител на всякакъв вид тесто съм подготвена с моята практика, включваща опити с разнообразни продукти за хлябове, солени и сладки печива. Една от любимите ми текстури вече знаеш е хрупкавото, затова много обичам багетите, които съдържат повече коричка отколкото среда. Другият вариант на хрупкаво тесто са гризините, които отдавна знам как да приготвям у дома. Третият вариант са крекерите. Те изглежда ми отнеха най-много време. Време, за да открия най-добрата за мен рецепта.
Ако следиш блога от неговото начало, сигурно си запознат с рецептите за крекери с лен, слънчоглед и сусам, царевичните крекери и едни от любимите ми – овесените крекери. По-късно опитах една рецепта от книгата на Патриша Уелс за ръжено-овесени крекери. Пристрастеността ми хрупкавото пролича и в много от рецептите в моята първа кулинарна книга, а една от тях е за ръжени крекери със семена, която доста често приготвям и сега.
Всички тези рецепти за крекери и по-голямата част от онези, които просто съм опитала без да съм ги повторила, са хубави рецепти, всяка от тях със специфични вкусове и техники. Ако знам, какво искам да постигна, знам на коя рецепта да се върна. Но на мен тази известност никога не ми е достатъчна, защото небцето винаги търси нещо ново, нещо непознато. (Говорим за моето небце, нали е ясно това?) Затова опитвам всяка рецепта, която на първо прочитане ми се стори интересна и по-различна от всичко, което съм приготвяла.
Така приготвих и тези крекери, които си набелязах още от първото разглеждане на една от най-новите ми книги за скандинавска кухня Scandinavian Baking: Loving Baking at Home. Специфични продукти, не толкова трудна техника, идеално предложение за ежедневен снак или крекер за лека вечеря/парти, който да бъде придружен с крем-сирене и пушена сьомга, а защо не и гравлакс – всичко това много ми хареса и напълно покри критериите ми за нова хрупкава храна, която обезателно трябва да се пробва. Всъщност, впечатли ме снимката придружаваща рецептата в книгата и си казах: „Аха, това е моят крекер!“ И не сбърках.
След като стигнахме дотук, нека „специфични продукти“ не те притеснява толкова. Знам, че е възможно да не ги откриеш в твоя квартален магазин, твоя град или дори в страната, в която живееш, затова направих и няколко други опита с по-достъпни съставки, като с това се опитах възможно повече да запазя тяхната структура. Смятам, че всички вариации станаха много успешни. Остава само, да се поизцапаш с малко брашно. Ако и това предложение пак ти се струва трудно, отнемащо време и лепкава работа, може би грешиш.
А ако ме запиташ „Йоана, къде са новите коледни предложения?“, веднага отговарям – „Идват!“. Просто стой наблизо, а междувременно прегледай всички коледни рецепти в блога досега. Може да откриеш нещо подходящо за теб или да си припомниш позабравена рецепта. А защо да не опиташ и тези крекери?
Многозърнести крекери с брашно от спелта
Рецептата е адаптирана от книгата Scandinavian Baking: Loving Baking at Home.
За тези крекери в рецептата се изискват два вида брашно от спелта. Единият е пълнозърнесто брашно от спелта, смляно на каменна мелница, което не е непосилно да се открие в по-добрите супермаркети, био магазините и дрогериите. Вторият вид брашно е бяло брашно от спелта, също смляно на каменна мелница, което вече е по-трудно за намиране. Заради него бяха и различните ми опити, в които го заменях с други брашна. Така например, вместо бяло брашно от спелта за тези крекери може да се използва брашно от спелта тип 1050 (което е като типово от спелта); бяло пшенично брашно; типово брашно. Може също така крекерите да се приготвят изцяло с пълнозърнесто брашно от спелта.
В някои вариации на крекерите пропуснах ръжените ядки и вместо тях добавях още овесени ядки. Рецептата работи добре и така, но за да бъдат крекерите наистина многозърнести, колкото по-разнообразни ядки и брашна се използват, толкова по-добре.
Рецептата има специфична техника на замесване, затова просто я следвай и ще се насладиш на едни наистина тънки, хрупкави и много вкусни крекери.
За 4-6 порции.
За тестото:
- 100 г масло
- 1/2 супена лъжица мед
- 75 г фини овесени ядки
- 75 г пресовани ръжени ядки (може да се заменят със същото количество фини овесени ядки)
- 20 г сусамови семена
- 20 г макови семена
- 100 г пълнозърнесто брашно от спелта
- 50 г бяло брашно от спелта (може да се замени с брашно от спелта тип 1050, бяло пшенично, типово или пълнозърнесто брашно от спелта)
- 1/2 чаена лъжица сол
- 1 чаена лъжица бакпулвер
За поръсване:
- 1 супена лъжица ленено семе
- 1 супена лъжица макови семена
- 1 супена лъжица сусамови семена
- 1 супена лъжица пресовани ръжени ядки (може да се заменят с фини овесени ядки)
Фурната се нагрява на 150ºC. Подготвя се широка плитка тава, която се покрива с хартия за печене. Подготвя се 100 мл вряла вода.
В тенджера се слага маслото и се разтопява на умерен котлон. Отстранява се от котлона и към него се добавят медът, овесените и ръжените ядки, сусамът и макът. Разбъркват се, докато се покрият с мазнина. Тогава се добавят двата вида брашно смесени със солта и бакпулвера. Разбъркват се грубо, ще се получи суха ронлива смес. Към нея се изсипва 100 мл вряла вода и всичко се разбърква докато се образува тесто.
Тестото се поставя в тавата върху хартията за печене. С намокрени в студена вода ръце се разстила, колкото е възможно по-тънко. Семената и ядките за поръсване се смесват и се разпределят върху тестото. Притискат се леко с длани, за да се залепят за него.
Тавата с тестото се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 35 минути. След като се извади от фурната, изпеченото тесто се оставя да изстине в тавата. Начупва се на парчета. Крекерите се съхраняват в добре затворена кутия на стайна температура. Остават хрупкави до 1 седмица.
Още рецепти за крекери
- Крекери със сирена и билки
- Многозърнести крекери с чия
- Супа от праз с ръжено-овесени бисквити
- Банофи пай, но без пай и рецепта за грахам крекери
- SOS – 5 безглутенови вегетариански рецепти
- Овесени крекери и тайната съставка
- Царевични крекери
- Крекери с ленено семе, слънчоглед и сусам
Други рецепти от шведска кухня
- Шведски маслени бисквити с малиново сладко (Hallongrottor)
- Шведски шафранови кифлички (Lussekatter)
- Шведски канелени кифлички
- Два начина за приготвяне на гравлакс (маринована сьомга) и многозърнест ръжен хляб
- Една вариация на „Изкушението на Янсон“
- Шведски джинджифилови бисквити пепаркакор (Pepparkakor)
- Гльог
- Маринована херинга
- „Мухлясалият“ сладкиш на баба Рут
Йоанна, струва ми се, че е крайно време да планираш една екскурзия до Швеция и ако ти е интересно да видиш и „другата страна“, т.е. живота på landet сте добре дошли у дома, в едно малко градче от селски тип северно от Стокхолм. Декември е доста юодходящ месец, има много събития и може да се опита Коледен бюфет в различни ресторанти. Освен това – няма лошо време, само облеклото може да е неподходящо за времето, както се казва тук. Поздрави, Десислава
И на мен така ми се струва. Благодаря от сърце за поканата.
Здравей, Йоана. Иска ми се да направя тези крекери за Бъдни вечер, поднесени със скордаля. Бих ли могла да заменя маслото със студено пресован зехтина. Благодаря и весели празници.
Не съм опитвала рецептата със зехтин, но мисля, че няма да има проблем и ще се получи добре. Просто следи за гъстотата на тестото – трябва да е плътно, но леко лепкаво.