Не познавам баба Рут, нито пък знам нещо за нея, но знам за нейния сладкиш. Той има две истории и първата от тях започва със случайна среща с Камелия Асенова, която ми подшушна за него. Камелия е приготвяла сладкиша и от споделената история за него, свързана с името му, както и комбинацията на продукти ми се струва, че срещата ни никак не е била случайна. Реших да го опитам, въпреки нестандартното име и още повече, че сладкишът съдържа малиново сладко, което може да се приготви в този сезон.
Произходът на сладкиша е шведски, а странното му име има за цел той да се запази само за внуците на баба Рут и никой друг да не си взима от него. „Мухълът“ в тази история се изпълнява от оцветен в зелено бадемов марципан, който след като се изпече придобива приятна дъвчаща текстура. В комбинация с малиновото сладко и хрупкавата маслено-ронлива основа, сладкишът ме плени от първата хапка. Съчетанието на цветовете още повече възбужда любопитство и весело настроение. Не бих проявила егоизма на внуците на баба Рут, затова искам да споделя този прекрасен домашен десерт с всички, както Камелия сподели с мен опита си с него.
Мухлясалият сладкиш на баба Рут
Адаптирано от tasteline.com
Преводът на рецептата от шведски получих от Камелия, като бях предупредена за традиционната им мерна единица децилитра. Адаптирах рецептата в грамове и намалих количествата за по-малък сладкиш, който е достатъчен за 6-8 порции. Направих няколко промени, които прецених, че улесняват процеса, като една от тях е замесването на тестото в кухненски робот, вместо на ръка. Може да се приложат и двата начина – въпрос на избор и възможност.
В технологията на приготвяне се изисква сладкишът да престои една нощ в хладилник след приготвянето му. И Камелия, и аз сметнахме това за излишно. Първо, след престоя на сладкиша в хладилника, марципанът толкова много се втвърдява, че е трудно, почти невъзможно да се среже. Ако все пак се налага да се съхрани в хладилник заради горещините, то е добре сладкишът да се извади 1-2 часа на стайна температура преди да се реже и сервира. Тогава марципанът се отпуска и се реже лесно. Второ, от аромата излязъл от фурната, никой не би се въздържал цяла една нощ без да посегне към ножа и да си отреже едно парченце. Освен това, процесът на приготвяне на сладкиша е толкова лесен, а времето, което отнема е толкова малко, че удължаването на желания момент за вкусна хапка само би попречило сладкишът да се нарече наистина бърз. Единственото условие, което е препоръчително и би трябвало да се спази е сладкишът да се охлади до стайна температура преди да се разреже.
Посочените дози са за 6-8 порции.
Продукти:
- 120 г брашно
- 60 г пудра захар
- 80 г меко масло
- 1 жълтък
- 150 г сладко от малини
- 200 г бадемов марципан
- зелена сладкарска боя
- пудра захар за поръсване
Фурната се нагрява на 175°C. Подготвя се съд за печене с размери 24×18 см. Дъното му се покрива с хартия за печене или се намазва с малко разтопено масло.
В кухненски робот се смесват брашното и пудрата захар. Разбиват се за кратко докато се смесят. Към тях се добавя маслото и се разбива докато се образуват трохи. Накрая се изсипва жълтъкът. Разбиването продължава докато всички съставки се обединят и се образува тесто, което се събира на топка.
Ако тестото се замесва на ръка в купа се смесват брашното и пудрата захар. Добавя се маслото и се разрохква с вилица докато се образуват трохи. Добавя се жълтъка и продуктите се замесват с бързи движения на пръстите докато се овлажнят равномерно и се образува тесто. Ако сместа е твърде суха може да се добавят няколко капки вода или прясно мляко.
Тестото се разстила в подготвения съд, като аз направих това с ръце директно в него. (Би могло тестото да се разточи на плот върху хартия за печене с размерите на съда за печене и да се пренесе в него заедно с хартията.) Върху тестото се разпределя сладкото от малини.
Бадемовият марципан се оцветява в зелено с няколко капки сладкарска боя. Омесва се равномерно, като се внимава да не се меси дълго, тъй като мазнината от бадемите ще избие на повърхността. Оцветеният марципан се разточва върху хартия за печене или върху плот поръсен с пудра захар на правоъгълник с размерите да съда за печене – 24×18 см. Ако марципанът лепне по точилката се използва малко пудра захар, която се поръсва отгоре. Разточеният на правоъгълник марципан се поставя върху малиновото сладко.
Сладкишът се пече в предварително нагрятата фурна на 175°C за 25 минути. Изважда се от фурната, поръсва се с пудра захар и се връща отново в нея за още 5 минути. След като се изпече се оставя да изстине напълно преди да се разреже и сервира. Охладеният сладкиш се нарязва на 6-8 парчета.
Йоанка, това определено ме заинтригува и обезателно ще бъде опитано някой път. Пък нека е мухлясал… Изглежда превъзходно!
Желая ти усмихнат и вкусен ден! 🙂
Децилитрите са удобна мярка за мен, но и аз като теб за блога ги превръщам в грамове. Сладкишът е страхотен, а и тези малинки също примамват много 🙂 Весел уикенд ти желая.
Много изкусителен сладкиш, а несъмнено ще е и много вкусен!
Поздрави и хубаа събота ти желая!
В началото реших, че наистина е мухлясал и си помислих: „Тази Йоана съвсем изтрещя“:) Но понеже точно „изтрещели“ на пръв поглед неща се оказват често най-вкусните, се зачетох и надолу… Е, оказа се конвенционален сладкиш, но изглежда невероятно вкусен и ще се пробва задължително. Много се радвам на малиновата вълна при теб, защото и аз съм обсебена в последно време от „мъничко, червеничко, цар от път отбива“:) Пожелавам ти усмивки и светли дни!
Толкова лесен и вкусен!Обожавам сладкиш със сладко!Не мога да устоя на това сладко изкушение!Поздравления,Йоанна!
обожавам блога ти,всичко е толкова вкусно и елегантно поднесено,и още повече ни харесват едни и същи неща,и аз обожавам френската кухня и култура, и Париж…когато видях репортажа от посещението и дегустацията от Париж,беще удоволствие да чета и разхождам!Днес направих публикация в моя блог,който те каня да посетиш и заПЪРВАТА рецепта ме инспирира твоя блог с рецептата за Дамски каприз,който аз познавам ,Като ЛОНДОНСКИ СЛАДКИШ,живея от 12 години във Испания и ми се публикуваше нещо носталгично свързано с детството ми ,публикувала съм на два езика и в българският вариант съм посочила теб ,като източник,не съм те плагиатствала!Радвам се много за теб,че скоро ще си имаш рожба,най /хубавото тепърва предстои!
Ако имате идване към Валенсия,бих искала да се видим и запознаем!До скоро!
Забравих да напиша блога,хахаа http://elmonpetitatelier.blogspot.com.es/!А във фейсбук https://www.facebook.com/vania.rusinova!До скоро!
Благодаря, Ваня! Добър избор за първа публикация. Весело блогърстване! 🙂
Здравей Йоана, както всичките ти рецепти и тази ме плени, но имам един въпрос – от къде да намеря бадемов марципан?
Благодаря ти предварително
Приятна вечер!
Взимам марципан на Йоткер, защото има хубав аромат на горчив бадем. Може да го намериш в почти всички вериги хранителни магазини. Разгледай някои места на думичката „марципан“ в страницата Кое откъде?
Здравей, Йоана,
Сладкишът беше с чуден вкус, особено последните трохички на третия ден. Отделните слоеве проникват един в друг, по-специално малиновото сладко допълнително овкусява масленото тесто. Явно сладкарското чудо на баба Рут трябва да се крие от изкушени погледи известно време.
Прави се и много лесно, затрудних се само с разточването и оформянето на марципана.
А сега те моля и за съвет – купих наскоро жасминови фрагменти от магазинчето Бахара. Къде бих могла да ги използвам?
Предварително ти благодаря и ти желая летни вдъхновения.
Използвай жасминовите франгменти като акцент върху дребни сладки и петифури. Тъй като са със светъл цвят е хубаво основата да бъде цветна. Комбинирай ароматът им с леки текстури и кремове.
Здравей Йоана,
Този сладкиш е страхотен! Аз живея в Швеция от няколко години, но така и не съм се престрашила да се пробвам в направата на сладкишите им. Само веднъж една äppelkaka (ябълков сладкиш) пекох, но по някаква сбъркана рецепта, та се наложи да я преправям в движение 🙂 Сега вече със сигурност ще опитам на баба Рут мухлясалите сладки.
Поздрави!
Мн.интересна рецепта,а от къде мога да намеря бадемов марципан ?
Погледни в страницата Кое откъде?, на дума „марципан“. Може да намериш и в още някои големи вериги хранителни магазини, просто провери или попитай някой от персонала.
Здравей Йоана,
Докато се пече във фурната кокосовият чийзкек, аз избирам следващата рецепта… Това трябва да се опита. Имам въпрос, по-скоро два: марципанът не може ли да си го приготвя аз и..тъй като не обичам много да използвам сладкарски бои (пък и зелена нямам), не може ли този марципан да се направи от смес от бадем и шам фъстък?
Благодаря за чудесната рецапта. Направих сладкиша. Страхотен е. Изяде се за отрицателно време и обра овациите. Исках само да попитам, трябва ли когато се изпече, блатът отдолу да е леко порозовял или не е необходимо? Защото не съм сигурна дали ми се изпече достатъчно добре долния блат. Но аз няма много опит с маслено тесто, може и всичкода си му е било наред. 🙂
Също така блатът почти не се надигна, така ли трябваше да стане?
Радвам се, че сладкишът ви е харесал.
Основата е от ронливо маслено тесто, което се определя по-скоро като бисквита. Не се надига като блат за торта, например, така че всичко е наред. За порозовяването на дъното – да, добре е да има лек цвят. Това е показател за добре изпечено тесто. Ако при теб не е имало, тогава следващия път печи на по-ниско ниво във фурната, така че дъното на съда да бъде по-близо до долните реотани.
Здравейте, бихте ли ми споделили оригиналната шведска рецепта. Моят съпруг е швед и никой от фамилията не познава този сладкиш, ще ни е интересно да научим повече.
Има работеща връзка към източника в началото на рецептата, точно под заглавието.