Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини

Тази публикация е свързана с дегустацията и оценката ми на три вида сладко от рози, покрай която приготвих няколко десерта с тях, за да преценя как те се държат след термична обработка, в крем и изобщо в съчетание с останалите съставки на десертите. Открих изненадващо добра комбинация със сирена, напълних фризера със сладолед за цялото лято и опитах храни, които досега не бях смесвала с рози и розов аромат. Покрай всичко това изготвих една рецепта, която да споделя с теб. Нека започнем от самото начало на тази история – с малките червени плодове на лятото, които ме вдъхновиха за поредния десерт с рози, последвана от импровизиран анализ върху цялата идея.

Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини

Преди години, когато живеехме в центъра на София и всеки ден минавах покрай пазара на Графа, в това време на годината очите ми винаги са се спирали на малките пластмасови кофички напълнени с малини, със забучена пластмасова виличка в тях, за да може да си вземеш и да хапваш по път. Количеството на малините в тези чашки не надвишава 100 грама и всъщност са напълно достатъчни да ти дадат приятна наслада от летния плод в горещ летен ден. Ако изядеш повече от тях в натурален вид, в някакъв момент започва да се усеща киселинността им, която вече замъглява сладостта и ароматът им. Или поне при мен е така. Затова обичам малините да допълват десерт. Тогава, под въздействието на захарта те разкриват още повече своя аромат. В комбинация с шоколад са също толкова предпочитани, а съчетанието е заклеймено като класическа комбинация, както например да срещнеш в име на десерт „ягоди“ и „сметана“.

Пресни малини

Моят първи сблъсък с аромата на роза и плодове от малини в десерт, беше когато разбрах за макарон Испахан, съзаден от Пиер Ерме, от което последва торта със същите вкусове, вдъхновена от един разказ за една сватба във Франция. Оттогава се влюбих в тази комбинация и продължих да създавам десерти с ароматите на цветя и свежестта на разнообразните малки горски плодове. Правя такива експерименти и сега, и мисля че никога няма да им се наситя. Такъв е случаят и с този тарт, в който комбинирах шоколад, рози и малини. Перфектният за мен десерт през юли.

Дегустация на сладката от рози на Rosey's Mark

Идеята за този десерт, възникна след предложението на Роси да дегустирам и дам оценката си за новата серия сладка с рози на Rosey’s Mark. Запознах се с Роси още през 2013 година на едно събитие на Slow Food, на което приготвих храна с уникални за България продукти. Десертът за събитието тогава беше от Rosey’s Мark със сладкото от рози, което правят. Когато дойде ред да се сервира, аз вече бях капитулирала на иноксовия плот и само молех Вальо да ми подаде още едно парченце. В този момент бях бременна с Даниел в трети месец и цялата работа покрай приготвянето на храната беше по-изтощителна от обикновено, обаче десертът накрая ме освежи, наравно със задоволството от свършената работа – синдромът на всеки готвач. Oттогава следя работата на Rosey’s Mark. След три години, от Rosey’s Mark изготвят нова серия сладка от рози, които за мен бяха любопитни по три причини. Ето и тях с моите коментари:

  • Сладката включват три вида вкус и аромат – роза, роза и малина, роза и ягода. Бях изключително любопитна за плодовите съчетания и наистина в аромата на сладката с плодове се долавя съответния плод.
  • Сладката са приготвени без захар, а за подсладител се използва ябълков сок. Това определено надмина моите очаквания, защото сладката са достатъчно сладки и без захар. Искам да кажа – перфектно сладки!
  • Сладката са сгъстени с ябълков пектин. Консистенцията им е идеална – нито твърде течен сироп, нито твърде желиран. Тук смятам, че хората от Rosey’s Mark са намерили точната пропорция. На мен лично тази консистенция много ми допада.
  • Етикетите на бурканчетата. За мен те изглеждат свежо, казват какво съдържа бурканчето, позволяват да се види неговото съдържание и като цяло привличат погледа. Това е личното ми мнение, но ще го подкрепя и с друго – малко преди да получа предложението за дегустация на сладката, разбрах че Rosey’s Mark са спечелили наградата за Local Food Design 2016 –  първото по рода си събитие за дизайн на занаятчийски храни в България, част от фестивала One Design Week.

Както вече става ясно и трите вида сладка за мен са много добри, но освен опитване с лъжичка с премрежване на очи, последваха и няколко опита да включа сладката в десерти. Избрах два типа десерти – такъв, в който сладкото е част от крема към тях, който крем преди и след добавянето на сладко няма термична обработка; и такъв, в който сладкото се включва в смес, която се изпича.

Кейк със сладко от рози

Така създадох идеята за настоящата рецепта за шоколадов тарт и опитах една успешна, често приготвяна напоследък рецепта за кейк със сладко, в който използвах едно от сладката от рози. Моите наблюдения от двата десерта са, че ароматът на рози се губи и не ми дава усещането за допълване, такова, каквото очаквам. Отдавам причината на това, че ароматът на рози в самите сладка е много деликатен и ненатрапчив при опитване на сладкото самостоятелно. Има според мен и друга съществена причина за това и тя е, че тук всъщност няма захар. А както всички знаем, захарта усилва ароматите. Това обаче не ме спря да продължа с опитите и дегустациите, в които съчетах какво ли не със сладко от рози. Това беше една от най-уханните ми и откривателски задачки, които съм си поставяла.

Американски палачинки със сладко от рози Опитах сладката от рози с ежеседмичните американски палачинки, които приготвям в събота сутрин за Даниел. Сирене бри върху крекер със сладко от рози, червени боровинки и шамфъстък

Опитах ги със сирене бри и жълти полу-твърди сирена, върху сухар, в комбинация с ядки и сушени червени боровинки. Това между другото се превърна в основен летен десерт през изминалите няколко седмици и вече си мисля, че е една от любимите ми комбинации. Достатъчно да си допия розето от вечерята или пък да отворя шкафа с напитките и да продължа да се изненадвам от съчетания.

Сладолед с малини и мед, със сладко от рози

Опитах сладкото като топинг за сладолед. Перфектно, особено ако сладоледът е ванилов, ягодов или с малини. А защо не и шоколадов.

Дегустация на сладката от рози от Rosey's Mark

След всичките импровизирани дегустации стигнах до извода, че тези сладка са най-добри, когато се ядат самостоятелно или се комбинират с подходящи за тях храни, към които е достатъчно просто да се добави лъжица-две-три от сладкото. Смятам, че по този начин се извлича максимално удоволствие от техния вкус и аромат. Тогава, те просто изпъкват. Което ми напомня, че по принцип от добрата, чиста храна може да изгубим много, ако я третираме неправилно и грубо, но и да извлечем много, стига да знаем (да съумеем) как да я използваме. И макар аз вече втора седмица да продължавам с моя импровизиран десерт с бри и рози след вечеря, бих искала да ти представя и един друг, не прекалено сладък летен десерт, в който шоколад, рози и малини изпълниха няколко прохладни летни вечери у дома.

Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини

И сега, като се върна на първоначалната история за малините, малките кофички от пазара вече ми се струват твърде малки. Имам нужда от повече малини, защото тук, в комбинация с останалите елементи на десерта се откроява тяхната плодова сладост. Но също така, за умерената сладост на десерта спомогна добавянето на едно от сладката от рози в крема, вместо да го подсладя с пудра захар, както обикновено бих направила. Обаче добавих и малко розова вода в него, за да подсиля ароматът и накрая да получа онова усещане, онази еуфорична комбинация от цветист аромат и плодова свежест, която търся.

Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини

Шоколадов тарт с маскарпоне, рози и малини

Тартът се състои от какаово бисквитено тесто, шоколадов ганаш, крем от маскарпоне с рози и много пресни малини. След като се приготвят и сглобят всички елементи от него е необходимо да отлежи една нощ в хладилник. През това време ганашът стяга достатъчно, че да не се разтича, когато тартът се среже; и всички аромати се обединяват. Чак след това се аранжира с пресни малини, което количество може да варира, но сега бих предпочела да са много, наистина много.

За шоколадовото бисквитено тесто:

  • 300 г брашно
  • 50 г какао
  • 50 г пудра захар
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • 180 г студено масло, нарязано на кубчета
  • 1 яйце + 1 жълтък

За шоколадовия ганаш:

  • 200 г натурален шоколад, нарязан на ситно
  • 300 мл сметана 35 %

За крема с маскарпоне и рози:

  • 350 г маскарпоне
  • 350 мл сметана 35 %, много добре охладена
  • 200 г сладко от рози (използвам сладкото с рози и малини на Rosey’s Mark [1])
  • 2 чаени лъжици розова вода

За завършване:

Приготвяне на тестото

Тестото лесно се замесва в кухненски робот. Всички сухи съставки – брашното, какаото, пудрата захар и солта се смесват в него. Добавя се маслото и се разбива за кратко докато се образуват трохи. Накрая се добавят яйцето и жълтъкът и се разбиват също за кратко време докато тестото се събере на топка.

При приготвяне на тестото на ръка, в купа се смесват сухите съставки и към тях се добавят кубчетата масло. Разтриват се с ръце в сухата смес докато се образуват трохи. Добавят се разбитите с вилица яйце и жълтък и се омесва гладко тесто. Месенето не трябва да продължава дълго, а само докато сухите съставки се хидратират равномерно и се образува гладко тесто.

Тестото се оформя на топка, притиска се леко във форма на диск, увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник 30 минути.

Подготвя се форма за тарт с подвижно дъно с диаметър 28 см и височина 3 см.

Фурната се нагрява на 190ºC.

Охладеното тесто се разточва върху набрашнена повърхност на дебелина 4-5 мм.

С помощта на точилката тестото се пренася върху формата – тестото се навива на точилката, тя се пренася върху формата и върху нея се развива. Тестото се прилепва плътно по дъното и стените на формата. Тъй като формата е по-висока, възможно е тестото да се разкъса на места, но това, което е необходимо да направиш е просто да го съединиш и притиснеш. За да не се свлича тестото от стените на формата докато то се пече, мини по цялата периферия с вилица или шишче, като притискаш тестото към стените на формата. Дъното на тарта се надупчва на няколко места с вилица.

Ако времето е много топло, препоръчително е тестото да се охлади отново, около 10 минути преди да се сложи във фурната.

Пече се на средна скара в предварително нагрятата фурна за 20-25 минути. Охлажда се, преди в него да се сложи шоколадовия ганаш.

Приготвяне на шоколадовия ганаш

Шоколадът се изсипва в купа. Сметаната се нагрява докато започне да ври и се излива върху шоколада. Оставят се така 30 секунди и се разбъркват докато се образува гладка смес. Излива се в изпечената кора и се оставя в хладилник докато започне да стяга.

Приготвяне на крема с маскарпоне и рози

В купа се смесват маскарпонето и сметаната. Разбиват се с миксер докато се образува гладък и гъст крем. Към него се добавят сладкото от рози и розовата вода, като се разбъркват с шпатула. Кремът се разпределя в тарта върху шоколадовия ганаш. В този момент, тартът се покрива плътно със стреч фолио и се оставя в хладилник до следващия ден.

За завършване

На следващия ден или преди сервиране тартът се покрива обилно с пресни малини и се декорира със захаросани розови листенца.

[1] Това сладко притежава идеалната текстура, така че когато се добави в крем като този, той да не се разводнява. Ако решиш да използваш друго сладко от рози, дори приготвено от теб, ще бъде необходимо част от сиропа да се отдели, за да може кремът да запази плътността си и да бъде стегнат.

Още десерти с малини

Още рецепти с рози

Други предложения за тарт и тарталети

28 коментара

  1. Тартът изглежда неустоимо вкусен, до няколко дни ще е изоробван! Йоанна, сладката само онлайн ли могат да се закупят?

    1. Питах и аз вече 🙂 има ги и в Лайка.бг, Деликатесен 1 и 2, Мандра Могила..имат партньори, в които се намират.

    2. Освен на тези места, сладката могат да се намерят още на фермерски пазар в Мол Сердика – срещу Пикадили и в магазин Балканско на бул. Витоша.

  2. Нямам търпение да направя този тарт за рожденния ден на майка ми! И още вчера след работа намерих въпросните сладка. Взех едно от рози и малини и едно само от рози. Купих ги от магазин „Деликатесен 1“.

  3. Розите, ягодите и малините сами за себе си са уникални като вкус и аромат.
    Наистина ли се получава добра комбинация?

    1. За мен комбинацията от цветист аромат (роза, лавандула, жасмин) и плодове е прекрасен. Най-често съчетавам роза и жасмин с червени плодове, а класическа комбинация с лавандула са праскови. Ето няколко примерни рецепти:
      Десерт по здрач
      Вдъхновението от една френска сватбена торта
      Ягоди и жасмин в пролетна декорация
      Ефирен десерт с шамфъстък, ягоди и рози
      Млякото с ориз, което не познаваш
      Френски макарон „Испахан“
      Лавандулов сладолед и праскови с лавандулов мед

  4. Леле, имайте милост, хора! Това изглежда като да ми пръсне „еквалайзерите“ от кеф за супер вкусен десерт! А на всичкот отгоре съм от хората, които не си падат по сладкото! 🙂

  5. Йоанка, това ще е първия десерт, който ще направя, като се прибера от почивката:) Страхотен. Аз си имам домашно сладко от рози, правих миналата година за първи път. Тази година нямаше как да се снабдя с цвят, но имам доста бурканчета останали.

  6. Привет! Благодаря за рецептата! Не е първата рецепта от сайта, която правя, няма да е и последната. Решавам да коментирам, защото изглежда никой още не се е осмелил да я пробва. Винаги импровизирам с наличните продукти, но благодарение на добре описаната технология на изпълнение, всеки път се получава невероятно. И този път обрах овациите, макар да не разполагах със сладко от рози, вместо това използвах миналогодишното от малини 🙂
    И на вкус, и на вид този тарт е великолепен! Силно препоръчвам!
    А пък и аз пак ще си направя, че много бързо свърши 🙂
    Поздрави и благодаря за чудесните рецепти!
    Ема

  7. Здравей, Йоана! Тъкмо сложих тарта в хладилника да стяга 🙂 Утре ще го украся с малини 🙂 В процеса на приготвяне опитах крема и е много вкусен. Сигурна съм, че такъв ще бъде и финалният резултат. Благодаря ти за чудесната рецепта!
    При приготвянето следвах точно рецепта ти с изключение на две неща:
    1. Ползвах сладко от рози на Цима 99 (Cima’99), защото само такова имаше във Фантастико, а нямах време да търся от другото. Получи се добре и с него, нямах проблем с плътността на крема.
    2. Ползвах две цели яйца. Първо сложих 1 яйце+жълтък, но нещо не ми се получи тестото. Месих на ръка, спазвах стриктно инструкциите ти, но когато стигнах до разточването, тестото започна много да се рони 🙁 Сякаш беше много сухо. Добавих белтъка от второто яйце и нещата се получиха. Много внимавах продуктите да са с точното тегло, да не меся дълго и т.н…. Не знам къде сгреших – имаш ли идея защо така не сполучих с тестото? После иначе се изпече нормално.
    Дълго време ползвах маскарпонето само за тирамису – пак с твоята рецепта обирам овациите ;), и сега съм много доволна, че пробвах и тарта. Ще споделя какви са реакциите на опиталите го утре 😉

    1. При замесване на ронливо тесто (а и всяко едно тесто), най-голямо влияние оказва брашното и температурата на продуктите. Брашното може да поеме по-малко или повече течности, и това зависи от самото брашно – от какво зърно е, колко е фино, колко глутен може да образува. След този фактор се намесва консистенцията на маслото (по-твърдо или по-разпуснато) и големината на яйцата. В случая, в рецептата присъства и какао, което по принцип допълнително изсушава което и да е тесто или кексова смес. Какаото от своя страна също може да бъде по-сухо или по-маслено, а това ще повлияе на крайния продукт.
      Не смятам, че си направила грешка и е нормално тестото да се получи малко по-ронливо, което е поправимо, както си постъпила в случая. Ако друг път усетиш тестото по-ронливо и не разполагаш с допълнителен белтък, може да добавиш съвсем малко ледена вода, толкова, колкото съставките да се съберат. Просто е необходимо да се прецени на момента колко е хидратирано тестото и дали има нужда от още малко течност.

  8. Йоана! Мням-мням! РАЗКОШЕН! Само това мога да кажа, примлясквайки доволно 🙂
    Благодаря ти за свежото предложение, точната рецепта и лятното вдъхновение!

  9. Йоана, десертът е невероятен! Толкова ни хареса, че вече го приготвих за втори път. Благодаря за прекрасната рецепта.

  10. Искам да направя този десерт, но да не е толкова „шоколадов“. Ще заменя какаото в тестото с брашно и ще оставя блата натурален.
    Трябва ли да намаля количеството ганаш, така че само да обмазва стените на блата, без да образува по-дебел слой.

    1. За да покрие ганашът само повърхността на тарта, без да се създава дебел слой от него, намали продуктите наполовина.

  11. Здравей, Йоана!

    Тепърва преоткривам блога ти и малко със закъснение се присъединявам към тези, изпробвали рецептата. Тартът е в хладилника и стяга, напълно готов, но си мисля, че имам сериозни пропуски в тестото. Опитах се да спазя максимално точно количествата на продуктите, но при разточването тестото лепнеше страшно много, макар и върху набрашнена повърхност и 30 минути престой в хладилника. Резултатът беше, че не можах да го разточа хубаво и като че ли се сви при печеното и се отдели от ръбовете на формата. Бях принудена да намаля и количеството на останалите продукти, за да не прелее накрая всичко отвън. Къде съм сбъркала според теб? Аз си мисля, че може би маслото ми беше прекалено омекнало, доста дълго време седя на стайна температура. Ще се радвам на обратна връзка. 🙂

    Поздрави и продължавай да твориш!
    Мила

    1. Ронливо маслено тесто (за пай, тарт, киш и някои видове бисквити) се приготвя със студено масло. Технологоята е смесване на сухите съставки със студеното масло, чрез претриване, чиято цел е да се образуват трохи. Тези трохи се „събират“ с помощта на течните съставки. Замесването в случая трябва да стане за кратко, колкото трохите да се съберат и да образуват грубо тесто. То не се меси. По този начин в него остават малки бучки от маслото. Целта на това е, тестото да остане пръхкаво и хрупкаво след печенето. Как става това? След като тестото се оформи, то се охлажда, за да може тези бучици масло да стегнат отново. Когато тестото се пече, тези малки бучици масло започват да се топят и да се свързват със сухите съставки, като междувременно образуват въздушни пространства (от топенето на маслото се образува пара, която повдига сухите части в тестото).
      Ронливото маслено тесто не се меси и се внимава да не се затопля много с ръце, защото в противен случай няма да стои пръхкаво, а жилаво след изпичането. Дори, когато се замесва в робот, трябва да се внимава това да стане за кратко, за да не се затопля твърде много от ножа и мощността на робота.
      Когато е добре приготвено и охладено, разточването му става с лекота само върху леко набрашнена повърхност. Утежняването на ронливото маслено тесто с повече брашно, също ще повлияе на неговата текстура след изпичането.
      Отделянето на тестото от ръба на формата е нормално и се случва всеки път. Понеже самото тесто съдържа много масло, не е необходимо формата, в която се пече да се намазнява. Ако стените на оформеното във формата тесто започнат да се свличат, значи или тестото не е охладено достатъчно, или височината на стените на формата е твърде голяма за този тип тесто.
      Ето още подробна информация за два различни типа ронливи теста:
      Семпло ронливо маслено тесто (подходящо за пай и за печене с пълнеж)
      Сладко ронливо маслено тесто (подходящо за предвартелно изпичане на тартове и тарталети, които след това се пълнят с крем; подходящо също така за бисквити) Забележи, че маслото при второто тесто е меко, но техниката на смесване е различна.
      След тази информация е необходима и малко практика с този вид теста и ще правиш най-хубавите тартове и пайове. 🙂

  12. Здравейте, това местененце е райско, изпробвала съм доста от рецептите ви и са страхотни. Първият път, когато правих шоколадовият тарт с малини се получи, но вторият път крема ми се втечни. Бихте ли ми казали каква е сметаната, която ползвате?

    1. Здравейте, Веселка! Най-често използвам Сметана Madeta от Фантастико или Adoro от Хит. Проблемът с разводняването на крема идва най-често от маскарпонето, не от сметаната. Някои марки и дори някои партиди от добри марки могат да не се разбият добре и да втечнят крема. Нямам установена марка маскарпоне, която да отрека със сигурност. По принцип нямам проблем с маскарпоне на Brimi, Goldsteig и Trentin. Хубаво е и маскарпонето и сметаната да са студени, когато се разбиват. Втечняване на крема може да се получи и при по-дълго разбиване след като е добавено сладкото, особено ако съдържа повече сироп.

  13. Здравей, Йоана! Вчера отново правих този уникално вкусен тарт за моите приятелки и смело мога да кажа, че днес обрах овациите с него 🙂 Благодаря ти за хубавите рецепти и затова, че ме вдъхновяваш да готвя сладки и солени вкусотии!

  14. Здравей, Йоана. Приготвих този тарт за първи път, петък вечерта, като изненада за моите Марии – майка и дъщеря. Много го харесаха, тестото се приготви изключително бързо в робота. Импровизирах и сложих домашно сладко от ягоди, заради което ми се струва, че кремът можеше да е малко по – сладък. Следващият път си мисля, че трябва да подбера по -внимателно сладкото? Не зная защо, но не ми се чувстваше изобщо вкуса на шоколадовия ганаш, преобладаваше вкусът на крема? Ползвах сметана 30 % на Лидл, надявам се, че не проблем? Като престоя повече в хладилника, на втория ден беше още по- хубав. Следващият път трябва да ми се получи съвършен. Хубаво слънчево лято!

    1. Повече мазнини в сметаната – повече стабилност. 30% се разбиват добре с маскарпонето, но ако ти се наложи самостоятелно, потърси 35% или повече.
      Вкусът на ганаша зависи от използвания шоколад. Ако искаш следващия път да бъде с по-силен вкус, избери шоколад със 70% какаово съдържание.
      Благодаря за обратната връзка. Прекрасно лято ти желая!

  15. Здравей, Йоана! Обожавам този тарт и в неделя го приготвих отново по един специален за мен повод – погачата на дъщеря ми 🙂 Направих и ваниловите кексчета, но с черешово сладко вместо с ягодово понеже разполагах с повече череши 🙂 Май е излишно да казвам, че гостите бяха впечатлени 🙂 И винаги са, когато сервирам нещо по твоя рецепта. Затова минавам само да кажа „Благодаря ти“!

    1. Аз ти благодаря, Жени! Радвам се, че приготвяш рецепти от тук, радвам се и на успехът им.
      Да е здрава и расте щастлива дъщеря ти! Благополучие за цялото семейство!

    2. Благодаря за пожеланието, Йоана! Да бъде!

  16. Ох, толкова изкусителен тарт… Йоана, имам няколко въпроса – може ли да се замени сладкото от рози със сладко от горски ягоди? И ако се ползва такова сладко, може да се ползва и посочената розова вода? Тази розова вода купувам от някоя аптека или е специална за кулинарни цели? Съжалявам, ако въпросът ми е нелеп?

    1. Да, на мястото на сладкото от рози може да се използва друго плодово сладко. Идеално би било от ягоди, малини, други горски плодове или смес от тях. Розовият аромат си отива с всички тях. Обърни внимание сладкото да бъде гъсто, а ако имаш мармалад, използвай него. Ако сладкото е с повече сироп, отцеди известно количество от него и вземи повече от плодовете.
      Розовата вода, която трябва да използваш за кулинарни цели трябва да бъде 100 % розов дестилат. С други думи чиста розова вода (намира се и в аптеките). Просто чети етикетите и не използвай за готвене козметични продукти с основна съставка розова вода, например.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *