Най-после! В средата на декември успяхме да извадим елхата от килера и да я закичим с лампички и играчки. Дани накачи с още лампички и цялата всекидневна. Висят като светещи гирлянди по стените, а други се носят във въздуха между лампите от тавана, така че от време на време ми се налага да внимавам, ако ми се наложи да се протегна. Фиксирахме и тук-там свещници, в които всяка вечер палим чаени свещи. Приготвих тестото за лебкухен, да отлежава поне седмица и направих план за приготвяне на останалите коледни сладки, които съм намислила за тази година.
Коледното настроение не ме остави настрана и от проби на нови коледни бисквити, сладки и сладкиши, както правя обикновено всяка година. Този път вниманието ми привлякоха тези сладки от Швейцария и по специално от град Базел, който се намира точно на границите между Швейцария, Франция и Германия. Това само по себе си ми звучи любопитно, а сладките се оказаха фантастични.
Интересът ми към тези сладки дойде още при първо прочитане на рецептата, от което не успях да направя каквато и да било асоциация с други коледни сладки изобщо. С други думи, бях насърчена да ги приготвя и опитам. Сладките се състоят от фино смлени бадеми, фино смлян черен шоколад и пудра захар, които се обединяват на тесто от неизбити белтъци. От коледните подправки се залага на канела и малко карамфил, както и известно количество аромат от кирш или тъмен ром. Технологията на приготвяне и самото тесто ми напомнят единствено на немските канелени звезди, обаче вкусът тук е съвсем различен. И няма как да не бъде с толкова много ядки и шоколад, от които се правят.
Тези швейцарски сладки ми харесаха много (и точно затова рецептата за тях вече е тук), защото са изключително дъвчащи, усещат се леко хрупкави от бадемите и са с интензивен шоколадов вкус. Не са твърде сладки, защото пропускам разточването им върху кристална захар, както се описва в рецептата, а вместо нея използвам брашно от тапипока. С това запазвам и тяхната друга характерност – те са без глутен.
Това, че са без глутен прави тестото за сладките по-специфично и има някои изисквания, които да се спазят за лесна работа. Едното от тях е тестото да се приготви от предния ден и да се охлади в хладилник за една нощ. Другото е да се разточи дебело, около 1 см, така че да бъде удобно за изрязване и пренасяне на изрязаните форми в тавата за печене. Може би това са най-важните условия за успех, но нека не се пренебрегва и печенето, което в случая по-скоро е сушене. Сладките се изпичат на 150ºC за 20 минути докато повърхността им се изсуши. В този момент ще бъдат все още много меки и крехки отвътре, затова се оставят да изстинат напълно в тавата, преди да се извадят от нея. Поръсването с брашно от тапиока (или царевично нишесте) докато тестото се разточва, значително улеснява отлепянето и от плота, и от тавата, вместо поръсването със захар или разточването между две хартии за печене, както пробвах един път. Някои неща се научават по трудния начин, но тук просто следвай инструкциите в рецептата и ти гарантирам превъзходен резултат. Тези сладки ще ти допаднат, ако обичаш ядки и шоколад и много дъвчащи текстури в комбинация с умерена сладост.
Обичайната форма на тези сладки е сърце. Може да се изрежат и в други коледни форми, но нека се има предвид специфично тестото, с което би било трудоемко да се занимаеш с формички с много орнаменти. Освен сърца, може би звезди и елхи също ще бъдат подходящи. Избягвай детайлни форми на снежинки и изобщо всякакви детайлни формички за изрязване.
След като се изпекат и охладят, сладките могат се съхранят в кутия на стайна температура, като се поставя хартия за печене между редовете от сладки. За да се запазят с приятната си дъвчаща текстура, сочни и с хрупкавост от бадемите, добре е сладките да се съхраняват отделно от други коледни сладки, които биха поели тяхната влажност.
Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
Рецептата е адаптирана от книгата Classic German Baking. Името им е Basler Brunsli, което в превод ще каже нещо като брауни от Базел, като под брауни в случая се разбира сладка в кафяв цвят, сладка с шоколад.
От тази доза се получават 24-26 броя бисквити, изрязани във форма на сърце с диаметър 5 см в най-широката част.
Продукти:
- 250 г сурови бадеми, смлени фино
- 250 г черен шоколад 70%, смлян фино
- 180 г пудра захар
- 2 завъртания на мелничка с морска сол
- ¼ чаена лъжица канела на прах
- ⅛ чаена лъжица смлян карамфил
- 3 белтъка от средно големи яйца
- 2 супени лъжици (30 мл) кирш или тъмен ром
- брашно от тапиока или царевично нишесте за разточването
Начин на приготвяне
Тестото за сладките се замесва поне един ден преди да се изпекат. В кухненски робот се слагат бадемите и се смилат фино като може да останат и малко по-едри частици. Хубаво е размерът им да бъде малко по-едър от бадемово брашно, за да се усеща хрупкавост в сладките и малко по-дребен от булгур, за да може да се образува подходящото тесто. Докато се смилат се внимава бадемите да не се загреят прекалено в робота, така че да станат на паста, но и не трябва да остават едри. Смлените бадеми се изсипват в широка купа.
След смилането на бадемите, в робота се слага шоколадът, като ако е от блокче се начупва, ако е на калети се поставят цели, а ако е от голям блок се нарязва предварително с нож на по-малки парчета. Смила се фино, като може да останат малко по-големи парченца с големина на оризово зърно. Внимава се шоколадът да не се смила твърде дълго, така че да се загрее и да започне да се топи в робота. Смленият шоколад се добавя при бадемите.
При бадемите и шоколада се добавят пудрата захар, солта, канелата и карамфилът. Разбъркват се хубаво със силиконова шпатула. Добавят се белтъците, без да се избиват предварително и всичко се разбърква много добре. Накрая се добавя ароматният алкохол. Тестото се разбърква отново, докато всичко се хомогенезира. На този етап ще бъде много меко и леко лепкаво. Купата се покрива със стреч фолио, с контакт върху сместа или тестото се прехвърля в кутия с капак. Оставя се да престои в хладилник поне една нощ. Може да се задържи така 2-3 дни преди да се изпекат бисквитите. Охладеното тесто ще бъде сравнително стегнато, но ще продължи да бъде леко лепкаво и без еластичност.
В деня на печене фурната се нагрява на 150ºC с опция горен и долен реотан. Подготвят се 2 тави с хартия за печене.
Тестото се разточва на 2 или 3 пъти върху плот поръсен с брашно от тапиока или царевично нишесте. Повърхността му също се наръсва слабо с нишесте, за да не лепне на точилката. Дебелината на тестото трябва да бъде около 1 см. Изрязват се форми една по една и се пренасят в тавите за печене на разстояние една от друга. Тавите със сладките се пекат последователно на средно ниво в предварително нагрятата фурна за 18-20 минути. Сладките трябва да бъдат изсушени на повърхността, но ще бъдат все още меки докато са топли. В моята фурна ги пека 20 минути, за да са идеални. Оставят се да се охладят напълно в тавите и тогава се прибират в кутия за съхранение.
Съхраняват се 1 месец в кутия, като се слага хартия за печене между редовете.
Ако се чудиш какво да правиш с останалите жълтъци, ето няколко идеи:
Солени:
- Хайвер от грис с домашна майонеза
- Печен карфиол със сос от печен чесън, майонеза и пармезан
- Аспержи в пармезанова кора и сос муселин
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Буябес със сос руй
Сладки:
- Поширани круши в портвайн с крем англез
- Шоколадово суфле с крем англез
- Алфахорес – аржентински маслени бисквити с дулсе де лече
- Гръцки бадемови курабии
- Сладки линцер
А също така те съветвам да прегледаш всички коледни предложения от блога, поместени в една страница – „Рецепти за Коледа“. Избери онези, които ти допадат и създай своето меню за празниците.
Тъкмо си направих списъка за годината… И ще трябва редакция:) Мога ли, все пак, да ги разточа върху захар? Има ли нещо специфично в този случай, което трябва да се знае? Благодаря!
Знаех си, че ще проявиш интерес! Заслужават си! 😉
Разточваш върху кристална захар – не много. За да не лепне повърхността на тестото върху точилката, постави над него хартия за печене. Внимавай с височината на тестото – трябва да се разточи с около 1 см дебелина и не по-малко, защото ще е трудно за работа. Вместо хартия за печене, може да поръсиш малко брашно от тапиока или царевично нишесте – както го усетиш по-добре за работа. Подготви си малък палетен нож или шпатула за отлепяне на сладките от плота и пренасянето им в тавата. С брашното от тапиока пак са нужни, но със захарта ще бъдат от по-голяма полза. Това е! Забавлявай се и се наслаждавай!
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ ЙОАНА ,
На теб и семейството ти.
Благодаря за страхотната рецепта. Станаха чудесни сладки.
Бъдете здрави и много щастливи.
Дарина
Благодаря, Дарина! Весели празници! Любов и споделеност!
За много години, Йоана! Пожелавам Ви здрава и успешна нова година!
Сладките станаха страхотни! Рецептата дойде тъкмо навреме и беше чудесна възможност да оползотворя останалите белтъци от пригетвен домашен сладолед- пак по Ваша рецепта!
За много години, Нелита! Радвам се, че сладките са ви харесали. Благодаря за обратната връзка. Най-хубави пожелания за новата година!