Шведски джинджифилови бисквити пепаркакор (Pepparkakor)

Пепаркакор

Ето ги! Ароматни, фини, хрупкави, шведски! Не бях подозирала за тях докато Камелия, за която вече ти споменах няколко пъти не ми предложи рецептата. Камелия, благодаря ти! Не съм предполагала дори, че може да съществуват коледни бисквити, които да не трябва да се приготвят един месец предварително и които не трябва да се чакат да омекнат. Името на бисквитите подсказва, че те са богати на подправки, като богатството не се изразява толкова в разновидност на подправките, колкото в тяхното количество. И още по-важното, което името носи е, че това не са сладки, не са и съвсем бисквити, а са крекери. Тънки и хрупкави. Точно такива трябва да бъдат и сега ще ти кажа как да си ги приготвиш.

Пепаркакор

От първо прочитане на рецептата започнаха някакви опасения относно това тънко тесто, което трябва да се разточи и хрупкавите бисквити, които трябва да се получат. Не е характерно за коледни бисквити да изглеждат така, още повече че не трябва и да стоят за да омекват. Относно това омекване на всички коледни сладости, мисля че нещата малко или много се изопачават. Да, някой бисквити, особено тези, които съдържат мед, меласа, мусковадо или много масло омекват с времето, а подправките в тях се синхронизират, така че да бъдат едно цяло в общия вкус, а не да се усеща само канела или само джинджифил на първо място. Но не смятам, че е нужно да се приготвят един месец предварително, а за мен лично причините са две. Първата е, че месец преди да настъпят празниците, което е към края на ноември обикновено все още съм на есенна вълна и нямам особено настроение за снежинки и елхички. Втората причина е, че се налага да скрия от себе си тези предварително приготвени бисквити, а обикновено нямам голям успех с това. Извън предколедните публикации в блога, които би трябвало да създават настроение и за да можеш навреме да си осигуриш нужни продукти и организация, приготвянето на коледните бисквити за мен е най-подходящо (а и успешно, предвид гореизложеното) да стане най-рано седмица предварително. Това, което трябва да омекне, ще омекне, а това, което трябва да бъде хрупкаво, може за този период да се запази хрупкаво.

Пепаркакор

Хрупкаво! Как хубаво звучи. Казваш го и си представяш как отхапваш бисквита, от която се ронят дребни трохички. Подлагаш шепа под брадата си за да не се наръсят трохичките на пода, но едновременно с това очакваш да чуеш характерния звук, който хрупкавото издава. После идва ред на вкуса, който се разлива в устата. Сладък е и леко пикантен. Топъл и гъделичкащ. Продължаваш да дъвчеш, а ароматите един по-един достигат рецепторите. Преди да преглътнеш имаш всичко, което ти е нужно – съвършенството на хармонията. Хармония от дълбочината на уханията. После си взимаш още една бисквита.

Така преминавам през всяка хапка. За да стигана до всяка една от тях реализирам тази публикация ми трябваше още информация. Понякога здравословно се проявявам като Тома неверни и така освен, че намерих още сходни рецепти, намерих и информация за шведските традиции относно тези бисквити. Обичайните форми са на прасе, кон, коза и хора, а всяка една форма носи своето послание, определено от фолклора на страната. Беше късно да търся точно тези форми, но пък точно навреме погледнах пепаркакора, който Камелия приготви за този благотворителен коледен базар. „Аха, значи толкова тънки трябва да бъдат“ – беше реакцията ми, а положителното кимане с усмивка ме упъти какво точно трябва да направя. И така, направих го.

Пепаркакор

Най-подходящата компания на бисквитите е гльог и така приканвам и теб да опиташ шведската Коледа. Догодина стягам багажа за Швеция, нищо че по-това време на годината през по-голямата част от денонощието е тъмно. Това най-вероятно провокира хората да създават радости и хубаво настроение по интересни начини. Тръпна от нетърпение на видя. (Пу-пу да не се каня много, но наистина искам да събера впечатления от мястото. Ако не догодина, то някой ден… може би.)

Пепаркакор

Пепаркакор

Докато се лутах в изследване на тези бисквити попаднах на различни рецепти, в които подправките също варираха. В някои присъства черен пипер, в други се казва, че бахарът е предшествал карамфила, а трети съдържат и индийско орехче. Каквото и да предприемеш ще бъде на база личен вкус, но не пропускай джинджифила и канелата.

Освен спазването на технологията, пренощуването на тестото в хладилник също е много важно, за да може да се разточи тънко и успешно да се изрязват бисквитите от него.

За този опит намалих дадената ми рецепта наполовина, което се отрази на количеството брашно спрямо пропорциите на останалите продукти. Затова, ако рецептата се увеличава, то нека се има предвид, че е вероятно да поеме повече брашно. Крайният резултат трябва да бъде меко и гладко тесто, което не лепне. След като се охлади ще стегне и ще се разточва лесно на тънък слой. Тъй като тестото се разточва много тънко, необходимо е работният плот да се поръси добре с брашно, за да се отлепят без проблем изрязаните бисквити след това.

Ако се приготвя двойна доза, от готовото охладено тесто се взима по малко, а останалото се държи в хладилника, за да не омеква.

Посочените дози са за около 60 бисквити.

Продукти:

  • 100 г кафява захар демерара
  • 50 г мед
  • 40 мл вода
  • 75 г масло, нарязано на кубчета
  • 1/2 супена лъжица канела
  • 1/2 чаена лъжица джинджифил на прах
  • 1/2 чаена лъжица смлян карамфил
  • 3/4 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 220 г бяло брашно + допълнително за разточването

Захарта, медът и водата се слагат в тенджерка и се загряват на умерен огън докато захарта се разтопи. Прибавя се маслото и котлонът се намалява до слаб. Сместа се разбърква докато маслото се разтопи. Добавят се подправките, разбъркват се хубаво и тенджерата се маха от огъня. Сместа се оставя да изстине без да се разбърква. Когато се охлади към нея се добавят содата и брашното по малко. Разбърква се с дървена лъжица докато се образува тесто. Тестото се прехвърля върху работен плот. Ако е необходимо се добавя още малко брашно и тестото се омесва докато стане гладко и не лепне, но да остане меко. Оформя се на топка, която се сплесква леко за да се оформи диск и се увива в стреч фолио. Оставя се в хладилник за една нощ.

На следващия ден фурната се нагрява на 175°C. Тестото се отвива от фолиото и се поставя върху набрашнен плот. Тестото е станало сравнително твърдо, затова първо се притиска няколко пъти с точилката и след това се разточва с дебелина около 2 мм. С резци в различни коледни мотиви се изрязват бисквити. Подреждат се в тава върху хартия за печене. Изрезките от тестото се събират, омесват се и отново се разточват на тънко. Изрязват се още бисквити.

Бисквитите се пекат в предварително нагрятата фурна за 6-8 минути. В началото ще се надуят леко, но към края на печенето ще се спаднат. Бисквитите са готови когато придобият светлокафяв цвят. Когато се извадят от фурната ще бъдат все още меки, затова се оставят в тавата за 3-4 минути да стегнат. След това се преместват върху решетка и се оставят да се охладят напълно.

Съхраняват се в кутия за сладки на стайна температура или в хладилник.

108 коментара

  1. Ах, Йоана, миналата година приготвях коледните сладки по твоя рецепта, мислех тази година да ползвам същата, но как да устоя на тези шведски чудеса? Иска ми се да им сложа и черен пиперец…какво количество мислиш, че би било подходящо, за да станат приятно пикантни, без да прекалявам? Че аз имам склонността да прекалявам с лютото, пък не ми се ще да предизвикам намръщени физиономии, вместо коледна радост,хехе 😀

    1. Ако стриктно се спазва рецептата,стават безотказно. Благодаря за прекрасното предложение!

  2. Ей, че вкусно ми прозвучаха, четейки описанието на вкуса им в поста ти! И аз не бях чувала това наименование!
    Като гледам продуктите за тестото (и с твоята словесна помощ), мога лесно да си представя колко вкусно би се получило маслено тесто (имам предвид,че няма яйца)с такива аромати!
    Хареса ми увода към рецептата, споделям мнението ти.
    Рецептите за сладости, които имат нужда да отлежат, преди консумация обикновено са и с голяма трайност (издържат дълго време, без да губят вкусовите си качества), но стават добри за консумация и 2-3 дни след направата им. Та мисълта ми е, че според мен, става въпрос по-скоро за заблуда, грешни впечатления които доста хора имат по въпроса.
    Лично аз другата седмица ще си правя сладките за идващата Коледа.
    Не знам дали ще вмъкна и тези сладки в списъка на тазгодишните, но си записвам рецептата и ще ги опитаме!
    Поздрави!

    1. И аз така. От средата, даже от края на следващата седмица е идеалния период за коледните бисквити. Единствено се застъпвам за по-ранно приготвяне на щолен и фруктов кейк.

    2. Е, да има си и изключения като казваш, те се правят по-отрано, но аз сладости от рода на бисквитките имах предвид.
      На едно мнение сме, ама на за това пиша отново, а за да ти кажа, че докато си записвах рецептата… Хоп! И ги забърках, да си ги хапнем така, преди празниците! 🙂
      Чакам сега сместа да се охлади, за да сложа содата и брашното. Утре живот и здраве ще ги изпека. По няколко тави на веднъж ли ги печеш или по отделно? Аз обичам да пека на веднъж, но от опит знам, че макар и рядко има сладки, на които не им се отразява добре печенето на веднъж.

    3. Да де, разбрахме се. 🙂

      От тези дози се получват три тави, но моите са големи, така че може и четири да станат. Пека по две тави наведнъж като от пет нива на фурната слагам на първо и четвърто. Включвам фурната на топъл въздух, но това се подразбира.
      С една тава пека на средно ниво с включени горен и долен реотан.
      Бисквитите са подходящи дори за три тави наведнъж, само където нямам трета тава. 🙂

    4. И моите тави са от големите, но имам и екстра, така че ще мога на веднъж да ги изпека.
      Тестото ми пое малко повече брашно (общо 250 гр.) остана си доста меко.
      Утре като ги изпека ще кажа как са и на вкус!

  3. Години наред правя джинджифиловите сладки от сп.“Меню“.Сега с удоволсвие ще опитам това предложение.Доверявам се изцяло.Поздрави.

  4. Няколко години правя шведските бисквитки от сп.“Меню“.Сега ще опитам това предложение и смятам,че ще бъде оценено,особено в компанията на ароматното вино.

  5. От няколко месеца съм в Швеция и се наслаждавам на множество кулинарни изкушения. Когато правих pepparkakor за първи път в клуба на скаутите със сина ми и моята реакция беше такава „Ама толкова ли трябва да са тънки“. Това, което научих и опитах вчера беше, че обичайно се хапват намазани с „мухлясало“ (синьо) сирене и смятам, че наистина много добре си пасват. В един от коледните календари на сина ми също така пишеше, че в началото изобщо не са били сладки, но с много подправки и са ги давали за сгряване при настинка. Мисля, че всеки сладкар тук си има своя рецепта или както казва учителката по танци: Няма грешно, всичко е вариации.

    1. Опитах! Имам малко от зеленото сирене от Черни Вит и не мога да опиша как хубаво се допълват. Благодаря за подсказката. 🙂

    1. Ели, може да направиш коледните сладки когато имаш възможност за това. По-горе просто обсъдихме, че не е необходимо непременно да се правят седмици или месец по-рано. За да развият вкус са нужни само 3-4 дни. Всеки може да прецени кога да си ги приготви според свободното време и желание за това.
      Специално пепаркакора става леко дъвчащ, когато постои известно време, но ако искаш да се запази хрупкав, най-добре е да се приготви ден-два преди празниците и да не бъде на влажно място. На мен повече ми хареса хрупкав.

  6. благодаря за бързия отговор и препоръката, а също и за хубавата рецепта, защото ми хареса.Мисля да нарлавня сладките за Коледа, но ще изчакам още някалко дни.

  7. Страхотни са!!! Много ни харесаха!
    „Еха, сладки кракерчета!!!“, възкликна дъщеря ми докато ги опитваше!
    Със сигурност пак ще ги правя, защото ги изпекох сутринта и вече са на привършване!
    Децата постоянно минават покрай кутията и си грабват 🙂
    Другия път ще сложа и др. подправки.
    При мен станаха точно 70 бр. – нормално е такова отклонение, в зависимост от ползваните формички.
    Благодаря ти още веднъж за страхотната рецепта, Йоана!

  8. Здравейте, първо поздравления за страхотния блог.
    Първо към него се обръщам, когато се чудя какво да сготвя.
    Сега започнах да правя сладките… Трябва ли задължително да стои тестото 1 вечер в хладилника.
    Благодаря

    1. Желателно е тестото да се охлади добре, за да може да се разточи тънко и да се работи по-лесно след това. Не е желателно да се добавя твърде много брашно, за да стане тестото твърдо без да се охлажда.

  9. Здравейте, отново 🙂 не успях да устоя на изкушението и изпекох още тази вечер бисквитките. Станаха страхотни, просто божествени. Направих следното тестото престоя в хладилника около 30 мин, след това 15-20 мин във фризера и отново 30 мин в хладилника.
    Поздрави:)

  10. Йоана, благодаря за бързия отговор. Току що видях , че си писала. Не се наложи да добавям брашно, само при последните няколко сладки, тестото стана малко мекичко, но се справих. Сега доволно си похапваме :).
    Наистина ти благодаря за прекрасния блог, вдъхновяваш ме да правя чудеса 😉 и то по няколко пъти на седмица:)

  11. Страхотни са Йоана, жалко че не се обади точно тези типични формички ги имаме. Но и така изглеждат много апетитни. Аз всяка година традицоанно правя Dalarhäst

    1. Уф, че се изказвам и аз! Видях кончето веднага в google, но видях в сайта, че има резец във форма на лос. Пък и нали напоследък съм пристрастена към всичко шведско, та стори ми се съвсем естестено да го спомена.
      Как точно го правиш това конче? Изрязваш го с формичка от разточено тесто или моделираш фигурка?

  12. Медена бисквитка за основа, после захарно тесто /червено/ и декорации от Royal Icing, за да се оформят всички детайли. Във ФБ има малко снимки от тазгодишните.

  13. Йоана, рецептата ти е страхотна. Вчера направихме пепаркакора, за съжаление нямаше време за престой от 1 нощ, но въпреки това станаха феноменални. Записвам си я в любими рецепти!
    Весела Коледа и благодаря, че споделяш с всички нас вкусните си творения!
    Бъди много щастлива!

  14. Пепаркакора са гениални, както установи моето семейство. Благодаря за точната рецепта, всичко се получи както трябва. Станаха тънки, хрупкави и пиканти. Сгряват те отвътре! Колкото за престояването 1 нощ в хладилник, трябва да си призная, че изобщо не го спазих… директно пъхнах тестото във фризера за 15мин, след което то беше стегнато и готово за употреба. Мисля, че в ИКЕА продават пепаркакор, но изобщо не могат да се мерят с тези. 🙂 Весела Коледа и от мен

    1. Благодаря за обратната връзка. Вторият път като ги приготвих и аз опитах с по-късо от една нощ охлаждане и се получи добре. Може би ако се направи двойна доза, тогава ще е нужно повече време или тестото може да се раздели на две, за да се съкрати охлаждането.
      В Икеа продават готово тесто за пепаркакор, но е с маргарин, както почти всички полуфабрикати и заготовки, така че не могат да се мерят. 🙂

  15. Весела Коледа!
    Първият опит не беше много успешен – тестото стана много твърдо и трудно го разточих, но втория път станаха супер. Следващия път ще се опитам да ги разточа още по-тънко …
    Но моите не се получиха пикантни, по-скоро като меденки. Ако не са ги изяли вкъщи довечера ще ги пробвам със синьо сирене 🙂

    1. Честита Коледа!
      Пикантни ще станат с малко черен пипер в тях. Иначе количеството на подправките в сравнение с други коледни бисквити е доста повече. Аз усешам на аромат най-много карамфила, докато джинджифилът и канелата дават леко парещо усещане на гърлото. Не знам, като цяло всеки има различно усещане за вкуса. Сега след като ги опита, може да ги подправиш по свой вкус следващ път.

  16. Светло Рождество, Йоана!

    Много любов, здраве и хармония желая на теб и всички, които обичаш, останалото можеш да го постигнеш:)

    Пепаркакор се хитът на сезона у нас! Няма някой, който да ги е опитал и да не се е влюбил в тях. Чудесни са, ще се правят пак и то скоро:) Комбинацията със синьо сирене е… нямам думи! Благодаря, че сподели с нас и тази превъзходна рецепта.

    Весело посрешане на Нова година!

    1. Честито Рождество!
      Тези бисквити и на мен ми станаха фаворит. Радвам се, че ги харесвате.
      Всичко най-хубаво за теб и твоето семейство! Успешна нова година!

  17. Честито Рождество!
    Йоана, искам да благодаря за чудесните рецепти, които споделяш с нас! Направих доза от тези бисквити и доза от рецептата с вариациите на коледни сладки. Декорирах някои от тях със захарен фондан и ги подредих в коледни буркани за сладки. Получиха се страхотни подаръци за близките и всички бяха очаровани. Още веднъж благодаря! Успешна нова година!

  18. Привет от Финландия, тук също ги има тези бисквити , те са традиционни коледни и им казват piparkakku и напитката я има и тук я наричат glögi , което на български се произнася глйоги. Искам да те попитам Иоана правила ли си канелени кифлички ? Мога да ти предложа рецепта за финландски такива които са мнооого вкусни казват им korvapusti.

  19. Честита нова година Йоана желая много здраве на теб и твоето семейство. Незнам къде да постна рецептата така че ще я напиша тук. Korvapusti: 50 гр. мая, 500мл. прясно мляко, 2 яйца, 200 гр. захар,2 ч. л. сол, 1с.л. кардамон, 1600 гр. брашно, 150 гр. масло на стаина температура. Плънка: 100 гр. масло,100 гр. захар, 2 с. л. канела, жълтък за намазване. Маята се разтваря в затопленото мляко, след това се добавят яйцата, захарта, подправките и брашното . Замесва се тесто, което се измесва до изразходването на маслото. Оставя се да втаса докато удвои обема си, след което се разделя на 2 части и се разточва на големина 60 x 30 см., намазва се с меко масло и се поръсва със захар и канела. Навива се на руло от което се нарязват охлюви и се оставят да втасат. Накрая се намазват с жълтък и се поръсват с филирани бадеми. Това е рецептата надявам се да ти хареса , поздрави и хубав ден от мен

    1. Честита нова година, Силвия! Здраве и благоденствие!
      Кардамонът в тестото ще бъде приятна изненада и съм любопитна за резултата от намазването на тестото с масло, преди да се поръси със захарта и канелата. Благодаря за рецептата.

  20. Моля, имам хубава финландска рецепта за сьомга с сметана на фурна, която мога да ти предложа ( ако не я знаеш ) разбира се 🙂 . Къде мога да ти изпратя снимки на кифличките.

  21. Здравей, Йоана, искрено ти се кефя на великолепния сайт и много обичам да си го разглеждам, а и, разбира се, да си приготвям каквото мога от него :~}.
    Имам 2 въпроса по настоящата рецепта- защо тестото да бъде разбъркано с дървена лъжица- със сигурност така трябва да е, щом специално си го написала, но би ли обяснила причината? И другият въпрос- понеже от скоро се интересувам от печенето с различни видове брашна, не само с традиционното бяло, то според теб ако се използва друг вид- до момента съм пробвала с такова от лимец, дали това ще „развали“ по някакъв начин бисквитите?

    1. Привет, Наталия. Предпочитаното използване на дървени лъжици има много обяснения. Може да прочетеш на български тук и английски тук и тук.
      Бих добавила само, че е много удобно. Опитай да разбъркаш тесто с обикновена метална лъжица, а след това с дървена. Сама ще си направиш фаворит.

      Относно вида брашно, който може да се използва в почти всички рецепти, в които се иска бяло брашно е всеки вид. От промяната на неговия тип и вид, може да има разлика в количеството брашно и времето за втасване, ако тестото трябва да втаса. Тези бисквити ще станат добре с пълнозърнеста пшеница, типово, лимец или спелта. Възможно е тестото винаги да се държи различно (от различните брашна). Експериментирай!

  22. О, много ти благодаря за бързата и търпелива реакция. Прочетох информацията и в трите линка- определено полезна.
    Пропуснах да те поздравя за празника- пожелавам да си все толкова женствена, позитивна, нахилена и добра мама 🙂

  23. А имали ефект от содата, когато не е загасена в някаква киселина? Аз за всеки случай я загасих в малко лимонов сок и курабийките станаха невероятни, въпреки че колкото и сила да ползвах при разточването не успях да ги направя „толкова“ тънки 🙂 Но въпроса за содата ме интересува принципно, защото съм виждала такъв вариант в доста рецепти.

    1. Има ефект, но ако се използва по-голямо количество оставя неприятна миризма на сода след изпичането. Содата се смесва с киселина за да се активира. Но тя се активира също така от други продукти съдържащи киселина, като например кисело мляко, какао, шоколад, мед.
      От рецептата зависи дали содата ще се смеси предварително с киселина. Например, рецепти в които се съдържа сурово, неалкализирано какао, гасенето на содата е излишно, тъй като самото какао притежава по-голяма киселинност и когато двата продукта (какаото и содата) са в досег с течност се получава реакцията. Това обаче не е валидно за рецепти с алкализирано какао. В случая с рецептата за пепаркакор, в течните съставки се съдържа мед и содата се разтваря в тях преди да се добави брашното.

  24. Здравейте и от мен от Финландия! Както по-нагоре Силвия писа и тук има такива бисквити. Дори се продават целогодишно в магазините. Забелязах, че като отворя една кутия и я оставя в досег с въздуха след известно време бисквитите омекват. Освен това тази година си купих готова направена подправка за piparkakku, съдържа карамфил, канела, джинджифил и портокалови корички, всичко е смляно на много фино брашно. Ще я пробвам като приготвям тазгодишните бисквити. Освен това тук се предлага и готово замразено тесто, него съм го пробвала и стават много хубави, практично е ако искаш бързо да приготвиш нещо за кафето 🙂 . Иначе за Коледа всичко се приготвя у дома, без полуфабрикати. 🙂 Тук намерих доста интересни рецепти и полека-лека смятам да пробвам повечето от тях. Благодаря за споделените знания!

    1. Здравей Йоана , бих искала да те попитам как биха станали ако се добави яйце или не е препоръчително ?:))

  25. Исках да попитам дали тези следки са подходящи за правенето на джинджифилови човечета или са твърде тънки ?

    1. Може да се изрежат форми на джинджифилово човече, просто този тип сладки се правят тънки и следователно са хрупкави. Ако искаш класическо джинджифилово тесто, погледни тази рецепта. Има разлика както в продуктите, така и в технологията, които водят до разлика във вкуса и текстурата на изпеченото тесто.

  26. Благодаря за точната рецепта, единствено имах проблем с разточването, тестото от хладилника беше станало много твърдо, дали трябва да има някакво време за отпускане. Весели празници!

    1. Да, за една нощ в хладилника става твърдо, но това е целта. Тестото не трябва да се отпуска, иначе няма да може да се разточи на тънко, да се изрежат и най-вече да се отделят сладките. То се загрява дори от натиска и търкането с точилката. Разточи ли се на тънко се работи веднага, иначе омеква и става трудно за работа, а ръсенето му постоянно с брашно за да не лепне не е препоръчително. Повечето брашно прави пеперкакора много твърд след като се изпече.

  27. Здравей Йоана, може ли да използвам кокосово масло вместо краве и какво количество да сложа, а също така биха ли станали добре, ако заместя бялото брашно с пълнозърнесто (предполагам, че тогава ще трябва да е по-малко количество). Мисля да ги направя този петък, за това се надявам навреме да прочетеш коментара ми.

    1. Предполагам, че може да се направят известни промени в рецептата, но не мога да бъда сигурна за успеха както на структурата на бисквитите, така и на вкуса. Направи малка доза за да видиш как се получава комбинацията от кокосово масло и пълнозърнесто брашно + коледни подправки, ако използваш.
      Ако сладките трябва да бъдат постни, разгледай вече изготвени и сигурни предложения:
      Сладки с чия, фурми и лешници
      Двойно шоколадови сладки със сусамов тахан
      Сладки с бадеми, флейкс от киноа и цитрусов крем
      Сладки със сусамов тахан, овесни ядки, орехи и стафиди
      Три сурови десерта

  28. Проблемът не е в това, че трябва да са постни, просто днес купих за пръв път кокосово масло и не знам дали се слага същото количество каквото е написано за кравето масло? Благодаря за бързия отговор 🙂

    1. Ясно! В такъв случай те съветвам да опитваш в началото с рецепти, в които е включено кокосово масло като съставка и чак след като видиш как се държи да започнеш да заменяш и експериментираш. Би било добре дори да приготвиш тази рецепта (или която и да е друга, при която ще правиш заместване) за да видиш какво трябва да е тестото, структурата на бисквитите и т.н.
      По принцип при заместването на краве масло с кокосово се използва същото количество, но има много фактори, които могат да променят това и дори заместването да не бъде удачно. Щом за първи път ще използваш нов продукт, приготви изпитана рецепта с него.

  29. Здравей, Йоана,
    Вчера забърках тестото за сладките (невероятно вкусно е! 🙂 ) и след работа се каня ги оформям и пека.
    Имам един въпрос, относно тестото, обаче. За през нощта в хладилника се е втвърдило много – мисля, че ще се натроши, ако се опитам да го разточа направо след изваждането.Дали ще има проблем, ако го оставя навън малко да се отпусне преди да започна работа с него?

    1. Ако тестото е съхранявано по-дълго в хладилник е нормално да стегне повече, но не е притеснително. Извади го на стайна температура за да се отпусне толкова, че да бъде лесно за разточване, но все още хладно. Ако тестото се размекне по време на изрязването на сладките, прибери част от него отново в хладилника за кратко.

  30. Благодаря за съвета! Сладките станаха много вкусни, макар че първата тава ги бях разточила по-дебелички отколкото трябва струва ми се, защото не станаха чак толкова хрупкави. Следващите ги направих на практика полупрозрачни и се получиха чудни!
    Но май това, че не сложих мед, а само захар ги е направило по-сладки и подправките малко ми се губят.

  31. Здравейте! Реших най-после да направя тези сладки, но се чудя дали може да използвам пресен джинджифил? Благодаря предварително!

    1. Не е невъзможно, но сладките няма да се изрязват равно, защото пресният настърган джинджифил има влакна. Опитай да го настържеш на най-ситното ренде, но имай предвид, че трябва добре да дозираш количеството му, за да не станат сладките твърде пикантни. Разбира се, освен ако това не е целта.

  32. Прекрасна рецепта! Правя ги за втора Коледа и са просто чудно вкусни! И с тестото се работи толкова леко – лесно е за разточване и изрязване на формички, което с деца си е плюс:) Ароматът им е като в приказките… Прегръдки за споделената рецепта и весели празници:)

  33. Здравей, Йоана! Поредна Колда щв се радвама на рецептата ти за сладки 🙂
    Имам един технически въпрос – ако забъркам тестото днес вечерта, но пека на по-следващата вечер проблем ли ще е?

    Надявам се тестото да може да потрае 24 часа повече..

    Поздрав!
    Поля

    1. Не е проблем. Може да се наложи да извадиш тестото от хладилника 20-30 минути преди разточването, за да се отпусне малко. Все пак, поддържай го студено, за да бъде по-лесно изрязването на сладките.

  34. прекрасна рецепта. направихме я с дъщеря ми и всичко се омете за отрицателно време. идеална рецепта за студено време с чай. благодаря за рецептата!

  35. Привет, Йоана!
    А може ли върху тези крекери да се направи някаква глазура? Ако да, коя е най-подходяща?
    Поздрави! 😛

    1. Може и дори традиционно се прави. Най-добре е е да се използва роял айсинг. Може да си го приготвиш сама, ще видиш рецепта за него в публикацията за какаови джинджифилови сладки. Може да използваш и готова смес, която се разбива само с малко вода и е по-подходяща за финни декорации. Аз използвам тази смес за роял айсинг.

  36. кафява захар демерара -тя може ли да се замени с обикн ..кафява захар или дори бяла кр . захар?
    Благодаяр за рецептата!

    1. Не знам какво имаш предвид под обикновена кафява захар. Демерара е най-разпространената и вероятно нея може да приемем за обикновена. При демерара може да варира леко количеството остатъчна меласа и основно се разделя на два вида – светла демерара и тъмна демерара. Която и да се използва за рецептата, рецептата ще работи добре с нея. Би могло да се използва бяла захар, но тук ще се загуби леко карамеления и с дъх на меласа вкус, идващ от кафявата захар. Все пак, не е невъзможно сладките да се приготвят и с нея.

  37. Дойде ред и аз да ги направя като репетиция. Дали брашното ми дойде много, дали хладилникът ми е много силен, не знам, но след престой от една нощ в хладилника, тестото стана като камък (а беше меко като го прибирах). След час навън като се постопли, стана много ронливо. Направих го на пясък, добавих едно яйце и стана нормално бисквитено тесто. Получиха се приятни на вид човечета. С букет от подправки. За мен са върхът. Мъжете обаче казаха, че не им допада силния вкус на джинджифил, карамфил и всичко останало. Предпочитали ги само с канела. Добре бе, ще им направя по-семпли на вкус меденки. А тези ще са за мен – няма лошо, само трябва да усиля фитнес тренировките. А мъжете като не разбират, да си гледат работата.

  38. Рецептата не е вярна. https://www.recepten.se/recept/pepparkakor.html тук е посочена
    В превод 300 гр масло
    100 мл царевичен сироп (замества се с меласа или мед) в България не съм намерил да се продава царевичен сироп
    5 децилитра захар
    1/2 супена лъжица джинджифил
    1 супена лъжица кардемон /кардемом (различно го пишат)
    1 супена канела
    1 супена карамфил
    1 супена сода
    200 мл вода
    1 1/2 брашно или по – малко колкото поеме
    В общи линии всичко се смесва и за една нощ в хладилника
    Пече се на 180 за около 5 – 10 мин. НЕ се пекат докато станат твърди.

    П.П. Нормално е тестото да стане на камък след хладилника. За това 1-2 часа преди това се вади да се отпусне

    1. В кулинарията не съществуват понятията „грешна рецепта“, „оригинална рецепта“ и „тази рецепта не е вярна“, както и „това не се прави така“. Тук говорим за изкуство, но и за традиции, които варират не само във всяка страна, не само във всеки регион от една страна, но и във всяко едно домакинство от дадената страна. Виж само, колко разнообразни рецепти може да срещнеш за тези шведски коледни бисквити и си помисли колко вариации на баница и мусака, например, може да срещнеш в регионите от България.
      Когато говорим за кулинария, грешно е да твърдим, че има само една рецепта и това е Рецептата. Вариации винаги съществуват, въпросът е в това да изберем онази, която най-много ни допада. Що се отнася до чуждестранни рецепти, при тях винаги съществува адаптация, която ни улеснява да приготвим рецептата при нашите условия, с продуктите, които се намират на нашия пазар.
      От твоя коментар, не става ясно защо посочената от теб рецепта е вярната, а други не са. Когато имаме подобно мнение, би било добре да имаме и обоснование за него. В случая, аз не виждам такова. Ако знаеш нещо повече за тези шведски коледни бисквити, аз и моите читатели, с радост бихме научили.

    2. Казах, че е грешна понеже в повечето шведски сайтове рецептите са почти сходни, докато в посочената разликата е драстична а и липсваше една от подправките. От над 13 години всяка Коледа правя Пеперкакор и с липсващия царевичен сироп съм тествал да го заменям с различни неща, мед включително. Лично мнение, с меласа резултата най – се доближава до оригинала (спрямо сладки продавани в Швеция).
      Относно кардемона силно го препоръчвам любителите на по – ароматни подправки.

      Поздрави

    3. И тази година аз ще приготвя тези бисквити за мен и моето семейство и бих опитала варианта с добавка на кардамон. На мен ми допада, би придал свежест, но и още лека пикантност в комбинация с останалите подправки. Благодаря!

  39. Колкото шведски сайтове за рецепти, толкова и вариации на тази рецепта. Благодарим на Ицо за коментарите, но аз съм изпратила на Йоана рецептата от ICA http://www.ica.se/recept/pepparkakor-1048/ , и поради тази причина в нея липсва кардамом. Обяснено е и защо се използват грамове, а не децилитри. Лично на мен ми е по-удобно да работя с децилитри, но всичко е въпрос на навик и предпочитания. Няма място за назидания, нали?

    1. Съгласен съм. Относно децилитрите…в икея продават комплект мерителни лъжички, които доста улесняват.

  40. Здравей Йоана! Наскоро правих бисквитки по подобна на твоята рецепта, но станаха ужасно твърди като изстинаха. Може ли като професионалист да ме насочиш къде съм сбъркала. Благодаря!

    1. Като цяло всички бисквити и голяма част от сладките се пекат до степен, в която се изваждат от фурната меки, така че да не могат да се преместят веднага. След като изстинат те се стягат и тогава е възможно да се преместят от тавата. Предполагам, че за да останат твоите сладки твърди, са печени твърде много време. Просто внимавай с времето за печене – бисквитите трябва да останат меки и пластични при изваждането им от фурната. Оставят се в тавата 5-10 минути за да се поохладят и стегнат (според тестото и рецептата) и тогава се изваждат от нея.

  41. Здравей
    А каква ли може да е причината да не станат хрупкави?
    Правила съм ги много пъти успешно и са ставали страхотни
    но този път са съвсем меки? !?

    1. След като вече имаш успешни опити с тях, потърси причината сама, като се опиташ да си спомниш как си ги приготвяла преди и какво направи сега. Има ли разлика в продуктите, които използва? Има ли разлика в техниката, включително охлаждането на тестото? Различна фурна? Всичко може да бъде от значение. Може да ми помогнеш да разберем къде е причината, като ми разкажеш по-подробно какво и как направи този път.

  42. Единствената разлика беше, че не охладих течните съставки преди да сложа брашното – просто забравих че трябва да е студено
    може ли да е от това?
    В последствие го допекох още малко и сега сякаш доста се доближават до това, което трябваше да се получи …

  43. Станаха много хубави тези бисквитки. Безглутенови 😉 Захарта ми идва в повече,но ако се хапват с неподсладена напитка или сирене е добре. С тестото никакъв проблем, разточвах го охладено .

  44. Йоана, благодаря много за рецептата и подробните указания към нея! В последните 6 дни правих бисквитките 3 пъти, всеки път с отличен резултат. Използвах мусковадо. Сега търся формички с не-коледни мотиви, за да продължа с правенето им и в другите сезони 🙂 Благодаря!

  45. Здравей, Йоана!
    Смяташ ли, че маслото в рецептата би могло да се замени с животинска мас?
    Правя ги вече няколко години, но в случаят ми трябва нещо без млечни продукти и се чудя как да адаптирам

    1. Мисля, че маста ще направи тестото много меко и дори след продължително охлаждане ще го поддържа меко, следователно ще бъде много трудно за работа. Ако пък се добави брашно, за да се компенсира това, тогава тестото ще стои тежко и сбито. Може би по-удачен вариант е да се изполва кокосово масло, защото при охлаждане то стяга като кравето масло. Въпреки това, то лесно отпуска и все пак си мисля, че не толкова бързо, колкото маста. При всички положения трябва да се работи бързо и с малки дози от тестото. Хрумва ми и някакъв вариант със смес от кокосово масло или мас с какаово масло. То е твърдо дори при стайна температура и би могло да задържи тестото в подходяща текстура по време на работа с него. Не съм опитвала обаче.

    2. Много ти благодаря за подробното разяснение! 🙂 И аз се чудех и за кокосово масло, може наистина да пробвам комбинацията от двете и да видя как ще се получи.

  46. Ако се разточи тестото малко по-дебело, ще станат ли по-мекички, наподобяващи меденки?

    1. Да, може да се разточат по-дебело. Ще наподобяват лебкухен. Следи времето за печене. Трябва да се извадят когато едва започнат да придобиват цвят по краищата, а повърхността им е все още мека. Когато изстинат ще стегнат. За да останат меки, съхранявай в добре затворена кутия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *