Пай с горски плодове

Дори и когато си помисля, че е време за почивка от кухнята, като стоя далече от фурната и поднасям основно зеленчукова салата, сирена, сандвичи с босилково песто, таратор с грозде и сладолед с праскови, в един прекрасен момент на пазара се появяват от всички горски плодове наведнъж. Този божествен микс радващ очите с цветовете си и съчетаващ сладост и киселинност по някакъв привлекателен за мен начин е идеален за семпъл десерт като този тук, на който по всяко време в този сезон мога да се насладя. Не се изискват особени усилия и нагряване на фурната, така или иначе лятната горещина изморява достатъчно.

Пай с горски плодове

Но точно когато реших, че в уикенда, току-що завърнала се от пътешествие в северна Италия, няма да готвя нищо специално, още повече да си ангажирам половин ден в снимки, на бързия ми пазар след ваканцията, колкото да заредя с основни продукти и зеленчуци за голямата салата, която бях планувала, аз намирам съкровището си.

Пай с горски плодове

Когато имам някакви планове за почивка или по-скоро съм се отпуснала за нищоправене, взимането на решение дали да взема от тези прекрасни плодове и най-после да осъществя публикацията за пай с тях или отново да я оставя за догодина по това време, не е никак лесна, повярвай. Е, вижда се, какво решение съм взела, защото мислех си, догодина по това време не се знае на каква кулинарна вълна ще бъда. Сега е моментът, Йоана, действай! И се оказва, че никак не съм изморена от решението си, напротив.

Горски плодове - ягоди, къпини, малини, боровинки

Краят на август е, има още около 1/3 до края на годината, но дори и сега бих могла да обобщя, че тази година за мен е годината на пайовете и скаридите. За няколко месеца съм приготвила (донякъде и споделила) повече рецепти за пай и скариди, отколкото за всичките почти 11 години водене на този блог – изненадана съм от себе си и от влечението тази година да правя основно рецепти за тях. Всъщност, има причина за това и мисля за скаридите да си говорим друг път, защото основното ни занимание сега ще бъде пай. Да, знам. Отново. Но сега е сезонът точно за този.

Ягоди

Къпини

Малини

Боровинки

Пай с горски плодове. Приятно топъл във вътрешността, с все още хрупкава горна кора върху която бавно се разтопява сладостта на ванилов сладолед. Ароматът на сготвените горски плодове се разнася в горещия августовски следобед още докато паят се пече и ми носят приятна емоция, още повече, когато знам какво ще вкуся след това.

Декоративна решетка върху пай с горски плодове

Има и малко носталгия. Тези плодове, наравно със смокините ми напомнят за края на лятото. Все още имам от горещите дни, но сутрините и вечерите са хладни. Август е. Сега имам от всичко, заради което бих захвърлила всичко останало, за да сготвя вкусно. Сега имам от лятото. Иска ми се да го задържа за по-дълго време, да запазя свежестта му като спомен. И какво по-хубаво от това да го сготвя. Споменът от неговата храна ще остане задълго. Сподели този летен вкус с любимите хора, направи го дори още по-красив с декорирана решетка и се насладете заедно на края на едно прекрасно лято.

Пай с горски плодове

П.П. Имам още едно предложение за края на лятото, вдъхновено от обиколката из северна Италия. Така че ако не си падаш по горските плодове (нима?) или не обичаш пай (ммм, да, той трябва да се разбере, преди да се обикне) и предпочиташ ледените десерти, тогава стой наблизо. Ще готвим със смокини. Те са другата моя храна, по която винаги съм била луда.

Пай с горски плодове

Пай с горски плодове

Рецептата адаптирам от книгата Art of the Pie: A Practical Guide to Homemade Crusts, Fillings, and Life, като прилагам декоративни елементи върху решетката на пая. Още идеи за декорация на пай може да проследиш в Pinterest.

Ако нямаш опит с приготвяне на пай, моля запознай се с всички правила за перфектното тесто. Виж още как най-лесно, удобно и красиво се подготвя решетка за пай. Ще ти бъде нужна и малко практика в твоята фурна, за да знаеш как да изпечеш отлично твоя пай всеки път.

Тази рецепта с 4 вида горски плодове – малини, къпини, боровинки и ягоди е приложима както с пресни плодове, така и със замразени, когато не са в сезона си. Когато се използват замразени плодове, те НЕ се размразяват.

За 1 форма с диаметър 23-24 см или 8 порции.

За тестото:

За пълнежа:

  • 800 г горски плодове, пресни или замразени, без да се размразяват (малини, къпини, боровинки, ягоди)
  • 150 г захар
  • 50 г брашно
  • 20 г нишесте от тапиока или царевично нишесте
  • настъргана кора от 1 лимон + няколко капки лимонов сок
  • щипка прясно настъргано индийско орехче
  • 1 супена лъжица десертно вино (Мавродафни, Вин Санто, Марсала) или ликьор от череши, или амарето

За намазване и поръсване:

  • 1 белтък, разбит с 1 супена лъжица (15 г) вода
  • 1-2 чаени лъжици захар

Подготовка на тестото и решетката

След като тестото е приготвено се разделя на две равни части, които се увиват в стреч фолио и се охлажда в хладилник поне 1 час. През лятото е хубаво тестото да се приготви от предния ден и да се охлажда в хладилника през цялата нощ.

За приготвяне на решетката се взима едната част охладено тесто и се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 3-4 мм. Първо се изрязват широките ленти. Преценява се дължината на лентите и диаметъра в горната част на формата за пай, за да се изреже излишно тесто, което ще се ползва за фитилите. Оформят се няколко фитила като тестото се смесва с малко брашно, за да не лепнат.

Приготвяне на решетката за пая

Върху хартия за печене, която е поставена върху дъска или друго подходящо, което може да се побере в хладилника се подрежда решетката. Как точно става това може да проследиш в тази публикация. Необходимо е да се работи бързо, за да не омеква тестото прекалено, особено в летните дни. След като решетката се подреди, се охлажда в хладилник около 30 минути или повече ако времето е много топло.

Междувременно втората част от тестото се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина около 4 мм и се поставя във форма за пай с диаметър 23-24 см. Тестото се фиксира по дъното и стените на формата, като излишните краища се оставят да стърчат. Повърхността на тестото се покрива със стреч фолио. Формата с тестото се слагат в хладилник, докато се приготвя пълнежа.

Приготвяне на пълнежа

Пълнежът се приготвя непосредствено преди да се сложи в долната кора на пая, затова трябва да се увериш, че тя е добре охладена във формата.

Всички съставки се смесват, като ако се използват замразени плодове, те не се размразяват. Ако се използват пресни плодове и при разбъркването им с останалите продукти някои се смачкат, това не е проблем, дори е по-добре.

Сглобяване на пая

Преди да се започне със сглобяването на пая, във фурната се слага тава на средно или най-ниско ниво (за моята фурна предпочитам да използвам най-ниско ниво) и фурната се нагрява на 220ºC. Повече за печенето на пай може да прочетеш в тази публикация.

Поставяне на решетката върху пая

Пълнежът се изсипва във формата за пай, в която вече се е охладила основата. Върху пълнежа внимателно се пренася решетката, която също трябва да е много добре охладена. Излишните краища на долната кора и решетката се изрязват с ножица. Оформя се ръб, като в случая аз направих шарки с помощта на върха на лъжица – притискам върха на лъжицата на няколко места по периферията на пая, така че долната кора и решетката да се залепят една за друга и да се оформи красив борд. Може да се използва вилица за друга шарка или да се оформят вълни с пръстите. Сглобеният пай се охлажда отново в хладилника докато се приготви декорацията, която ще се постави върху решетката.

Оформяне на декоративните елементи върху решетката, завършване на пая и печене

От изрезките, които остават при сглобяването на пая се оформя топка, но без да се меси много. Ако лепне прекалено, не е проблем да се добави още брашно. Тестото се разточва върху набрашнена повърхност и от него се изрязват цветя, листа или друго, което ти хрумне. Поставят се върху дъска или равна чиния покрита с хартия за печене и се слагат във фризера, за да се охладят бързо и хубаво.

Поставяне на допълнителните елементи върху решетката на пая

Междувременно белтъкът за намазване се разбива с малко вода, подготвя се захарта за поръсване.

Когато фурната е загряла, цветята и листата се подреждат върху решетката на пая като се залепват с белтъка. Цялата решетка също се намазва с белтък и се поръсва със захар.

Паят се слага върху тавата във фурната и се пече 20 минути. След това фурната се намалява на 190ºC и паят се пече още 50 минути или докато решетката придобие златист цвят и пълнежът бълбука.

Охлаждане на пая

Слагам умишлено такава точка, защото охлаждането на плодовия пай е много важно. След като се извади от фурната, той трябва да се остави на спокойствие поне един час, преди да се разреже. Моята препоръка за пай с горски плодове е да се остави поне два часа. Дори и след тях, пълнежът отвътре ще бъде все още топъл и идеален за сервиране с топка ванилов сладолед.

При всички положения, паят е най-добър за ядене в деня на изпичане, когато горната му кора е все още хрупкава, а пълнежът приятно топъл. Сервирай го с ванилов или шоколадов сладолед, а може и с разбито със сметана маскарпоне, ароматизирано с розова вода или ликьор.

Пай с горски плодове

Още рецепти с горски-плодове

Други рецепти за пайове

5 коментара

  1. Горски плодове с канела не мислех, че е редно да се прави, докато не опитах. Любима комбинация ми е. Звучи ми несъчетаемо, но комбинацията от вкусове е толкова съвършена, колкото при спанака и индийското орехче. Пробвай, ако не си все още! А аз се местя отново да живея в България, и то след два дни. И ще го направя задължително този пай.

    1. Няма нередни комбинации, Джулиано. Съчетавай смело! И добре си ми дошъл! Ще има сега заедно да се чудим откъде да си набавим хубави продукти.

  2. Здравейте Йоана, нетърпелива съм да споделя радостта си от успеха ми с този пай 🙌. Вярно, че ми отне повечко време заради липсата на опит, но си заслужава. Благодаря за прекрасната рецепта и най-вече за точните описания! Слънчеви дни и нови вдъхновения!

    1. За мен радост, Катя! Благодаря за обратната връзка. Оставам на разположение за въпроси по рецептите от блога, ако има нужда. Успех!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *