От някои храни се впечатлявам още докато ги гледам на снимка. Впечатлението се засилва, когато прочета съставките в рецептата и си представя аромата, вкуса и текстурата на тази храна. Още повече се впечатлявам, когато тази храна се приготвя с достъпни съставки и не сложни техники, но обещава много вкус. Този сезон от годината е все още изобилен от плодовете на есента, а зелето и картофите са в най-доброто си време. Затова точно сега искам да ти предложа нещо много вкусно, което е и лесно. Нека на твоето внимание в този сезон бъдат тези кюфтета от зеле и картофи!
В началото на годината ти споделих рецептата за зеленчукови кюфтета само с две съставки. Формула, която работи безотказно с всякакви зеленчуци. При най-разнообразните ми вариации там, пропуснах зелето, макар че е удачно, защото още тогава имах идея да споделя отделно тези кюфтета със зеле. Е, макар след няколко месеца, дойде и този момент.
Те по-скоро наподобяват американски палачинки, но в солен вариант, защото в сместа има набухвател и се пържат точно като тях. Няма специфични съставки или начин на изпълнение и все пак има някои неща за отлични резултати, които съм проследила във времето. На първо място е начинът по който се приготвят картофите. Този път няма да ти говоря за специални сортове, с повече или по-малко нишесте в тях, защото практиката ми по тези кюфтета показва, че всички видове са подходящи. По важно за мен е картофите да се сварят цели с кората, защото тя допринася за повече вкус. Да се обелят докато са горещи, защото тогава е по-лесно. Да се оставят да се охладят преди да се пресоват и смесят с останалите съставки за кюфтетата, защото тогава те ще стоят стегнати и ще запазят формата си по време на пържене. И като се замисля, това са единствените важни условия по технологията тук.
Но нека взема под внимание и фино нарязаното зеле. Предпочитам да е така и го правя с мандолината на OXO, която използвам от години и ми е много полезна. Иначе, може да използваш остър нож и прецизна ръка за фино нарязване на ленти. В краен случай грубо нарязване на ситни парчета, но сигурна съм и това ще е добре ако решиш да приготвиш тези кюфтета.
А те са превъзходни! След няколко приготвяния, накрая реших че им трябва сос, който да допълни вкуса им. Спрях се на ремулад. С майонеза, кисели краставички, дижонска горчица и зелени подправки, този сос е точното допълнение към зелето и картофите. Желанието ми обаче беше не сосът да доминира над кюфтетата, а да ги допълни по най-добрия начин. Затова не приготвих обичайния ремулад, а го олекотих с йогурт.
Получавам това, което вече съм усетила с въображението. Имам сочни зеленчукови кюфтета с приятно свеж чеснов сос, подходящи не само за сезона, но и за този луд момент. Сподели ги с твоите най-близки, с възрастните от тях си сипете по чаша вино, радвайте се един на друг. Пазете се и останете със здраве!
Кюфтета от зеле и картофи със сос ремулад
Рецептата за кюфтетата адаптирам от simmerandsauce.com. Допълвам ги с олекотен вариант на сос ремулад, като смесвам малко майонеза с повече йогурт. Тук наистина имам предвид гъст, маслен и кремообразен йогурт, а не кисело мляко. Вместо йогурт може да се използва цедено кисело мляко. Ако пък желаеш, може да използваш само майонеза.
Като цяло няма какво да се обърка нито при кюфтетата, нито при соса. С подправките също може да се импровизира по собствен вкус. Единственото важно условие при пърженето на кюфтетата е това да става на умерен котлон, за да могат да се сготвят добре отвътре, без да изгарят на повърхността. Ако имаш опит с американските палачинки, точно по този начин трябва да се изпържат и тези кюфтета.
За 4 порции или 12-14 броя кюфтета.
За кюфтетата:
- 400 г прясно зеле, фино нарязано (измерено след нарязването и отстраняване на кочаните)
- 400 г картофи, добре измити
- ½ връзка магданоз, нарязан на ситно
- 2 яйца, леко разбити
- 60 г брашно
- 10 г бакпулвер
- сол и прясно смлян черен пипер
- олио за пържене
За соса:
- 150 г йогурт или цедено кисело мляко
- 50 г майонеза
- 1 чаена лъжица дижонска горчица
- 2-3 кисели краставички, нарязани на дребни кубчета
- 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1 супена лъжица отцедени каперси
Приготвяне на кюфтетата
Картофите се заливат с вода и се слагат да заврат. Варят се на умерен котлон докато омекнат. Докато са горещи се обелват и се оставят да се охладят напълно. Когато се охладят се намачкват с преса за картофи.
Зелето се настъргва фино, като за целта е най-добре да се използва V-образно ренде. Аз използвам мандолината на OXO от няколко години и съм доволна.
В купа се смесват картофите, зелето и магданоза. Разбъркват се с ръце, така че картофите да се разпределят равномерно между зелето. Добавят се яйцата, сол и прясно смлян черен пипер и отново се разбъркват. Брашното се смесва с бакпулвера и се добавя накрая. Омесва се с ръце, така че да се разпредели равномерно. Сместа трябва да бъде мека, леко лепкава, но да задържа формата си.
В широк тиган се нагяват 3-4 супени лъжици олио на умерен котлон. Много е важно силата на котлона да бъде умерена, за да се сготвят кюфтетата отвътре, без да изгарят на повърхността.
От сместа се правят 12-14 топки. В тигана с нагрятото олио се слагат по 3-4 от топките и се сплескват леко с длан или шпатула, така че да станат плоски, с дебелина около 10-12 мм. Докато се оформят и притискат топките е добре ръцете да бъдат намокрени с вода, за да не лепне сместа. Пържат се от двете страни по 2-3 минути на страна. Ако е необходимо, в тигана се добавя още олио, като се остави да се нагрее преди да се сложи нова партида кюфтета.
Готовите кюфтета се изваждат от тигана и се поставят върху кухненска хартия, за да се отцедят от излишната мазнина. Могат да се сервират топли, но и на стайна температура са вкусни. Ако останат за следващия ден, могат да се затоплят във фурна нагрята на 200ºC за 6-8 минути.
Приготвяне на соса
За соса всички съставки без каперсите се смесват и разбъркват хубаво. Сосът може да се приготви предварително и да се съхрани до 3-4 дни в хладилник. Преди да се сервира се поръсва с отцедени каперски и нарязан пресен магданоз.
Още рецепти със зеле
- Превъзходно печено зеле
- Салата с пролетно зеле, тиквички и едамаме
- Печена патица с червено зеле и дюли
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
- Печени кюфтенца с кисело зеле
- Сарми от савойско зеле със спелта, печени карамелизирани моркови и зеленчуков грейви сос
- Глиганско месо в тъмен белгийски ейл с мед и задушено червено зеле с ябълки и дюли
- Йоана на Земята – Свински ребра с кисело зеле
- Манджа с грозде ли е манджата с грозде?
- Krautfleckerl или паста със зеле
- Йоана на Земята – Зеленчукова пита за Бъдни вечер
- Баварско кисело зеле
- Задушено свинско месо със зеленчуци
- SOS – Зелеви сарми в гръцки стил
- Салата от червено зеле, чушки и моркови с орехов дресинг
- Зелеви сaрми с тофу, черен боб и гъби
- Борш
Други рецепти за кюфтета
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Кюфтета от сьомга
- Кюфтенца с карамелизиран лук, билки и сирена
- Зеленчукови кюфтета само с две съставки
- Агнешки кюфтенца, хрупкави печени тиквички с пармезан, млечен сос с карамелизиран лук и мента
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
- Печени кюфтенца с кисело зеле
- Печен карфиол, кюфтенца с червени боровинки и млечен сос с мента и нар
- Спагети с кюфтенца
- Веган кюфтенца от амарант и пресен грах с таханов сос
- Кюфтета от киноа и батат
- Фалафел или кюфтенцe? А кимион обичаш ли?
- Агнешки кюфтенца и таханов сос с шамфъстък
- Йоана на Земята – Картофени кюфтета със сирене
- Оризови кюфтенца с пикантен сос от лайм
- Кюфтенца от тиквички, тофу и ядки
- Телешки кюфтенца със сос от целина
Здравей, Йоана,
Много ме заинтригува рецептата, но нямам опит с американски палачинки, а и с пържене, като цяло. Въпросът ми е малко в страни, но как се определя кой котлон е умерен? Моят например е с 9 степени, значи ли това, че всички между 3 и 6 са „умерени“?
Различно е, защото различните котлони, дори и с равен брой степени могат да имат различна сила. Това е като фурната – просто трябва да ги познаваш, за да определиш.
Та, и моят котлон е с 9 степени, но като цяло не е силен. Американските палачинки ги готвя на 7. Пробвай така. Ако се запичат бързо на повърхността, тогава намали на 6.
Прекрасна рецепта! Точно сега обаче имам нужда да са постни кюфтенцата, може ли яйцата да се заменят с лененио брашно примерно или няма да има адекватен заместител тук?
Би могло, като разтвориш лененото брашно във вода. За едно яйце 15 г ленено брашно + 45 г вода. А може да прегледаш и тези зеленчукови кюфтета с две съставки.
Ще опитам с лененото брашно! Зеленчуковите кюфтенца с 2 съставки приготвям вкъщи вече многократно, страхотни са и те. Хареса ми идеята с картоф и зеле. Със сигурност ще я опитам и в оригинал. Благодаря ти.
Здравейте, Йоанна
следя с голям интерес блога Ви. Намирам много полезни съвети и интересни рецепти, престрашавам се някой от тях да правя, за други нямам все още достатъчно кулинарен опит и само им се наслаждавам от снимките Ви.Мисля да направя тази рецепта но нямам такъв тип преса за картофи която да ги направи на „червйчета“. Кое ще е подобре да ги намачкам с моята преса която е един кръг с дупки 🙂 или да ги насържа на дребно ренде.
Радвам се, че намирате полезни съвети и идеи тук.
Всяка една преса за картофи ще свърши работа. По-важното е да се смесят вече изстинали с останалите съставки.
Направих ги и станаха мноооого вкусни!!!!! За да станат безглутенови, замених 60гр. брашно с 1:1 оризово и царевично брашно. Няколко изпекох във фурната на 200 градуса, долен реотан с вентилатор, пак станаха, не полкова сочни но вкусни. Благодаря за рецептата.
Здравей, Йоана! Следвайки повелята ти, а и моите страст и желание, споделих кюфтетата както винаги с най-близките – семейството и част от приятелите ни. Много се харесаха! А точно тези, гостуващите ни снощи приятели, рядко правещи крачка встрани от традиционните рецепти, казаха възхитени: „Ммммммм“! Десертът беше отново по твоя рецепта – пълнени печени ябълки. А пък те колко са вкусни…!!! Вместо кайсии сложих стафиди и фурми – това имах вкъщи.
Йоана, един въпрос за кюфтетата – моите станаха, веднага след печенето, меки и огъващи се. Едва днес последното останало се е втвърдило. Така ли трябва да бъде?
П.с. Май открих отговора – намачках ги топли. Дали това е причината?
Понякога зависи и от самите картофи. Ако са от восъчните, обикновено така стоят след пюриране. Оставам с впечатление, че кюфтета са били печени, а не пържени. При печенето се изсушават повече отвътре, не се постига така силна хрупкава повърхност и не на последно място – във фурната се образува влага, която пречи на хрупкавото да се задържи за по-дълго. Зелето също отделя от водата си.
Пържих ги. Допуснала съм грешка при писането. Скоро отново ще ги направя с други картофи и ще ги намачкам добре охладени, както съветваш. Благодаря ти, Йоана!
Йоана, вашият блог е невероятен! Тук винаги намирам кулинарно вдъхновение и нови идеи какво да сготвя вкъщи. Харесва ми и начинът, по който описвате рецептите. Всичко е чудесно. Благодаря ви! Непременно ще приготвя и тези кюфтета за предстоящите празници.