Знам, есента мина и не успях да ти говоря за ябълки и тикви, но пък ти говорих за есенни салати. Изглежда, че вече е зима и вместо да ти заговоря за коледни сладки (хм, това вероятно предстои) за пореден път тази година ще говоря за шоколад. Хубаво нещо е шоколадът, особено ако питаш Даниел, който вече е на четири. В този период от моя живот, почти всички десерти у дома са диктувани от него. Приготвям предимно това, което ще му хареса. Опасявам се, че така ще бъде и занапред. Майките знаят най-добре, особено тези майки, които имат лудостта всекидневно да приготвят храната у дома от нулата. И точно в този сезон, за мен няма много смисъл да правя Мон Блан или тиква с крем карамел, ако знам, че ги правя само за себе си. Шоколадовата тема този път включва лесни и бързи мъфини, за закуска. Но ако искаш десерт, от същото тесто може да се получи и много добър кейк с глазура.
От една година насам редовно през уикендите приготвям тези шоколадови мъфини. Рецептата вече ми е толкова позната, че я приготвям в събота сутрин, преди да съм пила кафе, без усилия и без да имам провал. Понякога, когато не бързам, се заигравам и вместо мъфини правя кейк с глазура, която задължително за малки деца, трябва да бъде поръсена с шарена декорация.
Рецептата изисква продукти, които вероятно стоят в твоя шкаф и хладилник точно сега. Освен това няма нищо сложно в смесването им, то винаги е в три лесни стъпки – смесване на сухите, смесване на течните, събиране на двете. И всичко това с една телена бъркалка. След 15 минути печене, шоколадовите мъфини са готови. Прекрасно е за мен и не толкова много за Даниел, на който петнайсете минути му се струват като цяла вечност.
И все пак е бързо. Не е като последната неделна закуска, когато с неговото събуждане събужда и мен и ме насочва направо към кухнята, където иска да му приготвя „курабийки на човече“. За пореден път, отново преди да съм си изпила сутрешното кафе, аз започвам да меся тесто. Изобщо не го питам какви точно курабийки иска, замесвам с каквото имам и с онова, което не изисква меко масло, например. Той се включва в приготвянето с охота и това струва ми се е единствената причина да започна да готвя в неделя, в 9 сутринта, след DiVino.Taste и преди да съм помирисала кафе. Това ще да е съдбата на един кулинарен блогър с особена лудост. И ако питаш за него, казва се Йоана.
Приятната част на тази случка са ароматите, които се разнасят сутрин и които обожавам – ванилия, канела, мед, сладко тесто… примесено с аромата на кафе, което тъкмо (най-сетне) запълва каната. Другата приятна част е, че докато първата партида курабийки се пече, Даниел е достатъчно зает с тесто, брашно и формички за сладки, че да успея да пия кафе в сутришна тишина. Като майка на четири годишно момче, си мислех, че никога отново няма да дойде този момент. Така че с огромно удоволствие правя закуски по поръчка, независимо колко брашно ще се наложи да измета от пода след това.
С мъфините нямам толкова грижи по пода и дори много често успявам да ги сложа във фурната да се пекат, още преди Даниел да се усети, че може да си поиграе с малко брашно. Докато вече пия кафе те са се изпекли и носят приятните аромати на шоколад и ванилия. Струва ми се, че като никога и аз ще закуся или поне ще си запазя един със следобедното кафе.
Двойно шоколадови мъфини
Рецептата е адаптирана от книгата Step-by-step Baking, като аз по-често добавям млечен шоколад, вместо черен. Освен това намерих подходящ заместител на мътеницата (buttermilk) за тази рецепта и той е смесване на равни части кисело и прясно мляко, а не както обикновено процедирам – да смеся прясно мляко с лимонов сок, за да се сгъсти млякото и да наподобява въпросния бътърмилк.
Обикновено приготвям посочената доза, от която се получават 8 или 9 мъфина. Броят им може варира заради размера на гнездата за мъфини. Макар той винаги да е средно голям, моят опит показа, че формите никога не трябва да се запълват над 2/3 от техния обем, иначе мъфините се разливат настрани. Имам две различни форми за мъфини, които са със среден размер и от едната изкарвам 8 мъфина, а от другата 9, при условие, че ги запълвам до 2/3 от обема им с едно и също количество смес. Макар двете форми да имат един и същ обем, техните гнезда са различни, като при едната са по-тесни и високи, а при другата по-плитки, но по-широки. За да разбереш колко точно мъфина получаваш от твоята форма, просто следвай правилото да не запълваш гнездата с повече от 2/3 от техния обем.
Когато приготвям кейк, правя двойна доза от сместа и пека в продълговата форма за хляб с размери 25 x 11 x 8 см. Тогава пека на 180ºC за 55-60 минути. Повече подробности за кейка като добавки към него и рецепта за глазурата има по-долу, след инструкциите за мъфините.
За 8-9 броя средно големи мъфина.
Продукти:
- 120 г брашно
- 20 г какао, пресято
- 1 1/2 чаена лъжица бакпулвер
- щипка сол
- 60 г светла кафява захар
- 70 г черен или млечен шоколад на калети (драже) или нарязан на дребни парчета от блок + допълнително за поръсване (може да бъде вид шоколад по твое желание, аз най-често използвам млечен)
- 60 г кисело мляко
- 60 г прясно мляко
- 50 мл олио от гроздови семена или друго неутрално олио като слънчогледово или рапично
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 1 яйце
Фурната се нагрява на 200ºC. Подготвят се 8-9 гнезда за мъфини, в които се поставят хартиени капсули.
В купа се смесват брашното, пресятото какао, бакпулверът, солта и захарта. Разбъркват се с телена бъркалка, докато съставките се смесят добре. Към тях се добавят шоколадовите парченца и се разбъркват хубаво.
В отделна купа се смесват киселото и прясното мляко, олиото, ванилията и яйцето. Разбиват се с телена бъркалка, докато се смесят хубаво и се получи гладка емулсия.
Към сухите съставки се добавят течните. (Ако направиш обратното – към течните да добавиш сухите, ще бъде все същото). Разбъркват се внимателно с телената бъркалка докато сместа стане еднородна.
От сместа се взима с лъжица за сладолед или с помощта на две лъжици и се запълват формите за мъфини до 2/3 от обема им. Поръсват се с малко шоколад. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 15 минути.
Когато са готови се изваждат и се оставят 2-3 минути във формите. След това се пренасят върху решетка докато изстинат. Обикновено у дома в събота сутрин не настъпва този момент с пълното изстиване. И топли са добри, но е по-добре да се охладят.
Съхраняват се в кутия на стайна температура до три дни или в хладилник до една седмица. Ако мъфините са били в хладилник, добре е да се извадят на стайна температура поне 30 минути преди консумация.
Двойно шоколадов кейк с глазура
За кейка използвам двойна доза от тази за мъфините (пресмята се лесно), като понякога добавям в сместа един от следните продукти:
- 50 г кокосови стърготини
- 80 г смлени ядки
- 60-80 г сушени плодове (едрите се нарязват на ситно)
- 80 г смес от смлени ядки и сушени плодове
Ако предпочиташ, може да се добавят и други аромати освен ванилия, като 1/2 чаена лъжица канела, настъргана кора от един портокал или една супена лъжица ароматен алкохол (Бейлис, уиски, тъмен ром, коняк, коантро, десертно вино и всичко друго, което ще бъде подходящо с шоколад).
Сместа изсипвам в добре намазана продълговата форма с размери 25 x 11 x 8 см. Пека на 180ºC за 55-60 минути, като към края на печенето винаги проверявам за готовност с дървена клечка, която забодена в кейка трябва да излезе суха. Когато кейкът е готов го оставям за 5 до 10 минути във формата и тогава го освобождавам от нея. Оставям го върху решетка докато се охлади напълно. След това го намазвам с шоколадов ганаш и декорирам според добавките в него. В случая (на снимките) кейкът е с кокос и декорирам с подсладен кокосов чипс (намира се най-често в био магазините или био щандовете в супермаркетите).
За шоколадовия ганаш:
- 150 г черен шоколад
- 150 г сметана 35 %
- 30 г масло, на стайна температура
Шоколадът се нарязва на ситно и се поставя в купа. Сметаната се кипва и се излива върху шоколада. Оставя се така 20 секунди и се разбърква докато се образува еднородна смес. Добавя се маслото и се разбърква докато се стопи в ганаша. В този момент е хубаво ганашът да се пасира с пасатор – това ще го направи гладък, кадифен и лъскав. Ганашът се покрива плътно със стреч фолио и се охлажда в хладилник за около 2 часа или докато стегне но остане кремообразен. Тогава се нанася върху кейка. Поръсва се с избраната декорация. Кейкът се съхранява в хладилник и се изважда на стайна температура поне 30 минути преди сервиране.
Още рецепти с шоколад
- Овесени барчета с банани и шоколад (с опция за без глутен и без захар)
- Супер овесени барчета с тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Ентреме с лешников мус и горски плодове или тортата за единадесетия рожден ден на Даниел
- Ванилов сладолед на клечка
- Ентреме „Шоколад и ванилия“ или торта за рождения ден на Вальо
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Шоколадов сладолед
- Торта с ягодов шоколад и кокос
- Шоколадови трюфели с лешникова пралина
- Шоколадови петифури с орехи пекан
- Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди или тортата за деветия рожден ден на Даниел
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Шоколадови трюфели със солен карамел, червени боровинки и бадеми
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Козунак с локум и орехи + вариации
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
Други рецепти за мъфини и кексчета
- Овесени барчета с банани и шоколад (с опция за без глутен и без захар)
- Супер овесени барчета с тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Морковени кексчета с кокос и фурми
- Ягодови кексчета с великденска декорация
- Ванилови кексчета с ягодов пълнеж и лимонов крем
- Веган шоколадови мъфини с тиквички
- Мадлени
- Лесни бананови мъфини с парченца шоколад
- Мъфини с боровинки и карамелен топинг с бадеми
- Кексчета със сушени сини сливи и тофи с орехи
- Ванилови кексчета с череши
- Декември ври. Ври и кипи.
- Шоколадови кексчета с джинджифил и сладко от портокали
- Детайли в кулинарната картина
- Ягодови мъфини с овесени ядки и глазура от крем сирене със зелен чай матча
- Мъфини с лимонова трева и зелен чай матча
- Шоколадови звезди с цветна декорация
- Мъфини с кайсии и хрупкав топинг от бадеми и овесени ядки
- Великденски мъфини с цветя от захаросани моркови
Обичам лудостите ти и теб самата. Покрай теб и други полудяхме 🙂
Прегръщам те и ще направя мъфините; такава рецепта ми липсваше от известно време.
Блогът ми хареса с изключение на едно – толкова много чуждици има, че не като го чета изобщо не звучи като да е писан на български, а сякаш е превод от английски. За тези, които знаят английски може и да е разбираем, но за останалите звучи много неестествено….
Например заглавието на публикацията – „Двойно шоколадовите мъфини на Даниел и вариация за шоколадов кейк“ звучи съвсем точно на английски – „Double chocolate muffins …. and chocolate cake variation“. Между другото, това са „Chocolate chip muffins“, но изглежда „chip“ изобщо не е преводимо на български. Та това което казвам е, че сякаш рецептата е просто преведена от някаква английска публикация.
Здравейте, George! Радвам се, че блогът ви харесва. Макар в текстовете да се съдържат не малко лични истории, блогът все пак е кулинарен и като такъв е нормално в него да присъстват специфични термини.
Рецептите, които използвам са от различни източници и те най-често са кулинарни блогове и сайтове, които следя от целия свят, както и от кулинарни книги, с които запълвам личната ми библиотека. Понякога тези източници ми служат за вдъхновение, за да реализирам собствена идея, а понякога следвам дословно рецептите в тях. Тъй като повечето източници, които използвам са на английски език, налага ми се да адаптирам рецептите в тях, както със заглавия, така и с продукти, които се намират на нашия пазар и с инструкции, които улесняват използването им. В тази връзка, под всяко заглавие на рецептата в публикация, ще забележите използвания от мен източник.
В случая мъфините са от книгата Step-by-Step Baking. Заглавието на самите мъфини в книгата е просто „шоколадови мъфини“ (Chocolate Muffins). Шоколадовите калети/дропс/ капки/ парченца в тях са както предполагате – „chocolate chips“. И както виждате, използвам няколко имена за тях, които не включват „чипс“, защото ще звучи съвсем объркващо, за хора, които не четат рецепти на английски език. Така смятам.
Самата адаптация на рецептата, този път като изпълнение, не като превод е също толкова значима и дори по-трудна, защото изисква опити и наблюдения, за да мога да предам достоверна информация на читателя. Вярвам, че ще се съгласите с това и се надявам да използвате рецептите от блога с радост и за вдъхновение.
Английски не знаете, на български не пишете грамотно… Намерил се е човек да ви преведе рецепта и да ви я напише и снима като за идиоти и пак мрънкате и се заяждате. Никой не е длъжен да пише по ваш вкус. Пък и с времето всички езици се уеднаквяват, все пак ние всички постоянно комуникираме и заменяме наши думи с английски и не само ние а почети цяла Европа.
Здравейте!
Прясното мляко и сметаната в грамове ли са? Или има печатна грешка…
Благодаря предварително!
Няма грешка, прясното и киселото мляко са в грамове. Удобно е за измерване и на двете в един съд на кантара, вместо киселото да е на грамаж на кантара, а прясното в милилитри в мерителна кана.
Да, аз се престраших и го направих преди да ми върнете. Стана прекрасен кейка! Благодаря за рецептата!
Станаха страхотни!!! Още една много вкусна и полезна рецепта! Благодаря!
Здравейте, бих искала да попитам с какво може да се замени прясното мляко, тъй като не трябва да го консумирам, а мъжът ми също не пие прясно мляко и след това ще трябва да го хвърлям, а не ми се иска 🙂
Заменето го с вода. За тази рецепта няма да бъде проблемно.
Здравейте,
Досега не бях правила шоколадови мъфини и с радост се захванах с рецептата. Спазих точно пропорциите и всички вкъщи много ги харесаха, но аз ги намирам малко сухички… Как бих могла да корегирам това? Възможно ли е нещо да съм сбъркала при изпълнението? Благодаря предварително!
Опитайте с изваждане от фурната 2-3 минути по-рано от времето за печене. А може да сложите повече шоколадови парченца или нарязан на малки кубчета плод като ябълка и/или круша. Плодовете ще дадат сочност и свежест, но все пак не прекалявайте с тяхното количество, за да не остане средата на мъфините недопечена.
При мен се пекоха по-кратко, за около 12 минути, така че трябва да се гледат, защото зависи от фурната. Станаха страхотни, мекички и много шоколадови, аз ги правих с черен шоколад. Искам да питам за кейка, какви ядки мога да сложа, само орехи или да смеся с нещо друго.
Може да добавиш каквито ядки пожелаеш – орехи, лешници, бадеми, кашу, фъстъци, макадамия… За по-интензивен вкус е добре ядките да бъдат предварително запечени. Ако харесваш комбинация сладко и солено, няма проблем ядките да бъдат и леко осолени, но наистина леко.
Здравей Йона! Имам въпросче 😊 Мога ли да приготвя торта във форма с диаметър 21 см? Двойно ли трябва да увелича всички продукти за да получа 2 блата и да изкажа с ганаж?
Благодаря предварително!
Опитай с две дози на мъфините. Вероятно блатовете ще станат по-дебели и всеки от тях ще може да се среже на две. Двойна доза от ганаша ще бъде достатъчна за слепване на два блата и измазване на тортата.
Правя тези мъфини непрекъснато откакто е публикувана рецептата и са разкошни! Много шоколадови, сочни и не прекалено сладки.
Наското реших да ги направя и “бели” – замених какаото с още 20 грама брашно, а вместо кафяв шоколад, сложих малко бял (~20 грама), както и накълцани и добре смесени с брашното бонбони лакта със сушени смокини (някакви кубински, които имах).
Резултатът беше mind blowing 🙂 Следващия път мисля да заменя олиото с препечено масло за още по интензивен вкус 🙂 Дано само не стане твърде мазно.
Здравей, Йоана! За втори път правя тези мъфини и този път направо слагах от всичко по две, защото една доза изчезва наистина бързо 🙂 Много са вкусни! Първият път бях добавила и сладко от малини и резултатът също беше чуден. Благодаря ти за хубавата рецепта!
Това е може би най-добрата рецепта и за шоколадови мъфини, и за шоколадов кейк, и за шоколадов кекс (пренесох я и в кексова форма). Аз лично слагам три вида шоколаов „чипс“ – бял, млечен и черен – и става <3
Йоана, според теб би ли се получил кейк по същата рецепта, ако обаче се елиминират какаото и шоколадът и на тяхно място се добави боровинково сладко?
Замени какаото със същото количество брашно и използвай гъсто сладко. Мисля, че ще се получи добре.
Много благодаря за бързия отговор! Направих два кейка – единият с много гъсто сладко от горски ягоди, другият с по-течно сладко от боровинки – и двата обраха овациите 🙂
Благодаря за обратната връзка.
Ммм, направих ги и аз и са супер на вкус! Използвах 100гр безглутеново брашно и 20 гр брашно от елда, 70г кисело мляко и 50г вода вместо прясно, 70г cane sugar, 80г млечен и черен шоколад на парченца, +1л. ликьор, останалото е същото, и ми излязоха 4 мъфина с горен диаметър 8см за ок. 18 минути на 180°. Ще се повтори и включително кейк и всриантите от коментарите със сладко, ммм. Благодаря!
Много сполучливи мъфини и кейк. Ще се повтарят.Благодаря за рецептата! Цвета
Изключително лесна и бърза рецепта, а в същото време резултатът е много ефектен и вкусен! И наистина имах всички продукти в шкафа, без специално пазаруване. 🙂 Сложих разтопено масло, тъй като нямах никакво олио. Добавих една лъжица Бомбардино, който ми беше останал от приготвянето на шоколадовия чийзкейк – стана много, много вкусно! Благодаря за поредната прекрасна рецепта!
Една добавка – наложи се много скоро да повторя и потретя тези мъфини, при което сложих и нарязана прясна круша – върви прекрасно с черния шоколад, който ползвах!
Тези кексчета са ужасно ронливи, при все че структурата им е влажна и сочна. Ядохме ги с лъжичка.
Здравей, Йоана! Харесвам много мога Ви. Тъкмо направих шоколадовите Ви мъфини и една страхотна снимка, тъкмо да я кача в инстаграм и се сетих да попитам : Имате ли инстаграм, който мога да отбележа в публикацията?
Здравей, Георгия! Радвам се, че мъфините са ви харесали. В инстаграм съм със собствено име – https://www.instagram.com/joanna.petrova/
Благодаря за споделянето, ще се радвам да видя снимката.
Здравей Йоана, много се радвам, че открих блога ти! 🤗 Изключително полезен, толкова подробни обяснения за всяка стъпка в рецептите правиш. Като всяко нещо и всеки занаят и този /особено сладкарството/ има тънкости. БЛАГОДАРЯ ТИ, че споделяш с нас! Така всичко се получава. Моля те, продължавай и не спирай да твориш. Бъдете здрави ти и твоето семейство! ♥️👍
Благодаря, Кали! Здраве и благополучие и за вас!
Благодаря Йоана. Всичко което правиш, показваш и споделяш е вдъхновявяващо, бъди здрава и щастлива и много успехи!🍀👍
Здравей!
Мисля да направя рецептата във варианта на кейк, но много ми се иска да е сочен и влажен. Дали трябва да променям нещо ( примерно да увелича малко олиото и да намаля времето за печене) или се получава точно такъв, следвайки с точност рецептата?
Следвай рецептата! Ако правиш двойна доза за продълговата форма като в рецептата, дори и без допълнителните добавки, запази времето за печене. Разбира се, в зависимост от фурната, формата за печене и дебелината на сместа в нея, времето може да варира с 5 до 10 минути, затова започни да проверяваш за готовност с дървено шишче след 45-тата минута от началото на печенето.
Рецептата е топ! Направих кекса с двойна доза и си се получи влажен и адски наситен. Като добавка към сместа сложих коняк, а ганаша подправих с портокал, стана адски вкусен! Оказа се, че моята форма е със същите размери като от рецептата, но беше готов на 45-тата минута 🙂