Ванилови полумесеци с орехи и кардамон

Преднамерено и тази година за зимните празници избирам семпли за приготвяне, но богати на вкус сладки. По какво обаче техният вкус се отличава от повечето наситено подправени с канела, карамфил и джинджифил коледни печива? За разлика от познатите ни аромати в коледните сладки, които се правят с богат, някои дори с пикантен вкус, тези тук са с нежни аромати, пръхкави и топящи се в устата. Сладкият, леко опушен аромат на ванилията и свежестта на кардамона оформят тяхната деликатност и всичко, което ще поискаш след една от тях е още една.

Ванилови полумесеци с орехи и кардамон

Сладките са лесни за приготвяне и не се изисква разточване и изрязване. Замесват се бързо на ръка, но ако предпочиташ може да използваш и статичен миксер с приставката листо. Техниката на приготвяне е като при ронливо маслено тесто – сухите съставки се претриват с маслото докато се образуват фини трохи, а след това се добавя жълтъкът и всичко се омесва до меко и пластично тесто.

Охладеното тесто за ваниловите полумесеци

От значение е тестото да бъде охладено преди да се оформят полумесеците. Това може да стане за минимум един час, но пък позволява и тестото да бъде приготвено от предния ден и да се съхрани в хладилник. Също така, за да запазят хубаво формата си, направените полумесеци се охлаждат преди печенето. Това е важно, защото тестото съдържа много масло и то омеква от топлината на ръцете по време на оформянето на фитилите. Маслото тук обаче и техниката на приготвяне са от изключително значение за текстурата на сладките. Те трябва да бъдат стегнати на вид, но когато отхапеш от една, тя да се усеща ронлива и всичкото това масло поело ароматите да започне да се топи в устата и да ги разлива един по един.

Ванилена пудра захар за овалване на ваниловите полумесеци

За овкусяване препоръчвам да се използват семенцата от ванилова шушулка, но ако не откриеш такава на добра цена, тогава използвай ванилов екстракт или бурбонска ванилова захар. Кардамонът не е много като количество тук, но е достатъчно за свежа загадъчност, а за да даде максимално от прекрасния си аромат е най-хубаво да бъде прясно смлян. В този сезон смилам известно количество от него в кафемелачка, която използвам за целта и го съхранявам в буркан. Също както правя и със сместа от подправки за други коледни сладки.

Оформяне на ваниловите полумесеци

В настоящата рецепта използвам орехи, но сладките ще бъдат прекрасни също и с бадеми. Мисля да ги опитам и с шамфъстък, макар че не е толкова традиционно за немските и австрийски коледни сладки, каквито са точно тези полумесеци, но също така смятам, че тази комбинация с кардамона и ванилията много ще ми допадне. Освен това, ще се радвам ако направиш интерпретация с други ядки да споделиш резултатите.

Овалване на изпечените сладки във ванилова пудра захар

Полумесеците накрая се овалват във ванилова пудра захар докато са още топли, но не горещи. Когато са горещи са твърде ронливи, затова е добре да престоят известно време в тавата, преди да се овалят.

Поръсване на сладките с ванилова пудра захар

Вместо да се овалват целите, може просто да се поръсят с ваниловата пудра захар докато са горещи. Ароматите веднага ще се разнесат в пространството и ще ти създадат празнично настроение и щастие от създаването на нещо вкусно, което да споделиш. Пожелавам весели и приказни празници на всички вас, моите читатели! Доставете си удоволствие от приготвянето, насладете се на вкусовете, споделете ги и бъдете щастливи!

Ванилови полумесеци с орехи и кардамон

Ванилови полумесеци с орехи и кардамон

Рецептата е адаптация от две други рецепти. Едната, на която попаднах първоначално преди две години е от goodhousekeeping.com. След нея потърсих още информация и рецепти за тези ванилови полумесеци и така се озовах на една от страниците на любима стара книга на Плахута, от която също се възползвах и взаимствах жълтъка, заради който сладките са не само маслени и ронливи, но и пръхкави и топящи се в устата. За повече подробности относно тази рецепта и техниката на приготвяне, просто прочети статията по-горе.

За 32 броя

За тестото:

  • 300 г брашно
  • 100 г пудра захар
  • 100 г фино смлени орехи
  • ⅛ чаена лъжица смляна морска сол
  • ¼ чаена лъжица смлян кардамон
  • 1 ванилова шушулка или 1 супена лъжица ванилов екстракт, или 2 чаени лъжици бурбонска ванилова захар
  • 250 г студено масло, нарязано на кубчета
  • 1 жълтък

За овалване:

  • 150 г пудра захар
  • 10 г бурбонска ванилова захар

Приготвяне на тестото

В купа се смесват брашното, пудрата захар, фино смлените орехи, солта и кардамона. Ако се използва ванилова шушулка, тя се разделя на две по дължина с остър нож, семенцата се остъргват и се добавят към сухата смес. Ако се използва ванилов екстракт или ванилова захар, те се добавят към сухата смес. Всичко се обърква много хубаво.

Към сухата смес се добавят кубчетата масло. С помощта на ръчен блендер за тесто, маслото се втрива в сухата смес докато се получат много фини трохи. Ако не разполагаш с ръчен блендер, може да направиш това с ръце, като първо маслото се претрива с върха на пръстите докато се получи груба маса с едри парченца масло в нея. След това се взима от сместа с две шепи и се претрива между дланите докато се получат фини трохи. Когато от тестото се вземе в едната шепа и се стисне, трябва да може да се събира на топка, която обаче ще изглежда ронлива. Тогава се добавя жълтъкът и сместа се омесва на ръка докато се събере на тесто. Тестото може да се приготви и в статичен миксер с приставката листо.

Тестото се оформя на фитил, увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник минимум 1 час. Може да се приготви един ден предварително. Съхранява се добре увито в хладилник. В този случай, преди оформяне на полумесеците, тестото може да има нужда от малко размекване в ръцете. Но не прекалявай с това.

Оформяне и печене на полумесеците

Фурната се нагрява на 190ºC. Охладеният фитил се нарязва на парчета. Всяко парче се оформя на топче с големина на голям орех. От топчетата се оформя фитил, който се изтънява към краищата и се завива на сърп, така че да наподобява полумесец. Подреждат се в тави покрити с хартия за печене и се охлаждат отново в хладилник 15-20 минути.

Оформяне на ваниловите полумесеци

Всяка тава се пече поотделно като се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Сладките се изпичат за 14-16 минути или докато краищата им станат със златисто-кафяв цвят. След като се извадят от фурната ще бъдат все още меки и трошливи, затова се оставят да се охладят в тавата за десетина минути преди да се овалят в пудра захар.

За овалването пудрата захар се смесва с ваниловата захар. Сладките се потопяват в нея и се овалват от всички страни. Могат също така да се поръсят допълнително с ванилената захар преди поднасяне, за да се освежат.

Съхраняват се в кутия на стайна температура до 2-3 седмици.

Поръсване на ръка на изпечените сладки с ванилова пудра захар

Още рецепти за дребни сладки и бисквити

16 коментара

  1. Вашите рецепти са изключителни!
    Аз отдавна приготвям манджи и сладкиши с пропорции по-скоро по усет, но точността с която указвате грамажи или минути за печене е изключително полезна за по млади кулинари. Ако се приготви точно така както сте го описала, никога няма да се получи лош резултат! С пожелания за топли и уютни празници, благодаря и за това ,че ни допускате до красивите си преживявания, което вярвайте е изключително заразяващо в днешно време само на отрицания!

  2. Здравейте Йоана,

    Искам искрено да благодаря за страхотния сайт, който сте направила. Следвам го от години и мисля, че вече няма рецепта, която да не съм пробвала от раздел „Десерти“. Адмирации за това, което правите!
    Относно новопубликуваната рецепта за сладките, може ли да използвам свинска мас вместо масло и в каква пропорция?

    Поздрави,
    Ваш най-голям фен 🙂

    1. Нямам опит върху тази рецепта с мас, но може да опитате. Използвайте 200 грама за тази рецепта. Ако тестото ви се стори твърде ронливо и не се събира, добавете още малко. Вероятно тестото ще има нужда от повече време за охлаждане и задължително повече време за охлаждане на вече оформените полумесеци преди печенето. Успех! Ще се радвам да споделите опита си.

  3. Здравейте Йоана,благодаря Ви за прекрасните рецепти,които ме вдъхновяват!Тези сладки са любими на семейството а скоро ще ги направя по вашата рецепта.Светли празници!

  4. Сладките станаха чудесни на вкус,аромат и консистенция,но защо станаха толкова големи?Спазих точно пропорциите и техниката ….!Нарекох ги късметлийски коледни подкови….!Благодаря ви Йоанна,светли и щастливи празници….!

  5. Здравей, Йоана!
    Миналата година имаше страхотен проблем с истинската ванилия, беше станала ненамираема заради лоша реколта. Ти купувала ли си наскоро или разчиташ на стари запаси?

    1. Котани предлагат, но цената ѝ е твърде висока. Запасявам се, когато пътувам в чужбина. Последно взех от Бергамо на много изгодна цена. Другият вариант е да се следят намаления в Амазон.

  6. Здравете Йоана, имам един въпрос живея в Англия и винаги се чудя какво брашно да купя за да ми се получи рецептата като например искам да приготвя тези полумесеци ,но не мога да ре-ша кое ще е най близо до това което сте използвали Тук в магазините се предлагат различни видове за хляб за сладкиши тип spongе или shortbread и още няколко вида.Ще бъде чудесно ако ме ориентирате кое е най -подходящо.Благодаря предварително и весели празници

    1. Използвайте Plain flour или All-Purpose Flour (това са съответно UK и USA наименованията им). То е за всякакъв вид печива и готвене и най-се доближава до това, което ползвам тук.
      Брашното за хляб е с по-високо съдържание на протеини, което е хубаво, когато месим тесто, в което ни трябват по-здрави глутенови връзки. То би направило обаче сладките и други печива по-сбити и не така пръхкави.
      Брашното за кейк е с по-ниско съдържание на протеини, а целта за това е по-въздушен кекс или пандишпан. От своя страна пък, то би направило сладките твърде трошливи и нестабилни. Затова е нужно нещо по средата и смятам, че Plain flour/All-Purpose Flour е това, което ви трябва. Търсете натурално, без набухватели и сгъстители в него.
      Може да прочетете повече за видовете брашна.
      Успех! Ще се радвам на обратна връзка.

  7. Здравейте Йоана,

    Сайтът Ви е прекрасен. С удоволствие чета публикациите Ви, а от време на време приготвям някои от рецептите.
    Коледа отдавна отмина, но и приготвени в друг сезон на годината тези сладки ще бъдат пак толкова изкушаващи и вкусни. Имам един въпрос – тъй като мисля да използвам бадеми вместо орехи и имам сурови, трябва ли да ги запека за малко предварително или не е необходимо?
    Благодаря предварително!

    1. Здравей, Надя. Изборът е твой. За по-интензивен вкус запечи бадемите на 180ºC за 10-15 минути с разбъркване 1-2 пъти. Остави ги да се охладят хубаво, преди да ги смелиш.

  8. Ох, много са вкусни! В крайна сметка ме домързя да правя линцерите и направих тези. Направо се топят в устата. Според единствения опитал ги веднага след изпичането, са по-добри на следващия ден. И понеже нямат силно изразен „коледен“ вкус са подходящи по всяко време на годината (и деня) 😁

  9. Супер рецепта! А може ли бялата захар да се замени с кокосова или с еритритол, а бялото брашно с някакво друго – типово, спелта, маниока? 🥰

    1. Предполагам, че би могло, но това ще даде отражение върху пропорциите на продукти и цвета на тестото. Специално това тесто е деликатно за работа и за да се създаде добър резултат, би било хубаво да се направят проби. Ако решите да опитате и имате задоволителен резултат, ще се радвам да го споделите с мен и читателите на блога. Успех, Елена! Весели празници!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *