По принцип, всяка една маслена бисквита, слепена със сладко от малини с друга маслена бисквита, която има дупка, може да се нарече линцер сладка. На теория, нещата стоят малко по-различно, когато разгледаме историята на линцер сладките. А тя започва от линцер тарта (Linzer Torte), кръстен на австрийския град Линц. Наричам го на български тарт, защото на външен вид и по начин на приготвяне отговаря точно на това и повярвай ми е супер вкусно нещо, за което още не знам как така не съм ти предложила рецепта. За мен е изключително приятен десерт, защото е преди всичко с дъвчаща текстура, в която интензивно се усеща вкуса на печени лешници и свежестта на малините.
Линцер сладките от друга страна следват идеята на линцер тарта, като единствено се променят размера и формата. Не съм сигурна откъде и как опростените от ядки маслени бисквити слепени със сладко (които също са много вкусни и издръжливи) започват да се наричат линцер, но съм сигурна, че версията им, породена от класическия линцер тарт е неповторима.
Точно на това ще обърна внимание в коледната селекция от рецепти – класически сладки линцер. Предпочитам да ги приготвям по версията на линцер тарта, а именно с лешници. Те се заменят най-често с бадеми, ако предпочиташ, но запази неотменните аромати от канела и лимонова кора в тях, ако искаш от класическите сладки. Класическите линцер също така се приготвят с две слепени с малиново сладко лешникови бисквити, горната от които е с три малки дупки и се наричат Linzer Augen или линцер очи. Върху класическия вариант може да се импровизира много, както с формите, така и с пълнежа. При всички положения, те са просто прекрасни!
С времето съм събрала няколко форми за тях, част от които са твърде трудоемки за този тип тесто. Детайлните резци за сладки не са за случая или ако ги избереш ще трябва да се работи много търпеливо с тях. Затова препоръчвам да се използват кръгове – със или без вълни, както и сърца. За изрязване на средата на горната бисквита – същите форми, но в по-малък размер или други подходящи, които не са детайлни. Ако не разполагаш с резци за бисквити – няма проблем. Чаша от тънко стъкло винаги върши работа, а за изрязване на средата, може да се огледаш в кухнята за нещо подходящо. Например, за линцер очите използвам сламка или отвора на приставка за шприцоване, за да направя трите дупки.
Сладки линцер
Рецептата е адаптирана от joyofbaking.com
Сладкото от малини е препоръчително, но ако разполагаш с друго, което искаш да използваш, или си в настроение за импровизации, заповядай! Преди да се впуснеш обаче към приготвяне, бих искала да те предупредя, че тези сладки или по-скоро тестото за тях е много деликатно и с него е необходимо да се работи с търпение. Не е чак толкова страшно, колкото звучи. Но за да имаме едни наистина прекрасни линцер, на първо място тестото не трябва да се утежнява с много брашно. От това следва, че то трябва да се разточва и изрязва, когато е много добре охладено и да се работи с малки количества, за да не се затопля. Това ще помогне за добре изрязани форми и за леки, деликатни бисквити, които са пръхкави, а след като престоят слепени със сладкото – с дъвчаща и леко ронлива текстура.
За около 30 броя слепени сладки.
Продукти:
- 150 г лешници
- 300 г брашно
- 1/2 чаена лъжица канела
- щипка сол
- 250 г меко масло
- 150 г захар, разделена на две равни части
- 2 жълтъка от големи яйца
- настъргана кора от 1 малък лимон
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- сладко от малини за слепване
- пудра захар за поръсване
Фурната се нагрява на 180ºC. Лешниците се слагат в тава на един ред и се запичат 6-8 минути или докато люспата им започне да се бели и започнат да разнасят приятен аромат.
Веднага се изваждат от фурната и се изсипват в чиста кухненска кърпа. Загъват се в кърпата и се претриват през нея, така че люспата им да се отдели. Ако на не всички лешници се отдели люспата, не е проблем. Лешниците се отделят от люспите и се оставят да се охладят напълно. Това може да се приготви предварително.
За приготвянето на тестото, първо лешниците се смилат фино с половината от захарта. Мелят се със захарта, за да не слепят и за да не станат на паста. В купа се смесват смлените лешници, брашното, канелата и солта.
Отделно се смесват маслото и останалата захар. Разбиват се с миксер на висока скорост, докато сместа стане пухкава.
Добавят се жълтъците, лимоновата кора и ванилията. Всичко се разбива с миксера, докато сместа стане еднородна. Тогава към нея се добавят смесените сухи съставки.
Разбъркват се на ниска скорост с миксера, докато се получи еднородно тесто. Тестото ще бъде меко на този етап.
Разделя се на две части. Двете части се изтъняват и се увиват поотделно със стреч фолио. Тестото се охлажда в хладилник минимум един час.
Фурната се нагрява на 180ºC. Взима се едната половина от тестото и се разточва върху набрашнена повърхност с дебелина 4-5 мм. Изрязват се желаните форми бисквити и се подреждат в тава върху хартия за печене. На половината от бисквитите се изрязва дупка (отново в желана форма) в средата. Това е добре да стане след като целите изрязани бисквити са поставени в тавата. Тогава формата им се запазва хубава. Изрезките се събират и отново се разточват и от тях се изрязват още форми. Ако на този етап тестото е омекнало и е трудно за работа се охлажда отново. Междувременно се работи с втората част от тестото.
Тавата с бисквитите се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се 10-12 минути. В зависимост от дебелината и размера на бисквитите, както и спецификите на фурната, времето за печене може да варира с 1-2 минути. Затова следи твоите бисквити – готовите трябва да бъдат със съвсем леко златисти краища. След като се извадят от фурната се оставят да изстинат в тавата 5 минути и тогава внимателно се прехвърлят върху решетка докато изстинат напълно. Бисквитите са много крехки, затова трябва да се внимава с тях.
Когато всички бисквити са изпечени и охладени, тези с изрязана среда се подреждат на един ред и се поръсват с пудра захар. Бисквитите без дупка се намазват със сладкото. Върху тях се залепят бисквитите с дупка.
На този етап трябва да се работи най-внимателно, защото току-що изпечените бисквити са много крехки. След като се слепят се съхраняват на стайна температура в кутия, като между редовете сладки се поставя хартия за печене. Могат да издържат до две седмици, а вероятно и повече. Никой не е изтърпял покрай тях, за да знае.
Още рецепти за дребни сладки и бисквити
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Мамул – арабски сладки с пълнеж от фурми или шамфъстък
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Тройно джинджифилови бисквити с меласа
- Лебкухен
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- Йоана на Земята – История за курабийки
- Локумки
- Ванилови полумесеци с орехи и кардамон
- Кулуракя – гръцки великденски курабии
- Немски коледни курабии с бял пипер и захарна глазура (Pfeffernüsse)
- Как да си направя смес от подправки за коледни сладки
- Бадемови рогчета с шоколад
- Бисквити с лешников тахан и парченца шоколад
- Шведски маслени бисквити с малиново сладко (Hallongrottor)
- Бу! или как да си направя духчета от целувки
- Baci di Dama – италиански сладки с лешници и шоколад
Други рецепти с лешници
- Ентреме с лешников мус и горски плодове или тортата за единадесетия рожден ден на Даниел
- Шоколадови трюфели с лешникова пралина
- Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди или тортата за деветия рожден ден на Даниел
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Как да си направя солена гранола и за какво да я използвам
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- „Елементи на любовта“ или ентреметата за седмия рожден ден на Даниел
- Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука
- Баклава с дюли и лешници
- SOS – Баклава
- Торта „Лешников шоколад“ или тортата за шестия рожден ден на Даниел
- SOS – Торта Естерхази
- Baci di Dama – италиански сладки с лешници и шоколад
- Шоколадов кейк с меренг, лешници и малинов сос
- Сушени смокини в шоколад с пълнеж от крем с горгонзола и лешник
- Пай с дюли
- Салата от зелена леща и червено цвекло с джинджифилов дресинг и едно предстоящо събитие
- Запечени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници
- Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца
- Тиквички с мента и босилек
Хартията за печене между редовете няма ли да развали вида на пудрата захар?
Пудрата захар остава. Разбира се не така, както на току-що поръсените сладки, но така или иначе при съхранението се овлажнява. Дори сладките да се съхраняват на един ред, те отново ще попият част от пудрата захар. Може да се поръсят наново преди сервиране, но тогава и сладкото ще се покрие с пудра захар.
За да предпазите сладкото от пудрата захар поставете капачка върху отвора и поръсете със пудрата захар. Така вида им се освежава и отвора със сладкото се запазва чист. Весели празници.
Започвам я! Сякаш си ми прочела мислите с тази рецепта 🙂 Благодаря. Имам въпрос какво има в ектракта от ванилия (виждам, че е домашен)?
Приготвя се от шушулки ванилия и водка. Повече подробности може да научиш от публикацията за как да си направим ванилов екстракт.
МНОГО БЛАГОДАРЯ 🙂 Вече са опечени 🙂
Чудесни!
Честита Коледа!
Бъдете здрави!
Мн исках да направя тези прекрасно изглеждащи сладки за празничната ни вечеря,но тъй като имам много орехи и замених лешниците…какво стана? Тестето се разпадна след като го извадих от хладилника 😯 Та питам дали е от орехите или от маслото. Спазих рецептата иначе цялата като инструкции и тн…
Лешниците за това тесто най-често се заменят с бадеми (и двата варианта са еднакво успешни), но реално няма причина, която да отменя използването на други от тези ядки. Моите предположения за разпадащото се тесто е в по-едро смлените орехи. Като цяло, тестото дори с фино смлени бадеми или лешници е по-трудно за работа от семпло биксвитено тесто, в което не се съдържат или са в много по-малко количество. Като споменавам по-трудно, имам предвид, че е по-податливо на разкъсване и по-трудоемко при разточването и изрязването на бисквитите, както и по-трошливи изпечени бисквити. Орехите би трябвало да се включат тук с особено внимание – да се смелят фино, почти на брашно, без да стават на паста и да избива мазнина от тях, но и да не остават по-едри части от тях. Опитай рецептата с лешници или бадеми, които трябва да се смелят фино (те са по-устойчиви на избиване на мазнина при смилане, отколкото орехите, но не забравай да го правиш с част от захарта) и върху основата от личния си опит, пригоди рецептата за орехи. Според мен е по-добре да се включи по-малко количество от тях, за сметка на още брашно.
Аз ги приготвих бързо бързо след като излезе рецептата, но бях на пости и не опитах. Сега е редно да се отчета. Чудесни сладки, много се харесаха от всички, които имаха късмета да хапнат от тях.
Благодаря! Всяка година по Коледа, а и не само се доверявам на Вашия талант! Меденките и линцерите и всичко, което съм правила, благодарение на Вас винаги успява да зарадва близките ми и мен! Благодаря! Всяка рецепта е толкова добре обяснена и пояснена с всичките и тънкости, че няма как да се обърка нещо! Здраве и благополучие за Вас и семейството Ви!
Привет, Йоана. За съжаление и моето тесто се разпада. Стана трошливо, едва успях да го разточа, прибирах го на два пъти в камерата, за да стегне. Първата партида я изгорих, защото ѝ трябваха по-малко от 10 минути. Иначе са вкусни, но за мен приготвянето им е пълно фиаско. За първи път ми се случва с твоя рецепта 🙁
Благодаря за обратната връзка. Според мен разпадането на тестото идва от по-едро смлени ядки. Те трябва да бъдат фино смлени, така че да могат добре да се внедрят в тестото; да станат незабележима част от него. Работата с линцер тесто наистина е по-специфична. Надявам се да опиташ отново с успех.
Щолен по твоя рецепта правя всяка Коледа от няколко години, а по рецептата за джинджифилови човечета стават страхотни меденки във всякакви форми. Пробвах и кучидати, но дегустаторите не ги оцениха подобаващо. Затова тази година е ред на линцерите, които ще опитам с бадеми. Дали ще помогне на тестото, ако прибавя и малко бадемово брашно, освен смлените бадеми?
Може да замениш част от бадемите с бадемово брашно, а останалите да смелиш с малко захар много фино. Отново работи с добре охладено тесто, за да се получат хубави форми на сладките.
Това не е моята рецепта.
Трудно за работа тесто – налага се да се охлажда няколко пъти, трудно се пренасят в тавата, после трудно се изваждат, трудно се намазват и слепят. И причината е една – ронят се.
Като отхапваш, пак се ронят. Но нямат вкус на ронливо тесто, а по-скоро ми приличат на недопечени.
Не, не е моята рецепта.
Запази няколко слепени сладки и ги опитай след седмица.
И след седмица, и след две – мнението ми не се промени.
Никой от дегустаторите не хареса сладките.
Просто рецептата е несполучлива, при все че продуктите са превъзходни.
Наистина съжалявам за разочарованието ви.
В такъв случай бих предложила друг път да опиташ с това семпло бисквитено тесто или с това, в което има бадемово брашно.
Също пръкхаво, но без ядки се получава тестото и за Алфахорес, което също би могло да се използва за идеята на линцер.
По-лесен вариант за сладки с ронливо маслено тесто с лешници е този при бачи ди дама, защото тестото не се разточва а се оформя на топки. И въпреки това, отново е необходимо да се работи с търпение.
Успех и весела 2019!
Като за първи опит съм сравнително доволна. Да, ронят се готовите сладки, но подозирам че при мен се получи от не много фино смлените бадеми. Днес когато са попили повече сладко са по-вкусни. Следващият път ще опитам с лешници, както трябва. Благодаря за рецептата!
Здравейте,
За първи път направих линдзерите. Следвах всички Ваши съвети и сладките станаха хрупкави и добре изпечени. Много съм доволна от резултата.Благодаря за рецептата
Здравей Йоана,
Бих искала да попитам какво брашно използваш?
От белите брашна най-често на София Мел. От техните използвам тип 500 и „За баница“, когато искам високопротеиново брашно за козунак или хляб. Сега пробвам Топаз Мел. Брашното им тип 400 не ми хареса. Фино е, но и твърде избелено ми се струва, печивата с него стоят бели като пуканка, някак неестествено. Тип 500 е добре.
Пълнозърнестите ги редувам – Слънце Луна, Екосем или каквото намеря на промоционална цена.
Привет, Йоана,
Твоите линцерови бисквитки са пленителни, чудесни на вкус и с изящна изработка. Впечатлена съм от формите, които си събрала. Могат ли да се намерят в България подобни форми или са поръчвани през интернет? Благодаря!
Събирани са през годините от различни места. Разползгам с две огромни кутии с резци за сладки в различни форми. Някои дори съм поръчвала да ми изработят. За съжаление мястото, където го правих вече не съществува. Но пък сега е пълно с всякакви модели навсякъде. Ако искаш нещо по-специално, потърси в специализираните магазини за сладкарство. Онлайн поръчка от Амазон също е вариант. Там има голямо разнообразие. Просто потърси!
Присъединявам се към горните мнения, че рецептата е доста несполучлива – тестото е ужасно за боравене, разпада се, макар всичко да е изпълнено 1 към 1 и мерките да са точни.
Смелете ядките по-фино! Тестото наистина е ронливо, а изпечените бисквити пръхкави. Ако нямате опит и търпение с подобно тесто досега или сте имали други очаквания, това не означава, че рецептата е несполучлива. Надявам се да опитате отново, с повече внимание. Светли празници!
А може ли да се изпекат бисквитите и след ден-два да се пудрят и слепват? Няма да ми стигне времето за всичко наведнъж и се колебая дали да ги правя на етапи или директно да забъркам ваниловите орехови полумесеци. И при двете рецепти мисля да ползвам бадемово брашно, така че са лесно заменими една с друга 🙂
Може да се изпекат предварително и да се слепят по-късно. Съхрани ги в широк съд, като слагаш хартия за печене между всеки ред. Не ги затваряй плътно, за да не се овлажнят прекалено и станат трошливи.
Здравейте, сладките са страхотни! На третия път ги уцелих и пиша да споделя опит. При мен тестото не се охлажда достатъчно в хладилник. Замесих го от предната вечер и го слижих в кутия в хладилника. На другия ден взимам една четвърт, разточвам между два листа хартия за печене, на този етап вече е омекнало и слагам листа с разточеното тесто във фризера. През това време разточвам следващата четвърт и пак слагам във фризера. През това време първата четвърт е охладена. Фурната загрява докато разточвам. Изрязвам охладеното тесто и редя в тавата. Ако омекне слагам пак във фризера нарязаното тесто и като стегне махам изрезките и редя в тавата. През това време режа втория лист. Изрезките връщам в кутията да чакат ред. Пека за 10-12 мин. Изваждам тавата и чакам минута-две да стегнат преди да преместя на решетка. Така са се втвърдили и по-трудно се разпадат. Надявам се да е от полза. Благодаря за рецептата!
Здравей, Йоана!
Имах задача от детенце да приготвя таралежчета и реших да опитам с тестото за Линцери. Вкусът е фантастичен (и на плоски бисквитки е перфектно), обаче ежковците, както и предполагах станаха много крехки и ронливи.
Питанката – можеш ли да ми дадеш съвет, в какви пропорции трябва да бъдат брашното и маслото, за да се получат хем вкусни, топящи се в устата таралежи, хем да не са прекалено крехки?
Бях пробвала да увелича брашното в една рецепта за масленки, но тогава се получиха с „брашнян“ послевкус и твърдички…
Предварително благодаря за насоките!
И да си кажа отново – вдъхновение си!
Вместо 2 жълтъка добави 1 цяло яйце. Смели лешниците много фино, почти на брашно и дори може да намалиш количеството им на 100 грама, защото те също допринасят за по-ронлива текстура. Ако тестото се получи много меко и трудно за работа, измеси с още малко брашно и го охлади хубаво, преди да го печеш.