Едно време, когато бях млада 🙂 и започнах този блог имах супер сладък зъб. Толкова силен, че когато приготвях някакъв десерт обикновено ми се подхвърляше, че е твърде сладък. С времето това започна да се променя от само себе си и добре че така стана, защото от край време тенденциите при десертите са за по-малко сладко и по-малко захар, която масово се заменя с алтернативни подсладители. По себе си съдя, че с умерено количество от тези въглехидрати и наблягане на пресни зеленчуци, плодове и протеини, плюс редовни тренировки във фитнес залата с ежедневни разходки се усещам много по-добре отпреди 10 15 20+ години.
Затова от няколко години насам съм привлечена към десерти и десертни снакове, които всъщност не са много сладки. Има и друго, което се откроява при такива десерти и това са вкусовете на основните продукти използвани за тях. Небцето се тренира, затова когато свикне с натуралните аромати и вкусове на храните е много по-благосклонно да се удовлетвори от по-малкото, по-естественото, семплото.
Казвам го, защото знам как щях да преобразя тази рецепта преди години, ако изобщо и бях обърнала внимание тогава. Вероятно щях да добавя повече сладост в тестото и със сигурност щях да надградя смокиновия пълнеж с някое подсилено или десертно вино, може би и с различни подправки.
Виж, няма лошо в това и съм сигурна ще може да се получи много вкусно и също така ароматно, но не това ми е целта сега. Целта на тези овесени рулца със смокинов пълнеж е да бъдат за закуска или следобеден снак, а не толкова като десерт. Всъщност, избягвам да взимам десерт след вечеря. Ако го правя, то ще е при някой празник или изключителен повод. Както е било някога и както би трябвало да бъде по принцип.
Обичам сладкото, не ме разбирай погрешно. Просто вече е умерено сладко. Позволявам си от време на време, като внимавам да бъде в първата част на деня и знаеш, че повечето жени поне веднъж в месеца имаме изключителна нужда от нещо мнооого въглехидратно и ако може да има и шоколад в него. 😉 През останалото време по-често приготвям снакове за мен и за следобедна закуска в училище за Даниел, които не са твърде сладки, засищат добре без да натежават и дават полезни вещества на тялото.
Такива са и тези сладки, които се правят във форма на рулца. Тестото за тях се приготвя с брашно от овесени ядки, като могат да се използват безглутенови за безглутенов вариант на рулцата. Към тях се добавя бадемово брашно, което дава хубав ядков аромат и придава леко дъвчаща текстура. Тестото е постно, подслажда се с кленов сироп, събира се с кокосово масло и се ароматизира с канела като с това напомня на бисквитено тесто. След като се изпече ухае превъзходно и има пръхкава текстура като класическо ронливо маслено тесто и неговият вариант без глутен.
За пълнежа се използват само сушени смокини, които се сваряват с малко вода за да могат да омекнат и да се смелят до гъста паста. За да бъдат рулцата без захар, увери се, че купуваш сушени смокини без добавен глюкозен сироп или захар към тях.
И така, без много добавки, тези рулца са ми много вкусни. Издържат дълго време на стайна температура, дори ароматите се засилват. Когато се ядат прясно изпечени са хрупкави. След 2-3 дни омекват и стават приятно дъвчащи. Правя ги вече няколко пъти и с всеки един приспособявам рецептата, най-вече откъм техника, така че да бъде удобна и лесна за работа. Към тестото добавям смляно ленено семе за повече пластичност и установих, че с меко, току-що омесено тесто се работи по-добре, отколкото с охладено.
Рулцата се оформят докато тестото е меко и пластично и тук е моментът да се работи бързо, преди то да се стегне, а това стягане става дори и на стайна температура. Това ще предотврати или избегне до минимум напукване и ронливост при навиването и рязането. След като са оформени и нарязани, тогава ги слагам за кратко във фризера за да се охладят и запазят формата си по време на печене.
Овесени рулца с плънка от сушени смокини
Рецептата е адаптация от nadiashealthykitchen.com
Ако сам си правиш овесено брашно, за тази рецепта е хубаво да бъде фино, затова овесените ядки се смилат в кафемелачка вместо в кухненски робот. За безглутенов вариант на рулцата използвай овесени ядки без глутен.
За да бъдат тези овесени рулца без захар, увери се, че купуваш сушени смокини без добавен глюкозен сироп или захар към тях.
За 16 броя рулца
За смокиновия пълнеж:
- 180 г сушени смокини, с отстранени дръжки и нарязани на две-три парчета
- 100 мл вода
За тестото:
- 130 г овесено брашно (за безглутенов вариант използвай смлени овесени ядки без глутен)
- 50 г бадемово брашно
- 1 супена лъжица смляно ленено семе
- 1 чаена лъжица канела
- щипка сол
- 40 г кленов сироп
- 50 г кокосово масло, разтопено
- 1-2 супени лъжици вода
Приготвяне на смокиновия пълнеж
Смокините се смесват с водата в касерола и се слагат да заврат. Варят се около 10 минути на средно силен котлон докато смокините омекнат хубаво и водата почти се изпари. Охлаждат се леко на стайна температура и се смилат в кухненски робот.
Могат се приготвят 1-2 дни предварително и да се съхранят покрити в хладилник.
Приготвяне на тестото
В купа се смесват овесеното и бадемовото брашно, смляното ленено семе, канелата и солта. Към тях се добавят кленовият сироп и разтопеното кокосово масло. Омесва се ронливо тесто. По малко се добавя вода докато тестото започне да се събира, когато се стисне в длани.
Оформяне на рулата
Тестото се разделя на две равни части. Всяка част се разточва между два листа хартия за печене на правоъгълник с приблизителни размери 20×10 см.
Плънката от сушени смокини също се разделя на две равни части. От всяка част се оформя фитил с дължина 20 см.
Единият фитил от плънката се слага в средата на едната част от разточеното тесто и с помощта на хартията за печене под него се навива на руло. По същия начин се приготвя и другото руло. Всяко от рулата се нарязва на 8 парчета. Парчетата се преместват върху плосък съд върху хартия за печене и се охлаждат 20-30 минути в хладилника или 10 минути във фризера.
Изпичане на рулцата
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Охладените рулца се подреждат на разстояние едно от друго в тава върху хартия за печене. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 18-20 минути докато станат със златисти крайчета. След като се извадят от фурната се преместват върху решетка и се оставят да се охладят напълно.
Съхраняват се в добре затворена кутия на стайна температура до 10 дни.
Разгледай още рецепти със сушени-смокини
- Гранола бар с печена киноа, семена и сушени смокини
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Мини коледни пайове
- Сушени смокини в шоколад с пълнеж от крем с горгонзола и лешник
- Сицилиански коледни сладки – кучидати
- Панфорте
- Гръцки коледен хляб
- Анасонов сладкиш с полента, ябълки и сушени плодове
- Плодови бонбони с фъстъчено масло, мед и ядки
- Постни мъфини със сушени смокини, боровинки и кашу
- Плодови бонбони с ядки
Виж други предложения за закуски
- Овесени барчета с банани и шоколад (с опция за без глутен и без захар)
- Супер овесени барчета с тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Гранола бар с печена киноа, семена и сушени смокини
- Канелен кекс с ябълки
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Солени палачинки без брашно
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Веган овесени барчета с праскови
- Канелени рулца с тиква
- Панирана фета в сусам със сладко от смокини и хрупкава салвия
- Веган шоколадови мъфини с тиквички
- Йоана на Земята – История за курабийки
- Еврейска Бабка с тахан и халва или с тахан и шоколад
- Лесни бананови мъфини с парченца шоколад
- Овесени барчета с пресни череши
- Макова плитка
- Сладка сиропирана баница със сирена
- SOS – Кайзершмарн или бъркани палачинки