Ягодов пай с основа от киноа

Още първият път, когато опитах основа от киноа за тартове и пайове си помислих, че такава основа, приготвена от черна или червена киноа ще бъде много добра с плодови пълнежи. В началото, докато правих опити с различни видове киноа за тази основа установих, че тъмните варианти дават много по-силен ядков вкус, подобен на печени бадеми. Тартовете, които приготвях досега с такива основи бяха все с вариации на солени пълнежи. Изчаках да се затопли и да излязат първите плодове за сезона – ягодите, за да опитам идеята ми за плодов пай с основа от тъмна киноа. Направих опита си с тях и се получи вкусно и то не само за десерт, но и като закуска.

Ягодов пай с основа от киноа

Пай като здравословна закуска, кой би предположил? Веднага ще се обоснова. Тъй като използвам малко захар за ягодите, а в основата от киноа няма никаква, той не е твърде сладък и затова го смятам и за отлична закуска. Засища добре без да натежава, дава добри хранителни вещества и зарежда от началото на деня – особено подходящо за хора с висока активност. Освен това може да се използват всякакви сезонни плодове. Предстоят черешите и прасковите. По-късно смокини, всички горски плодове, круши и ябълки. С всички тях паят ще бъде вкусен десерт и питателна закуска.

Пресни ягоди за пълнежа пая с основа от киноа

Акцент на този пай тук давам ако се приготви именно за закуска. Тя ще е направена предварително и ще стигне за няколко дни. За всички, които бързат и не им достига времето, една задача от вечерта или ранната сутрин може да бъде отметната в свободното време през почивните дни и дори може да се направи на етапи.

Приготвената смес от сварена киноа и ленено яйце за основата на пая

Оформената смес за основата във форма за пай

Основните стъпки за приготвянето на този пай са две – приготвяне на основата и изпичане на пая с пълнежа. За основата е необходимо да се свари киноа до пълна готовност. Тя се смесва с ленено яйце, приготвено от фино смлян лен и вода. Тази смес от сварена киноа и лен става доста пластична и лесна за оформяне. Следва изпичане във форма, което може да стане предварително от предния ден.

Изпечената основа и ягодовия пълнеж

Изпечената основа се запълва с плодовия пълнеж и се запича докато плодовете се сготвят и сгъстят. В случая са нарязани на ситно ягоди, подсладени с кокосова захар. Към тях добавям ванилов екстракт за по-хубав аромат и царевично нишесте, което ще сгъсти плодовите сокове по време на печенето. Така приготвеният пай непринудено се получи постен и без глутен.

Оформеният пай преди да се изпече

Готовият пай е хубаво да се охлади напълно преди сервиране. Тъй като основата му не е от стандартно тесто за пай и е доста сочна, разрезът не се получава чист и е по-удачно паят да се сервира от съда с лъжица. Но пък тази основа от киноа така хубаво е попила соковете от ягодите – нещо, което по принцип се стремим да избегнем при класическия плодов пай, за да може основата да остане хрупкава. Тук това не е цел и това прави рецептата така различна. Не само заради това, но и заради вкуса на основата от киноа. Както споменах – с отчетлив вкус на печени ядки, без реално да има ядки в нея. Освен това е сравнително много по-лесна за приготвяне и оформяне – няма къде да се сбърка и споменавам това за всички, които се страхуват от приготвянето на ронливо маслено тесто.

Ягодов пай с основа от киноа

Относно сладостта, бих искала да отбележа, че този пай, приготвен с количеството захар в рецептата е идеален да се сервира като десерт. Ако се приготвя за закуска и в зависимост от сладостта на плодовете, захарта може да се намали дори наполовина. А ако търсиш повече протеин за закуска и обичаш комбинацията на плодове и сирена (или други млечни), тогава малко количество от пая може да се сервира със сирене котидж, рикота, извара или кисело мляко, които прекрасно се съчетават с ягодите.

Ягодов пай с основа от киноа

Ягодов пай с основа от киноа

Бележка: Относно лененото семе съм забелязала, че когато използвам златно, печивата нямат страничен аромат и вкус от него. Обикновеното и по-разпространено кафяво ленено семе понякога оставя странични вкусове след изпичане, които аз усещам като на печена риба. Това се получава когато лененото семе е един от основните продукти и преобладава в рецептата.

За 8 порции

За основата:

  • 150 г черна киноа
  • 20 г златно ленено семе, смляно в кафемелачка
  • 30 мл вода за лененото семе
  • растителна мазнина за намазване на формата за печене

За пълнежа:

  • 800 г пресни ягоди, почистени и нарязани на ситно
  • 100 г кокосова захар
  • 15 г царевично нишесте
  • 1 чаена лъжица ванилов екстракт

Приготвяне на основата от киноа

Киноата се слага във фина цедка и се измива хубаво под течаща вода като се претрива между дланите. Това ще измие сапонините от повърхността на семената, които могат да донесат горчив вкус. Измитата киноа се слага в тенджера и се залива с повече вода. Тенджерата се похлупва и се слага на умерен котлон. Оставя се да заври. Киноата се вари около 20 минути докато стане напълно готова. Прецежда се от водата и се оставя да се поохлади, като остане топла, колкото да може да се пипа с ръце.

Междувременно смляното ленено семе се смесва с водата и се разбърква хубаво. Оставя се да постои докато киноата се вари. Ще се получи много гъста лепкава маса.

Към все още топлата киноа се добавя накиснатият лен и всичко се омесва докато се получи еднородна маса.

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за печене с диаметър 24 см. Може да се използва керамична или стъклена, а метална с подвижно дъно не е подходящи тук. Формата се намазва с малко мазнина. В нея се изсипва сместа с киноата и се разпределя с ръце равномерно по дъното и стените на съда. Оформя се хубав висок борд.

Формата с основата за пая се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пече се 25-30 минути докато повърхността изсъхне. Изважда се от фурната и се оставя да се охлади докато се подготвя пълнежът.

Основата може да се изпече от предния ден. След като изстине напълно се съхранява покрита със стреч фолио на стайна температура.

Приготвяне на пълнежа и изпичане на пая

Фурната се загрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.

Ягодите се измиват, подсушават се хубаво и се почистват от дръжките. Нарязват се на малки парчета. Към тях се добавят кокосовата захар, царевичното нишесте и ваниловият екстракт. Разбъркват се хубаво. Сместа се разпределя в основата. Притиска се леко, така че да бъде плътна.

Паят се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 1 час. Ягодовият пълнеж трябва да заври и през това време соковете ще се сгъстят от царевичното нишесте. Готовият пай се оставя да се охлади напълно преди да се сервира. Най-добре е след като изстине да се остави за една нощ в хладилник.

Паят се съхранява покрит в хладилник до 5 дни. Приятен е както студен, директно изваден от хладилника, така и затоплен до стайна температура. Може да се гарнира със сирене котидж, рикота, извара или кисело мляко.

Ягодов пай с основа от киноа

Разгледай още рецепти с ягоди

Виж други предложения за пайове

Разгледай разнообразни рецепти с киноа

2 коментара

  1. Чудна, Йоана! Това е едно от най-странните и вкусни неща, които съм приготвяла в последно време :). По-важното е, че имаме пробив в системата – злоядото тригодишно го одобри.
    Вкусът на киноата е интересен и характерен, признавам си, бях леко скептична.
    Приготвих пая със замразени боровинки, къпини и ягоди, които предварително леко размразих и махнах излишната вода.
    Благодаря за поредната страхотна рецепта!
    Вдъхновение си!
    Усмихнат ден!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *