Тези тарталети са с много приятна хрупкава основа, която обожавам заради текстурата и аромата след изпичане. Напълвам ги със свеж и не много сладък крем от кайсии и ги допълвам с разнообразни сурови летни плодове преди сервиране. Точно затова за мен са идеални за закуска или снак, защото са умерено сладки и засищат добре.
Освен това, пъстрите цветове на летните плодове радват очите и носят хубаво настроение от самото начало на деня.
Тези тарталети са базирани на една друга любима рецепта за веган гранола тарт с къпини, която ти споделих миналото лято, и където също така обяснявам защо от време на време обичам да приготвям подобни печива и десерти, без да съм веган или да спазвам друг специфичен режим на хранене.
Намирам предизвикателство и различен вкус в изготвянето на такива рецепти, освен това винаги ми носят много радост когато ги снимам, защото са пълни с цветове и се старая да ги направя красиви. Разбира се, последното не само за снимките, а и за удоволствието, което ми носи.
Основата на тарталетите се състои от смлени овесени ядки, бадеми и кокосови стърготини, които се обединяват от кокосово масло и течен подсладител като агаве или кленов сироп докато се получи ронлива смес. Тарталетите се оформят лесно, защото реално няма тесто, което да се разточва, а просто малко от сместа се поставя във формата и се притиска с пръсти за да заеме дъното и стените ѝ.
За разлика от големият тарт в предишната ми сходна рецепта, където първо се оформят ръбовете на тарта, а след това дъното, при малките тарталети по-лесно е обратното. Първо се оформя дъното, а след това стените, които не са много високи. Целта е да се получи известно пространство за пълнежа от кайсии. Основите на тарталетите се изпичат за кратко, през което време разнасят превъзходен аромат на ядки и след като се охладят са готови за пълнене.
Кремът от кайсии се състои от пюре от кайсии, което се сгъстява с агар-агар. Подслаждам го с агаве, защото е с неутрален вкус, но може да се използва и друг течен подсладител, мед или захар – зависи от целта и колко сладко предпочиташ. Кайсиите имат изразена киселинност, особено след сготвяне, затова се чувствай свободно да добавяш толкова подсладител, колкото обичаш. Освен с кайсии обаче, кремът може да се приготви с почти всеки летен плод. Опитай с праскови, ягоди, дребни боровинки, къпини или малини. Подслаждай според сладостта на използвания плод.
Когато тарталетите се напълнят се охлаждат докато кремът се стегне и са готови за сервиране. Съхраняват се в хладилник до три дни. Преди да ги поднеса нарязвам пресни летни плодове и ги слагам на купчинка върху тях. Може да се поръсят допълнително с мед или кленов сироп, с кокосови стърготини или смлени ядки.
Веган гранола тарталети с летни плодове
Тази рецепта за тарталети изготвям върху основата на веган гранола тарта с къпини като допълвам тестото с кокосови стърготини и използвам кайсии, вместо къпини. Пълнежът може да се приготви с повечето летни плодове – чувствай се свободно да използваш праскови, ягоди, дребни боровинки, къпини или малини на мястото на кайсиите. Добави толкова подсладител според сладостта на използвания плод.
Рецептата лесно може да стане безглутенова, ако се използват овесени ядки без глутен. Те могат да се намерят в специализираните магазини и дрогерии или на рафтовете за здравословни и специални храни в по-големите супермаркети.
За 12 тарталети.
За основата:
- 150 г овесени ядки (за безглутенов вариант се използват овесени ядки без глутен), фино смлени
- 100 г бадеми или други ядки по избор като орехи, лешници или кашу
- 50 г пълномаслени кокосови стърготини
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 4 супени лъжици (60 г) кокосово масло + допълнително за формите, разтопено
- 3 супени лъжици (50 мл) сироп от агаве, кленов сироп или мед
За плодовия пълнеж и глазура:
- 300 г пресни кайсии (или други летни плодове като праскови, ягоди, дребни боровинки, къпини или малини)
- 200 мл бадемово мляко или друго ядково мляко
- 3 г агар-агар
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 80 г сироп от агаве или кленов сироп или мед (използвай повече или по-малко в зависимост от сладостта на използвания плод)
За сервиране:
- нарязани пресни летни плодове
- допълнително кленов сироп или мед, по желание
- допълнително кокосови стърготини или смлени ядки, по желание
- ядливи цветя – пресни или сухи, по желание
Приготвяне на основата
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвят се 12 форми за тарталети с диаметър на основата 7 см, височина 2 см и обем 80 мл. Формите се намазват с разтопено кокосово масло.
Овесените ядки се смилат фино в кухненски робот. Добавят се ядките и също се смилат фино. Добавят се кокосовите стърготини и роботът се пуска 3-4 пъти на опция пулс, колкото всички сухи съставки да се смесят. Добавят се кокосовото масло, избраният подсладител, ваниловият екстракт и всичко се смила хубаво докато се получи ронлива смес, която се слепва лесно, когато се притисне в дланта.
Сместа се разпределя във формите – по 30 грама във всяка форма. Първо се оформя дъното на тарталетите, а след това стените, като ронливото тесто се притиска плътно.
Формите се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и основите за тарталетите се пекат 1о минути. След това се изваждат и дъното им се притиска с лъжица. Връщат се във фурната и се допичат още 2-3 минути или докато придобият златист цвят. Изваждат се и се охлаждат на стайна температура докато се приготвя пълнежа. Когато основите за тарталетите се охладят се изваждат внимателно от формите и се подреждат в поднос или друг равен съд. Работи се внимателно, защото основите са крехки.
Могат да се приготвят до 3-4 дни предварително и да съхранят на сухо и прохладно място. Не се съхраняват в хладилник, когато са празни, защото там ще поемат влага.
Приготвяне на плодовия пълнеж
Кайсиите се разполовяват, костилката се отстранява и се пасират с пасатор или в кухненски робот. Минават се през цедка, за да се отстранят едри части и да се получи гладко пюре. Трябва да има 200-230 грама плодово пюре. Ако се използват други плодове, те се почистват и с тях се процедира по същия начин.
В касерола се смесват ядковото мляко и агар-агара. Слагат се на умерен към силен котлон и се разбъркват с телена бъркалка докато сместа заври. Вари се 1-2 минути. Тогава се добавя пюрето от кайсии, ваниловият екстракт и избраният подсладител. Оставя се да заври отново и се вари още около минута, като се разбърква с телена бъркалка постоянно.
Сместа се разпределя в основите за тарталетите. Охлажда се на стайна температура, а след това в хладилник за 1-2 часа или докато се стегне. Съхраняват се покрити в хладилник до три дни.
Сервиране
Преди да се сервират се гарнират с нарязани пресни плодове и може да се поръсят допълнително с кленов сироп или мед, с кокосови стърготини или смлени ядки. Ядливите цветя внасят допълнително настроение и аромати.
Прегледай други рецепти с плодове
- Печени пилешки бутчета с червено грозде и розмарин
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Веган гранола тарт с къпини
- Веган овесени барчета с праскови
- Как да си направя ванилов сладолед
- Салата от рукола с пъпеш, прошуто и билки
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Семифредо с череши
- Печен камамбер с череши в хрупкави кори
- Крамбъл с череши (с опция за без глутен)
- Салата с копа, козе сирене, череши и плодове от черница
- Торта с бадеми, млечен шоколад и плодов мус с рози или тортата за моя 40 рожден ден
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Шоколадов пудинг с поширани круши и орехов крокан
- „Елементи на любовта“ или ентреметата за седмия рожден ден на Даниел
- Панирана фета в сусам със сладко от смокини и хрупкава салвия
- Петифури с шамфъстък и смокини
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
Ако търсиш нещо друго постно
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Хумус с тиквички и магданоз
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Гранола бар с печена киноа, семена и сушени смокини
- Салата с печена тиква, моркови и киноа
- Малинада
- Самфaина – испанскa зеленчукова салца
- Салата с пролетно зеле, тиквички и едамаме
- Супер овесени сладки с тахан и рожков
- Друг вариант на салата от моркови с мента и фурми
- По-добрата капоната
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Веган гранола тарт с къпини
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
- Сурови веган бонбони в няколко вкуса
- Салата от моркови с мента, бадеми и фурми
- Многозърнести крекери с чия
- Печени ядки с розмарин и пушен пипер
- Печени моркови с мед, зърна кориандър и мащерка