Намирам печената Аляска за един от най-добрите десерти за лятото (пък и кой каза, че е само за лятото!), в който се съчетават сладолед, кексче и обгорен меренг. Това е замразен десерт, който може да се приготви предварително и да стои във фризера до момента преди сервиране, когато се довършва с разбити със захар белтъци. Може да ти се стори, че последната стъпка е занимателна и ангажираща, но всъщност става бързо и дори може да впечатлиш гостите си с нанасянето на меренга в свободен стил, а от обгарянето му ще се разнесе аромат на горена захар, от който никой не би останал безразличен (трябва да ми повярваш в това!).
И понеже е юни, моят месец, в който се чувствам прекрасно следствие на по-топлото време, дългите светли вечери и всички летни плодове, които започват да се появяват един по-един, все по-сладки и ароматни, реших да приготвя този десерт като тортата за рождения ми ден. В тази печена Аляска комбинирам две от любимите ми в последно време рецепти. А именно, за основа използвам дъвчащото и силно шоколадово брауни, което се приготвя с растителна мазнина (в случая е без смокините и орехите в него). Това допринася за по-бързото му отпускане след като е извадено от фризера, в сравнение със стандартното брауни приготвено с краве масло.
Сладоледът, който избрах за сърцевината на тази печена Аляска всъщност не е точно сладолед, а леденият ягодов йогурт, за който както вече споменах, приготвен в машина за сладолед стои също толкова кремообразно като такъв. Изборът ми за него е не само заради ягодите, които асоциирам с юни, но и защото е лек и много свеж, така че да се съчетае прекрасно с интензивно шоколадовото брауни и сладкия меренг, без нито едно от тях да доминира като вкус или сладост.
Харесвам много този десерт също, защото притежава три различни текстури, които се допълват. Дъвчащото брауни, ледения ягодов йогурт и кремообразния меренг носят не само различни вкусове, но и различни усещания, които допринасят за завършеността на един десерт.
Първо започвам с приготвяне на браунито за основа. След като се охлади, от него изрязвам кръг, който ще бъде основата на печената Аляската. Ако ме питаш какво правя с изрезките от браунито, веднага ще ти кажа, че с Даниел си ги изяждаме с огромно удоволствие.
След това приготвям ледения ягодов йогурт. По-добър вариант е да се използва прясно приготвен от машината за сладолед за сглобяването на десерта, защото е все още кремообразен и не напълно замразен. Не е проблем да се използва и предварително замразен, просто е необходимо да се остави за известно време на стайна температура за да се отпусне и да бъде по-лесен за работа.
Разбира се, има и по-бърз вариант за печена Аляска и той включва използването на купен сладолед. Ако искаш да опиташ този десерт, но не разполагаш с време и възможност за приготвяне на сладолед у дома, тогава вземи от любимия си готов сладолед и го използвай в рецептата на мястото на ледения ягодов йогурт. Уверявам те, че ще бъде също толкова вкусно!
След като десертът е сглобен се оставя във фризера докато не дойде ред да се сервира, но това не трябва да бъде по-рано от 24 часа след сглобяването му. Хубаво е сладоледът да замръзне отново, за да не се разтопява бързо докато десертът се завършва с меренга.
И като стигнах до меренга, моето предпочитание е да го обгоря с газова горелка, вместо да сложа целия този замразен десерт във фурната, пък макар и за кратко. Причините са две. Първо, не ми се рискува да имам разтопена Аляска, вместо печена Аляска. Второ, обгарянето на меренга с газова горелка става бързо без риск нещо да се разтопи. Освен това, харесвам тънката карамелизирана повърхност и кремообразната сърцевина, която остава при бързото обгаряне на меренга с горелката. С горелката печеля повече – и сигурност, и време, и повече вкус.
Колкото и хубаво да ти звучи всичко това, може би вече си мислиш, че печената Аляска има сериозен недостатък и се питаш дали трябва да приготвяш 8-10 порции наведнъж, ако ще сервираш само на 4-5 госта, например? Имаш право да мислиш, че веднъж завършена с меренга, Аляската трябва да се сервира веднага и да се изяде цялата. Искам да те уверя обаче, че това съвсем не е задължително, освен ако всички от гостите не пожелаят по допълнително парче (а това е много, много вероятно). Дори след завършването на десерта с белтъците и тяхното обгаряне е напълно възможно от него да се отрежат необходимия брой парчета, а останалото да се върне във фризера за по-късно или за друг ден. Условието е останалото от завършената печена Аляска да не се покрива плътно, а да се остави просто така във фризера, ако е за кратък период от време или да се съхрани в кутия с капак до един месец. Така ще се запази формата на меренга, а захарта в него го пази той да не замръзне, така че остава мек и кремообразен.
Има и вариант, в който да се приготвят няколко индивидуални порции в рамекини, чашки за крем карамел или подходящи силиконови форми. Това е удобство, при което се изважда точния брой порции, които трябват в момента. Единствено трябва да се прецени колко белтъци трябва да се избият за съответните порции.
С това ти пожелавам хубаво лято с много наслада и приключения! Наминавай и тук за още летни идеи, които нямам търпение да ти споделя. И честит рожден ден на мен! 🙂
Печена Аляска
За 8-10 порции.
За брауни основата:
- 40 г брашно
- 35 г какао, за предпочитане алкализирано
- ¼ чаена лъжица бакпулвер
- ¼ чаена лъжица малдонска сол
- 60 мл олио от гроздови семена или друго неутрално на вкус олио
- 140 г черен шоколад 66%-70%, на калети или нарязан на ситно
- 150 г светла кафява захар
- 2 големи яйца, със стайна температура
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
За сладоледа:
- 1 доза (около 800 г) леден ягодов йогурт или същото количество друг сладолед по избор
За меренга:
- 120 г белтъци (от 3 големи яйца), със стайна температура
- 240 г пудра захар, пресята
Приготвяне на брауни основата
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се квадратна форма с размери 23 см. Дъното на формата се покрива с хартия за печене и заедно със стените се напръсква със спрей за печене.
Шоколадът се разтопява на водна баня и се смесва с олиото.
Яйцата и захарта се разбиват се миксер докато увеличат обема си и се сгъстят. Добавя се ванилията и разтопеният шоколад с олиото. Разбъркват се хубаво.
Отделно се смесват сухите съставки и се пресяват – брашното, какаото и бакпулверът. Към тях се добавя малдонската сол и се разбъркват.
Сухите съставки се добавят към шоколадовата смес и се разбъркват за кратко, колкото да се смесят.
Сместа се изсипва в подготвената форма и се заглажда. Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и браунито се пече 22-25 минути. (Обърни внимание на времето за печене в твоята фурна, което може да варира с 3-4 минути за перфектната текстура на брауни.) След като се извади от фурната се оставя за десетина минути във формата и тогава се освобождава от нея. Поставя се върху решетка заедно с хартията за печене под него и се оставя да се охлади напълно.
Когато браунито се охлади, от него се изрязва кръг с диаметър 18 см, или толкова голям, колкото е диаметъра в горната част на купата, в която ще се сглобява десерта.
Сглобяване и замразяване на десерта
Избира се подходяща за фризер купа с обем около 1 литър. Вътрешната страна на купата се покрива със стреч фолио.
Ако леденият йогурт се приготвя в машината за сладолед на момента, той се изсипва в купата директно от машината. Ако е престоял известно време във фризера, оставя се да се отпусне леко на стайна температура и тогава купата се напълва с него. Докато леденият йогурт (или сладоледът, ако се използва друг такъв) се слага в купата се притиска хубаво и се внимава да не останат въздушни пространства.
Върху ледения йогурт се поставя кръгът от брауни основата и се притиска леко. Цялата купа се опакова хубаво със стреч фолио и се оставя във фризера поне за 24 часа. Може да се подготви предварително и да се съхрани във фризера до 3 месеца.
Приготвяне на меренга и завършване на десерта
Преди сервиране на десерта, ледения ягодов йогурт с брауни основата се освобождават от купата и се връщат във фризера, за да са готови за декорацията. За целта стените на купата се загряват с ръцете или с кърпа намокрена в топла вода, за да може сладоледът да се отдели по-добре. С помощта на стреч фолиото се издърпва и Аляската се обръща в сервизна чиния. Стреч фолиото се отстранява внимателно. Десертът се връща във фризера докато се приготви меренгът.
В чиста купа се слагат белтъците и се разбиват с миксер докато започнат да образуват по-плътна пяна. Докато миксерът работи към тях по малко се добавя пудрата захар – по една супена лъжица на добавяне, като се изчаква десетина секунди преди да се добави следващата лъжица пудра захар. Разбиването продължава докато се добави всичката пудра захар и белтъците станат обемни и твърди. Меренгът трябва да бъде стабилен и лъскав.
Меренгът може да се сложи в сладкарски пош с накрайник звезда или друга форма, с които да се шприцова върху десерта или да се разпредели небрежно с лъжица върху него. В случая съм използвала сладкарски пош с накрайник отворена звезда.
Точно преди сервиране, десертът се изважда от фризера и се заглажда с длани по повърхността. Това се прави, за да се отстрани кондензацията по повърхността му, който се образува при изваждането от фризера на стайна температура. Това предотвратява свличането на меренга, което би се случило ако има капки вода по повърхността на сладоледа.
Меренгът се шприцова върху сладоледа и се обгаря с газова горелка. Десертът се сервира веднага.
Още идеи за замразени десерти
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Сладолед „Забайон“
- Ванилов сладолед на клечка
- Шоколадов сладолед
- Малинов сладолед
- Леден ягодов йогурт
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Как да си направя ванилов сладолед
- Семифредо с череши
- Семифредо с рикота, смокини и индрише
- Семифредо с маскарпоне и череши
- Семифредо с маскарпоне и малини
- Шоколадов сладолед в анасонови целувки
- Сорбе от ябълков сайдер
- Сладоледена терина
- SOS – Няколко предложения за пълнеж и сервиране на еклери и профитероли
- Лавандулов сладолед и праскови с лавандулов мед
- Сладолед с пъпеш и идея за сладоледена торта
- Люлякова импресия
- SOS – Холандски ябълков пай и ванилов сладолед
Виж какво още може да приготвиш с ягоди
- Торта с горски плодове, личи и шамфъстък или тортата за моя рожден ден
- Ягодови кексчета с великденска декорация
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Леден ягодов йогурт
- Ванилови кексчета с ягодов пълнеж и лимонов крем
- Торта с бадеми, млечен шоколад и плодов мус с рози или тортата за моя 40 рожден ден
- Салата с прошуто, моцарела и ягоди
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Пай с горски плодове
- Лесен сладкиш с ягоди
- My summer wine или просеко с ягоди, череши и рози
- Тарталети с крем от ревен и ягоди и цвете от меренг
- Горски плодове с крем забайон
- SOS – Кайзершмарн или бъркани палачинки
- Чийзкейк с ягоди и великденска декорация
- Шоколадово кексче с течен център
- Ягодов пай с мента и меренг
- Ягоди и жасмин в пролетна декорация
- Ефирен десерт с шамфъстък, ягоди и рози + съобщение
- Млякото с ориз, което не познаваш
Честит празник! Бъди все така слънчева, неуморна и щастлива! Пожелавам на теб, Вальо и Даниел прекрасно лято!
Благодаря! Прекрасно лято и на теб!
Честита да си,Йоана!Бъди здрава и много щастлива!Харесвам рецептите ти и черпя идеи от блога ти .Продължавай да ни вдъхновяваш!
Благодаря, Верка! Ще се радвам на обратна връзка, когато опиташ нещо от тук. Вкусно лято!