Не отдавна, след като направих страницата със съдържанието на всички рецепти, моя читателка написа в коментара си, че липсва нещо. Това нещо е лимонов пай и аз веднага си взех забележка. 🙂
Приготвих очакваният десерт, но преди да пристъпя към рецептата ще спомена някои неща за паят.
Пай е ястие или десерт от ронливо маслено тесто с плънка. Тестото се замесва от брашно, сол, студено масло и малко ледена вода. За сполучливо маслено тесто брашното се пресява заедно със солта. Добавя се студеното масло нарязано на кубчета и с бързи движения на пръстите продуктите се разрохкват, добавя се студена вода (обикновено 2-3 лъжици са достатъчни) и продуктите се замесват за кратко, докато се съберат на топка. Водата винаги се добавя по малко, докато тестото се оформи. Прекалено много вода ще го направи жилаво и трудно ще се работи с него.
За да е хрупкаво тестото, маслото не трябва да се е разтворило напълно в брашното. За това се слага студено и се замесва бързо. Хубаво е вместо с ръце (те отделят топлина), тестото да се замеси с подходящ уред. Но при липса на такъв, ръцете могат да се охладят предварително в студена вода, след това се подсушават добре. Дългото омесване на тестото също ще го направи жилаво, за това се работи бързо.
За да се предотврати слягане и „разтапяне“, тестото се увива в прозрачно фолио и се охлажда в хладилник преди да се разточи и опече. Освен това, времето през което тестото е в покой ще му позволи да придобие еластичност. В рецептите, в които тестото се разточва, обикновено това се прави веднага след като е замесено, слага се във формата, в която ще се пече и тогава се охлажда.
Тестото се надига и бухва докато се пече. За да се избегнат шупли, то се набожда с вилица или се покрива с бобени зърна, сложени в хартия за печене. След като изтекат 2/3 от времето за печене, зърната се махат и тестото се допича, докато придобие златист цвят.
В някои рецепти за сладък пай се използва сладко ронливо маслено тесто. За целта, при замесването се добавят 1-2 супени лъжици захар.
Във френската рецепта за маслено тесто към продуктите се добавя и жълтък. Това тесто най-вече се използва за тарти, тарталети или рецепти за английски флан (плодова пита).
Соленият пай може да се напълни с месо или зеленчуци, които се покриват с картофено пюре или тесто. Сладкият пай, обикновено се пълни с плодове, плодови желета, сладка или крем. Върху сладкият пълнеж се разстила тесто по цялата повърхност на пая или се нареждат ленти от тестото.
Лимоновият пай най-често се приготвя с маслено тесто за основа, лимонов крем за пълнеж, а отгоре се покрива с разбити белтъци, които се запичат за кратко.
Рецептата и информацията са от книгата „The complete book of desserts“.
Продукти:
- настъргана кора и сокът от 1 голям лимон
- 200 г захар
- 25 г масло (2 супени лъжици)
- 45 г царевично нишесте (3 супени лъжици)
- 3 яйца, разделени жълтъци от белтъци
- щипка сол
- 250 мл вода
За ронливо маслено тесто:
- 120 г брашно
- 1/2 чаена лъжица сол (може да се намали до 1 щипка)
- 80 г студено масло, нарязано на кубчета
- 2 супени лъжици ледена вода
За тестото се пресяват заедно брашното и солта. Слагат се в купа и се добавя студеното масло.
Разрохква се с пръсти и по малко се добавя водата, като тестото бързо се събира на топка.
Разточва се на тънко върху леко набрашнена повърхност и се покрива форма за пай с диаметър 23 см. Оставя се в хладилника за 20-30 минути.
Фурната се нагрява на 200°C.
Тестото се набожда с вилица на гъсто. Покрива се с хартия за печене, в която се изсипват бобени зърна. Пече се 12 минути, след това време зърната и хартията се махат и тестото се допича за още 6-8 минути.
Оставя се да се охлади.
За кремa, в тенджерка се смесват лимоновият сок, лимоновата кора, 90 грама от захарта, маслото и водата. Слагат се да заврат.
Междувременно царевичното нишесте се разтваря в 3 супени лъжици студена вода. Добавят се жълтъците и се разбъркват добре.
Когато лимоновият сос е започнал да завира се добавят жълтъците с нишестето. При непрекъснато разбъркване сместа се оставя да заври отново. Вари се 5 минути, докато кремът стане гъст и гладък.
Отстранява се от огъня и се покрива с прозрачно фолио, за да не се образува кора. Оставя се да се охлади.
Белтъците се разбиват на сняг със солта. По малко се добавя останалата захар и разбиването продължава докато се сгъстят и придобият лъскавина.
В изстиналия блат се разпределя лимоновият крем. Върху него се изсипват белтъците и се заглаждат по цялата повърхност.
Може да се направят различни форми, „иглички“ или белтъците да се сложат в шприц и да се направят рози.
Паят се запича за кратко на грила на фурната, докато белтъците придобият златисто-кафяв цвят.
Може да сервира топъл или студен. Аз опитах и двата начина и студен ми хареса повече. Освен това когато е изстинал се разрязва по-добре и парчетата се запазват цели.
Други рецепти за пай:
Yummy… Ох…
супер!!! хуквам към кухнята и аз!
Леле, изглежда чудесно, а и не е много завъртян… Хуквам и аз!
днес го направих, довечера ще го опитаме :)) начина на приготвяне не е труден, опитайте и вие B)
Йоана, имам един въпрос – след като престоя няколко часа белтъците се отделят от крема, плъзгат се. При теб на снимката се вижда, че стоят заедно – лимоновия крем и белтъците. Освен това белтъците пуснаха водичка. В моя случай не беше зле, защото блата ми стана доста тънък и като се опече, доста сух и водичката от белтъците спаси положението 🙂
На вкус пая ни хареса. Лимоновия крем не само има аромат на лимон, но и кисели. В съчетание със захарните белтъци става страхотно. Отгоре настъргах натурален шоколад – във вкуса не се усещаше, но стои красиво на порозовелите белтъци 🙂
Вероятно отговорът ми идва много късно, но сега попадам на този сайт.
Здравейте, Ивето!
За да не се получава този неприятен ефект с „плъзгащия“ се белтъчен крем, има два трика:
1. той трябва да се нанася върху горещия лимонов крем – така че основата му да се залепи…
2. да няма много въздух в белтъчния слой докато се нанася върху горещия крем И ДА СЕ ПОКРИЕ ПЛЪТНО РЪБА на тестяната кора – така се запечатва паят. Това е. Успех!!!
Лимоновият крем е кисел.
За да стоят белтъците стегнати и да не се разпадат, докато се разбиват се прибавя щипка сол, а още по-добре е някаква киселина, като 2-3 капки лимонов сок, например.
100% кисел. Уникално гаден
Фантастичен сладкиш! Изтънчен и фин
Така аз не съм го пробвал но изглежда добре
правил съм тиквен пай и се надявам тоз да е
толкова вкусен колкото тиквеничя
Тони, дано не те разочаровам, но мисля, че лимоновият пай няма нищо общо с тиквения. Този не е много сладък и е киселичък – като лимон. 🙂
сигурна ли си че се пече толкова дълго време на такава температура
нещо не ми се връзва за 12 мин целувчения крем ще изгори а блата за 20 мин
ще се овъгли поне така мисля аз сигурна ли си или да ги намаля малко на към 10 за блата и 5 за Цел.. крем
Пробвай Тони. При мен, времето за печене, което ми отне е това, което съм описала.
Здравей Йоана,
Знаеш ли как се прави банофи пай? Всички рецепти, които намирам в нета използват кондензирано мляко за приготвяне на тофито. На мен ми се иска да не използвам продукти с Е-та, ако има възможност за това. За най-долния слой мога да използвам рецептата ти за лимонов пай, но за другото не ми достига въобръжение и опит. Ако имаш идея, ще съм ти благодарна 🙂
Няколко пъти съм приготвяла Банофи пай, все с подсладено кондензирано мляко, което сварявам в кутията за да получа дулсе де лече.
Другият вариант на дулсе де лече е първоначалната му рецепта – варене на прясно мляко със захар. Срещала съм рецепти с различно съотношение, но ти давам едно примерно – на 1 литър прясно мляко, 400 гр. захар. Това отнема малко повече време (зависи и от количеството) и е необходимо непрекъснато наблюдение и бъркане.
Ей, благодаря много….!
здравейте, вчера направих пая – не беше нито най-лесният, нито най-бързият сладкиш, който съм правила, но излезе добре. голям ужас преживях обаче при прибавянето на жълтъчено-нишестената маса, тъй като жълтъците ми се пресякоха във врящите лимони и стана нещо като бъркани яйца, плуващи в лимон….някакви идеи, как да се предотврати това? наложи се да прецедя всичко през сито, за да се изчисти кремът от „парцалите“, но пак една голяма част остана твърда и просто я разпръснах под крема. може би заради това имах чувството, че паят мирише малко на сурови яйца след това, но приятелят ми много го хареса и иска пак :). за белтъците накрая мисля, че зависи от фурната: на мен на 200 градуса ми покафевяха за 5 мин., затова намалих на 150 и просто ги пекох 20ина минути, докато се изсушат отгоре добре и станат златисти.
Ели, когато се приготвя крем с жълтъци, които се добавят към гореща смес, те винаги трябва да се изливат на тънка струйка при непрекъснато бъркане. Това предотвратява пресичане на жълтъците.
Другият вариант е към разбитите жълтъци да се добавя по малко от горещата течност, пак при непрекъснато бъркане. След това всичко се връща в тенджерката и се вари на котлона докато се сгъсти (пак с непрекъснато бъркане).
За белтъците съм съгласна, че резултата зависи от фурната. Но целта е да хванат коричка отгоре, а вътре да останат сочни.
Благодаря за съвета!
Здравеи Йоана искам да ти задаме един жъпро за пая. Попринцип блата твърд ли става и така ли трябжа да е или съм убъркала нещо ???
Основата се прави от маслено ронливо тесто. След като се изпече става като бисквита, на пластове е и се рони.
Прекрасна рецепта,паят е във фурната и е много хубав:) БЛАГОДАРНОСТИ!
Стана много вкусен:)!!!
Чудесна рецепта. Баб ми правеше този пай, но рецептата се загуби с нея и вашият блог много, много ме зарадва. Приготвих го точно по указанията ви и се получи прекрасен. Сега съм харесала рецептата ви за Тарт Тантен и ще я пробвам съботно-неделно. Аз правя подобен сладкиш, но с пандишпан. Любопитна съм как ще стане с маслено тесто. Поздрави и още веднъж – благодаря ви 😉
Тук си говорим на „ти“, ако позволиш. 🙂
Опитай рецептата за тарт Татен, ще ти хареса, а и се приготвя лесно. Може да се използват сезонни плодове. Тарта е по-хубав докато е пресен, още топъл (не горещ). Идеален е за съботно-неделни занимавки в кухнята. 🙂
Страхотно изглежда, току що го направих! Много ти благодаря, Йоана, за прекрасната рецепта 🙂 Най-готината част от готвенето беше, когато обрах с пръсти останалата част от крема и белтъците по съдовете 🙂
Правих го три пъти за 3 дни. Невероятен е! Не съм голяма кулинарка, но се получи и трите пъти, благодарение на подробните обяснения. Благодаря за рецептата!
Правилно ли разбирам, че и белтъците се запичат на 200 С? Не е ли силна фурната за белтъци?
Да, белтъците се пекат в силна фурна за кратко. Целта е да стегнат на повърхността и да се образува коричка, а вътрешността да остане като крем. Това може да се постигне и с газова горелка (за крем брюле), като се минава по повърхността на белтъчната глазура докато придобие златист цвят.
паят е наистина чудесен и всеки път става много вкусен, но винаги лимоновият крем става на желе и после трудно го изливам върху блата, как може това да се предотврати
От нишестето е. Намали количеството наполовина (или по собствена преценка).
Страхотна рецепта! Получи ми се от първия път 😉 Оцветих белтъчния крем с жълта сладкарска боя и се получи прекрасен лимонов пай. Благодаря за споделената рецепта!
Радвам се, Катя. 🙂
Благодаря за отзива.
Здравей Йоана 🙂 Попаднах на разновидност, на пая, опитах го и ми хареса. Ето другата рецепта. Масленото тесто: 250 гр. брашно, 125 гр. масло, 70 гр. захар, 2 жълтъка, 5 мл. студена (ледена) вода; Фурната се загрява на 180 градуса. Жълтъците се разбиват със захарта и водата. Маслото и брашното се правят на пясък по описания от теб начин и се добавят към жълтъците и захарта. Тестото се разточва веднага, оформя се както си описала (без стоенето в хладилника) и се пече за 10 – 15 мин. Лимоновият крем (основната разлика с твоята рецепта): Сокът и настърганата на ситно кора на 2 лимона (моите деца не обичат коричките и го направих без тях), 180 гр. захар, 2 цели яйца и 2 жълтъка, 200 мл. течна сметана. Яйцата и захарта се разбиват, добавя се сметаната и накрая лимоновоя сок и корички. Изсипва се върху масленото тесто и се пече 1/2 час. За целувчената глазура – 4-те белтъка, щипка сол и 150 гр. пудра захар. Пече се като твоя.
Става много хубав! Ще се радвам много ако съм ти била полезна с тази разновидност на пая и хубава неделна вечер от мен 🙂
Благодаря за рецептата, Мариела. Ще я опитам ако имам нужда от лимонов пай. Кремът със сметана звучи много добре.
Здравей, много искам да направя пая, но ми се иска блата да е сладък и да не е като бисквита а като тарталета – чудих се дали не може да се използва част от някоя от другите ти рецепти…нещо такова? Такъв вид блатове само в керамични и стъклени съдове ли се пекат или може и в метална тава? Белтъците на какъв режим на фурната се пекат – с въздух или без?
Може да използваш всяка една рецепта за ронливо тесто, според твоите предпочитания и да добавиш в него 2-3 лъжици пудра захар за сладко тесто.
Ако не искаш в тестото да остават парченца масло, но след като се изпече, то да бъде хрупкаво, тогава технологията на приготвяне трябва да се промени. Първо се разбива масло с пудра захар. Добавя се яйце или жълтък. И накрая се добавя толкова брашно, че да се замеси гладко тесто. Процедурата нататък е както обикновено – охлаждане, разточване и печене.
Не знам какво точно имаш предвид тестото да не е като бисквита, а като тарталета.
Тестото може да се изпече във всяка една подходяща за тарт или пай форма – стъклена, порцеланова или метална.
В случая (тази рецепта) съм запекла белтълците без вентилатор, но може да се включи и сладкиша да се наблюдава докато придобие желания цвят.
Мерси, много полезна информация за тестото! Иначе може би факта, че ти си запекла белтъците без вентилатор, е причината на толкова хора да са им се опекли по-бързо и да се разминават във времето за печене. Винаги се чудя какво да правя когато няма описан режим на фурната 🙂
Разбирам те. По това време, в което съм приготвяла този пай не съм имала фурна с вентилатор. Сега, когато включвам вентилатор за дадена рецепта винаги споменавам, така че да бъде ясно и достоверно.
Надявам се паят да ти хареса. 🙂
Йони, и аз направих пая малко нестандартно, но идеята да е на коледната трапеза се хареса :)Чудесен е сега го опитахме и вече го обожаваме.Аз добавих нещо от себе си полях пая с капчици карамел. Весела Коледа !!!
Карамелът е чудесно допълнение към лимоновия крем в пая.
Весела Коледа, Радина! 🙂
и това с лъжица ли се яде,че се получава много течно !
Обясни по-подробно какво получи, моля.
Йоана, за пръв път правя лимонов пай с меренге и избрах ващата рецепта. Иключително съм очарована и много ми хареса.
Много благодаря и искрени поздрави.
Здравей Йоана,
Благодаря за рецептата. Имам въпрос относно блата. Нужно ли е да се слага сол в тестото? Стана доста солено, или поне достатъчно за да контрастира на сладко-киселия вкус на крема и белтъците. Отделно, май, другия път ще смеля захарта на пудра за да не хрупа в белтъците и ще увелича дела на захарта в лимоновия крем с половин идея. Разбира се, не те ангажирам с последните промени, те са изцяло за моя сметка 🙂 Поздрави!
Здравей, Ива! Прегледах рецептата от книгата, от която съм я следвала да не би да съм допуснала грешка, но не съм. Солта в тестото в 1/2 чаена лъжица или 2,5 грама. Въпреки това, след като вече имаш опит върху рецептата, може да променяш според твоя вкус. Това количество сол в тестото може да се редуцира до щипка.
Когато разбивам белтъци използвам фина кристална захар за да се разтвори по-добре, но и пудрата ще свърши работа.
да това е оригинална рецепта за лимонов пай
Въобще не ми се получи и много ме е яд! По принцип правя всякакви торти и пайове, кой от кой по-завъртян…кремът не ми се сгъсти достатъчно…явно нишестето е било малко, а белтъците при печенето се надуха, и при истиването се образуваха дупки и се разтече ужасно…не си обяснявам защо стана така!
Както и да е!
Йоанке, ти си моят кумир, от теб почнах до се уча и заради теб се запалих по кулинарията! Продължавай да ни нахъсваш все така!!!
Направих го пак и се получи страхотно! Грешката ми беше в това, че разбих белтъците направо със захарта, но сега се поправих! Вкусът е … уау!!!
Браво, Катя! Да, при френски меренг захарта трябва да се добавя постепенно към белтъците, както пише в рецептата. Радвам се, че опита отново и резултатът е добър. Надявам се тук да откриеш още полезни за теб рецепти.
Здравей Йоана, много искам да приготвя пая, но имам един въпрос – задължително ли е печенето на основата да е с тези бобчета? Благодаря! :):)
При предварително печене на кора от ронливо маслено тесто е необходимо да се сложат тежести, тъй като кората се надига по време на печенето, а това ще доведе до деформирана основа за пая. Вместо да се слагат тежести би могло, основата да се надупчи нагъсто с вилица преди печенето, но ще бъде необходимо дупченето да се повтори 1-2 пъти по време на самото печене, когато се види, че основата се надига.
Здравей Йоана, имам една питане .
Лимоновия крем докато беше топъл беше бая гът мислех си тогава да го сипя направо в/у блата и така да изтива но го изсипах в една купа, сложих му прозрачно фолио и го оставих през нощта в хладилника. На сутринта беше мноого стегнал направо бетон … нз дали нишестето е било в повече, или лимона или водата по малко макар че го направих както в рецептата .. Разбърках го и стои на бучици а не еднородна-гладка . Въпреки тога го изсипах и някакси успях да го загладя но сега като срезах едно парче и си личи как стои крема на бучици .
Явно следващия път ще сложа малко по-малко нишесте.
А й другото което е блата ми е много ронлив така ли трябва да е ?
Благодаря за рецептите има много интересни като даже не съм разгледал всичките 🙂
Здравей, Кирил. Следващия път може да намалиш нишестето, аз също ще направя проба и ако има нужда ще коригирам рецептата. Иначе ако изстуден крем ти стане на „парцали“ след като го разбъркаш, разбий го с миксера докато се изглади. Вариант да се разреди и олекоти крема е да се добави към него леко разбита сметана.
Тестото е ронливо по принцип, но ако при теб направо се троши, вероятно му е трябвало още съвсем малко вода.
За блата, става ми доста меко тестото 🙁 . Като го разточа в/у плота с брашно и когато тръгна да го прехвърлям във формата за тарт то се къса и залепва по масата защо така се получава ?
Нещо това тесто не мгоа да го замеся както трябва да бъде ….
Тънкост е работата с ронливо маслено тесто. Ако е твърде меко след като се замесиш, го увий както е на топка със стреч фолио и го остави за 20 минути в хладилник. След това разточваш и слагаш в съда за печене. Ако няма да го печеш веднага, отново го върни в хладилника, както е в съда.
Ако имаш време и желание, предстои специален курс за ронливо маслено тесто, на който ще приготвим 4 основни вида и 2 вариации, които ще приложим с различни плънки (сладки и солени). Все още има свободни места.
Държах го до сега в хладилника и беше стегнало малко … мисля си че хладилника не охлажда мног добре но това е друга тема, както и да е .
Аз го разточих по следния начин, който видях във клипче в интернет. Опънах прозрачно фолио в/у масата, сложих топката тесто и отгоре още едно парче прозрачно фолио и така го разточих. После го прехвърлих в/у формичката и го нагласих и нямах проблеми 🙂
Гледах курсовете ви и много искам да присъствам го проблема е че са през уикендиде, а аз тогава съм зает 🙁 .
Надявам се за напред да има и курсове през седмицата с удоволствие бих се записал на някой от тях 🙂
Паят е страхотен, благодаря за рецептата!
Здравей Йоана! Благодаря за рецептата и, подробните обяснения за пай-тестото и илюстрациите.
Само не ми стана ясно за печенето. Пишеш : „Пая се пече още 12-15 минути, докато белтъците придобият златисто кафяв цвят“.
Това предполага, че първоначално тестената форма напълнена с крема да се пече, после да се сложи белтъчената заливка и пак да се запече. Та въпросът ми е първоначалното запичане пак ли е на 200 градуса и за колко време. И при това печене тестената форма не прегаря ли по краищата ?
Или не съм разбрала добре и първото запичане е само на тестената форма? Привет!:)
В началото се изпича тестената кора. След като тя се охлади, в нея се разпределя лимоновия крем и се охлажда. Накрая се слагат белтъците. Ако е в наличност сладкарска газова горелка, белтъците се запичат с нея. Ако не, те се запичат на грила на фурната за кратко, докато хванат цвят. (Редактирала съм текста в рецептата, защото не се разбираше добре.)
Забравих да попитам и още нещо. Какво е мнението ти за замесването на маслено тесто в блендер ?
Всяко едно ронливо-маслено тесто може да се замеси в кухненски робот, но трябва да се направи с внимание – от въртенето на ножовете, продуктите се загряват, а това може да разтопи маслото, откъдето ще се загуби хрупкавото в тестото; от високите обороти, в тестото може да се развие повече глутен, което ще го направи жилаво, а не пръхкаво, както трябва да е.
Ето как да го направиш: В купата на робота първо се слагат сухите съставки с маслото, нарязано на кубчета и се пулсират, докато се образуват трохи. След това се добавят течни съставки и/или жълтъци/яйца и сместа отново се разбива на пулсации, докато съставките започнат да се събират. Тестото се изважда от купата на робота, дооформя се с ръце и се охлажда, преди да се работи с него.
Много ти благодаря за уточненията и съветите, Йоана! Слънчев и усмихнат дена за теб и семейството ти!:)
Здравей, Йоана! първият ми опит на пая беше успешен, но вторият – пълен провал…искам да се посъветвам с теб за евентуалната причина за това. След като направих всичко, както е описано трябваше да занеса пая до приятелка, а навън валеше и затова го сложих във кръгла форма за печене и отгоре сложих една чиния, която да покрие плътно, за да не се намокри. но не съобразих, че белтъка след изпичането беше още топъл и под чинията се беше образувал конденз. Когато пристигнах на мястото и отворих пая, беше започнал да тече захарен сироп от белтъка и потичаше извън бисквитеното тесто и всичко беше в сироп…неможах да разбера от какво се получи това…другото ми предположение, че жарнах малко повече връхчетата на белтъка, но не са изгорели…възможно ли е от повечето време във фурната да се е получило това? молбата ми е за някакви напътствия, за да не се случва повече това, защото рецептата много се хареса и ще се прави често….? Много ти благодаря!
Разтичане на белтъците се получава когато те не са стабилизирани и дори след изпичанети стоят меки и воднисти. Получава се и когато паят се съхранява на влажно място за по-дълго време (в хладилник). Но в твоя случай, предполагам, че покриването на все още топлия пай е причината белтъците да се разводнят. Покриването на какавато и да е топла храна води до конденз. Ако тази храна е с хрупкава повърхност, тя се овлажнява и се губи текстурата, а понякога и вкусът. Просто не покривай нищо топло, освен ако не е чай, който трябва да се запари. 🙂
Благодаря ти! Интересното е, че белтъците стояха много твърди и пухкави, дори и след разтичането на сиропа и запазиха първоначалната си форма, която беше като ги шприцовах. Текстурата и вкусът не беше променен, след престоя на чинията върху тях… :))) просто захарта в тях беше станала на сироп… възможно ли е такъв процес в белтъците? Прекрасна седмица на теб! 🙂
Възможно е, когато захарта в тях не е разтворена. Когато приготвяме меренг, ние разбиваме белтъци със захар, които много бързо могат да увеличат обема си и на пръв поглед да регистрират готовност, но е възможно в тях да са останали кристали захар, които в последствие се разтопяват. Затова едно от основните правила на френския меренг, които начуих е да проверям дали захарта е добре усвоена от белтъците. За целта първоначално ги разбивам на високи обороти и добавям към тях по малко от захарта докато станат плътни и обемни. Проверявам дали захарта в тях е добре разтворена като взимам малко от меренга и я го разтривам между пръстите си. Ако усещам кристали от захарта, продължавам да разбивам, но вече на ниска скорост, за да не пресуша белтъците. Заради това се препоръчва използване на фина кристална захар, чиито малки кристали по-бързо се разтварят. Като цяло, за сладкарство използвай само захар фин кристал, когато в рецептата се изиксва гранулирана захар (или просто захар).
О, много ти благодаря! Знам го това с кристалите, ама тогава не обърнах внимание на това….а може ли за пая да се ползва италианския меренг, за да се избегне това с кристалите, например…Благодаря ти много, Йоана! 🙂
Би могло, даже ще се получи по-добре, макар в този случай да избягаме от класиката. Опитай!
Този сладкиш със запечените белтъци всъщност не се ли казва „Аляска“?
Аляска също се гарнира с горени белтъци, но десертът се състои от сладолед. Оттам и името му.
Тази рецепта е поредното предизвикателство да откаже начинаещи кулинари от забава.
Крема – 100% кисел! Кой прави лимонов крем на база вода и нишесте!
Белтъци – печени на грил! Алоооо връхчета шарени за снимка, ама вътре, гняс.
Май, единствено в тестоти не сте се ********,
По добре го изстрите това недоразумение, за да не лъжете хората
Пробвах, спазвах рецептата и стана чудесно! Ще повторя.