Знаеш какво се случва, когато се вманиачиш в нещо. Мисълта ти е все там, прави ти се все това. Свързваш всичко с онова, което е обзело мисълта ти. И понеже това е кулинарен блог, разбира се аз няма да ти говоря за манията ми по летни рокли, а за най-добрия ми приятел в този топъл сезон – грил тиганът.
Много ми се иска да имах истинско барбекю и да го разпалвам уикендите точно преди залез, като междувременно се разхлаждам с много добре охладено вино, но уви нямам нито къща с двор, нито условия на градската тераса, затова утолявам манията си с чугунения грил тиган, който струва ми се вече перманентно стои на кухненския плот и единствените места, които сменя са котлонът и сушилката за изцеждане на измити съдове. Така че, това лято ще е предимно на решетки и имам какво да ти разкажа за това.
Стартирам с една лесна рецепта, която е перфектната лятна вечеря и може да включва каквито и да е летни зеленчуци – от тиквички и патладжани през пресен лук и гъби до чушки, домати и царевица. Зеленчуците се запичат на грил тиган докато омекнат леко и получат отчетливи щрихи от грила. Естествената карамелизация е придружена с леко опушен аромат и това е нещото, което търся сега при лятното готвене.
В крайна сметка не е трудно да си направиш каквито и да е зеленчуци на грил, но искам да обърна внимание на по-интересната част за тях. Това е дресингът, с който се овкусяват. Срещнах го в една рецепта на Отоленги и реших веднага да го опитам. Дресингът е сладко-кисел и представлява редукция на ябълков оцет, в който са добавени мед и златни стафиди. Всичко това се сварява до степен, в която оцетът придобива консистенция на сироп. Киселият вкус е омекотен, а стафидите придават приятен вкус и текстура към хрупкавите зеленчуци. След като го опитах веднъж, реших да добавя и пресована скилидка чесън. Освен това един път го приготвих с равни части ябълков и балсамов оцет и стана прекрасен сос към пилешко, което има ли нужда да казвам, че беше запечено на грил тигана.
Зеленчуците реших да сервирам със сварена киноа, която също се вписва в една от маниите ми напоследък и може да се каже, че я преоткривам още по-разнообразно от онова време, когато влезе за първи път в кухнята ми, за да я разбера и се науча да я включвам в салати, кюфтета, сладки… Тук използвам три вида киноа – бяла, червена и черна, които след сваряване овкусявам с лимонова кора и пресни зелени подправки като магданоз, босилек и мента. Нищо специално откъм трудност на приготвяне, но много свеж вкус, който допълва зеленчуците на грил с техния леко опушен аромат в сладко-киселия дресинг.
Лятото е тук и освен да му се наслаждавам с разходки в летни рокли, море и коктейли, искам да взема от него и всичко онова, което ме кара да се чувствам още по-добре. А именно светлината и топлото време, които винаги са ме предразполагали към отлично настроение, повече вдъхновение и желание да превърна всеки един сезонен зеленчук и плод в още по-голяма наслада. Наздраве за лятото!
Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
За 6-8 порции.
За дресинга:
- 120 мл ябълков оцет
- 50 г златни стафиди
- 60 г мед
- 1 малка скилидка чесън, пресована
- сол и прясно смлян черен пипер
За киноата:
- 200 г киноа (смес от бяла, червена и черна)
- по 1 супена лъжица нарязан пресен магданоз, босилек и мента
- настъргана кора от 1 лимон
- 1-2 супени лъжици зехтин
- сол и прясно смлян черен пипер
За зеленчуците:
- 1,200 кг летни зеленчуци като тиквички, патладжани, червени и зелени чушки, домати (могат да се включат още пресен лук, стар лук, кочани млечна царевица, гъби)
- 5-6 супени лъжици зехтин
Приготвяне на дресинга
В касерола се смесват оцетът, стафидите, медът и малко сол. Слагат се на умерен към силен котлон да заврат. Варят се 8-10 минути докато течността се редуцира почти наполовина. Знам, от врелия оцет ще се разнася силен аромат, затова пусни аспиратора на най-силна степен и отвори прозорците. Този остър мирис ще изчезне, когато дресингът се охлади.
Когато е готов се отстранява от котлона и в него се добавя чесънът. Посолява се с още малко сол и прясно смлян черен пипер. Оставя се настрана. Може да се приготви до три дни предварително. Лятото се съхранява в хладилник, докато през по-хладно време може да остане на стайна температура.
Приготвяне на киноата
Киноата се слага в широка цедка и се измива под студена течаща вода, като се претрива с дланите на ръцете. Тази стъпка отстранява сапунините върху повърхността на зърната и ако не се отмият могат да придадат горчив вкус след това.
Измитата киноа се слага в тенджера и се залива с голямо количество вода. Добавя се сол и тенджерата се слага на силен котлон докато водата заври. Когато заври котлонът се намалява до умерен и киноата се вари 12-15 минути или докато омекне и зърната се разпукат. Готовата киноа се отцежда и се слага в купа да се охлади леко.
Към киноата се добавят зелените подправки, лимоновата кора, зехтинът, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Разбърква се хубаво и се оставя настрана. Може да се приготви до три дни предварително като се съхрани в хладилник. Преди да се сервира се изважда на стайна температура 30 минути предварително.
Приготвяне на зеленчуците
Зеленчуците се измиват, почистват и нарязват на парчета, като аз процедирам така:
- тиквички и патладжани – на филии по диагонал с дебелина 6-8 мм
- чушки – разполовявам всяка чушка по дължина, а след това всяка половина срязвам на две по ширина
- домати – избирам по-дребни и стегнати и ги срязвам на две
- пресен лук – отрязвам зелената част (използвам я за салата) и оставям бялата цяла за грила
- стар лук – ако главите са по-дребни го срязвам на две, ако са по-големи може да се нареже на шайби с дебелина 6-8 мм
- млечна царевица – отстранявам листата от кочаните и срязвам кочана на 3-4 парчета в зависимост от големината му
- гъби – почиствам от пънчетата и ги оставям цели
Избраните зеленчуци се слагат в голяма купа и се заливат със зехтин. Разбъркват се хубаво, така че всеки зеленчук да бъде покрит с мазнина.
Ако се използва чугунен грил тиган, той се нагрява на умерен котлон. Ако се използва обикновен грил тиган с незалепващо покритие, той се нагрява на умерен към силен котлон.
Зеленчуците се запичат на части в тигана като времето за готвене варира според зеленчука и дебелината, с която е нарязан, както и от силата на котлона. Може да отнеме от 3 до 6-7 минути от всяка страна за различните зеленчуци, затова се следят и обръщат периодично. Ако се използва млечна царевица, ще отнеме малко повече време и добре да бъде под похлупак, за да се задуши и сготви хубаво.
Готовите зеленчуци се отстраняват от тигана в подходящ съд докато се запекат всички. Парчетата чушки се нарязват на още 2-3 по-малки парчета. Ако се използва царевица, тя може да се орони от кочана с нож или да се нареже на по-малки кръгли парчета, заедно с кочана. След това зеленчуците се заливат с дресинга и се разбъркват хубаво за да се овкусят равномерно. Зеленчуците могат да се приготвят няколко часа предварително, а останало количество от тях е много вкусно и на следващия ден, когато те вече ще са се мариновали в сладко-киселия дресинг.
Сервиране
Овкусените зеленчуци се сервират с киноата. За лятото са прекрасни със стайна температура и голяма купа със салата от зеленолистни.
Други рецепти за грил
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Шишчета от свинско месо на грил
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Млечна царевица на грил с масло и босилек
- Пилешки бутчета на грил със салца верде
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
- Салата от краставици с резене и халуми
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Аспержи на грил с булгур, варени яйца и зелен сос с майонеза
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Цикория на грил с прошуто, сушени домати и бешамел с гауда и намачкани картофи с мед
Още ястия със зеленчуци
- Печени патладжани със салата от киноа и сушени домати
- Картофи Уеджис
- Скарпача – тоскански тънък тарт с тиквички
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Магданозени кнедли
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Картофен гратен Дофиноа
- Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Картофи Анна
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Безглутенов тарт с броколи
- Крем супа от печени сладки картофи с рикота и пикантни семена
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Тарт Татен с червено цвекло и салца верде с магданоз
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо