Галетите са толкова семпли за приготвяне и с толкова разнообразни идеи за пълнежи, че струва ми се, този блог винаги може да побере още една рецепта за тях. Тук отново ще те занимавам с най-доброто ронливо маслено тесто, което знам до момента, но този път ти предлагам един малко по-различен негов вариант, който обогатявам със смлян шамфъстък и лимонова мащерка. Решавам да ги използвам, защото ядките, освен допълнителен вкус, дават още по-приятна хрупкавост на тестото, а ароматът на лимоновата мащерка е свежо допълнение към ягодите, които са в основата на пълнежа. Към тях има и разтопена моцарела и всичко това завършвам с гъстата сладко-кисела редукция на балсамов оцет.
Как приготвям супер хрупкаво тесто, което стои шуплесто и на слоеве след изпичане, може да прочетеш в тази публикация, в която обяснявам подробно какво е важно и какви са условията за да се постигне. Към рецептата за тестото в настоящата рецепта добавям смлян шамфъстък и мащерка, затова ще видиш новата рецепта с добавките по-долу, но за най-добри резултати, препоръчвам да се прочетат условията от основната рецепта.
Пълнежът за този галет е от ягоди, които подслаждам умерено с кокосова захар, но може да се използва бяла или кафява. За да се сгъстят соковете, които ягодите отделят по време на печенето, добавям към тях нишесте от тапиока, което може да се замени с царевично нишесте. Лимоновата кора е още едно свежо допълнение като аромат, което допълва и ягодите, и лимоновата мащерка, и шамфъстъкът.
Галетът може да се приготви дотук – с прекрасното ронливо-маслено тесто и ягодовия пълнеж. Но реших да дам допълнителни вкусове и приятно усещане от запечена до разтопяване моцарела и балсамова редукция. Моцарелата добавям върху галета, когато той вече е изпечен и ги оставям във фурната още около 5 минути докато сиренето започне да се топи.
Преди сервиране поръсвам с балсамовата редукция, която може да се приготви в по-голямо количество и да се съхрани задълго на стайна температура. При нея не добавям захар, но ако желаеш, за повече сладост може да се редуцира с малко количество захар или мед, добавени в самото начало. Ако решиш да направиш така, използвай 1 чаена лъжица захар или мед за 100 мл балсамов оцет. Освен за този галет, балсамова редукция може да се използва и при други плодови десерти като сладолед с ягоди, в зеленолистни салати с плод в тях, за поръсване върху червено месо, със сирена и пресни или сушени плодове (виж тези рецепти за панирано козе с грозде и панирана фета в сусам със сладко от смокини), върху парти хапки и изобщо, след като я опиташ може да прецениш къде другаде да я добавиш.
Сега си представи хрупкаво маслено тесто с аромат на билки; сготвени до сладко ягоди в гъст сос от собствените им сокове; разтопено прясно сирене върху тях и подчертана сладост и аромати от концентриран балсамов оцет. Галетите са не само подходящи за приготвяне с разнообразни идеи за пълнежи, но и ме повеждат към опити, чиито резултати предизвикват картини и усещане за зелена поляна, на която лежа с лице към слънцето, а тревите са толкова близо, че ги вдишвам с всеки лек повей на пролетния вятър.
С този пролетен галет с ягоди и билки наистина се долавя пролетното време – топло и свежо, ново начало. Освен добър вкус ми носи и приповдигнато настроение. Такова с очакване, че всичко хубаво тепърва предстои.
Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
Продуктите за този галет, включително и течните са в грамове, защото измервам всичко на електронна везна. По-лесно е, по-точно е, а и много често се спестява изцапване на допълнителни съдове. Подправки и дребни добавки са в мерителни лъжици.
За 8 порции.
За тестото:
- 180 г брашно
- 30 г смлян шамфъстък
- ¼ чаена лъжица смляна морска сол
- 1 чаена лъжица нарязана прясна лимонова мащерка
- 100 г студено масло, нарязано на кубчета
- 60 г ледена вода + допълнително ако има нужда
За пълнежа:
- 400 г ягоди, почистени и срязани на две
- 50 г кокосова захар
- 20 г нишесте от тапиока или царевично нишесте
- настъргана кора от ½ лимон
- 80 г моцарела
За намазване:
- разбито яйце (вместо да се използва кокоше, от което ще остане, може да се изпълва пъдпъдъче, което идва точно)
- кафява захар, за поръсване
За балсамовата редукция:
- 100 г балсамов оцет
Приготвяне на балсамовата редукция
Балсамовият оцет се слага в малка касерола и се нагрява на умерен към силен котлон докато заври. Когато заври, котлонът се намалява до умерен към слаб и балсамовият оцет се вари 5-6 минути или докато се редуцира почти наполовина. Времето за редукция ще зависи от силата на котлона и количеството балсамов оцет. За 100 мл от него около 5 минути на умерен котлон са достатъчни за средно гъста редукция – ще останат около 60-70 г от него. Нека се има предвид, че когато балсамовата редукция изстине, тя ще се сгъсти още, затова не я сгъстявай твърде много на котлона.
Балсамовата редукция може да се приготви с дни предварително. Съхранява се покрита на стайна температура.
Приготвяне на тестото
За подробно описани стъпки със снимки за приготвяне на тестото, виж публикацията „Как да си направя тесто за пай“.
Брашното се измерва в купа и се охлажда една нощ в хладилник или един час във фризер. Добавят се смлените ядки и солта, и се разбъркват с телена бъркалка, за да се смесят хубаво.
Студеното масло се нарязва на парчета с големина на бадем. Връща се в хладилника за около 30 минути или се охлажда във фризера 10-15 минути. Маслото се добавя към брашното с ядките и се претрива в него с помощта на ръчен блендер за тесто или с вилица. Претриването продължава, докато парчетата масло станат с големина на грахово зърно или малко по-малки. От продължителността на този процес и големината на парчетата масло, ще зависи колко вода ще бъде необходимо да се добави.
От измерената вода се добавя по-голямата част от нея, като се оставят настрана около 15 г. Водата се разлива по цялата повърхност на брашното с ядките и маслото. С помощта на вилица сместа се разбърква хубаво. Ако сместа стои твърде суха, тогава се добавя още малко вода.
В този момент цялата тази ронлива маса трябва да се събере на топка. Сместа започва да се претрива с дланите на ръцете, които е хубаво да са добре охладени. Начинът, по който се прави това е както се пере дреха на ръка. С двете ръце се взима с пълни шепи от тестото и се претриват една в друга. В този момент сместа трябва да започне да се събира на тесто. Тестото се притиска по стените на купата, като се обират всички сухи части от дъното ѝ.
Тестото се изсипва върху чист плот. Ще бъде все още ронливо. Притиска се с двете длани, като едновременно се оформя на топка. Топката тесто ще стои груба с ясно виждащи се парчета масло в нея.
Топката тесто се оформя на диск и се увива хубаво в стреч фолио. Тестото се охлажда в хладилник минимум един час. Може да се приготви от предния ден или да се замрази до три месеца. Когато тестото е било замразено, то се изважда в хладилник от предния ден, за да се отпусне, но да продължи да се поддържа студено.
Приготвяне на пълнежа
За пълнежа всички продукти без моцарелата се смесват и разбъркват хубаво непосредствено преди да се използват.
Оформяне и изпичане на галета
Фурната се нагрява на 180ºC с опция нагряване на долен реотан + вентилатор. Подготвя се широка и плитка тава.
Охладеното тесто се разточва върху леко набрашнена повърхност на кръг с дебелина 3 мм. Ако кръгът не е много правилен и краищата на тестото се разцепват, това не е проблем. Тестото се слага върху лист хартия за печене, изрязан по размерите на тавата, в което ще се пече галетът. Премества се в тавата заедно с хартията.
В средата на тестото се изсипва пълнежът. Разпределя се така върху тестото, че да останат свободни около 3 см от краищата му. Краищата се загъват навътре с помощта на хартията за печене, така че част от плънката да се покрие с тесто.
Бордът от тесто на галета се намазва с разбито яйце и се поръсва с кафява захар.
Тавата с галета се слага на второ ниво в предварително нагрятата фурна (целта е тавата да бъде по-близо до долния реотан, за да се изпече хубаво тестото отдолу) и се пече 30 минути. След това време върху галета се накъсва моцарелата и се връща във фурната за още 3-5 минути или докато моцарелата започне да се топи.
Сервиране
Галетът се сервира топъл (но не горещ) с разтопеното сирене отгоре, като се поръсва с балсамовата редукция. Приятен е и изстинал, но на стайна температура, а не охладен.
Още рецепти за галет
- Безглутенов галет с боровинки
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Галет с чедар, ябълки и розмарин
- Зеленчуков галет с рикота
- Мини галетини с шамфъстък и червени плодове
- Галет със смокини
Други рецепти с ягоди
- Торта с горски плодове, личи и шамфъстък или тортата за моя рожден ден
- Ягодови кексчета с великденска декорация
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Печена Аляска
- Леден ягодов йогурт
- Ванилови кексчета с ягодов пълнеж и лимонов крем
- Торта с бадеми, млечен шоколад и плодов мус с рози или тортата за моя 40 рожден ден
- Салата с прошуто, моцарела и ягоди
- Пай с горски плодове
- Лесен сладкиш с ягоди
- My summer wine или просеко с ягоди, череши и рози
- Тарталети с крем от ревен и ягоди и цвете от меренг
- Горски плодове с крем забайон
- SOS – Кайзершмарн или бъркани палачинки
- Чийзкейк с ягоди и великденска декорация
- Шоколадово кексче с течен център
- Ягодов пай с мента и меренг
- Ягоди и жасмин в пролетна декорация
- Ефирен десерт с шамфъстък, ягоди и рози + съобщение
- Млякото с ориз, което не познаваш
В личната ми класация тази рецепта е най-несполучливата, която съм опитвала от тук.
Нито сладко, нито солено. Кокосовата захар не допринася с нищо за вкуса – не се усеща. След 30 мин печене имаше още мноого сокове и допичах още 15 мин. Тестото отдолу се усещаше леко глетаво – хрупкав беше само бордът по края.
Отчитам като положителен опита с балсамовата редукция, която приготвих за първи път и ще има много приложения.