Печен лук с масло и мисо

Засякох преди време тази рецепта на няколко пъти в социалните мрежи, които следя. Впечатли ме и исках да я опитам по две причини. Знаеш колко много обичам карамелизиран лук, а тази рецепта, при която той се готви дълго време във фурната обещаваше той да бъде омекнал и сладък като него. Втората причина е мисо пастата, която има силен умами вкус и бях сигурна, че в комбинация с лука щях да имам прекрасна добавка към всяко едно месо. И не сгреших. Този бавно готвен лук има приятен вкус, а соковете, в които се готви се превръщат в прекрасен сос за допълване не само на лука, но и на различни печени меса или печени кореноплодни зеленчуци, картофено пюре или ориз.

Печен лук с масло и мисо

Възхищавам се на такива рецепти с малко продукти, които са достатъчни да се получи нещо наистина забележимо и със запомнящ се вкус. И докато в повечето рецепти има една или няколко основни съставки, а останалите са допълващи и могат да бъдат заменени според предпочитанията или наличността в хладилника, при тази всички съставки са основни.

Бял лук за приготвяне на печен лук с масло и мисо

Лукът, разбира се е главната, но и маслото и мисо пастата са също към основните съставки тук. И това са всичките три неща, с които се приготвя тази рецепта.

Мисо паста

Използвам бяла мисо паста, защото е с малко по-лек вкус от червената, но би могло да се използва всеки един вид. Мисо пастата се приготвя от ферментирала соя, понякога с добавки на други зърнени като ориз или пшеница, затова ако държиш рецептата да бъде без глутен, прочети етикета от производителя и се увери, че няма пшенични култури. Като повечето ферментирали храни и мисо пастата има силен умами вкус. Сама по себе си е достатъчна за овкусяване на бульони, супи и ястия без да се добавя сол в тях. Затова не се учудвай, че в рецептата по-долу липсва сол като съставка.

Подготвеният за бавно печене лук

Маслото в тази рецепта дава допълнителен вкус и аромат, а дългото готвене на лука в смес от него с мисо пастата и вода го свежда по-скоро до конфитиран, отколкото до просто задушен. Лукът омеква и става сладък, както когато е карамелизиран на котлона. Остава сочен и има богат вкус с приятна соленост.

Печен лук с масло и мисо

Дълбокият вкус с хубави аромати идват не само от мисо пастата и маслото, а и от дългото готвене на лука на висока температура в бульона от масло, мисо и вода. Този факт сам по себе си говори за вкусно ястие. Зимните месеци предразполагат към това бавно готвене и затова смятам, че тази рецепта е подходяща точно за този период. Но не само заради това. Отбелязах, че остава известно количество от соса, в който се е готвил лукът и той е много добро допълнение към обичайната зимна храна.

Печен лук с масло и мисо

Още повече, че наближават коледните празници. Тази рецепта е подходяща за приготвяне в по-големи количества и може да допълни традиционните вечери със семейството, при които да се включи не само изпеченият лук, но и сгъстения сос от неговото печене като сос към печено месо, пържоли, зелеви сарми или картофено пюре.

Печен лук с масло и мисо

Печен лук с масло и мисо

Това предложение адаптирам от рецептата „Miso Butter Onions“ на Йотам Отоленги.

За 4-6 порции

Продукти:

  • 6-8 средно големи към малки глави жълт лук, около 100-120 грама всяка
  • 80 г масло, разтопено
  • 100 г бяла мисо паста
  • 800 мл гореща вода
  • прясна мащерка за сервиране и за приготвяне на соса

Начин на приготвяне:

Фурната се нагрява на 250ºC с опция горен и долен реотан.

Лукът се обелва като се внимава да не се срязва твърде много в частта на коренчетата му. Целта е да може отделните люспи лук да се държат заедно. Всяка глава се срязва на две равни части по дължина. Половинките лук се подреждат в подходяща тава със срязаната част надолу.

Маслото се разтопява и се смесва с мисо пастата. По малко се добавя водата като се разбърква с телена бъркалка, така че мисо пастата да се разтвори. Тази смес се излива върху половинките лук. Лукът ще плува в течността. Тавата се покрива с алуминиево фолио и се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пече се 35 минути.

След това време фолиото се отстранява и лукът се обръща внимателно със срязаната част нагоре. Тавата се връща във фурната и лукът се допича непокрит още 50 минути като от време на време се полива със соса от тавата.

Когато е готов, лукът трябва да е омекнал много добре и да се е запекъл на повърхността. Соковете би трябвало да се редуцират и сгъстят. Сервира се топъл, полят със соса от тавата и поръсен с нарязана прясна мащерка.

Забележка: Не винаги сосът се сгъстява достатъчно във фурната. Ако това се случи при теб, може да го редуцираш на котлона. Когато лукът е готов се изважда внимателно от соковете. Соковете се прехвърлят в касерола (може да се добавят няколко стръка прясна мащерка) и се варят на умерен към силен котлон около 15-20 минути или докато намалеят наполовина и се получи сходен до грейви сос. Този сос може да се използва не само за лука, но и за всяко едно печено месо, зелеви сарми, печени кореноплодни зеленчуци, картофено пюре или ориз. Затова, ако остане от него, запази го в хладилник и използвай до една седмица.

Печен лук с масло и мисо

Виж в кои рецепти още може да използваш лук

Разгледай други рецепти за предястия и гарнитури

3 коментара

  1. Здравей, Йоана! Страхотна идея!
    Имам въпрос: лукът през цялото време ли се пече на 250 градуса?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *