Когато приготвям леща винаги се сещам за една публикация от smittenkitchen.com, която започва едва ли не като оправдание за решението да се приготви и публикува рецепта с леща. По някакъв начин и аз се чувствам така, но наистина не е необходимо да ме гледаш по този начин, защото не всичко е пасти, а самото желание за изпробване на нови рецепти, комбинации от продукти или дори научването на правилно сваряване на зелената леща един ден могат да бъдат много полезни.
Нека включим и момента със заредените пазари и магазини със сезонна продукция, от която да се възползваме и която със сигурност ще направи преминаването от един сезон в друг по-плавно и леко, макар и все още да имам дълбока носталгия по сладките розови домати.
Огромните купчини от броколи, карфиол, праз лук и тикви, които виждам все по-често, категорично ми казват – хей, Йоана, лятото свърши, забрави онези ягоди, които видя в супермаркета, време е за есенна кухня. Добре, казвам си аз и на мига ми се дояждат ябълки с карамел. Започнах да търся по-бърз и не толкова лепкаво-омазващ начин да си доставя това удоволствие. Докато търсих бърза рецепта за карамелен сос, в който просто да си топя резени ябълки, пред очите ми изпъкна и решението за вечерята довечера. По-скоро за част от вечерята – салатата от леща с червено цвекло ми се струваше добро предложение към свинските котлети, на които предстоеше първо приготвяне по този начин. За тях ще си говорим друг път, но това което направи салатата е дресингът.
Разбира се, необходимо е да вземем под внимание и качествата на зелената леща, която е подходяща за салати, защото запазва целостта си след сваряване, но и носи пиперливо-землист вкус, за който свареното червено цвекло с неговата сладост и сочност се оказа сполучлив балансьор. Откривам на кого е хрумнало да съчетае леща с цвекло и бих ѝ стиснала ръката за поздрав.
Още по-изненадващия продукт допринасящ за сплотеността на основните два се явява джинджифилът в дресинга. Не бих могла да си представя по-добра комбинация на основните два продукта от тази, в която сякаш пикантността на джинджифила, свежеста на ментата и строгостта на магданоза се борят за надмощие, но и трите карат лещата и цвеклото да изпъкнат. Накрая идва вкусът на печен лешник и цялата землисто-сладка-пикантно-свежа-хрупкава комбинация се завърта наново. Удивително е да усетим тези вкусове и да ги разберем, но преди всичко трябва да се отклоним от праволинейността като повярваме, че лещата не е само за яхния.
Съобщение: На 24 октомври, събота с Вальо ще бъдем лектори на WordCamp Sofia 2015. Ще говорим за създаването на блога, неговото развитие и всичко, което смятаме че е важно за блогването от нашия почти осем годишен опит в поддържането на „Кулинарно – в кухнята с Йоана“. Виж мястото, програмата, всички лектори и купи билет. Още за събитието може да следиш на страницата на WordCamp Sofia във фейсбук.
Салата от зелена леща и червено цвекло с джинджифилов дресинг
Рецептата е публикувана в epicurious.com и е от книгата Eat.Nourish.Glow. на Amelia Freer
За 4 малки порции.
За салатата:
- 160 г зелена леща
- 500 мл вода
- 400 г червено цвекло (2 средно големи глави или 3 по-малки)
- 2 стръка пресен лук, нарязан на ситно
- 60 г лешници
- 4-5 стръка пресен магданоз, нарязан на едро
- 4-5 стръка прясна мента, нарязана на едро
За дресинга:
- 1 двусантиметрово кубче пресен джинджифил, обелено и нарязано на малки парчета
- 6 супени лъжици зехтин
- 1 чаена лъжица дижонска горчица
- 1 супена лъжица ябълков оцет
- сол и прясно смлян черен пипер
Лещата се измива под студена течаща вода и се слага в тенджера. Залива се с водата и се слага на силен котлон. Когато заври котлонът се намалява до умерен към слаб и лещата се вари 20 минути. Трябва да омекне, но да не се разкашква. Излишната вода се отцежда и лещата се оставя да изстине.
Цвеклото се измива и се залива с толкова вода, че да го покрие. Слага се на силен котлон и когато водата заври се намалява до умерен. Цвеклото се сварява за 35-50 минути в зависимост от големината на главите. Проверява се за готовност като острието на малък нож се забожда до средата на една от главите. Ако ножът влиза лесно и не се усеща съпротивление, цвеклото е готово. Изважда се от водата и се оставя да се поохлади. Обелва се и се нарязва на кубчета.
Лешниците се запичат в сух тиган на силен котлон за няколко минути като се разбъркват често. Поставят се в кухненска кърпа и докато са топли се претриват с нея, за да се отделят люспите. Нарязват се на едро.
За дресинга в подходящ съд за пасатор се смесват всички продукти и се пасират докато се получи гладка смес.
В голяма купа се смесват сварената и охладена леща, червеното цвекло, пресният лук, магданозът и ментата. Заливат се с дресинга, като не е необходимо да се добавя цялото количество. След като салатата се разбърка се опитва и ако има нужда се добавя още от дресинга. Поръсва се с лешниците и се сервира със стайна температура.
За още по-интензивен вкус салатата се завършва с поръсване с малко малдонска сол. Това наистина повдигна цялостното усещане. Гарниране с малко натрошено бяло сирене също е приятна комбинация и усилва сладостта на цвеклото.
Йоана, пожелавам Ви успех с популяризиране на блога! Успех на мероприятието!
Благодаря!
Вече втори ден салатата ми седи на компютъра. Много ме привлича и честно казано, само варенето на червеното цвекло ме спира.
Моя съседка го прави в микровълнова и става много приятно, но аз нямам. Чувала съм за вариант с плик за печене.
Ти просто във вода ли го вариш?
Защо да те спира?
Аз го варя във вода. За средно големи глави, като тези на снимката отнема около 40 минути. Може да се изпече във фурната увито във фолио. Времето ще бъде горе-долу същото. С плик за печене не съм пробвала, но защо пък не. Микровълнова не ползвам, затова нямам наблюдения там, но и ти не ползваш, тъй че изключваме този вариант напълно.
Вкусът на термично обработеното червено цвекло коренно се променя от този на суровото. Докато суровото е предимно землисто и минерално, свареното и печеното цвекло са с много по-мек и сладък вкус, който на мен лично ми напомня на сварена сладка царевица. Ако те притеснява времето, което отнема, може да го свариш или изпечеш предварително. Съхрани го цяло в хладилник и преди да приготвиш салатата с него го извади на стайна температура, за да се темперира (вкусът ще бъде по-осезаем тогава). Опитай и сподели впечатленията си!
Цвеклото приготвено на пара е чудесно и препоръчвам да опитате и този начин за приготвянето му.
Благодаря за препоръката, не съм го приготвяла на пара, но ето още един полезен начин. Нарязваш ли го предварително? Моля, сподели какво точно правиш.
Приготвям цвеклото, като всеки друг зеленчук на пара – обелено, нарязано на резени, неовкусено. Необходимото време за приготвяне е не повече от 20 мин. и вкусът е много по-добър, сладникав. Цвеклото не се обезцветява, като при варенето. Хубаво е и семейството ми го харесва на салата, вкл. със зелен фасул на пара. Добър апетит!
Веднъж го приготвих в тенджерата под налягане, върху поставката за готвене на пара. Стана за двайсетина минути, но беше залепнало за решетката. Ще взема да пробвам, какво пък! Обичам всички елементи на салатата. А какво поднесе към нея?
Приготвих свински котлети по този начин, исках да изпробвам рецептата. Много добре се получиха, само където тук не се намират котлети с по-голяма дебелина от 2-2,5 см, затова времето за готвене значително трябва да се намали.
Нали обичаш да споделяме, когато експериментираме с рецептите тук, затова да споделя. Замених цветклото със задушен на пара карфиол и ментата с копър. Чудно.
Комбинацията зелена леща + копът + горчица ми е любима и правя супер яхния с пиле и тях.
Сърдечен поздрав!
Йоана,страшно много ни хареса тази салата! Наложи се да я направя повторно, в рамките на 3 дни! Единствената „волност“ която си позволих е, че добавих и малко сварени нарязани на кубчета картофи, защото първия път бях успяла да я пресоля и така стана перфектно. Тази добавка ни хареса и втория път пак сложих и картофки. Иначе, както изглежда тази зима твоята лещена салата ще присъства редовно на трапезата ни и в най-скоро време ще я направя и за любимите ни приятели, които няма как да не я харесат!!! P.S. Утре съм решила да правя и твоите локумки, само ще сложа брашно от лимец, а дано да се получат все пак! 🙂
Юху, каква радост! А и интерепретации тук не са изключни, важно е да ни е вкусно.
За локумките, които плануваш да приготвиш с лимец имам опасения, че тестото ще стане още по-мазно, предвид високото съдържание на мазнини в лимеца и слабият глутен, който няма да го направи по-здраво и еластично. Избиването на мазнина ще бъде неизбежно, ако с тестото се работи по-дълго време или се прилага натиск (месене). Затова само го оформи на топка и разточи. Вероятно ще бъде необходимо по-голямо количество брашно от лимец, отколкото е бялото. Това са само мои предположения на база предишен опит със сходни теста. Все пак, с лимец предвиждам още по-пръхкави локумки. Ще се радвам да споделиш как се е получило.
Чудесна салата! Честно казано бях малко скептично настроена за термичната обработка на цвеклото, но останах приятно изненадана от резултата. Единствената волност от моя страна беше да заменя магданоза с копър (просто в супермаркета нямаше магданоз), но крайния резултат е страхотно съчетаване на вкусове. Със сигурност ще стане част от рецептите които си правя често, като супата с кокосово мляко и джинджифил и паелята ти.
Страхотна салата! Със сигурност ще се повтори.
Йоана, вече 2 пъти правя салатата в рамките на месец, въпреки че не е зима :))) Страхотно съчетание от вкусове! Благодаря ти за страхотните рецепти!
Тази салата е една от любимите ми, изобщо! Правя я често, като понякога я сервирам върху канапе от бейби спанак и рукула.