Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

В днешни дни е лесно да изгубиш сезонността на продуктите. Целогодишно се предлагат зеленчуци и плодове, които не са в сезона си – дали защото са внесени от по-топли страни, отгледани в оранжерии или съхранени задълго след обирането им, факт е, че може да намерим ягоди през ноември, череши през януари, тиква през май, а домати през цялата година.

Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

Не знам за черешите през януари, но със сигурност доматите, които не са в сезона си не са така вкусни, това е ясно. Обаче има сезонни храни, на които може да се отдадем два пъти годишно.

Кейл

Първата, за която се досещам е спанакът. Следва кейлът, който може да се намери на фермерските пазари както през пролетта, така и през есента. Харесвам го добавен в различни ястия, които включват боб, като при тосканската риболита, а понякога го добавям и суров в салати.

Песто от кейл

За тази рецепта, отново използвам суров кейл, но го смилам с ядки и пармезан, и добавям зехтин докато се получи песто. Приготвен по този начин, кейлът може да се използва за обогатяване на салати, за поръсване върху печени зеленчуци или месо, или да се включи в сандвич.

Различни видове гъби

Гъбите, които не са култивирани са също храна, от която може да се възползваме от пролетта, та чак до късна есен, като в случая само ще варира вида на гъбата. За тази рецепта използвам пачи крак, челядинки и манатарки, а биха могли да се включат и кладница или печурки. Гъбите сотирам в зехтин докато се сготвят и зачервят хубаво и към тях добавям карамелизиран лук и любимата ми прясна мащерка, която комбинирана с гъбите ми носи асоциация за есента в гората.

Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

Опитвайки се да се пазарувам и да приготвям за мен и семейството ми сезонна храна, установих, че в два от сезоните мога да се възползвам едновременно от различни видове гъби и кейл. Това е чудесно и решавам да изготвя рецепта с тях, която включва и кафяв ориз. А той, с ядковия си вкус много добре се съчетава и с двете. Това е рецепта подходяща както за есента, така и за пролетта. Освен това е и прекрасно вегетарианско основно ястие – пълно с вкусове и засищащо от фибрите в кафевия ориз, кейлът и плътното месо на гъбите.

Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

За 4 порции.

За пестото от кейл:

  • 150 г кейл, почистен от дръжките и жилите
  • 60 г лешници или други ядки по избор
  • 2-3 скилидки чесън
  • 30 г пармезан, настърган
  • настъргана кора и изцеден сок от ½ лимон
  • 120-150 мл зехтин
  • сол и прясно смлян черен пипер

За ориза:

  • 200 г кафяв ориз
  • сол и прясно смлян черен пипер

За гъбите:

  • 2-3 супени лъжици зехтин
  • 500 г гъби, различни видове, по-големите нарязани на филийки
  • 2 глави жълт лук, нарязан на полумесеци
  • 1 супена лъжица нарязана прясна мащерка
  • сол и прясно смлян черен пипер

За сервиране

  • пармезан, настърган на люспи

Приготвяне на пестото от кейл

Листата кейл се измиват и подсушават. Отделят се дръжките и по-големите жили. Слагат се в кухненски робот заедно с ядките, чесъна и пармезана, лимоновата кора и сок. Смилат се грубо. Докато роботът работи, по малко се излива зехтинът докато се получи песто с желаната гъстота. Подправя се със сол и прясно смлян черен пипер.

Пестото може да се приготви предварително. Съхранява се в буркан в хладилник до 3-4 дни.

Приготвяне на ориза

Оризът се измива под студена течаща вода. Изсипва се в тенджера и се залива с по-голямо количество вода. Тенджерата се слага на силен котлон и когато водата заври, котлонът се намалява на умерен. Оризът се вари 35-40 минути или докато омекне хубаво, но без да се разварява. Отцежда се от водата и се посолява със сол и прясно смлян черен пипер. Оставя се настрана.

Приготвяне на гъбите

В широк тиган се нагрява зехтинът на силен котлон. Добавят се гъбите на части и се сотират по 6-7 минути. Ако има нужда се добавя още зехтин преди всяка партида. Готовите гъби се изваждат в чиния, посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се оставят настрана.

Когато всичките гъби са сотирани, котлонът се намалява до умерен и в тигана се добавя лукът. Посолява се с малко сол и се готви 10-15 минути докато омекне и започне да се карамелизира. Разбърква се често. Добавя се мащерката и се разбърква с лука няколко секунди докато отдели аромата си. Тогава в тигана се връщат гъбите и всичко се разбърква хубаво.

Сервиране

В чиния за сервиране се разпределят ориза и сотираните гъби. Добавя се песто от кейл и се поръсват с настърган пармезан.

Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл

Още рецепти с гъби

Други рецепти с кейл

2 коментара

  1. Много обичам гъби с мащерка. В последно време любимият ми сос за паста е именно това: тиган, масло, скилидка чесън, свежа мащерка, гъби (особено пачи крак), шарен пипер и малко от водата на пастата. Никога не съм вкусвала кейл. С удоволствие бих изпробвала тази рецепта при сгоден случай.

  2. Поздравления! Всичко , което приготвяте е великолепно, досега всичко ми се получавало идеално! Бих искала да Ви питам нещо: дали може да се включи и бутон „в любими“, защото, когато разглеждам рецепти си харесвам доста, но след това забравям кои са(все пак съм и с бебе и забравям 😄)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *