Ето ни и в август! Чакан дълго и преминаващ бързо в прегръдките на горещ пясък, солена вода, радост и вкусна храна. Месецът на ваканциите, на ходенето с боси крака, на пиенето на коктейли. Съберат ли се наедно сочни домати, опушени червени чушки, тръпчиви патладжани и млечна царевица, август е. Той е още смокини – дребни и сладки с узряло жълто сирене за десерт. Обичам в този сезон да сервирам големи порции салата с малки порции разнообразно мезе с препечен хляб. Достатъчна храна за топла вечер, която се разтяга протяжно в сладки приказки и охладени питиета.
Едно такова любимо мезе е гръцката тарамосалата. Свързвам я винаги с ваканциите, когато ходим в Гърция. Там, тарамосалатата е също толкова лятно ядене за мен, колкото гръцката салата, дзадзики, маринованият октопод и малките пържени рибки, сервирани с препечен бял хляб, поръсен със зехтин и сушен риган. Харесва ми с допълнително лук и маслини. Тази година, заради всички мерки за пътуване извън страната, семейната лятна ваканция беше на нашето море. Въпреки това, търсих и опитвах тарамосалата на местата, където излизахме да вечеряме. Така попаднах на един много добър вариант за мен – с мек вкус, не твърде солена и с толкова лук и лимонов сок, колкото да се усещат отчетливо, но без да надделяват върху основния рибен вкус – този на хайвера.
След това последва решението, че ще приготвя тарамосалата у дома. Истината е, че никога не бях правила. Едно, че колкото и да обичам риба и морски дарове сега, в детството ми никога не е имало голямо присъствие на риба, с изключение на пържените витски мряни, които баща ми ловеше с въдица лятото и второ, никога досега не бях изпитвала желание да напълня хладилника си с тарама, защото знаех кога и къде ще ям такава – лятото в Гърция. Но ето, че нещата се променят и след връщането в София от Черно море започнах да чета всичко за тарамосалатата.
Направих няколко проби с два различни осолени и узрели хайвера – шаранов и от треска и нагаждах пропорциите на продуктите за моя вкус. Установих, че току що приготвената тарамосалата е с много силен вкус, но след като постои около час, той се смекчава и вече в нея се усещат балансирано и хайверът, и лукът. Убедих се също, че освен намазана върху препечен хляб или като допълнение към риба, тарамосалатата е прекрасен дип за сурови зеленчуци като краставица, селъри, резене и моркови.
Всичко това се случва, защото след всяка лятна ваканция имам неистово желание да приготвя нещо свързано с конкретната ваканция. Музата е най-силна тогава, вероятно заради почивката на ума и достатъчно свободното време за подготовка. Не съм пропускала да споделям тези вдъхновения и тук. Като например от последните години за арабския дип от патладжани мутабал, който опитах в Дубай; за традиционните гръцки пържени тиквички, маринован октопод и шкордаля; за хлябът на Тоскана и още много тоскански рецепти след това; за вдъхновението ми със смокини и манури; за трансформацията на бугаца в индивидуални десерти с къпини и вкусното им обновяване, когато хрупкавото се изгуби след деня на изпичане; за гръцките кюфтета в доматен сос и панирано козе сирене с грозде и салвия.
Тази ваканция не беше изключение, но този път беше малко различно. Докато винаги съм трансформирала вдъхновението си чрез чувствата в момента и моя поглед, този път вдъхновението дойде, за да науча повече. Повече за тарамосалата. Затова тази публикация е не само за споделения опит, но и търсене на още знания. Ще бъда благодарна на всички вас, моите читатели, да споделят своята практика и знания за тарамосалатата. Как ви харесва, как я приготвяте, с какво най-често я комбинирате. Приканвам ви в това, не само защото споделянето е грижа, но и защото то е свързано с любознателността и любовта към всичко, което правим.
Тарамосалата
Рецептата е адаптация от книгите The Authentic Greek Cookbook, Cooking to Share by Alexandra Stratou и Κανέλα και Ροδοπέταλα.
Равните пропорции на хайвера и хляба са за силен вкус на тарамосалатата. Тя е и по-солена. За по-мек вкус се добавя повече хляб в началото. Смесването на зехтин и слънчогледово олио ми дава хубав вкус, без да е натрапчив или горчив, ако се използва само зехтин. Ако желаеш може да използваш само слънчогледово олио или само зехтин, който е хубаво да бъде с лек вкус. Количествата на лука и лимоновия сок могат да се променят според индивидуалния вкус.
За 10 порции
- 100 г осолен и узрял хайвер от шаран или треска
- 100-150 г среда от бял хляб
- 1 малък шалот или ¼ от голяма глава червен лук
- 100 мл лек зехтин
- 100 мл слънчогледово олио
- 30-70 мл прясно изцеден лимонов сок
Хлябът се накисва в студена вода и се отцежда хубаво. Лукът се настъргва на ситно ренде. Слагат се в кухненски робот заедно с хайвера и се разбиват. Докато роботът работи, към сместа по малко се добавя от смесените зехтин и олио. В края на добавянето им сместа трябва да бъде кремообразна и стегната. Когато е готова, накрая се добавя лимонов сок на вкус.
Веднага след приготвянето тарамосалатата ще има силен, остър вкус. Хубаво е да се остави да постои няколко часа в хладилник, за да се обединят ароматите и остротата ще изчезне. Готовата тарамосалата се съхранява в добре затворена кутия в хладилник до около седмица. Сервира се с препечен хляб, маслини, нарязан червен лук, а може да се поръси и със сумак. Вместо с хляб, тарамосалатата може да се сервира с нарязани на пръчици пресни зеленчуци като краставица, селъри, резене или моркови. Идеална е и като дип към печени или пържени дребни риби, маринован октопод, калмари.
Още използвана информация от:
- flyfishing.iantra.com
- dianekochilas.com
- theguardian.com
- davidlebovitz.com
- realgreekrecipes.com
- akispetretzikis.com
- foodandwine.com
- olivetomato.com
- miakouppa.com
Други рецепти за предястия
Още рецепти от гръцка кухня
- Бавно готвена агнешка плешка със зеленчуци
- Скариди саганаки
- Кулуракя – гръцки великденски курабии
- Алевропита – гръцки тънък хляб със сирене
- Сладка сиропирана баница със сирена
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
- Маринован октопод, пържени тиквички и скордаля
- Гръцки бадемови курабии
- Нахутът в таверна „Никуляс“
- Гръцка фава
- SOS – Паксимадя
- SOS – Зелеви сарми в гръцки стил
- Меломакарона
- Гръцки коледен хляб
- Брям – гръцки зеленчуков гювеч
- Милопита – гръцки ябълков пай
- Гръцка мусака
- Баница с тиквички и сирене фета
- Кейк с йогурт и махлепи
- Гръцка салата
Здравей, Йоана,
От къде мога да се снабдя с такъв узрял хайвер?
И двата хайвера са от рибен магазин Fish Storе на ул. „Георги С. Раковски“ 157 А.
За да не отварям нов коментар ще пиша тук, като отговор на себе си. Направих я с хайвер от треска, защото шаранов нямаше наличен.
Не знам дали защото сложих пълнозърнест хляб с хвас или защото чопъра на пасатора е по-слаб от кухненския робот, но отначало стана лепкаво и много трудно го разбих. Уредчето загря много, чак се наложи да го оставя да си почине. В крайна сметка реших да рискувам и да добавя малко вода, но резултата е много хубав. Рецептата ми стана любима вече 🙂
Здравейте!Аз живея в Каварна(северното черноморие) и тази салата за нас е традиционна,най вкусна става с хайвер от попчета,но тъй като той трудно се намира става и посочените от вас.Начина на приготвяне е почти същия,като разликата е че ние го разбиваме с бъркалките на миксера и използваме само олио (разбира се има и домакини които го разбиват с пастор,но тогава хайвера не става така плътен а е по пухкав).Отлично мезе е за предястие с аперитив,намазан на препечена филийка или сухар.
Слушала съм семейни легенди за епично разбиване на хайвер за тарама с дървена лъжица… 🙂
Това не е ли тази разядка, която на български се нарича тарама хайвер.?
В магазините се продава открай време готова с такова име….
Пиша обаче не заради името, а защото се сетих за баща ми. Един отдавнашен спомен от по-ранна възраст: от една находка в купени риби на хайвер той приготви тарама хайвер. Имаше първо осоляване, което не помня, но ми направи впечатление голямото количество хляб, което беше добавено. Доста повече от едно към едно – както е във тази рецепта.
Помня всъщност двете си изненади от тогава – едната, че при такова количеството добавен хляб резултатът не е хлебен, и втората – че нещо сурово може да се яде направо без да се сготви 🙂 И дори съм яла купено без да знам, че е сурово…
Благодаря за споделената рецепта, да призная -не ми беше хрумвало да приготвя сама, но мисля да се възползвам!
От време оно тарама хайвер се казва на неразбитият хайвер. Разбитият си е разбит хайвер или само хайвер
Чудесна рецепта!
Рецептата определено иска още олио.
Добавих 200 гр зехтин допълнително и 100 мл ледена вода, пропуснах хляба.
Стана пухкава и така издържа повече от седмица в хладилник