Разнообразни зеленчуци! Какво по-хубаво от това, когато този сезон ти ги предлага, да ги изпечеш до карамелизиране, да обединиш вкусовете им и да ги допълниш с билки! Такова ястие никога не е ангажиращо. Тук имам предвид две неща. Първо, то не изисква рецепта и пропорции, което ни дава свободата да включим в него онези зеленчуци, с които разполагаме в момента. И второ, слагаме всичко в един съд и просто изчакваме да се сготви.
А докато го изчакваме, цялото това време е наше и може да направим… ами за час и половина правим каквото си искаме. Защото после ни остава само да сервираме с бучка бяло сирене и хляб. Есента е благодатна, включително и за нашето лично време.
Винаги съм обичала печени зеленчуци. И колкото повече видове има от тях, толкова по-добре. Слагам им пресни билки и зехтин, докато се пекат, а после ги поръсвам с пресни зелени подправки, най-често магданоз. Харесвам неговия хладен аромат върху топлите зеленчуци. С времето научих, кои от тях да комбинирам на едно печене и как да съчетавам няколко разновидности на едно готвене, когато ги пека цели. Полезен урок за добре сготвен зеленчук, който запазва вкуса и текстурата си. При тази рецепта обаче, всичко е предварително нарязано, а целта е зеленчуците да се извадят от фурната готови за сервиране.
Приготвените по този начин зеленчуци се запичат на повърхността, а вкусът им е по-концентриран. За да се случи това е добре да бъдат разпределени на един ред в голяма тава. За да се запекат равномерно се разбъркват 2-3 пъти по време на печенето. Ястието не съдържа особено много сос и е дори още по-хубаво на следващия ден, сервирано със стайна температура.
Рецептата е примерна и е по-скоро идея за използване на всякакви зеленчуци, с които разполагаш. Пропорциите между различните зеленчуци и техния вид не са от значение – използвай тези, които обичаш. Същото направи и с подправките, като може да включиш дафинов лист, мащерка, розмарин. Води се от есента и твоя личен вкус.
Печени есенни зеленчуци
Рецептата е по идея от книгата Eat Istanbul: A Journey to the Heart of Turkish Cuisine, където е представена като тюрлю гювеч, но вместо зеленчуците да се задушават в глинен съд се запичат в тава. Ястието е сходно на гръцкия зеленчуков гювеч брям и френския рататуй.
За 6-8 порции като предястие или гарнитура към месо или 4-6 порции като основно зеленчуково ястие.
Продукти:
- 2-3 патладжана, нарязани на полумесеци
- 1 голяма глава червен лук, нарязана на полумесеци
- 4 скилидки чесън, нарязани на филии
- 2 големи картофа, нарязани на едри кубчета
- 3-4 домата, нарязани на големи парчета
- 3-4 червени и зелени чушки, нарязани на едри парчета
- 2-3 тиквички, нарязани на филии
- 1 супена лъжица сушен риган
- 1 супена лъжица сушена мента
- 1/2 връзка пресен магданоз, нарязан на ситно
- 3 супени лъжици концентрирано доматено пюре
- 100 мл зехтин
- сол и прясно смлян черен пипер
Нарязаните патладжани се накисват в студена, силно подсолена вода за 30 минути. Отцеждат се, измиват се под студена течаща вода и се поставят в голяма купа.
Фурната се нагрява на 200ºC. Подготвя се голяма тава, в която ще се пекат зеленчуците.
Към патладжаните в купата се добавят всички останали зеленчуци, риганът, ментата и магданозът. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се разбъркват.
Доматеното пюре се разрежда с 300 мл вряла вода. Изсипва се в купата при зеленчуците. Добавя се и зехтинът. Всичко се разбърква хубаво, така че зеленчуците да се покрият равномерно с доматено пюре и мазнина.
Зеленчуците се прехвърлят в голяма тава. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пекат се 1 час и 30 минути, като се разбъркват периодично, но не много често. Зеленчуците трябва да се сготвят добре и повърхността им да се зачерви.
Сервират се топли или със стайна температура поръсени с пресен магданоз. Към тях се добавя бучка сирене поръсена със зехтин и сушен риган.
Други ястия включващи зеленчуци
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Магданозени кнедли
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Картофен гратен Дофиноа
- Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Картофи Анна
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Безглутенов тарт с броколи
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Крем супа от печени сладки картофи с рикота и пикантни семена
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Тарт Татен с червено цвекло и салца верде с магданоз
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
Йоана, рецептата е чудесна, а понеже имам тази книга, исках да ти пиша, че абсолютно всички рецепти, които съм пробвала от нея (повече от 3/4 от рецептите) са били изключителни – дори тези, които на пръв поглед са ми се стрували не кой знае какво, като скумриите, печени върху различни зеленчуци и лимонови резенчета. Една от любимите ми кулинарни книги е това, и е наистина ценно, че така добре са се справили авторите й.
Голяма вкусотия! Децата хапваха само картофите, но с неприкрито удоволствие! Още една рецепта, която отива в графа „любими“. Благодаря!
Ястието е страхотно! И при мен се получи супер вкусно!
Спазих рецептата по указания, въпреки че се зачудих дали да не добавя гъби, но не знаех дали няма да се сготвят повече от необходимото.
Този път вместо картофи сложих моркови. Мнооого вкусно!
Страхотна страница! Поздравления!
Всичко е направено с много старание и любов към храната!
Много благодаря!