Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене

В този сезон ще ти покажа още един начин за приготвяне на агнешко, което много обичам. Тази рецепта е лесна, с минимални усилия и прекрасен резултат, заради красотата на бавното готвене. Избирам малко, но силни подправки, които допълват агнешкото месо и оставям топлината от фурната и времето да свършат своята работа.

Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене

За да бъде обаче вечерята сервиране навреме е необходимо малко плануване. Ще ти разкажа как процедирам, като в този период на извънредно положение приготвям рецепти като тази и през седмицата, а когато това не е възможно, наслаждавам се на бавно готвените ястия през уикенда.

Агнешки бут, жълт лук, резене и продукти за ароматното масло

Подхождам към бавното готвене след като съм изчислила приблизителното време, така че да стартирам отрано, за бъде вечерята сервирана навреме. В този план, освен времето за сготвяне на месото, включвам предварителното му изваждане от хладилника, необходимото ми време за овкусяване и подготовка на зеленчуците и не на последно място, времето за почивка на изпеченото месо, след като е извадено от фурната. Или ако обичайната вечеря е около 19:30 часа, това означава, че ястието трябва да бъде във фурната не по-късно от 15:30 часа. Необходимо е месото да се извади един час предварително от хладилника, което означава, че реално заниманията с този бавно печен агнешки бут трябва да стартират в 14:30 часа.

Натриване на агнешкия бут със смляна морска сол

Но след плана и кратките занимания по подготовката, за вкусно месо, което само̀ се отделя от кокала, всичко се оставя на топлината и времето. Нямам повече участие в готвенето, но имам избор към продукти за овкусяване, а те могат да бъдат наистина много разнообразни за нежното агнешко месо.

Натриване на агнешкия бут с ароматното масло

За тази рецепта използвам обичайните розмарин и чесън, но добавям и филета аншоа, които в никакъв случай не носят вкус на риба, а придават по-дълбок солен вкус, който се свързва с умами.

Подготвените лук и резене в тавата за печене

Изборът ми на зеленчуци също е кратък – лук и резене. Подходящи за дългото готвене, докато от лют, твърд и с рязък вкус не разкрият другата си страна със сладки, карамелизирани и ароматни тонове.

Готовите зеленчуци и агнешки бут за бавното готвене

Тази рецепта е изготвена на основа на рецептите за агнешки бут от  olivemagazine.com и sainsburysmagazine.co.uk, и довършена според личните ми предпочитания и опит с печенето. Първият път се опитах да сготвя агнешкия бут за по-кратко време на по-висока температура, но след този опит подходих по-различно от обичайните ми рецепти за агнешки бут. В този случай оставям месото да се задушава дълго, докато не започне да се отделя от кокала само̀. Накрая го запичам открито, за да придобие хрупкава коричка, зеленчуците да се запекат, а ароматните сокове от готвеното да се концентрират и сгъстят.

Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене

Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене

За 4-6 порции.

За агнешкия бут:

  • 1 агнешки бут, около 1,600 кг
  • 1 чаена лъжица смляна морска сол
  • 50 г меко масло
  • 4 скилидки чесън, пресовани
  • 2 супени лъжици нарязан пресен розмарин + няколко стръкчета допълнително
  • 4-5 филета аншоа, отцедени и нарязани на много ситно
  • прясно смлян черен пипер

За лука с резене:

  • 3 средно големи глави жълт лук, нарязан на полумесеци
  • 1 голяма глава резене, почистена от външните листа и нарязана на 8 парчета
  • 1 супена лъжица зехтин
  • сол и прясно смлян черен пипер
  • 150 мл сухо бяло вино
  • сок от 1 малък портокал (кората се запазва)

Подготовка на агнешкия бут

Агнешкият бут се изважда от хладилника 1 час предварително. Почиства се от излишната мазнина и ципи. Измива се хубаво и се подсушава. С остър нож на повърхността му се правят разрези с дълбочина и ширина около 2 см. Бутчето се натрива със солта от всички страни и се оставя настрана.

Приготвя се ароматното масло като маслото се смесва с чесъна, нарязания розмарин, аншоата и черен пипер. Разбърква се хубаво и с него се натрива цялата повърхност на бутчето, като се поставя по малко масло и в направените разрези. В тях също се слага и по-един малък стрък розмарин.

Подготовка на лука и резенето

В тава, в която ще се пече бутчето се смесват нарязаният лук и резене. Разбъркват се с една супена лъжица зехтин, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Заливат се с виното и портокаловия сок. Покрай тях се поставят и двете половини от изцедения портокал.

Изпичане на агнешкия бут и зеленчуците

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. В тавата върху зеленчуците се поставя агнешкият бут. Покрива се с парче хартия за печене (за да не залепне фолиото за месото) и тавата се опакова плътно с алуминиево фолио. Слага се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 2 часа и 30 минути. След това фурната се усилва на 220ºC. Фолиото и хартията за печене се отстраняват и бутчето със зеленчуците се допичат открити още 30-40 минути или докато месото придобие кафяв цвят, зеленчуците се запекат, а образувалият се сос се сгъсти.

Когато е готово, агнешкият бут се изважда от фурната, покрива се хлабаво с алуминиево фолио и се оставя да постои 30 минути преди да се нареже и сервира. Ако зеленчуците не са се запекли хубаво и в тавата все още има много сокове, бутчето се изважда в отделна затоплена чиния и се покрива, а тавата със зеленчуците се връща във фурната на 220ºC докато придобият цвят и месото отлежава.

Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене

Още рецепти с агнешко

Други рецепти с резене

9 коментара

  1. Горе-долу каква е температурата на месото, когато е „готово“? Няма ли да изсъхне за толкова време във фурната?

    1. Целта тук е месото само да пада от кокала. Дългото задушаване във фурната помага за това, отделя се доста течност и мазнина по време на готвенето. Температурата във вътрешността на бутчето надминава 76ºC.
      Ако желаеш да контролираш температурата, погледни следващите рецепти като навигация:
      Агнешко бутче с рози и шафран, печени пресни картофи и аспержи, майонеза със сусамов тахан и сумак
      Печен агнешки бут и оризов пилаф
      Печен агнешки бут и хрупкави билкови картофи

  2. Здравей, Йоана! Моят любим човек много обича картофи, опечени в мазнината на месото. При тази рецепта, кога е удачно да ги добавя?

    1. Зависи дали са нарязани и на колко големи парчета. За по-едри, предвиди им 40-50 минути печене, но също така предвиди и достатъчно място в тавата, така че да не стои всичко едно върху друго. Ако сложиш цели или по-едри, срязани на 2 картофи, може и от самото начало.

    2. Много ти благодаря! Мисля да ползвам цели или разделени по средата, с все кората за още повече удоволствие:)

    3. Здравей, Йоана! Забравила съм да дам отзив за чудесната рецепта. Този бут ощастливи Великденската ни трапеза през 2021 г. С картофи. Диста вино изпи, беше разкошно.
      Имам въпрос: ако готвя плешка, какво ше се промени в режима на печене?
      Поздрави!

    4. За плешка, остави още около 30 минути печене под фолио. Дори и повече да време да ѝ отделиш, няма да е проблем, нека месото се разпада от кокала. Когато откриеш тавата, провери месото дали се отделя лесно и запечи открито, колкото е необходимо да се образува хубав загар с коричка, както и зеленчуците да се запекат приятно.

    5. Много ти благодаря! Остава само да купя две-три бутилки вино с каринян и оооо, щастие! Само благи вести да получаваш, мила Йоана!

  3. Благодаря ти, Йоана, за разкошната рецепта! За първи път приготвям агнешко бутче и, благодарение на теб, съм много горда от резултата! Вместо резене сложих дебели резени прясно зеле, добавих и моркови, стана много хубаво. Но следващия път ще опитам с резене и портокал. 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *