Преди заглавието на тази рецепта да те накара да направиш необичайна зa теб физиономия и да предизвика в съзнанието ти редица от въпросителни, нека първо уточня какво имам предвид. Всеки хляб би трябвало да е лесен за разчупване, освен ако не е хляб забравен на плота преди три месеца или хляб забравен във фурната на 250ºC, или експеримент с квасен хляб, на който или му е малко квасът, или квасът не е бил активиран, или Бог знае какво. Лесен за разчупване особено пък е всеки бял хляб, но тук няма да говорим за разчупване на комати, а за лесно разделяне на вече готови порционирани филии от хляба. По-просто казано – не ти е нужен нож. И не стига това, ами тези разделящи се без нож филии са и супер вкусни, попили ароматите на зехтин, чесън и пресни билки. Тъй че, ако имаш желание да приготвиш и опиташ една версия на pull apart bread, заповядай и чети нататък. Въздухът между земята с дивите треви и лазурното синьо небе на Прованс са някъде наблизо, остава само да намериш малко сирене и да си налееш чаша вино.
Не, този хляб не е провансалски, но носи неговите аромати, за които тъгувах цяла зима. От края на пролетта, както всяка година се опитвам да си отглеждам билки на балкона, които да ми стигнат до началото на зимата. Първият ми опит за тази година се провали, тъй като явно не попаднах на добра почва и всичко което насадих загина от едни дребни мушици идващи точно от почвата, която купих. Докато се опитвах да се боря с тях научих, че самите мушици не вредят на растенията, но техните ларви разяждат корените. Точно така изглеждаше картинката в кашпите с току-що поникнал лилав босилек, мащерка и риган. Спряха да растат извеждъж и започнаха да изсъхват. Единствената оцеляла кашпа беше и все още е със зелен италиански босилек. Оказа се по-силен от мушиците, но само той не ми е достатъчен.
Наложи се да изхвърля заразената почва и да започна отначало със засяване на семена и пресаждане на някои растения, които вече са на 2-3 години, като розмаринът ми, например. Мащерката е все още дребничка и докато я чакам си купувам пресни стръкове от магазина, защото така или иначе много я обичам. А в този пухкав хляб, в комбинация с розмарин, зехтин и чесън, ароматът на мащерката изпълва пространството, душата ми; съзнанието, че искам отново да съм тук.
Съобщение: На 1 юли, сряда от 12 до 19 часа, издателство Gourmet Publishing организира ден на отворените врати, в който се включват срещи с авторите на някои от книгите на издателството; представяне на хранителни продукти с благороден произход и среща с техните вносители; дегустация на храни, кафе и вино, съпътствани с лекции. Тъй като моята книга „Аромати от сърцето на дома“ се издава и разпространява от Gourmet Publishing, аз също ще бъда там. Ще може да си поговорим върху рецептите от книгата, пълнозърнестите брашна и всякакви кулинарни въпроси, които те вълнуват. В рамките на отворените врати „Аромати от сърцето на дома“ ще се предлага на цена 24 лв, вместо 38 лв, разбира се подписана лично. Свързано с курсовете, които водя, съм подготвила и лекция „Кратка история на френския макарон“ с дегустация на френски макарони. Покана за събитието, точният адрес, както и цялата програма може да видиш на страницата на Gourmet Publishing във Фейсбук. Входът е свободен!
Лесен за разчупване хляб със зехтин, билки и чесън
Това, което прави хляба лесен за разчупване или по-скоро за лесно отделяне на слоевете тесто е мазнината. Останалите допълнения като чесън и подправки са за създаване на по-дълбоки аромати в хляба, а зехтинът за това играе и втора роля, като помага за разгръщане на тези аромати. Хлябът може да се приготви само със зехтин между слоевете тесто или дори с разтопено масло, с което ще бъде подходящ и за комбиниране със сладки продукти. Ако желаеш още по-богат хляб, между слоевете тесто може да се поръсят настъргани жълти сирена или моцарела, а към зехтина с чесън и билки да се добавят нарязани на ситно сушени домати или маслини.
Сам виждаш, че възможностите за комбинации и създаване на различни вкусове на този хляб са огромни. Експериментирай с билките и/или останалите добавки в хляба. Това може да бъде не само вкусно, но и много приятно занимание, чрез което да продължиш да откриваш нови за теб съчетания от вкус, аромат и текстура.
За 1 средно голям хляб.
За тестото:
- 500 г бяло брашно
- 1 чаена лъжица сол
- 1 чаена лъжица (5 г) суха мая за хляб
- 1 чаена лъжица захар
- 300 мл топла вода
За билковата смес:
- 2 супени лъжици зехтин
- 2 скилидки чесън, пресовани
- 1 супена лъжица ситно нарязани пресни билки (използвам мащерка и розмарин)
За тестото в купата на миксера или в голяма купа се смесват маята, захарта и водата. Добавя се 200 грама от брашното и се разбърква докато се получи рядка каша. Купата се покрива със стреч фолио и се оставя за 15-20 минути докато маята шупне.
Към шупналата мая се добавя останалото брашно смесено със солта.
Меси се с миксера с куката за тесто или на ръка върху леко набрашнен плот 6-8 минути докато тестото стане гладко и еластично.
Поставя се в намазана с мазнина купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на стайна температура 1 час или докато тестото удвои обема си.
Междувременно се приготвя билковата смес. Зехтинът се смесва с пресования чесън и ситно нарязаните билки. Разбърква се и се оставя настрана.
Втасалото тесто се изважда от купата върху набрашнен плот. Тестото не се премесва, за да не стане жилаво. Ако все пак се упражни повече сила върху него се оставя за 5-10 минути за да се отпусне и тогава се разточва.
Тестото се разточва на правоъгълник с приблизителни размери 42×24 см. Дебелината му трябва да бъде около 6-7 мм.
Върху тестото се разпределя билковата смес.
Правоъгълникът се нарязва на 5 ленти по широчина.
Лентите се поставят една върху друга.
Нарязват се на 5 равни части.
Всяка част се поставя в намазана с мазнина форма за хляб с размери 25x11x7 см. Частите се подреждат с един от разрезите нагоре.
Хлябът се покрива хлабаво със стреч фолио и се оставя да втаса 30-40 минути.
Фурната се нагрява на 220ºC. Формата се хляба се слага на средно ниво на фурната и се пече 10 минути. След това температурата се намаля на 190ºC и хлябът се пече още 20 минути.
След като се извади от фурната се освобождава от формата и се оставя върху решетка докато се охлади.
В такива моменти само съжалявам, че не мога да усетя мириса на тъпъл хляб, зехтин и подправки… Разкоше и пухкав!
Правя сладка версия на този хляб с канела и кафява захар, но никога не се бях замисляла, че маслото мога да заменя със зехтин, а сладката канелена смес за поръсване с билки. Гениална идея ни предлагаш, Йоана и съвсем скоро ще я приложа вкъщи! 🙂
Здравей, Йоана! Аз като ловчалийка се гордея с теб и редовно следя интересните ти публикации и прекрасни рецепти. Вече имам чувството, че те познавам лично. Затова ме извини, но минавам направо на ТИ. Възхищавам се на умението ти с лекота да редиш думите и да описваш така живописно дори най-обикновени неща. Този хляб вече се е запечатал в ума ми и няма да ми даде мира, докато не го пробвам. Искам да те помоля обаче да ме посъветваш как да омеся такъв също толкова пухкав и вкусен хляб от типово или ръжено брашно, за да е подходящ за диабетик. Благодаря ти предварително! Бъди здрава и все така креативна!
Здравей, Магда! Обикновено, когато бялото брашно се заменя с типово, не са необходимо промени в рецептата. Ако решиш да приготвиш хляба с ръжено брашно, би било добре то да се смеси с друго като бяло или типово, които да му дадат повече обем и по-мека сърцевина. В този случай бих ти препоръчала да започнеш опит с 350 г типово брашно и 150 г ръжено. Водата ще варира, затова разтвори маята със захарта в около 100 мл топла вода и след като сместа шупне я изсипи при смесените брашна със солта. Тогава добавяй по малко вода докато се получи меко тесто. Не утежнявай тестото с много брашно, по-добре е да остане леко лепкаво. При оформянето на хляба, мазнината ще ти помогне, тестото да не лепне на ръцете.
При печенето, времето може да се увеличи с 10 минути след намаляване на градусите. Ако имаш термометър, вътрешната температура на готовия хляб е между 93-96 градуса по Целзии, а ако нямаш, когато го почукаш от долната страна трябва да звучи кухо. Тъй като хлябът вече е с по-различна, по-плътна текстура, необходимото му време за изстиване ще бъде по-дълго от обикновено.
Благодаря ти от сърце за бързия отговор. Непременно ще пробвам, дано се справя добре.
Здравей Йоанна отдавна следя публикациите ти и съм голяма твоя почитателка. Показала си много интересен начин за нарязване на тестото за хляба .Предполагам че така може да се приготви и хляб без да се слагат билки?
Да, може. Достатъчно е между слоевете тесто да има мазнина. Може да бъде олио, зехтин или краве масло.
Момичета а какво ще кажете да се добават към хляба и сушени домати и чушки- аз си слагам в белия хляб но така с билки не сэм правила -благодаря за идеята ще пробвам
Дадох няколко идеи за добавки – сушени домати, маслини, настъргани жълти сирена или моцарела. Със сушени чушки също ще се получи интересно. Може да импровизираш с вкусовете както ти харесва.
Йоана, с какво мога да заменя маята? От години вкъщи само хляб с квас се яде 🙂
Твоите козунаци и cupcakes с квас са ни любими и … Всеки месец е Великден, откакто те открих! 10х
Приготви любимата си рецепта за тесто с квас и с него процедирай с билковата смес със зехтин, както е в тази рецепта.
За пореден път – поздравления. Страхотна рецепта, а от представянето човек вече има идея какво го очаква- вкусен и ароматен бял хляб. Какво по-хубаво от това! Йоана, късмет с книгата!
Откъде ти е формичката за хляб? Отдавна търся такава.
Може ли маята да се замени с квас и ако да, какво е съотношението?
Такива форми за хляб има в почти всички супермаркети, Метро и специализирани магазини за домашни прибори и уреди като Двата Щъркела, Гама Елит, дори и в Техномаркет.
Маята може да се замени с квас, но тогава и останалите продукти ще варират. Може да използваш рецептата за тесто с бяло брашно и квас от публикацията за багети от бяло брашно с квас. Разбира се при тесто с квас времето за втасване ще се увеличи значително.
Втасалия хляб мажели се отгоре с нещо.Както ми се вижда моге би не
Няма нужда хлябът да се маже с нещо. Все пак ако ти е останал някой жълтък, може да го употребиш за него. Цветът на повърхността му ще стане още по- златисто-кафяв, отколкото е на снимките, а и ще се създаде малко гланц. Няма строго правило тук, може да импровизираш както сметнеш за добре.
и аз го правя този хляб и слагам шарена сол ! много е вкусен у дома го обожават!
Днес приготвих и двата хляба – с бяло и с типово брашно. Резултата беше страхотен! Благодаря ти от сърце, Йоана!
moje li v hlebopekarna?
Нямам никакъв опит с хлебопекарни, затова не мога да дам съвет.
Направих го сладък- с масло, захар, канела и сладко от вишни. Стана фантастичен. Ще пробвам и солен вариант разбира се, просто в къщи обичат повече сладко за закуска. Идеята е идеална 🙂
Имам следния въпрос: тъй като нямам такава форма тук, дали ще е успешно ако го направя на топчета в кръгла форма, както в рецептата с маймунския сладък хляб?
Това е интересна идея! Опитай, мисля, че ще се получи много добре. Само не препълвай формата, за да има място за хляба да втаса и да се надигне, а и за да се изпече хубаво.
Много хубав стана 🙂 Като погача, но с подправки. За следващия път ще пробвам да сложа настъргано сирене за сочност. Пармезан би било супер, мисля. Би ли обяснила разликата във втасването? Защо този път брашното се слага на два пъти, а друг път- наведнъж?
Прави се предварителна закваска, в която и захарта, и брашното се явяват храна за дрождите в маята. Не е грешно, ако маята се активира само в топла вода и след това да се добави цялото брашно. Но с предварителната закваска с брашно, казват, че се създава повече вкус, тъй като се дава повече време на ензимите да работят за него. Това всъщност е по-осезаемо, когато закваската или тестото престоят 8-12 или повече часа. В тези случаи мая се добавя в много по-малки количества, а съществуват и рецепти, в които в началото се замесва тесто само от вода и брашно и след като престои една нощ, в която ензимите са работили са вкуса, му се добавя мая.
Такива хлябове са:
Френски селски хляб
Класически френски хляб
Пълнозърнест хляб с овесени ядки и ленено семе
Тоскански хляб (той е много по-различен заради липсата на сол, но при него в началото част от брашното се смесва с вряла вода, което „сготвя“ нишестето в брашното и това придава различен вкус и текстура на хляба)
Изглежда невероятно вкусно, а и не е мн трудно за изпълнение!
Стана чудесен хляб! Поздрави за рецептата!
благадаря за чудесната идея.резултата след направата на хляба ми спечели още едно признание за правенето на хляб.още веднъж- благодаря и успехи
Благодаря! Направих го и от бяло и от пълнозърнесто брашно и двата са прекрасни. Тези дни ще пробвам и сладкия ватиант. Още веднъж благодаря и успех!
Направих този хляб само един път /засега/ и смея да кажа, че обрах точките с него. Със сигурност ще го направя пак! Благодаря за страхотната рецепта, Йоана!
Невероятно вкусна и сполучлива рецепта, но аз замених зехтина с масло, защото мъжът ми не обича зехтин…розмаринът и мащерката замених с по една щипка босилек и риган…получи се страхотно 🙂
Йоана, този хляб е просто невероятен. Поздравления за прекрасната рецепта!
П.П. Всичко наред ли е при теб или просто почиваш след празниците – вече взех да се притеснявам за теб?
Радвам се за хляба. 🙂
Всичко е наред, благодаря за загрижеността. Просто излязоха някои неотложни неща. Вече подготвям статия. Може би до края на седмицата ще бъде публична. Надявам се да ти допадне рецептата в нея.
Олекна ми, че отговаряш – наистина се бях притеснила да не се е случило нещо лошо! Радвам се, че всичко е наред. Желая ти много здраве, щастие, успехи и любов през новата 2016 година!
Благодаря, Милица! Всичко най-хубаво и на теб, успешна нова година!
Здравейте!Искам да попитам дали този хляб ще стане с брашно от лимец.Досега правя,но само обикновен хляб от лимец,но такъв не съм правила.
Да, ще се получи добре с брашно от лимец. Просто следи колко вода ще бъде нужна, за да се получи хубаво, не лепкаво, но не и твърдо тесто.
Аз го гледам от доста време този хляб, чак днес имах възможност и муза да го приготвя. Стана страхотен, много вкусен, ммм… Аз го приготвих с масло, мащерка и босилек и отгоре сусам. На мен ми се изпече по-бързо, но явно зависи от фурната, трябва да се гледа… Благодаря за точната рецепта, обясненията и снимките!
Здравей, Йоана!
На коя функция на печката трябва да изпечем хляба – вентилатор, горен и долен реотан или…?
Хлябът се пече на включени горен и долен реотан.
Всички рецепти от блога, в които има печене, то става с предварително нагрята фурна на зададените в рецептата градуси с опция горен и долен реотан, освен ако в рецептата изрично не е споменато друго. Пека на средно ниво на фурната, освен ако в рецептата изрично не се споменава друго.
Вентилатор включвам само когато искам да постигна определен резултат. Иначе, вентилаторът от началото на печенето, особено при теста, бързо прави повърхността на печивото златисто-кафява и твърда и създава впечатление, че то е готово, но всъщност отвътре твърде често остава недопечено. Все пак всяка фурна е различна, затова ако зададените параметри в рецептите не постигат добър резултат при теб, ще бъде необходимо да направиш корекции с печенето според твоята фурна.
Надявам се, че бях изчерпателна, ако изникнат още въпроси, оставам на разположение.
Току-що го направих този хляб!
Страхотен!
Благодаря за рецептата!
Благодаря за рецептата! Получи се чудесен хляб!
Здравей Йоана!Днес направих хляба.Стана много вкусен!Благодаря ти за хубавата рецепта!😀
Страхотна рецепта, получи ми се като на снимките, а правя хляб за първи път! Благодаря!
Привет, от доста време следя страницата и вече съм направила доста от по-лесните рецепти. Онзи ден направих хляба и приятелят ми каза, че е крайно време да ти благодаря (и от негово име :)), защото наистина всичко до момента което съм сготвила по твоите рецепти е повече от сполучливо.
Между другото-признавам си-нямах пресен розмарин и мащерка и просто намазах тестото със зелено песто и стана чудно!
Правя хляба сега. Вече е намазан с билките и зехтина, нарязан, сложен във формата и чакам да втаса. Благодаря за рецептата!
А дали ще стане с безглутеново брашно и мая без глутен?🤔
Същата рецепта не знам дали ще работи добре с безглутеново брашно, нямам опит с това върху нея. Моят съвет е да намериш рецепта за хляб с безглутеново брашно и да приложиш идеята и техниката, ако това позволява.
Здравейте! Правих хляба 3 пъти и всеки път се изяждаше и се питаше за още. Последния път обаче, като го сложих да се пече така се наду,че започна да излиза от формата…дали беше превтасал? И трите пъти го правих едно към едно по рецептата. Къде може да съм сбъркала
Предполагам, че маята е била по-силна или помещението по-топло, а вероятно случилото се е резултат от двете (времето се затопля, което също оказва влияние върху втасването). В този случай е възможно да се е получило леко превтасване на тестото във формата.
Тъй като маята е жива култура и условията в които месим може да са различни всеки път, необходимо е тестото да се следи, не да се засича точно време по рецепта. Времето е само ориентир, а самото тесто ни показва най-добре кога е готово.
Аз имам три принципни въпроса:
1) Колко топла трябва да бъде водата?
2) Защо хлябът трябва да втаса в чиста купа, а не в купата, в която се забърква тестото?
3) Защо в началото температурата за печене е толкова висока? Няма ли по този начин да се формира кора от вън и да се изгори хляба? Аз пека всичко тестено ( питки) на 170 градуса, но много често попадам на рецепти, в които температурата на печене е 200 или 220 градуса.
Хлябът си е цяло изкуство. Има си тънкости, които определят текстура, порьозност, мекото, скорост на изсъхване. Според мен Т на печене, Т на водата за маята, времето за втасване, съдът, в който се пече, а дори и бъркалката за тестото определят качеството му.
1.Водата трябва да бъде 35-40 градуса.
2.Въпрос на навик и метод на работа. Хубаво е съдът за втасване да е чист и намазан с мазнина. В противен случай може остатъци от тестото по стените на съда да засъхнат и да попаднат към останалото тесто, когато дойде ред да се измеси.
3.Добре е хлябът да се пече на висока температура в началото. Топлината го грабва и той прави повече обем още в самото начало. Затова след известно време температурата може да се намали и хлябът вече да се допича отвътре.
Разбира се има много техники и начини за замесване, оформяне и печене на хляб. Зависи какъв хляб се приготвя, с какво брашно, с каква мая, какви са условията, фурната и т.н. Опитай варианти, които ти допадат и ще видиш кое работи отлично за теб.
Какво брашно ползвате ,и мога ли да си направя тестото в машина за хляб .Всички рецепти са ви прекрасни !
Честито Рождество!
Йоана, нека бъде любов и светлина в семейството ти! Бъди творец и обичай!
А сега за хляба- направих го за Коледната трапеза- невероятно вкусен е! Удвоих дозата. Изпращам ти поздравите на семейството ми и приятелите ни, с които често се радваме на претворените от мен твои рецепти, които са прекрасни!
Благодаря ти!
Честито Рождество!
Благодаря за поздравите, Райна. Пожелавам на теб, твоето семейство и приятели здраве и много радостни моменти с вкусна храна!
Ако искаме да приготвим хляба с квас,колко от него трябва да сложим?
Здравей, Никол! Най-добре ще бъде да следваш рецептата и условията от тази публикация за багети от бяло брашно и квас и преди финалното втасване да добавиш и оформиш хляба със сместа от билки. Времето за втасване и печене може да варират. Ще получиш малко по-голямо количество тесто, затова отдели част от него или използвай по-голяма форма за печене.