Печена ципура и салца с тиквички

Не му трябва много на едно ястие, за да е вкусно. Не му трябва да е сложно, да се използват трудни съставки и техники. Не му трябва много време, за да се подготви и сготви. Не му трябват усилия, специални уреди и познания. Трябват му пресни сезонни продукти и твоето добро настроение. Лятното готвене предразполага точно към такива ястия, за които просто грабваш основния продукт и му добавяш онова, което сезонът ти дава и с което разполагаш.

Печена ципура и салца с тиквички

И няма как да не се получи вкусно с морска риба, пресни зеленчуци и свежи зелени подправки. Лятото е най-вкусният и пъстър сезон, защото е и най-разнообразният. Цветове, форми, аромати и вкусове изобилстват в градините, по пазарите, в магазинчетата с прясна стока… готови да се преобразят като наслада в чинията.

Готвя риба редовно, поне веднъж седмично през цялата година и се радвам, че и Даниел я обича. Основно залагам на риби с бяло месо като ципура, лаврак или пъстърва и по-рядко се спирам на сьомга. През лятото обаче рибата е още по-често в чинията ми, независимо дали ще я приготвя у дома или ще си я поръчам в ресторант. Може да се каже, че това е основната ми храна, наравно с всички зеленчуци, които излизат в този сезон. От най-любимите ми и бих казала достъпни риби е ципурата – с бялото си, сладко и сочно месо; без да е мазна; с голяма кост, която се отделя лесно. И не на последно място с прекрасния си морски вкус на който му подхожда всичко – от домати и пресни билки, през всякакви зеленчуци и цитруси до джинджифил и смеси от източни подправки.

Подготвените риби за печене

Най-често изпичам ципурата цяла, като я подправям семпло само със зехтин, сол и черен пипер и пълня кухината на рибата с каквито пресни зелени подправки и билки разполагам. Но не пропускам да и сложа и няколко резена лимон. Запичам я обикновено за около 30 минути за риби от около 500 грама. Месото остава сочно, достатъчно подправено, че да се отличи деликатният му вкус, а повърхността на кожата се запича до хрупкаво.

Изпечените риби

Обичам да придружавам такава риба със свежи зелени салати през пролетта и в по-ранното лято, а в този момент обезателно със салата от краставици, домати или пък с тиквички, и двете подправени обилно със свежи зелени подправки като магданоз, босилек, копър или мента. В тази рецепта отново ги съчетах, като използвах летните зеленчуци за топла салца, която допълних с каперси. Или една идея как да се насладиш на лятото с вечеря приготвена за 30 минути. Вкусната храна не иска много, както започнах тази публикация. Достатъчни са пресни сезонни продукти, умерено подправяне, колкото да се подчертае вкусът им, задължително чаша-две подходящо вино, което да ги допълни и направи изживяването още по-силно.

Печена ципура и салца с тиквички

Печена ципура и салца с тиквички

За 4 порции.

За рибата:

  • 2 ципури, изчистени и добре подсушени
  • 3 супени лъжици зехтин
  • 1 лимон
  • 4 стръка магданоз
  • 4 клончета мащерка
  • сол и прясно смлян черен пипер

За салцата:

  • 2 супени лъжици зехтин
  • 1 глава лук, нарязана на ситно
  • 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 1 тиквичка, нарязана на кубчета
  • 2 домата, почистени от люспата и семената, нарязани на кубчета
  • 1 супена лъжица каперси
  • ½ връзка магданоз, нарязан на ситно
  • 3-4 стръка босилек, нарязан на ситно

За сервиране

  • едро нарязани магданоз и босилек
  • лимон, за изстискване на сок

Приготвяне на рибата

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан или на 180ºC с вентилатор. (Аз имам опция за печене на риба, при която фурната се нагрява на 180ºC със загряване на долен реотан + вентилатор и позициониране на тавата на най-долното ниво на фурната. Ако имаш нещо подобно, използвай го тук.) Ципурите се слагат в съд за печене и посоляват отвътре и отвън със сол и прясно смлян черен пипер. Вътрешността им се намазва с малко зехтин и се запълва със стръкове магданоз, мащерка и резени лимон. Натъркват се от външните страни с още зехтин, а в тавата се слага останалият лимон, нарязан на по-малки резени.

Тавата с рибата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Пече се 25-30 минути, в зависимост от големината на ципурите.

Приготвяне на салцата

Докато рибата се пече се приготвя салцата. В широк тиган се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон и в него се сотира лукът 2-3 минути като се разбърква често. Добавят се тиквичките и се готвят 7-8 минути докато станат златисти. Не се разбъркват често, за да не се разкашкват. Добавя се чесънът и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си. Тогава се добавят доматите, сол и прясно смлян черен пипер. Готвят се 2-3 минути или докато соковете се изпарят и всичко остане на мазнина. Тиганът се отстранява от котлона и към зеленчуците се добавят каперсите и зелените подправки.

Сервиране

Ципурата се сервира топла с топлата салца. Поръсва се допълнително с пресен магданоз и босилек. Предвижда се нарязан лимон за изстискване на сока му.

Печена ципура и салца с тиквички

Още рецепти с риба и морски дарове

Други рецепти с тиквички

4 коментара

  1. Рецептата е страхотна. А с пъртърва или друга едра риба, дали ще стане вкусно?

  2. Страхотно предложение, Йоана! Поздравления! Имам предвид най-вече салцата, ципурата е ясна. Ако ми позволиш само две забележки:
    1. Никога не слагай лимон да се пече, особено ако е с кората – ястието става горчиво!
    2. Никога не готви със зехтин – при нагряване става канцерогенен! А зехтинът е чудесен в сурово състояние за салати, например!
    Поздрави и бъди все така креативна!

    1. Благодаря, Иво! Надявам се да опиташ.
      Печенето с лимонови резени не ми е проблемно, по-скоро имам неприятен опит от поливането на картофи и други зеленчуци за печене с лимонов сок, както процедират често в Гърция. Това не ми допада, но тук при рибата с парчетата лимон ми е добре, дори обичам да ям тези, които са се карамелизирали.
      За готвенето със зехтин всеки има своя усет и разбирания, не се намесвам в избора на никого. По-скоро не е добре да се готви с нефилтриран зехтин, пък и изобщо с нефилтрирани олиа, защото малките частици загарят и те придават лош и горчив вкус.
      Бъди здрав и готви с удоволствие! Ще се радвам да намериш тук още интересни за теб предложения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *