Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)

Обичам такива рецепти, от които се приготвя един семпъл продукт, който сам по себе си е достатъчно вкусен и завършен, но без излишност може да му се добави още нещо, така че да се превърне в специален и празничен. Точно такива са тези морковени мъфини подходящи за закуска и с възможност да се трансформират в малки пролетни кексчета за десерт.

Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен)

Тези мъфини сами по себе си са пълни с моркови и богати с други полезни съставки като сусамов тахан и ядки. Те са подсладени само с кленов сироп и обогатени с ароматите на портокал, ванилия и индийско орехче. Те са без глутен, без захар и много вкусни с тяхната пръхкава текстура и приятна комбинация от подправки. На същите тези прекрасни мъфини, ако се добави малка доза от разкошния крем от крем сирене, те се превръщат в още по-сочен и предпочитан къпкейк за десерт. Затова се възползвам от сладките пролетни моркови, за да си приготвя нещо много вкусно, а после и нещо още по-вкусно и празнично. Подходящ десерт и за великденските празници.

Пресни пролетни моркови

Може би ще ме попиташ защо да не може всеки мъфин за закуска да стане къпкейк за десерт. Всъщност, може. Идеята обаче да смятам тези като много подходящи за такава промяна е в същността на един мъфин и един къпкейк. Много пъти са ме питали каква е разликата между двете, като повечето споделят, че просто една розичка от крем върху мъфина го прави къпкейк. На практика да, но на теория е малко по-различно. Нека разясня.

Разделените течни и сухи съставки за приготвяне на морковени мъфини без глутен и захар

Основната разлика между двете е при техниката на смесване. Когато видя една рецепта, обикновено съм наясно какъв резултат ще получа. При мъфините най-често се събират всички течни съставки и се разбиват на ръка с телена бъркалка, след което се добавят смесените сухи съставки, последвани от добавки като ядки и/или сушени плодове, например.

Смесване на течните съставки с морковите за морковени мъфини без глутен и захар

Къпкейкът от своя страна е мини кексче, при което обикновено има избиване на масло със захар, което се случва с миксер, последвано от избиване с яйцата, докато всичко се хомогенизира и аерира достатъчно, че крайният резултат да бъде пухкав кекс в мини форма. След това се добавят сухите съставки и се бъркат само докато се смесят. От двете техники идва и разликата в текстурите между мъфина и къпкейка. Мъфинът е плътен, често с добавки в него, къпкейкът е пухкав и най-често изчистен.

Добавените сухи съставки в сместа за морковени мъфини без глутен и захар

Друга основна разлика е в степента на сладост. Мъфините обикновено се сервират за закуска и не са много сладки. В тях често присъстват сушени плодове, ядки, овесени ядки, шоколадови парченца… Основата им може да бъде от някакъв плод – ябълково пюре, намачкани банани, сварена тиква или пък в тях присъстват настъргани пресни плодове и зеленчуци като ябълки, круши, моркови, тиквички, червено цвекло… Къпкейкът от своя страна, като десерт в мини форма е по-сладък.

Разпределената във форми за мъфини смес за морковени мъфини без глутен и захар

И разбира се, стигнахме до видимата разлика между двете – кремът. Мъфините най-често образуват купулче при изпичането, което е в пряка връзка със съставките и техниката на смесване. Предвид, че в него може да има доста добавки, които да определят основния му вкус, а също и че се сервира като вид закуска или междинно хранене, на него не му е необходим крем. Това го прави и удобен за пренасяне, като да си вземеш от него за офиса или на излет.

Изпечените морковени мъфини без глутен и захар

Къпкейкът остава равен или има много малка подутина, което като цяло наподобява мини блат, на който трябва да му се сложи крем, за да бъде завършен в мини сладкиш.

Морковени мъфини без глутен и захар

Тези морковени кексчета намирам подходящи и за двете – и като мъфин за закуска и като къпкейк за десерт.

Морковени мъфини без глутен и захар

Те са достатъчно сочни и не много сладки, защото за подсладител се използва само кленов сироп. Има добавки в тях, които правят текстурата им приятно дъвчаща с хрупкав момент от шамфъстък. Също като при един мъфин. Едновременно с това са леки и въздушни и се изпичат равно, също като при кексче за къпкейк.

Морковен къпкейк без глутен

Усещането им за лекота е от липсата на пшенично брашно, което е заменено от бадемово и кокосово. Това ги прави безглутенови, с пръхкава текстура. Много вкусни са самостоятелно, но без утежняване може да им се добави от крема, който обожавам върху всякакви морковени кексчета. Той се приготвя от крем сирене, масло и пудра захар. Ако захарта трябва да се избегне, тогава кремът се подслажда с предпочитано количество кленов сироп, агаве или мед. Става кремообразен и без да е тежък прекрасно допълва и тези мъфини, така че да ги превърне в малка порция за десерт.

Морковен къпкейк без глутен

Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт

Тази идея ми хрумна след като видях предложението за тази морковената торта в ambitiouskitchen.com. Адаптирах рецептата с някои промени за мъфини, които са прекрасни за закуска, но когато им се сложи от най-вкусната за мен глазура, подходяща за всякакъв морковен сладкиш, тези мъфини стават прекрасно предложение за десерт.

Всички продукти без подправките се измерват в грамаж на кухненска везна, включително и течните. Подправките се измерват с мерителни лъжици.

За 10 броя

Към сухите съставки:

  • 120 г бадемово брашно
  • 30 г кокосово брашно
  • 20 кокосови стърготини
  • ½ чаена лъжица сода бикарбонат
  • ½ чаена лъжица канела
  • 1⁄8 чаена лъжица прясно смляно индийско орехче
  • щипка сол
  • 40 г шамфъстък, накълцан

Към течните съставки:

  • 2 големи яйца, със стайна темпартура
  • 120 г кленов сироп
  • 40 г сусамов тахан
  • 30 г прясно изцеден портокалов сок
  • 1 чаена лъжица ванилов екстракт
  • 35 г кокосово масло, разтопено
  • настъргана кора от ½ портокал
  • 150 г настъргани на средно ренде моркови

За глазурата при приготвяне на къпкейк:

  • 60 г меко масло
  • 120 г крем сирене Филаделфия, със стайна температура
  • 100 г пудра захар, пресята (или 60-80 г кленов сироп, агаве или мед за вариант без захар)
  • 1 чаена лъжица ванилов екстракт

Допълнително за аранжиране при приготвяне на къпкейк:

  • кокосови стърготини
  • накълцан шамфъстък

Приготвяне на мъфините

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвят се 10 гнезда за мъфини като се напръскват със спрей за печене или се намазват обилно с олио. Не е необходимо да се слагат хартиени чашки в гнездата за печене, когато самите гнезда са омазнени хубаво. Вече изпечените мъфини могат да се сложат в хартиени чашки след като се извадят от формите и се охладят.

В купа се смесват всички сухи съставки и се разбъркват с телена бъркалка.

В друга купа се смесват яйцата, кленовият сироп, таханът, портокаловият сок и ваниловият екстракт. Разбиват се с телена бъркалка докато сместа стане хомогенна. Добавя се кокосовото масло и всичко отново се разбърква хубаво. Следват настърганата портокалова кора и морковите. Разбъркват се добре в сместа.

Течните съставки с морковите се добавят към сухите съставки (може и обратното, не е фатално) и всичко се разбърква много добре. Накрая се добавя шамфъстъкът и се разбърква до равномерно разпределяне в цялата смес.

Сместа се разпределя в 10 форми за мъфини, като накрая се притиска леко с пръсти, така че да застане равна и без въздушни пространства.

Запълнените форми за мъфини се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 25 минути докато придобият златист цвят на повърхността. Проверяват се за готовност с дървена клечка, която забодена в центъра на мъфина трябва да излиза суха.

Изпечените мъфини се изваждат от фурната и се оставят да се поохладят 5 минути. Тогава с малък остър нож се минава по ръба на формите и всеки мъфин се отделя от нея. Отделените мъфини се оставят върху решетка докато се охладят напълно. Могат да се запазят в този вариант до два дни на стайна температура или за седмица в хладилник. Ако искаш да ги направиш празнични и за десерт, приготви им от крема.

Приготвяне на крема за къпкейк

В купа се смесват мекото масло и темперираното на стайна температура крем сирене. Разбиват се с миксер докато сместа стане еднородна и гладка. Това не отнема много време, важно е и двата продукта да бъдат със сходна температура. Добавят се пудрата захар и ванилията (или една от опциите за подслаждане без захар) и всичко се разбива с миксера за кратко, докато се образува еднороден крем. Ако кремът няма да се използва веднага се съхранява в хладилник.

Декориране на мъфините за къпкейк

Кремът се слага в сладкарски пош с подходящ накрайник, на често звезда. Върху мъфините се шприцоват розички от крема. Поръсват се с допълнително кокосови стърготини и шамфъстък. Така приготвени се съхраняват покрити в хладилник до 1 седмица.

Морковен къпкейк без глутен

Прегледай и други рецепти без-глутен

Ако търсиш още предложения без захар

Виж още идеи за мъфини и кексчета

4 коментара

  1. Здравейте, Йоана,
    Красиво, вкусно и с талант са направени нещата при Вас! Следя блога Ви отдавна.
    Имам въпро за конкретната рецепта. Кленовият сироп с колко грама кафява захар мога да заменя?
    Благодаря! 🙂

    1. Мисля, че с 80-100 грама кафява захар ще бъде добре. Използвай захар с възможно по-фин кристал и разбий хубаво течните съставки с нея.

  2. Бадемовото брашно може ли да се замести респективно със същото количество кокосово?

    И като цяло, ако рецептата стане глутенова, отново ли общото количество брашно трябва да е 150гр.?

    1. В случая не е препоръчително бадемовото брашно да се заменя с друго. Ако се използва само кокосово, текстурата на кексчетата ще бъде прекалено ронлива, а вкусът и усещането не особено приятни. Бадемовото брашно дава повече плътност и приятен вкус на ядки.
      Ако искаш да приготвиш печиво с моркови, без претенции да е без глутен, тогава по-добре се спри на вече изпробвани рецепти за такова. Препоръчвам ти тези морковени мъфини и тази лесна морковена торта, която може да се изпече само като кекс, без да се добавя глазурата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *