Денят през седмицата обикновено преминава с толкова много и различни задачи, че дори да сме имали план какво ще приготвим за вечеря, когато се приберем у дома, той бързо може да се смени заради умората, настроенията от изминалия ден или липсата на достатъчно време. Знам, че с повечето ни е така.
За да си помогна, изпробвах различни варианти във времето – от предварително приготвени ястия за почти цялата седмица до хранене предимно навън, особено в по-натоварени с работа за мен сезони и нищо не допада на моя мироглед така, както да съм в спокойна обстановка у дома, където да подготвя храната, която не само харесвам, но и знам, че е полезна за мен и моите момчета. Разбира се, обичаме да излизаме да се храним навън или понякога поръчваме храна отвън, но не е вариант това да се случва постоянно. Затова, когато имам нужда се завръщам към онова, което знам че работи най-добре за мен и моето семейство – заготовките.
Те улесняват и задават начало за ястие или меню, което да бъде приготвено на момента – то е прясно, топло, създава комфорт и елиминира чувството за набързо скалъпена или престояла, или ядена вече трети ден храна, защото от една и съща заготовка могат да се приготвят разнообразни салати, дипове, ястия, а понякога и десерти – нека не пропускаме и това удоволствие.
През почивните дни подготвям някои храни, които могат да се съхраняват в хладилника до 3-4 дни и са подходящи за приготвяне на бърза вечеря. На молбата на моята дългогодишна читателка Александра, да споделя как си помагам за приготвянето на храната през седмицата, описах някои основни подготовки, които правя и това ме подсети за тези солени палачинки. Те са вкусни, съхраняват се добре и веднъж приготвени могат да се използват с разнообразни пълнежи.
Най-бързият вариант за вечеря е да ги намажа с крем-сирене или хумус, който съм приготвила предварително и да ги гарнирам с шунка, кашкавал и зеленчуци. Един от любимите ни пълнежи е да ги завия като рап с нарязано печено месо, което е останало или ако имам повече време на разположение със запечени или запържени на момента късчета пилешки гърди – все пак те стават бързо.
Въпреки че палачинките са солени и със сирене, не изключвам и вариант за закуска или десерт с тях, като например намазани със сладко, мед или гарнирани с пресни плодове като ягоди, круши или смокини, към които да се добави зряло жълто сирене, което да си подхожда с тях. Това би се харесало на любителите на сладко-солените комбинации и освен като десерт с десертно вино, би било подходящо и като предястие с аперитив.
Самите палачинки се състоят от яйца, смляно ленено семе и моцарела. Те са без брашно, богати на протеини и фибри, и се съчетават чудесно с всичко. И за разлика от стандартните палачинки с брашно, съхранявани в хладилника те не изсъхват и не стоят жилави, а остават меки и приятни дори сервирани със стайна температура.
Сместа за тях се приготвя лесно като всичко се смесва в кухненски блендер. Важно за тях е да се използва суха моцарела, която е известна още като моцарела за пица или кашкавалена моцарела. Тя е жълта на цвят, прилича на кашкавал и не се съхранява в саламура както топките бяла моцарела за салати.
Изпичането в тигана става бързо, както при стандартните палачинки, но за разлика от тях тези се правят по-дебели и се разстилат внимателно с лъжица в тигана, тъй като сместа е по-гъста. Когато се запекат от едната страна, което става за около 2 минути на умерен котлон, тогава лесно се обръщат от другата страна и се запичат още около 2 минути.
Солени палачинки без брашно
Рецептата е адаптирана от sugarfreelondoner.com.
За да бъде сместа подходяща за палачинки е необходимо фино смляно ленено семе. Най-добре е да се смели в кафемелачка, която се използва за подправки и семена и не се използва за смилане на кафе. Готовото смляно ленено семе в магазина обикновено е по-едро и с натрошени семена.
Моцарелата, която трябва за тази рецепта е от сухата – тази която е жълта и има текстура на кашкавал. Топките моцарела в саламура за салати не е подходяща тук.
В рецептата няма сол, тъй като сиренето дава достатъчно за мен, но ако имаш нужда, добави сол на вкус към сместа.
За 10 броя с диаметър 15-16 см.
Продукти:
- 6 големи яйца
- 150 г фино смляно ленено семе
- 60 г настъргана суха моцарела
- 180 мл хладка вода
- растително олио или краве масло за запичането
Начин на приготвяне:
Всички продукти се смесват в кухненски блендер и се разбиват докато се получи гладка смес. Сместа ще бъде по-гъста от стандартно палачинково тесто и със стоенето (докато се пекат палачинките) ще стане по-еластична заради лененото семе.
Тиган с незалепващо покритие се нагрява на умерен котлон. Намазва се с малко олио или масло и в него се изсипва около 70 грама от сместа. Внимателно с лъжица сместа се разстила на кръг с диаметър около 15-16 см. Ако кръгът не е равен, това не е от важно значение. Палачинката се запича за около 2 минути от едната страна. Внимателно се обръща от другата страна и се запича още 2 минути.
Следи се за силата на котлона – ако след първите 2 минути палачинката е рехава и се чупи когато се обръща, котлонът се засилва малко. Ако пък загаря бързо, котлонът се намалява още.
По същия начин се приготвя останалата смес, като преди всяка палачинка тиганът се намазва с малко мазнина.
Готовите палачинки се ядат топли или със стайна температура. Могат да се съхранят в кутия в хладилник до 4 дни. След съхранение в хладилника, преди да се използват се изваждат до 1 час на стайна температура или се затоплят във фурната.
Палачинките могат да се ядат самостоятелно или с дипове. Могат да се навият с крем сирене, хумус, доматен сос и да се гарнират с шунка, кашкавал, дърпано печено месо, пушени риби, печени и сурови зеленчуци, яйчени салати и изобщо с каквото разполагаш и с каквото ти е вкусно.
Прегледай още рецепти без глутен
- Печени патладжани със салата от киноа и сушени домати
- Печени дюли с рикота и бадеми
- Картофи Уеджис
- Печени пилешки бутчета с червено грозде и розмарин
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Сотирани тиквички с доматена салца и прясно сирене
- Хумус с тиквички и магданоз
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Сладолед „Забайон“
- Ванилов сладолед на клечка
- Пълнено агнешко бутче със спанак, сушени плодове и шамфъстък
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Романеско броколи с карамелизиран лук, аншоа и червени боровинки
- Гранола бар с печена киноа, семена и сушени смокини
- Картофен гратен Дофиноа
- Крекери от семена, ядки и тахан
Да знаеш как ме зарадва! Страшно покезна публикация. Не знаех за тази моцарела… В забързаното ежедневие все по-често забравям да изследвам нови продукти, което е жалко. Благодарение на твоя блог обаче надграждам хранителната култура вкъщи. Ще си купя блендер и ще набшегна на заготовки и седмично планиране. През вечер паста определено не ме устройва. Пращам ти цялата положителна енергия на света!
Благодаря, Алекс! Хубавото да ти се връща многократно.
Благодаря ти Йоана за интересното предложение! Напълно неочаквана комбинация за мен, ще ги приготвя още днес.
Лененото брашно има ли алтернатива в тази рецепта? Не ми понася на стомаха този продукт ..
Не съм опитвала, но предполагам, че с овесено брашно би се получило добре.
Дали тази смес е подходяща за гофрети?
Не съм сигурна. Може би трябва да бъде малко по-гъста за гофрети. Трябва да се опита и да се прецени.
Получиха се много приятни безглутенови палачинки. С половината смес направих палачинки, а в останалата сложих 3-4 супени лъжици бадемово брашно и изпкох на гофретки, идеално се получиха. Благодаря за рецептата Йоана, бъди здрава!
Благодаря за споделения опит, Кали! Радвам се, че е бил успешен.