Този веган гранола тарт се приготвя без захар, с вариант да бъде безглутенов. Интересът ми към приготвяне на подобни десерти е от самото начало, когато започнах да се занимавам професионално със сладкарство преди повече от 10 години, но от две-три години насам, те ме привличат повече от всякога, а в последната една усилено изпробвах разнообразни рецепти. Има няколко причини за това.
На първо място, тези десерти не са екстремно сладки, което позволява да се усеща повече вкуса на основните продукти. Наблюденията ми показват, че все повече хора предпочитат умерено сладките десерти, независимо дали в тях има захар и са приготвени по класическа технология или пък са с алтернативни подсладители и изготвени за специални диетични нужди.
Що се касае до моя „сладък зъб“, с който стартирах блога, мога да кажа, че с времето той стана по-малко сладък и все повече изпитвам по-голямо удоволствие от опитването на леко до умерено сладки десерти за сметка на вкуса от всичко останало, от което са направени.
Следваща и не маловажна причина е, че заради специфичните продукти в някои от тях, които преди години не се намираха лесно или изобщо на нашия пазар, сега се предлагат на повече места и са по-достъпни, като дори има избор от различни марки. Харесва ми да откривам нови продукти, с които да опитвам нови за мен десерти и докато го правя за разнообразяване и от любопитство, за твое успокоение ще кажа, че този тарт е един от най-лесните и семпли в тази категория десерти, както и че съставките за него могат да се набавят от добре заредените супермаркети, дрогерии или онлайн без затруднение.
Някои от вас ще кажат, че подобни десерти са и здравословни, но аз се въздържам от такова заключение, защото за мен здравословно е всичко, което е приготвено с хубави продукти и ми е вкусно, приема се умерено и ми носи радост, независимо дали в него има масло, сметана и захар или е на основата на ядки, фурми и чиа, например.
С многото изпробвани рецепти си набелязах някои любими, които винаги са ми вкусни и мога да използвам в съчетание с други идеи. Една любима част от този тарт е неговата основа. Много ароматна, с хрупкави краища и леко дъвчащ център, основата на тарта се приготвя лесно и дори може да се превърне в бисквити или сладки, в хрупкава поръска върху плодове, сладолед или сладкиш, или на който каквото му роди ума, след като веднъж я е опитал.
Плодовият пълнеж в този тарт е на основата на ядково мляко, като аз предпочитам да използвам бадемово или комбинация от бадемово и оризово, и избягвам кокосовото заради силния си вкус. Тези растителни млека биха могли да се заменят с всяко едно друго, което харесваш, а за да се запази рецептата без захар, трябва да се обърне внимание на етикета на продукта дали съдържа такава. Ако това не е наложително, използвай растителното мляко, което обичаш, без да се променя нищо в рецептата.
Ядковото мляко се сгъстява с агар-агар, който трябва да поври известно време, за да се активират желиращите му свойства, а след това се добавя плодовото пюре, което в случая избрах да бъде от къпини. За подслаждане използвам сироп от агаве, но и той може да бъде заменен с друго като кленов сироп или мед. В случая, аз предпочитам неутралната сладост на агавето, защото всичко останало ще даде своя специфичен вкус допълнително, докато аз бих искала да се усеща предимно този на къпините. И той наистина е свеж, подсилен с малко сладост, достатъчна да разгърне по-добре вкуса на горския плод.
Тартът се завършва с глазура, приготвена също с пюре от къпини, което е сгъстено с царевично нишесте. Дава различен контраст в текстурата и по-тъмен цвят. Декорацията на тарта е пожелателна, но няма как да не си представим нещо толкова вкусно и свежо без да го изобразим. Пресни къпини и още горски плодове като боровинки и касис; сушени билки и свежи ядливи цветя увенчават този тарт с красотата от края на лятото.
Веган гранола тарт с къпини
Основата на тази рецепта е от веган гранола тарталетите с малини от блога biancazapatka.com, които адаптирам за един тарт с диаметър 23 см и вместо малини използвам къпини.
Рецептата лесно може да стане безглутенова, ако се използват овесени ядки без глутен. Те могат да се намерят в специализираните магазини и дрогерии или на рафтовете за здравословни и специални храни в по-големите супермаркети.
За форма с диаметър 23 см или 8-10 порции.
За основата:
- 160 г овесени ядки (за безглутенов вариант се използват овесени ядки без глутен), фино смлени
- 120 г бадеми или други ядки по избор като орехи, лешници или кашу
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 1 чаена лъжица канела
- 4 супени лъжици (60 г) кокосово масло + допълнително за формата, разтопено
- 3 супени лъжици (50 мл) сироп от агаве или кленов сироп
За плодовия пълнеж и глазура:
- 300 г пресни къпини
- 300 мл бадемово мляко или друго ядково мляко
- 3 г агар-агар
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 5 супени лъжици (115 г) сироп от агаве или кленов сироп
- 2 супени лъжици (15 г) царевично нишесте
- 100 мл студена вода
Приготвяне на основата
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за тарт с диаметър 23 см, препоръчително с подвижно дъно, за да по-удобно изваждане на тарта. Формата се намазва с разтопено кокосово масло.
Овесените ядки се смилат фино в кухненски робот. Добавят се ядките и също се смилат фино. Добавят се всички останали продукти и се смилат докато се смесят хубаво и се получи ронлива смес, която се слепва лесно, когато се притисне в дланта.
Сместа се разпределя равномерно във формата за тарт. Първо се оформят стените на тарта, като ронливото тесто се притиска по стените на формата. След това се оформя дъното на тарта, като тестото се пресова плътно.
Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и основата се пече 15 минути или докато придобие златист цвят. Изважда се и се охлажда на стайна температура докато се приготвя пълнежа.
Приготвяне на плодовия пълнеж и глазура
Къпините се пасират с пасатор или в кухненски робот. Минават се през цедка, за да се отстранят семките и да се получи гладко пюре. Трябва да има 200 грама плодово пюре. Разделя се на две равни части.
В касерола се смесват ядковото мляко и агар-агара. Слагат се на умерен към силен котлон и се разбъркват с телена бъркалка докато сместа заври. Вари се 1-2 минути. Тогава се добавят 100 г от пюрето от къпини, ваниловият екстракт и 3 супени лъжици (70 г) от сиропа от агаве. Оставя се да заври отново и се вари още около минута, като се разбърква с телена бъркалка постоянно.
Сместа се излива в основата за тарта и се разпределя равномерно. Охлажда се на стайна температура, а след това в хладилник за 1-2 часа или докато се стегне.
За глазурата царевичното нишесте се разтваря в половината от водата. Останалата вода, 100 грама от пюрето от къпини и 2 супени лъжици (45 г) сироп от агаве се смесват в касерола и се слагат да заврат на умерен към силен котлон. Когато сместа заври към нея се добавя разтвореното царевично нишесте, като се разбърква непрекъснато с телена бъркалка. Сместа се оставя да заври отново и се вари около минута докато се сгъсти.
Излива се върху стегналото плодово пюре и бързо се разпределя равномерно. Оставя се да се охлади на стайна температура, а след това в хладилник за около 1 час докато се стегне хубаво.
Тартът се съхранява покрит в хладилник до 3-4 дни. Може да се декорира и сервира с допълнително къпини или други горски плодове, да се декорира със сухи билки и ядливи цветя.
Още десерти без-захар
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Безглутенов бадемов тарт с мед и смокини
- Веган овесени барчета с праскови
- Сурови веган бонбони в няколко вкуса
- SOS – 3 сурови веган десерта
- Плодови бонбони с фъстъчено масло, мед и ядки
- Плодови бонбони с ядки
Други рецепти с къпини
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Пай с горски плодове
- Горски плодове с крем забайон
- Лавандулов грис и къпини в хрупкави кори
- Шоколадова Павлова с шоколадов крем и плодове
- Мини галетини с шамфъстък и червени плодове
- Kак да си направя бриош + видео
- Звезди, сирене, спокойствие
- Сезонни плодове с марсала и хрупкав топинг
- Леден къпинов йогурт
- Чийзкейк с къпини
Още десерти с плодове
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Класическо клафути с череши
- Канелен кекс с ябълки
- Безглутенов бадемов тарт с мед и смокини
- Малинов сладолед
- Ягодови кексчета с великденска декорация
- Безглутенов галет с боровинки
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Веган овесени барчета с праскови
- Печен камамбер с череши в хрупкави кори
- Крамбъл с череши (с опция за без глутен)
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Шоколадов пудинг с поширани круши и орехов крокан
- По-добрият тарт Татен
- Панирана фета в сусам със сладко от смокини и хрупкава салвия
- Петифури с шамфъстък и смокини
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
Прекрасен десерт!!! Чудесно е, че в блога има толкова голямо разнообразие от класически десерти и умерено сладки варианти като този тарт. Йоана, за форма с 25 см диаметър добре ли ще бъде да се увеличат продуктите с 0,5?
Много благодаря за балансираната рецепта 🙂 и ще се радвам да има и други подобни. Според мен веган сладкишите понякога крият много повече калории от стандартните.
Поздрави, Петя
Благодаря, Петя!
Когато искаш да използваш друг размер форма от рецептата, която следваш, използвай този калкулатор за изчисляване на коефициент. В случая, от форма 23 см за форма 25 см, всички продукти се умножават по 1,18.
За калориите съм напълно съгласна, особено когато десертът се приготвя предимно от ядки и сушени плодове, но пък и те засищат повече и като цяло се предполага, че се яде по-малко количество от него. Все пак, калориите не са приоритет за обсъждане тук. Всеки сам си знае от какво и колко има нужда.
Надявам се да опиташ десерта. Ще се радвам на обратна връзка.
Благодаря, Йоана, за страхотната рецепта. Вчера направих сладкиша като замених къпините с праскови и добавих малко какао в крема. Получи се лек, въздушен, свеж десерт със страхотно балансиран вкус;) Не го дочакахме да стегне напълно, за да пробваме:)
Как отлепихте основата от формата?
Използвам форма за тарт с подвижно дъно. В случая формата се намазва предварително с разтопено кокосово масло. След като изпека основата я оставям да се охлади на стайна температура и я изваждам с помощта на подвижното дъно. Тогава минавам с тънък нож между дъното на формата и изпечената основа и я отделям внимателно директно върху сервизна чиния или поднос. Ако се приготвя предварително и се съхрани в хладилник с формата за печене, тогава ще трябва да се темперира известно време на стайна температура, за да се отдели добре.
Здравей Йоана,
Много харесах рецептата за веган гранола тарта и искам да я направя, като подарък за рождения ден на приятел.
В момента – февруари няма на пазара свежи къпини и другите плодове за украса и обмислям да ги заменя със сезонни.
Може ли за твоята идея за замяна?
Сезонът не е особено богат на плодове сега, но за самия тарт може да се използват и замразени плодове. Освен с къпини, тартът може да се приготви и с други горски плодове – ягоди, малини, боровинки.
За декорацията, в по-големите магазини се предлагат ягоди, боровинки, касис, но цената им е твърде висока сега. Вместо тях, може да се използват филетирани портокали, киви, райска ябълка или да се импровизира с друга декорация като ядки, чипс от кокос или сушени плодове.
Успех и весел празник!