Втората рецепта с безглутеновото ронливо маслено, за което ти разказах, и която искам да ти представя е за солен тарт. Първата беше за този прекрасен галет с пресни сини боровинки, който се приготвя много лесно, не изисква специална форма за печене и се пече веднага с плънката. При тартовете обаче е необходимо предварително изпичане на кората, преди да се сложи пълнеж в нея, затова избрах следващата рецепта да бъде точно такава. Ще ти разкажа подробно как да направиш предварителното изпичане на кората и ще ти дам идея с какво да я напълниш.
Предварителното изпичане на кората за тарт се прави за да бъде тестото добре изпечено и формата му фиксирана. След като това се направи, то може да се напълни с пълнеж, който също трябва да се изпече или с такъв, който няма нужда от печене.
За целта тестото се разточва и поставя във форма за пай или тарт. Покрива се с тежести и се запича с тях 20-30 минути докато тестото се стегне по формата за печене. След това тежестите се отстраняват и кората се допича още 10-15 минути докато стане напълно готова.
Времето за печене може да варира не само от спецификите на фурната, но ще зависи и от съда за печене, който се използва. Имай наум, че в керамични и стъклени съдове времето за печене е повече, а в метални – по-малко.
Изпечената кора се охлажда и тогава се напълва с пълнежа. Кората може да се подготви до 2-3 дни предварително и след като се охлади да се покрие и съхрани на стайна температура.
Соленият тарт, който избрах да ти представя сега е с броколи, маскарпоне и краве сирене. Добавят се и яйца, които с маскарпонето правят кремообразна смес, подобна на тази при кишовете, но малко по-плътна от тях.
Продуктите за този тарт са минимални, като основният са броколите. Времето за подготовка на пълнежа е кратко, защото слагам розичките броколи сурови, без да имат каквато и да е предварителна термична обработка. За времето, в което пълнежът се изпича, те се сготвят достатъчно, без да омекват прекалено, запазват свежия си вкус и остават с леко хрупкава текстура. Ако предпочиташ броколите да бъдат много меки, тогава ще бъде необходимо да се бланшират предварително за 3-4 минути. Аз наистина ги предпочитам по-стегнати.
В този сезон, освен с броколи, тартът може да се приготви с розички карфиол или спанак. По същия начин може да се направи с предварително сотирани гъби или праз, или със замразен грах, който се размразява, преди да се сложи в сместа. Чувствай се свободно да използваш пресни билки и подправки по твой вкус, като на спанака със сиренето много ще му подхожда прясно настъргано индийско орехче, а на грахът – пресен копър. А ако искаш да включиш месо, използвай пълнежа на този тарт с праз, бекон и ементал.
Тартът, независимо с какъв солен пълнеж е направен, е прекрасна идея за съботно-неделен брънч или за лека вечеря придружен със зелени салати. Идеален е и за парти, а предвид наближаващите коледни и новогодишни празници, събирания със семейството и приятелите няма да липсват. Пригответе си вкусна храна, забавлявайте се!
Безглутенов тарт с броколи
За форма с диаметър 23 см – 8 порции.
Продукти:
- 1 доза безглутеново ронливо маслено тесто, добре охладено
- 300 г броколи, разделени на розички, по-големите срязани на две или повече
- 200 г маскарпоне
- 100 г краве сирене, натрошено
- 3 яйца
- сол и прясно смлян черен пипер
Подготовка на кората (предварително изпичане във формата)
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Охладеното тесто се слага върху леко набрашнен плот с брашно от маниока, овесено или оризово брашно. Повърхността му също се поръсва с някое от тези брашна. Разточва се на кръг с диаметър около 26 см. Тестото се навива внимателно около точилката и с нея се пренася в края на формата за печене, след това се разгъва върху нея. Оформя се плътно по стените на формата, а краищата може да се накъдрят декоративно. Не е необходимо формата за печене да се маже с мазнина.
Върху суровата кора във формата се поставя хартия за печене. В хартията се изсипват тежести за печене, които могат да бъдат керамични топчета, боб, леща, ориз или събрани дребни монети за целта. Формата с кората се слага на средно ниво в предварително нагрятата на 200ºC фурна. Кората се пече с тежестите 20-30 минути (за керамични и стъклени съдове повече време; за метални съдове по-малко) докато се фиксира по формата за печене.
Тежестите се отстраняват заедно с хартията за печене и кората се допича още 10-15 минути докато придобие златист цвят и стане напълно готова. Изважда се от фурната и се оставя да се охлади.
Кората може да се подготви до 2-3 дни предварително и след като се охлади, да се съхрани покрита на стайна температура във формата, в която е изпечена.
Приготвяне на тарта
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан.
В купа се смесват маскарпонето и яйцата. Посоляват се на вкус със сол и прясно смлян черен пипер и се разбъркват хубаво с телена бъркалка. Към сместа се добавят розичките броколи и кравето сирене. Всичко се разбърква с шпатула докато броколите се покрият равномерно със сместа.
Сместа се изсипва в предварително изпечената кора и се разпределя равномерно, така че броколите да бъдат на един ред, а течните съставки с натрошеното сирене да бъдат навсякъде около тях.
Тартът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече 25 минути или докато плънката се стегне и придобие слаб загар. Тартът се изважда и се оставя да се поохлади поне 20 минути преди да се нареже. Сервира се топъл или със стайна температура.
Тартът може да се изпече от предния ден. Съхранява се покрит в хладилник и се затопля, преди да се сервира.
Разгледай още рецепти с броколи
- Романеско броколи с карамелизиран лук, аншоа и червени боровинки
- Солен чийзкейк
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Салата от броколи
- Салата от броколи и топъл дресинг с бекон
- Салата с броколи, козе сирене и червени боровинки
- Топла гарнитура от романеско броколи
- Пене с броколи, чери домати и салвия
- Италианска супа с хляб и броколи
Виж други идеи за предястия
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Брускети с козе сирене и сладко-кисели червени чушки с карамелизиран лук
- Магданозени кнедли
- Сотирани тиквички с доматена салца и прясно сирене
- Хумус с тиквички и магданоз
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Романеско броколи с карамелизиран лук, аншоа и червени боровинки
- Салата с печена тиква, моркови и киноа
- Пържени патладжани с мед
- Калмари с карамелизиран лук
- Чеснови скариди
- Самфaина – испанскa зеленчукова салца
- Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
- Солени палачинки без брашно
- Яйчени мъфини със зеленчуци
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Смокини с рикота, орехи и салвия
- По-добрата капоната
- Млечна царевица на грил с масло и босилек