За вегетарианството се спори все по-малко, а привържениците са все повече. Плюсовете надделяват над минусите, а храненето изключващо месо дава резон за здравословен начин на живот, откъдето идват и по-добра работоспособност, съсредоточаване, хубаво настроение и духовно израстване. Дядо ми обичаше да казва, че храната прави борбата, като визираше мръвките с лук, които баба приготвяше в печката на дърва. За него, в онова време, може би е било така. Но сега нещата загрубяха.
Веганите са едни други хора, които изключват от менюто си всички животински продукти. Бих казала доста трудна мисия, освен ако не приготвяш храната си винаги вкъщи. Знам, че е трудно да се намерят обществени места за хранене, където в менюто присъства веган храна. Но е факт, че срещам все повече хора, които се хранят само с растителна храна.
Какво да кажа за суровоядците? Не ми се струва пресилено, защото се научих да ценя всеки един вкус и възглед за живота. Може понякога да реагирам спонтанно, с учудване, но после се замислям, че всеки живее своя си живот и никой няма право да го критикува.
Аз лично се подвизавам на всички фронтове. Приемам месото като храна, макар и рядко да го консумирам. Приготвям предимно вегетарианска храна, а по време на пости се лишавам и от яйцата и от млечните продукти. Да приготвям разнообразна постна вечеря в рамките на 40 дни не е мисия невъзможна, а креативността тогава действа с пълна сила.
За суровоядството знам, също от личен опит, който проведох в няколко периода, в които се храних само със сурова растителна храна. Всъщност, не бих искала да задълбавам в тази материя. Прекалено сложна е и ако не си философски настриен не би разбрал. Просто ще добавя, че приемам тази философия на начин на хранене.
По интересното е, че тези хора – суровоядците не се лишават от благини. Хрупането на сурови моркови и краставици не е единствената им храна. Изготвят се всевъзможни рецепти, в които се смесват само сурови продукти. Без термична обработка! Не може да си представиш колко много комбинации и методи действат тук. Кухненският робот, блендерът и пасаторът са най-верните помощници. Накисването във вода на зърнени храни е неизбежно. Кълнове от всевъзможни растения са част от менюто. Единствените позволени неща тук са разтопяване на продукти на водна баня и изсушаване в дехидрататор. А за десерт се приготвя какво ли не. Да, точно така!
Винаги съм се вълнувала от тези сурови веган десерти. Доскоро изпълнението им беше невъзможно, а причините бяха в отсъствието на съществени продукти на нашия пазар. Сега, тези продукти се предлагат в специализирани магазини, които в София набират инерция, с тенденция да се увеличават. Колко хубаво!
Продукти като сурови какаови зърна, кокосово или какаово масло, веган шоколад, шоколадов ликьор (паста) и масла от ядки до скоро бяха мой блян. Сега са на рафта в моята кухня и нямам търпение да опитам всички сурови десерти, които съм си набелязала. От всички приготвени в моята кухня рецепти, избрах три, които да ти представя. А този пост е реалност благодарение на Любов, която пожела суров десерт.
Сурови веган шоколадови тарталети с ментов крем
Адаптирано от GreenChef Heather Pace
Шоколадът и ментата винаги са се допълвали по един прекрасен и незабравим начин, който изпълва сетивата и оставя свежа следа на небцето. В този десерт невероятно са комбинирани ядки, фурми, сурово какао и какаови зърна със свеж ментов крем. Десертът е хрупкав и не много сладък.
За 8 тарталети с диаметър 7 см.
За основата:
- 170 г сурови белени бадеми
- 140 г обезкостени фурми
- 30 г сурово какао на прах
- 30 г сурови какаови парченца
- 1 супена лъжица ванилова есенция
- 3 супени лъжици вода (или повече ако е необходимо)
Всички продукти се смесват в кухненски робот. Пасират се докато се образува лепкава маса. От тестото се оформят тарталети с помощта на метален ринг, като краищата на тарталетите се повдигат, а в центъра трябва да остане място за пълнежа. Оставят се в хладилник, докато се приготви кремът.
Тестото може да се оформи във форма за тарт с диаметър 22 см.
За ментовия крем:
- 120 г сурово кашу
- 15 г пресни ментови листа (4-5 стръка)
- 120 мл вода
- 40 г сироп от агаве
- 1 супена лъжица ванилова есенция
- щипка хималайска сол
- 3-4 капки етерично масло от мента
- 30 г какаово масло (1 супена лъжица с връх)
- 20 г кокосово масло (1 супена лъжица)
В кухненския робот се смесват всички съставки без маслата. По малко се добавя от ментовото масло до желания вкус. (Аз сложих 4 капки.)
Какаовото и кокосовото масло се смесват и се разтопяват на водна баня. Добавят се към ментовата смес.
Сместа е сравнително рядка, но след като се охлади за няколко минути в хладилник, какаовото и кокосовото масло се втвърдяват и кремът се стяга.
Кремът се разпределя в тарталетите. Украсяват се с пресни ментови листа, сурови какаови парченца или какао на прах. Съхраняват се в хладилник.
Моето мнение: Харесва ми хрупкавата текстура и плътният вкус на горчиво какао. Ментата определено доминира, като в началото се усеща ароматът на прясната мента, а към края хладен и едновременно пиперлив завършек от ментовото масло. Като цяло комбинацията ми допада. Не бих могла да изям много от този десерт, тъй като е много силен и като вкус и като хранителност.
Вальо: Още от първата хапка направи кисела физиономия и поглеждайки ме разбра, че аз разбрах, че това не му допада. Според него ментовия вкус доминира до такава степен, че не се усеща друго. Определи хапката от десерта като твърда дъвка. Това е Вальо все пак. 🙂
В този момент си помислих, че за този десерт ще ми трябват поне още двама обективни дегустатори. Намерих ги в лицето на Елисавета и Свилен.
Елисавета: „Шокиращо!“ От възклицанието й веднага ми стана ясно, че десертът й допада. След няколко секунди започна да обяснява за чувството, което изпитва на небцето и за финалния вкус, който оставя приятна, трайна следа в устата.
Свилен: „Балансирано.“ (Това беше неговата оценка от дегустацията. Кратко, точно и ясно, без излишни възклицания.)
Сурови веган шоколадови бонбони с кокос и сусам (Свежи таралежки)
Отново се спрях на шоколада. В този десерт суровото какао е комбинарано със сурови сусамови семена и кокосови стърготини. Десертът е много лесен за изпълнение и за разлика от останалите два не е необходим никакъв електрически уред.
За 16-20 бонбона
Продукти:
- 80 г суров сусам
- 40 г кокосови стърготини
- 25 г сурово какао на прах
- 80 г сироп от агаве
- 50 г кокосово масло (неразтопено, със стайна температура)
- подправки: канела, звезден анасон, кардамон
Всички продукти се смесват и се разбъркват с вилица докато се образува еднородна маса. Тестото се оформя на малък правойгълник върху хартия за печене, с приблизителни размери 12×14 см. Поставя се в кутия или се покрива с фолио за свежо съхранение и се оставя за няколко часа в хладилник, докато стегне. Когато стегне се нарязва на квадрати.
Моето мнение: Много добър суров десерт. Въпреки, че сусамът не е запечен се усеща осезаемо, а заедно с кокоса допринася за приятно дъвчаща текстура. Въпреки всичко, вкусът може да варира от количеството и вида на добавените подправки.
Вальо: „Това е къде, къде, по-….“. Нарече бонбоните „свежи таралежки“, а аз се разсмях с глас. Името ми хареса. „Свежи“, защото оставят приятно усещане от топящото се в устата кокосово масло.
Сурови веган бонбони с годжи бери, мака и шоколадов ликьор (паста)
Тези бонбони са енергийни бомби и то не само в калорийно съдържание, а и като източник за физическа сила и умствена концентрация. В тази връзка, въпреки високото енергийно съдржание на първия десерт, от който не бих могла да хапна много, от тези мога да ям до насита.
Плодовете годжи бери влияят върху имунната система, като засилват защитните сили на организма. Дават енергия, много микроелементи и витамини, от които в най-големи количества витамин C. Редовната консумация на годжи бери (10 плодчета на ден) забавя процесите на стареене на тъканите и предпазва от злокачествени заболявания. Изсушения плод на годжи бери, който може да се намери в специализирани магазини може да се консумира директно или да се запари като чай.
Мака е корен, който може да се открие изсушен и стрит на прах. Приема се като добавка към храната. Мака подобрява работоспособността, вдига енергията и облекчава физическата и психическата умора. Подходяща е за жени, тъй като регулира хормоналните нарушения и менструацията. Освен това, наричат мака „билкова виагра“, тъй като повишава либидото.
Шоколадовият ликьор е всъщност паста от смлени сурови какаови зърна. И като казвам паста, не си представяй течен шоколад, а втвърден блок шоколад със 100% какао. С този термин „ликьор“ е известен в сладкарството и е основа за почти всички шоколадови произведения, включително и какао. За действието на шоколада съм споменавала много пъти, затова няма да се повтарям. Всеизвестно е на всички, че е богата и стимулираща храна за физическите и умствените функции, а в случая имаме паста от сурови какаови зърна, в която са запазени всички ценни съставки.
След като направих кратък анонс към основните енергийни съставки в тези бонбони, то следва да направя препоръка, бонбоните да се консумират до ранните следобедни часове.
За 14-15 бонбона
Продукти:
- 50 г годжи бери
- 30 г сушени червени боровинки
- 50 г обезкостени фурми
- 50 г сурово тиквено семе
- 50 г сурови белени бадеми
- 40 г мед
- 20 г настърган шоколадов ликьор
- 2 чаени лъжици мака
- 1-2 супени лъжици вода, ако е необходимо
- сурово какао, суров сусам и/или кокосови стърготини за овалване
Всички продукти се смесват в кухненски робот. Пасират се докато се образува лепкава маса. Ако сместа е прекалено суха се добавят 1-2 супени лъжици вода.
От тестото се оформят топчета. Овалват се в сусам, какао или кокос. Съхраняват се в кутия в хладилник.
Моето мнение: Много приятни на вкус бонбони. Приготвям ги вече няколко пъти и се зареждам с енергия като хапвам 3-4 бонбона в рамките на първата половина на деня.
Вальо: „Ммм -хмм – ммм. Харесват ми!“ Спомена, че му напомнят за шипков мармалад, мушмули и сушени смокини. Не знам откъде изрови тези вкусове, но знам, че варианта с кокос най-много го впечатли.
На тези бонбони имах още петима дегустатори, които дадоха много добър отзив за тях.
Това бяха моите първи три избора. Да, първи, защото ще има и още. А ако ти харесат, да внимаваш с количествата, че енергията, която дават няма спиране. И нека силата бъде с теб! 🙂
Забележка: Обърни внимание, че метричната единица на сиропа агаве, присъстващ в първите две рецепти е в грамове, а не милилитри.
За информация откъде може да си набавиш по-неизвестните използвани продукти в тези рецепти, погледни в страницата „Кое откъде?“.
А днес е световният ден на вегетарианството:)
Бонбоните изглеждат примамливо и апетитно. Преди да прочета поста, от последната снимка си помислих, че бобнбонът на преден план е със сухи червени чушлета:)
Хубав ден,Йоана!
Сервирам!
Мммм… Благодаря!:)
O, страхотни са тези рецепти!
Аз като вегетарианец по рождение им давам отлична оценка, преди да съм ги приготвила -предусещам вкуса!
Много ми харесва, Йоана, че си така отворена и толерантна към различните разбирания и философии на живот/хранене. Вегетарианството като философия по начало е свързано с приемане на всички, такива каквито са и такива каквито са възприятията им. Има една велика мисъл, която много харесвам и често си повтарям: „Когато човек разбере себе си, той разбира всички“.
В заведенията съм се примирила често да поръчам салата и препечен хляб.
Но пък е толкова вкусно!
Браво, Йоана! Май сън не си спала да публикуваш поста!?! 🙂
Уникално, благодаря ти Йоана!
Здравей Йоана
Искам да те попитам от къде си купуваш шоколадовия ликьор?
Погледни в страницата Кое откъде?.
Страхотна идея, Йоана! Непременно държа да я пробвам!
Нещо обаче се обърквам в продуктите. На сайтовете на био-магазините има какаови зърна и какаова паста. Това ли са всъщност суровите какови парченца и каково масло или са различни продукти? И никъде не видях шойоладов ликьор. Заместител?
Благодаря предварително!
Какаовия ликьор (паста) е твърд блок от смлени какаови зърна.
Суровите какаови зърна са си зърна – цели и счукани.
Какаовото масло е извлечено от какаови зърна. Има жълтеникав цвят и от него се прави белия шоколад. Има силен аромат на какао.
Вдъхновено, сторено! Този следобед изпробавах десерти 2 и 3, наред са ментовите тарталети 😉 Бонбоните имат много приятен вкус, а след нещата, които прочетох за супер храните, се радвам, че вкусното може да бъде и толкова полезно 🙂
Благодаря, че ни помагаш да открием нови вкусове и непознати кулинарни територии!
Еха, много се радвам! 🙂
Страхотни рецепти, както винаги! 🙂
И една идея да ги направиш малко по-добри – ментовият крем, ако се пасира в блендер (вместо в кухнески робот) става доста по-пухкав и изглежда точно като крем. Кухнеският робот го оставя на малко по-едри парчета, което пречи на визията и хората трудно го приемат като крем 🙂
И меда се оказа, че не е веган продукт… или поне повечето вегани не консумират мед. И аз не го знаех до вчера, но човек се учи докато е жив 🙂 За да е чиста веган рецепта трябва да е отново агаве… иначе за суровоядна рецепта е перфектно с мед! 🙂
Благодаря за идеята, Надя.
За веганите и меда знам. Аз срещам повече такива, които ядат мед.
И между другото, страхотен блог водиш! 🙂
Рецептите изглеждат много интересни.Ще се радвам да видя още рецепти от този начин на хранене 🙂
Аз станах заклет фен на ментовите тарталети. ММММ, а сега след като прочетох рецептата се успокоих, че ще мога и сама(надявам се) да ги приготвя. И няма да кроя користни цели как като те видя да те изнудвам да ги направиш пак.
Ау, Йоана съжалявам за многото правописни грешки и лошата стилистика?? , изказ ?? в последното изречение.
Ще взимаме уроци по слагане на запетайки. 🙂
Аз обикновено прекалявам с тях и слагам и там, където са излишни. 🙂
Браво, Йоана! Впечатлена съм!
Относно меда- ние(нашето семейство) не сме го изключили, но се смятаме за вегани. Не обичам разните точни определения. Не сме фенове на агавето, обаче. Чели сме и не хубави мнения за него. От суровоядна гл.т. мед може, защото има и суров.
Поздрави
Здравей, Йоана, искам да направя Свежите таралежки, имам въпрос – мога ли да заменя агавето с мед, и дали, ако такава замяна е възможна, количеството се запазва?
Благодаря!
Здравей, Анна. Може да замениш агавето с мед. Количеството се запазва.
Предварително се извинявам, ако въпросът ми е зададен на погрешно място или раздел. Искам само да попитам- как може да се тушира силният мирис и вкус на сяра на хималайската сол? От скоро взех черна хималайска сол и вкъщи ми се накараха едно хубаво, защото сярният вкус доминира над всички останали продукти. Ако има някаква хитринка- много ще съм благодарна за съвета. Много успехи и слънчеви дни!
А може ли да се използва от какаовото масло на Икаров?:D
Не съм сигурна. То е предназначено за козметични цели. По-добре е да се използва какаово масло за хранителни цели, което обаче няма проблем да се ползва и за козметични.
Всичко изглежда прекрасно! Мисля си да приготвя „свежите таралежки“ за изненада на приятел, дали могат да издържат няколко часа извън хладилник?
Могат. Скрий ги все пак от слънцето, нека са на сянка.
Много добри рецепти, определено ще ги пробвам.
Исках само да добавя, че да си веган е много по-лесно, да не си е трудно. Веганите не е нужно да си приготвят нищо вкъщи – в ресторанта тройка кебапчета с гарнитура салата и отделно пържени картофи с бира – че то това си е веганско ядене. Аз нищо животинско не виждам.
Здравей, Йоана!
Искам да приготвя тарталетите с мента за моя приятелка. Тя освен, че е веганка, се е отказала и от ВСИЧКО сладко (дори и плодове), което изключително ме затруднява. Затова мога ли да попитам дали е възможно да заменя фурмите с нещо друго..колкото и абсурдно да звучи, тъй като доколкото виждам фумите са „съединението“ между всички останали продукти?
Благодаря за хубавите рецепти!
„Всичко сладко“ означава ли дори агаве, кленов сироп и други подсладители? Защото ако е така и аз съм затруднена за подобен десерт без никаква сладост. Всъщност, пиши ми какво яде твоята приятелка, за да се опитам да ти дам подобаващи за случая напътствия.
Здравейте, Йоана, много ме вдъхновиха ментовите тарталети /да не ме бъркат с веган,моля/ и ги започнах. Фурмите трябва ли да се киснат? помислих си,че ще счупя чопъра и докъдето бях стигнала. Бадемите са на големи парчета.
иначе ги оформих с ринга,изглежда като на снимката.
И втори въпрос е ,възможно ли е да се съхраняват на стайна температура?
Дали е необходимо да се накиснат фурмите предварително, зависи от самите фурми. Ако са меки и сочни, няма нужда. Но ако са твърди, биха могли да се накиснат за кратко в топла вода, а след като се отцедят да се подсушат хубаво с кухненска хартия.
Тарталетите могат да се съхранят за кратко на стайна температура, но нека първо да си обясним това. „Стайна температура“ е термин, който означава среда, в която се поддържа около 20 градуса. Сега през лятото не е удачно тарталетите да се съхраняват извън хладилник, освен ако не разполагаш с помещение, в което е наистина хладно. От друга страна, в съставките на тарталетите няма продукти, които биха могли да се развалят бързо, но те съдържат и кокосово масло, което извън хладилник омеква, дори се втечнява. Това означава, че дори тарталетите да престоят известно време извън хладилник, те няма да се развалят, но маслото в тях ще омекне, откъдето ще се загуби текстурата им, ще омекнат прекалено. Вероятно е и да избие мазнината, което няма да изглежда добре. Затова е най-добре да се съхраняват в хладилник, особено през по-топлите месеци от годината.
Здравей Йоана, тъй като не намерих шоколадов ликьор си взех сурови какао ви зърна. След като ги смеля, трябва ли да минат термична обработка?
Не, не трябва. Но за да се смелят до паста, трябва да се мелят дълго. Не съм сигурна, че това може да се получи в домашни условия.
Шоколадов ликьор (какаова паста) може да намериш в Зоя.