Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)

След всички празнични вечери през декември, януари обикновено е спокоен и преминава с лека храна, особено след поредицата от именни дни. Януари обикновено е месецът на супите – на топлите гъсти засищащи супи, от които може да се приготви по-голямо количество и да се претопля, колкото е необходимо на момента. Началото на този януари обаче беше необичайно топъл и вместо паница с гореща супа за вечеря, на мен ми се дояждат домати с босилек, а розето отново зае част от мястото в хладилника.

Киш с червено цвекло

Не знам как е при теб и не знам дали това топло време е добре, но на мен ми влияе хубаво. Не само на настроението, но и защото, тази необичайност отключва нови идеи за готвене през януари, за които не бих си помислила преди, а и все пак, макар да се предлагат домати, всички сме съгласни, че точно сега не са в прелестта си.

Киш с червено цвекло

По това време на годината винаги разполагам с повече червено цвекло, което бързо омръзва настъргано на салати, печено или варено, а имаше периоди дори, когато го мариновах подобно на туршия, за да мога да го запазя за по-дълго. Ако навън температурите бяха постоянно минусови, тогава топлите супи, пикантните туршии и бавно готвените меса през уикенда, щяха да бъдат основните ми идеи за вечеря. Но в началото на този топъл януари ми се искаха свежи салати и по-леки ястия, а цвеклото премина в друга форма и вкус – в този необикновен киш.

Червено цвекло, сирене, орехи, яйца, сметана и зелени подправки за пълнеж на киш

Този киш се състои от малко продукти – от онези, които всъщност правят основата на един киш без излишности – яйца, сметана, подправки и добавки. Добавките са настъргано червено цвекло, краве сирене и орехи. Приемем в случая, че класическата основа за пълнеж на киш, която се състои от яйца и сметана е самодостатъчна за допълващите ги продукти. А те, както стана ясно са основно от настъргано червено цвекло към което добавям известно количество натрошено краве сирене и накълцани орехи.

Безглутенова основа за киш в продълговата форма

Необикновеното любопитното в тази рецепта, е че землистият вкус на суровото цвекло се запазва след печенето, но с удивителна трансформация – с усещане за гъби в плънката (без да има никакви от тях в нея!). Същевременно, настърганото цвекло остава сочно и крехко.

Напълнената основа за киш със сместа, преди да се изпече

Самото цвекло, приготвено под всякаква форма винаги ми е харесвало с бяло сирене и ядки, затова реших в този киш към него да добавя натрошено краве сирене и малко накълцани орехи, които освен да допълнят с вкус, придават и приятна хрупкавост към тази на цвеклото и кремообразната текстура от сместа с яйца и сметана.

Изпеченият киш с червено цвекло

И разбира се, пресни зелени подправки за свежо усещане – мисля че тук много добре се комбинират магданоз и копър, но разбира се може да импровизираш с всичко, което имаш налично – прясната мащерка или розмаринът например, ще бъдат прекрасно допълнение, особено ако се използва козе или овче сирене на мястото на кравето.

Безглутенова основа за киш в кръгла форма

За тази публикация, като основа на киша използвам безглутеновото ронливо маслено тесто и за мен е много приятна комбинация, защото в него се усещат още ядки и масленост, освен това ми дава допълнителна текстура, която се различава от пръхкавостта на стандартното тесто за киш.

Напълнената основа за киш със сместа, преди да се изпече

Кишът може да се приготви и със стандартно ронливо маслено тесто, чиято кора е направена с предварително изпичане, а рецепта за него може да видиш в тази публикация.

Изпеченият киш в кръгла форма

Също така, формите за печене могат да бъдат различни, като в тази публикация представям рецепта за кръгла форма с диаметър 23 см или правоъгълна форма за размери 30×10 см. Количеството на пълнежа е достатъчен за една от тези форми. Така че, имаш опция според нуждите, а това най-много ми харесва в спонтанните импровизирани рецепти. Наслади се и ти!

Киш с червено цвекло

Киш с червено цвекло

За 1 киш във форма с диаметър 23 см или продълговата форма с размери 30×10 см – 8 парчета.

За основата:

За пълнежа:

  • 3 малки яйца
  • 200 мл сметана 30-35%
  • 200 г настъргано червено цвекло
  • 60 г натрошено краве сирене
  • по 1 супена лъжица нарязани пресни магданоз и копър
  • 30 г орехови ядки, накълцани
  • сол и прясно смлян черен пипер

Начин на приготвяне

Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Кората за киша трябва да бъде предварително приготвена и изпечена.

За пълнежа в купа се смесват яйцата и сметаната. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се разбъркват с телена бъркалка. Към тях се добавят червеното цвекло, сиренето, зелените подправки и орехите. Всичко се разбърква с шпатула.

Сместа се изсипва в предварително изпечената кора като се разпределя равномерно. Кишът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пече около 25 минути или докато пълнежът се стегне, но без да се пресушава.

Изпеченият киш се охлажда на стайна температура и тогава се нарязва. Сервира се поръсен с допълнително пресни магданоз и копър. Комбинира се отлично със смес от зелени салати.

Разгледай и други рецепти с червено-цвекло

Виж още идеи за киш

или за тарт

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *