Напоследък готвенето у дома се свежда до много бързи ястия за вечеря, даже понякога минавам и идеите на Джейми Оливър в неговото 15 минутното меню, но както и той ще ви каже, предварителната подготовка и заготовките са ключов момент за това.
Отделям повече време за приготвяне на храна през почивните дни и макар бавното печено да се готви дълго време, то в крайна сметка се готви само, така че имам време да направя и някои подготовки за вечерите през седмицата, така че да ми бъде наистина лесно и бързо.
Едно от нещата, които правя са тези яйчени мъфини. Стават бързо сами по себе си. Когато имам идея да добавя в тях различни зеленчуци, ги приготвям предварително и ги съхранявам в хладилник. Още едно хубаво нещо на тези яйчени мъфини е, че в тях могат да се сложат разнообразни останали храни от други ястия. Например останало месо от неделното печено пиле или останали розички от печения карфиол, или онези прекрасни тиквички приготвени на грил тигана.
Защо харесвам тази рецепта?
- Яйчените мъфини се приготвят и изпичат бързо.
- За тях не се изискват специфични продукти – приготвят се само с яйца и наличен млечен продукт като сметана, сирене котидж, крем-сирене или извара.
- В тях могат да се добавят различни сурови, варени или печени зеленчуци, останало печено или варено месо, колбаси, различни видове сирена, пресни билки и подправки.
- Могат да се изпекат предварително и да се използват до 3 дни като самостоятелен снак, добавка към салати, в сандвич или като гарнитура.
Импровизацията тук е най-доброто, което може да се приложи, стига да се вземе под внимание основната смес. Тя се състои от яйца и млечен продукт, който отново според наличността и нуждите може да бъде сметана, крем-сирене, сирене котидж или извара. Овкусяване със сол, пипер и различни пресни зелени билки е напълно достатъчно за основа на яйчените мъфини. Оттук насетне използвам налични продукти за да направя бърза и вкусна вечеря или заготовка, която да използвам до 3 дни.
Моите предпочитания при тези мъфини е да ги добавя към голяма салата от зеленолистни и други пресни зеленчуци за една лека вечеря в края на работен ден.
Мъфините също така могат да се приготвят предварително или по-голямо количество от тях и да се съхранят в хладилник до 3 дни. Затоплят се в загрята фурна на 180ºC за десетина минути или се сервират със стайна температура към салата.
Яйчени мъфини със зеленчуци
Изброените добавки за мъфините са тези, които се виждат на снимките в публикацията. Могат се използват всякакви налични или останали печени или сварени зеленчуци, като извън рецептата по-долу, давам идея още за броколи, карфиол, тиквички, спанак, сушени домати, сварено или печено пилешко месо, различни колбаси. Мъфините могат да се поръсят с настърган кашкавал преди да се изпекат.
За 10 броя.
Основна смес:
- 6 яйца
- 150 г сирене котидж или крем-сирене или течна сметана или извара
- сол и прясно смлян черен пипер
Добавки (една или комбинация от няколко):
- нарязани пресни зелени подправки – магданоз, копър, босилек
- карамелизиран лук
- сотирани или печени гъби
- печени червени и зелени чушки
- печени моркови
- сварен грах
Начин на приготвяне
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Подготвят се форми за мъфини, като 10 се напръскват със спрей за печене или се намазват с олио.
За основната смес в купа се разбиват яйцата с телена бъркалка. Добавя се избрания млечен продукт и сместа се разбърква отново. Посолява се със сол и черен пипер на вкус. Ако се използват пресни зелени подправки, те се добавят сега.
Сместа се разпределя в подготвените гнезда за мъфини. Във всяко се слага около една супена лъжица от избраните зеленчуци, така че нивото на сместа да заеме около 2/3 от обема на формите.
Формите се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и яйчените мъфини се пекат 15 минути. Трябва да бъдат стегнати, но все още меки в средата, без да се оставят да се изсушават и препичат.
С нож се минава по края на всяка форма, така че мъфините да се отделят и се изваждат от формите.
Сервират се топли или със стайна температура. Останали от тях се съхраняват в хладилник до 3 дни. Затоплят се в загрята фурна на 180ºC за десетина минути.
Още рецепти с яйца
- Солени палачинки без брашно
- Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи
- Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг
- Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг
- Торта Паскуалина – италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца
- Варени яйца в сос от карамелизиран лук и спанак
- Гратен от спанак с рикота и рохки яйца
- Бъркани яйца с аспержи и чеснови крутони
- Запечени чушки с крем-сирене и прошуто, с хрупкави хлебни трохи и лешници
- Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца
- Шакшука
- Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене
- Агнешко с пармезан и салата от френска леща
- Страта със спанак и сирена
- SOS – Яйца Бенедикт
- Йоана на Земята – Яйца по панагюрски
- Тортиля със зеленчуци и скариди
Разгледай други предложения без глутен
- Салата от зелена леща със спанак, печено резене и моркови
- Великденски шоколадови бонбони от таханова халва с фурми
- Шоколадови сладки с банани и овесени ядки (с опция за без глутен и без захар)
- Овесени рулца с плънка от сушени смокини (веган, без захар, с опция за без глутен)
- Хумус от боб, печен пащърнак и меласа от фурми
- Свинско руло с песто от сушени чушки и домати
- Орехово песто със сушени чушки и домати
- Печена риба с орехова плънка и шафран
- Печени кореноплодни зеленчуци с билки и дип от сирена
- Дип от сирена
- Овесени барчета с банани и шоколад (с опция за без глутен и без захар)
- Шишчета от скариди и ананас мариновани с тъмен ром
- Супер овесени барчета с тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Печени кюфтета от киноа с рикота и билки
- Богата есенна салата със зеленолистни и печени зеленчуци
- Бавно печена телешка плешка
- Печени патладжани със салата от киноа и сушени домати
- Печени дюли с рикота и бадеми
- Картофи Уеджис
- Печени пилешки бутчета с червено грозде и розмарин
Разкажи ни повече за тези заготовки и за седмичното планиране. Ще е полезно за много хора. Мъфините ще се опитат. Благодаря, че си тук:)
Благодаря и аз , Алекс! Вероятно би било добре да направя отделен пост за това, защото наистина има какво да засегна по темата.
Накратко, след съботния пазар за седмицата подготвям зеленчуците за салати като маруля, пресни лук и чесън, спанак и подобни да бъдат почистени, измити и подсушени. Съхранявам ги в хладилник в пликове с цип. За салатите също така правя по-голямо количество дресинг, обикновено винегрет, в който понякога добавям и пресни билки и го съхранявам в буркан в хладилник.
В зависимост от предварително обмислено меню за седмицата (разбира се не строго, но поне идеи за него) сварявам яйца, карамелизирам лук, изпичам зеленчуци като патладжан, тиквички, чушки, които също мога да добавя в салата или да затопля с настъргано жълто сирене/моцарела върху тях.
Ако съм наумила, приготвям хумус или други дипове/неща за мазане или гарнитура.
Ако приготвям пилаф в събота или неделя, правя повече, така че да остане. След като изстине го съхранявам в хладилник и с него през седмицата правя пържен ориз – със зеленчуци например или с морски дарове.
Голямо парче месо, което изисква бавно печене, изпичам в неделя за вечеря, а останало от него влиза в богати салати, гювечета, рапове, кесадии, тортии през седмицата.
Остатъците от цяло печено пиле в неделя отиват отново за богата салата, супа или яхния.
Останало месо от риба, изпечена в неделя отива за рибни кюфтенца за понеделник или вторник. В този случай планирам и сваряване на картофи предварително.
Сварявам киноа за салати или бързи добавки в супи и яхнии.
Все по-често се спирам на консервирани бобови като боб и нахут, но ако имам сухи и планирам нещо с тях, накисвам и сварявам предварително.
В тази връзка правя и едни солени палачинки, които са без брашно и ги използвам за рапове през седмицата, защото се държат много добре след съхранение в хладилник и могат да се завият с каквото разполагам. Всички много ги обичаме и винаги са с различен пълнеж. 🙂 Ще подготвя публикация за тях.
Много ти благодаря! Страхотни идеи даваш! Темата наистина заслужава отделна публикация, ще бъде много интересно и полезно с твоята креативност и изчерпателен стил. Чакам с нетърпение и палачинките: солени, без брашно, разбират се с хладилника – прелест! Отново ти благодаря за всичко, което правиш и ти пожелавам прекрасна, цветна, слънчева пролет!