Печена патица с червено зеле и дюли

Обичам патешко месо и най-често приготвям патешки бутчета конфи, които съхранявам в собствената им мазнина и използвам, когато са ми необходими. Всъщност това конфи е много добър начин за предварително приготвяне на месо, което после само трябва да се затопли и да му се добави гарнитура. Поддържам такова месо за моменти, когато се налага да приготвя бърза вечеря. Дори започнах да го съхранявам без кокалите, като отръскам месото от тях и го слагам в буркани с мазнината.

Печена патица с червено зеле и дюли

Печенето на цяла патица оставям за дни, когато имам време да отделя достатъчно внимание и макар че е друга работа, времето за приготвяне не е по-малко от това за бутчета конфи. Но пък печенето на цяла патица не се случва често и предполага повече празничност, каквато предстои тези дни.

Почистената от излишната мазнина патица

Тъй като патицата е доста мазна птица, първата стъпка, която правя при печенето е да отделя част от нея. Първо отстранявам всичката видима излишна мазнина и кожа, която е най-вече около кухината и шията.

Подготвената патица за печене

Нарязвам кожата на гърдите, като внимавам да не засегна месото отдолу. Повече мазнина има и около бутчетата, затова е хубава идея да се направят няколко пробождания с върха на ножа от вътрешната страна, откъдето мазнината ще изтича по-лесно. След това пека патицата в силна фурна за около половин час. Поставям патицата върху решетка, а решетката върху тава, за да може мазнината да изтича в нея. Тази събрана мазнина заделям след това за печени картофи, които стават много вкусни. Разбира се, не всичката мазнина от патицата е стопена на този момент, така че докато се допича, тя ще отдели още, за да овкуси и зеленчуците, с които съм избрала да я гарнирам.

Червено зеле

В случая се спирам на червено зеле, което нарязвам на едри парчета по начин, по който да стоят заедно. Така зелето има възможността да се сготви и карамелизира на повърхността, но също така се запазва сочно и с леко хрупкава сърцевина, подобно на мариновано.

Дюли, портокал, червено вино и желе от дюли за печената патица

Към зелето добавям дюли, които омекват напълно по време на готвенето, ароматизират соса и са чудесно допълнение към патешкото месо.

Дюли, портокал, червено вино и желе от дюли за печената патица

Всичко това овкусявам с допълнително желе от дюли, червено вино и портокал. Смесените им аромати, заедно с бахара и звездовидния анасон във фурната напомнят греяно вино и създават празничност.

Смесените червено зеле, дюли и подправки

Ако не разполагаш с желе от дюли, може да използваш сладко от портокали, сладко от червени боровинки, желе от грозде или просто малко мед, които ще помогнат за карамелизацията на зелето и дюлите и ще обогатят и балансират вкуса на соса.

Карамелизираните във фурната червено зеле и дюли за печена патица

Приготвените по този начин червено зеле и дюли са подходяща гарнитура и към свинско месо или с тях може да отидеш по-далеч с месо от глиган, което се е задушавало дълго време на слаб котлон. Нима цялото време на света не е при нас сега?  Аз се възползвам, защото точно сега, със стоенето предимно вкъщи мога по-често да приготвям бавно готвени ястия. А и зимният сезон предразполага към тях. С ароматите си създава повече уют, наравно с грижата за коледната декорация у дома.

Печена патица

Тази рецепта е подходяща за празнична вечеря със семейството, а ако остане от месото на патицата за следващия ден, то може да се преобрази във вкусен рийет с препечен хляб, за последващ обяд или предястие за друга вечеря.

Печена патица с червено зеле и дюли

Печена патица с червено зеле и дюли

За 4-6 порции.

Продукти:

  • 1 патица, около 2 кг
  • 1 малка глава червено зеле или около 1 кг
  • 1 голяма дюля и 2 по-малки
  • 4-5 зърна бахар
  • 1-2 звездовидни анасона
  • сок и настъргана кора от 1 портокал
  • 3 супени лъжици желе от дюли
  • 1 супена лъжица червен винен оцет
  • 120 мл плодово червено вино (мерло, пино ноар)
  • сол и прясно смлян черен пипер

Подготовка на патицата

Ако патицата е замразена се размразява два дни в хладилник. Изважда се на стайна температура около час преди печенето. Ако в кухината има дреболии, те се изваждат и запазват за приготвяне на бульон, супа или сос.

Патицата се почиства от излишната мазнина и кожа около бутчетата и шията. С остър нож кожата на гърдите се нарязва на ромбове, като се внимава да не се засегне месото. Правят се няколко набождания с върха на ножа от вътрешната страна на бутчетата, точно в сгъвката. Тези две стъпки ще помогнат за изтичане на излишната мазнина по време на печенето.

Патицата се подсушава с кухненска хартия и се посолява със сол и прясно смлян черен пипер от всички страни и в кухината. Крилата се подпъхват към гърба, за да не изгарят. Бутчетата се връзват с памучен конец.

Подготовка на зелето и дюлите

Зелето се нарязва на осем парчета, като кочанът се запазва, за да се държи всяко парче цяло, без да се разпада. Дюлите се почистват от семената и се нарязват на по-едри парчета. Смесват се в един съд. Към тях се добавят зърната бахар, звездовидния анасон, сокът и кората от портокала, желето от дюли и оцетът. Добавят се сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Разбъркват се хубаво.

Печене

Фурната се нагрява на 230ºC с опция горен и долен реотан. Патицата се поставя върху решетка с гърдите нагоре. Решетката се слага в тава, в която да може по-късно да се съберат зеленчуците на един ред. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и патицата се пече 30 минути. През това време ще се стопи голяма част от мазнината на патицата. След като това време мине, патицата и решетката се оставят настрана, а събралата се в тавата мазнина се излива. Може да се запази за приготвяне на печени картофи или друго.

Фурната се намалява на 180ºC. В тавата се слагат зелето и дюлите, заедно с всички сокове при тях. Заливат се с виното, разбъркват се и се подреждат на един ред в тавата. Върху тях се поставя патицата (без решетката), отново с гърдите нагоре. Тавата се връща във фурната на средно ниво. Всичко се пече 1 час и 30 минути, като в последните 20 минути фурната се увеличава на 220ºC, за да стане кожата на патицата хрупкава.

Когато патицата е готова се изважда в голяма затоплена чиния, покрива се с алуминиево фолио и се оставя да отлежи 20-30 минути. През това време, тавата със зеленчуците се връща във фурната и те се допичат докато се карамелизират на повърхността и соковете в тавата се редуцират.

Патицата може да се сервира цяла върху зеленчуците в голяма чиния или плато или да се нареже предварително на порции.

Печена патица с червено зеле и дюли

Още рецепти за патешко-месо

Още рецепти със зеле

Други рецепти с дюли

5 коментара

    1. Скоро правих. Мнооого мазна. 🙂 Но пък е вкусна, наистина и остава доста мазнина за претопяване, с която правя конфи или печени картофи. Пекох я е горе-долу като патицата, но понеже е с по-голям размер и килограми, отне малко повече време. За нея вече кисело зеле. 😉

  1. В Германия, първо варят гъската час и половина в подсолена вода с ябълки и лук, после я пекат във фурната на 180 градуса около половин час, като последните 10 минути се увеличава топлината, заради коричката, пък от крилата, отделносе приготвя сос със портвайн.

  2. Тествана! Много благодаря за рецептата! Може би само следващит път бих намалила количеството на меда – сложих 3 с.л., колко желето от дюли и сладнеше идея повече. В страни от това, чудесна коледна рецепта!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *