Баклава с дюли и лешници

Знаеш за онези списъци с десет неща, които трябва задължително да направим в живота си или десет места, които задължително трябва да посетим, или десет книги, които да прочетем, а ако готвиш интензивно, няма как да не си попаднал на статия с десет ястия, които обезателно трябва да знаем да приготвяме или дори повече. Наблягайки на последното, за всякакъв списък с ястия, аз отдавна нямам такъв, защото искам да сготвя всичко. Да опитам от всичко. Правя го и дори намирам баланс с шестгодишния ми син, за който (Слава Богу) отдавна спрях да готвя отделно.

Баклава с дюли и лешници

Обаче най-хубаво ми е, когато непринудено дойде идея, за която знам, че ако не я осъществя сега, бих я изгубила с времето. Точно това са моите списъци – спонтанни, базирани на няколко следващи една след друга случки, които нямат нищо общо помежду си, но дават силата на хрумване, което да осъществя. Моите списъци казват какво бих или не бих публикувала, а това тук със сигурност влиза в списък с десетте най.

Баклава с дюли и лешници

От няколко Коледи насам си мисля, че е крайно време да споделя някоя рецепта за баклава. Дори имах намерение да го направя още миналата година, но изглежда отново не стигнах дотам. Тази година получих запитване от читател на блога за класически вариант на баклава и това беше като напомняне и стимул най-после да споделя моята рецепта за нея такава, каквато я обичам.

Дюли, лешници, десертно вино и канела за баклавата

Междувременно, около запитването на моята читателка, аз организирах среща с приятелки у дома, на която да си сготвим вкусно и да пием вино, нали знаеш. Предложих им да ми зададат тема, продукт или подправка, които да използвам като основа да сготвя. По-лесно е когато имам насока, вместо да се лутам измежду всичко, което искам да направя. Дюли – беше решението. И тогава ми хрумна идеята за баклава с дюли. И понеже доста се позабавлявах с тях тези дни, освен в баклава, мога да ти препоръчам да ги опиташ на тази хапка с хамон серано и салвия, както и печени с мащерка и розмарин, които са отлични към агнешко месо. За баклавата обаче беше ред да говоря.

Баклава с дюли и лешници

Баклава с дюли и лешници

Първият опит върху нея, точно за събирането с приятелките, не беше от най-успешните, но пък беше добра отправна точка какво да махна от нея. Обикновено, когато готвя добавям, надграждам няколко вкуса, но тук тази първа проба на баклавата имаше нужда от обратното. Така идеята за няколко вида ядки отпадна. Отпадна и лимонът в захарния сироп, както и индришето, както и част от захарта. Получи се като текст на Стивън Кинг, който казва, че едно произведение е готово, когато няма какво повече да махнеш от него. Така и аз нямаше какво повече да махна от моята баклава. Оставих само есенцията. Ароматът на дюлите вече е по-силен. Лешниците се открояват на сладко-киселия им вкус. Захарта е достатъчна. За маслото няма да казвам нищо, но ако имаш възражения, само бих цитирала Мечо Пух. И даже може повече! Така че, наслаждавай се! Споделяй! Живей със спонтанните идеи и ги осъществявай! Те дават есенцията. Списъците остави само за пазар.

Баклава с дюли и лешници

Баклава с дюли и лешници

Обновяване от 28 декември 2019 – Ако се използват сурови лешници, те се запичат предварително на 180ºC за 10-12 минути. Докато са топли се претриват през кухненска кърпа за да се отдели люспата им. Оставят се да изстинат и след това се смилат по рецептата.

За 12 порции

За дюлите:

  • 1 голяма дюля, около 450 г
  • 80 г захар
  • 50 г десертно вино (използвам Вин Санто от Санторини, може да се използва всяко едно десертно или ликьорно вино, което харесваш или имаш подръка)

За сиропа:

  • 200 г захар
  • 200 мл вода
  • 1 пръчка канела

За баклавата:

  • 6 листа фини кори за баклава
  • 120 г лешници, бланширани
  • 1 супена лъжица кафява захар
  • ¼ чаена лъжица канела
  • 150 г масло, разтопено

Приготвяне на дюлите

Дюлята се обелва и почиства от семенниците. Настъргва се на едро ренде. Трябва да се получи 300 грама настъргана дюля. Слага се в касерола и към нея се добавят захарта и десертното вино. Загряват се на умерен към силен котлон и се готвят с често разбъркване докато дюлята се сготви и остане без течност – 8-10 минути. Охлажда се.

Приготвяне на сиропа

В касерола се смесват захарта, водата и пръчката канела. Слагат се да заврат и се варят 10 минути на умерен котлон. Сиропът се отстранява от котлона и се оставя да изстине.

Приготвяне на баклавата

Шестте кори се срязват на две равни части, така че да се получат 12 листа. Покриват се с влажна кухненска кърпа, за да не изсъхват докато се работи с тях.

Лешниците се смесват със захарта и се смилат ситно. Добавя се канелата и се разбъркват хубаво.

Основата на лист от корите се навива на пръчка

Взима се един лист от корите и основата му се навива на подходяща пръчка с дебелина на молив.

Върху кората се поръсва от лешниковата смес, а в основата се разпределя от дюлите

Цялата повърхност на кората се поръсва с около 1 чаена лъжица от лешниковата смес. В основата до пръчката се разпределя около 1 супена лъжица от дюлите.

С помощта на пръчката кората се навива на руло

С помощта на пръчката кората се навива на руло

С помощта на пръчката кората се навива на руло.

Рулото се набръчква внимателно

Рулото се набръчква внимателно

Рулото се набръчква внимателно

Рулото се набръчква внимателно, като се започне от средата му и се завърши с краищата. Пръчката се издърпва и полученото набръчкано руло се слага в тава.

Готовите рула се подреждат в тава

Така се приготвят останалите кори, лешници и дюля, като отделните рула се подреждат плътно в тавата. Трябва да се внимава корите да бъдат винаги покрити с влажна кърпа, защото ако изсъхнат ще започнат да се късат при набръчкването и ще бъдат трудни за оформяне.

Залетите с разтопено масло баклавички

Когато всички баклавички са навити, фурната се нагрява на 160ºC с опция горен и долен реотан. Маслото се разтопява и с него се залива баклавата. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и баклавата се пече 50 минути до 1 час или докато придобие приятен златисто-кафяв цвят на повърхността. Изважда се от фурната и се залива с охладения сироп. Оставя се да престои поне 12 часа, но е хубаво да се приготви 1-2 дни предварително.

Баклава с дюли и лешници

Други рецепти за баклава

Още рецепти с дюли

24 коментара

  1. Ето това имах предвид под „твоя вариация на баклава“! И тази рецепта ще бъде изпробвана!

    1. Много се радвам, че се намерихме в запитването. И двата варианта са отлични за мен. Наслаждавай се! Ще се радвам на обратна връзка след като приготвиш някоя от рецептите. И благодаря за стимула. 😉

    1. Тук не е важен грамажът на корите, а броя и качеството им. За да могат да се оформят набръчкани без да се късат, трябва да бъдат тънки и еластични. Масовите фини кори на пазара няма да свършат добра работа, биха се късали и чупили много. Взимам едни турски за баклава от Кауфланд. Марката е Güzel. На тях пише „за баклава и сладкиши“. Има и по-фини от тях, но те се предлагат само за производството от дистрибутор и са в разфасовка от 2 кг.

  2. Благодаря за чудесната рецепта, Йоана! И за „откритието“ на вълшебната комбинация дюли+лешници! Като човек, който те е молил за рецепти, и като редовен потребител и читател. Прекрасна си и стискам палци да ни изненадваш още и още, а защо не и с нова полезно-вкусна книга! Желая ти вълшебни празници и много здраве!

    1. Благодаря, Калина! Надявам се да продължаваш да намираш тук още вдъхновения. Оставам на разположение. Весели празници и на теб!

    1. Баклавата стана невероятна. Не съм сигурен, че наистина се усеща вкуса на лешниците, така че вероятно ще опитам втори път с орехи, но при всички случаи рецептата е страхотна.

    2. Бланширани или сурови лешници използва? Ако са били сурови е хубаво да се запекат за по-интензивен вкус – на 180ºC за 10-12 минути. След това се претриват през кухненска кърпа, за да се отдели люспата им. Мой пропуск, че не съм го отбелязала в рецептата.
      Ако си използвал бланширани и отново не се усещат, запечи и тях, преди да ги смелиш.

    3. Направих я още веднъж, този път с печени лешници (първият път половината бяха печени, а другата половина само бланширани). За съжаление корите ми бяха български и не толкова хубави, колкото турските. Освен това бяха малко повече като количество, така че се наложи да импровизираме в края (заменихме изчерпаното дюлево „сладко“ с малко ябълково пюре). Може би трябваше също да увелича количеството сироп. Но въпреки това вкуса беше превъзходен.

  3. Разкошна е! Правих и предишната баклава и тази. Е, не мога да реша коя харесвам повече. Благодаря!
    Искам само да попитам баклавата в хладилник ли я оставяте след приготвянето?

    1. След като я залея със сиропа я оставям на стайна температура докато изстине напълно. Ако я заливам вечерта, оставям я на плота за през нощта. След това я съхранявам в хладилник. Преди сервиране изваждам необходимото на стайна температура поне 30 минути предварително.

  4. Баклавата стана превъзходна! За любителите на по-ядковия вкус лешниковата плънка може да е малко повече от 1 ч.л. /на мен поне ми остана/, но и така си облизахме пръстите . Благодарности и успешна Нова година за цялото Ви семейство!

  5. Тази баклава е уникална. Направих я за събитие покрай Нова година, направих двойна доза и свърши първа между всички останали предложения. Няма човек да не я похвали. Препоръчвам я най-сърдечно!

  6. Привет, по въпросът с марката кори – Девон свършиха отлична работа , еластични са и се набръчкаха като по учебник 🙂 За вкусът ще видим утре. За уред за навиване използвах дебел шиш за плетене, може на някой да му е полезна информацията 🙂

    1. Благодаря за информацията. Не съм виждала тези кори в търговската мрежа. Откъде могат да се купят?
      Надявам се баклавата да ви хареса. Ще се радвам на обратна връзка.

    2. Ха, интересно, аз съм от Пловдив и при нас са във всеки магазин откакто се помня, явно не са разпространени навсякъде. Със сигурност ще ми хареса, за първи път правя баклава по този начин, и съм много доволна, че се получи 🙂 Благодаря, Йоана!

  7. Корите Девон имат някаква странна структура и лек, едва доловим неприятен мирис.
    Просто споделям.

    1. Аз рядко използвам кори за баница – 1-2 пъти годишно и предпочитам тези. Вие кои бихте препоръчали ?

  8. Здравейте, Йоана!
    От години съм фен на този сайт и хубавата кулинарна енергия, която влагате в него. Най-вкусните и интересни десерти, кото съм правила, са по Ваши рецепти.
    Тази баклава изглежда нетрадиционно вкусна, но искам да попитам може ли корите да се заменят с оризови кори (или ще стане жилав десерта)?
    Поздрави!
    С благодарност!

    1. Здравейте, Веселка! Нямам представа какви оризови кори ще използвате и как ще се държат след изпичане и сиропиране. Ако са от оризовите кори за пролетни рулца – не знам как биха се приложили за баклава. Съжалявам, че не мога да бъда от полза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *