Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Всичко, което се очаква от мен сега е да говоря за книгата, но ще се наложи да проявя още малко търпение в нетърпеливо очакване, както и всички покрай мен, впрочем. Главата ми бръмчи от мисли и планове, дати, много дати за бъдещи събития, кой и кога ще гледа Даниел, предстоящият курс за многолистно тесто и кроасани, който водя, нови Великденски предложения и няма ли най-накрая да поразчистя у дома от празни бутилки и вече ненужни играчки, които са пръснати из всички стаи и чекмеджета!

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

От няколко дни аз не съм аз и нищо не може да ме изкара от напрежението, което според Вальо сама си докарвам, но наистина мина страшно много време от първата изготвена и снимана рецепта за книгата до сега, когато държа в ръце произведението си. Всъщност, има нещо, което може макар и за кратко да ме разсее и да, това пак е храната и по-конкретно една глава свежо зелено романеско броколи.

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Романеско броколи или още романеско карфиол е зеленчук като от друга планета. Да погледнем първо цвета му, който се доближава до електриково зелено. Няма как да не направи впечатление. Но още по-силно впечатление правят повтарящите се форми в целия зеленчук. Загледай се и ще откриеш фрактали във форма на спирала – в зеленчука като цяло, във всяка една негова розичка и в тези, които я изграждат и така до безкрай.

Романеско броколи

Романеско броколи

Романеско наистина е впечатляващ зеленчук, който за първи път приготвих и опитах преди почти пет години, но намирането му на пазара тогава беше случайност. Едва преди година-две забелязах, че се зарежда сезонно на пазара Ситняково, а тази зима го откривам редовно на щанда със зеленчуци в кварталния супермаркет. И както обикновено с всеки по-нов и необичаен продукт, който купувам от там, касиерките не пропускат да ме попитат как го приготвям, а някои дори дават идеи. Ако на касата няма опашка след мен може цяла рецепта с история към нея да им разкажа, но почти винаги се налага да се предвижвам бързо за да освободя място на следващия клиент, затова най-често им казвам това, което последно съм си намислила да правя с продукта.

Чери домати, пъдпъдъчи яйца, бри, лешници и романеско

На този пазар обаче не отидох специално за романеско, отидох спешно да купя мляко за Даниел и вино за мен. Но когато за пореден път видях искрящо зелените зеленчуци, открояващи се дори от доматите кумато и всички примамливи пролетни зелении, реших че е крайно време да направя нещо с романеско броколите. Рядко ми се случва, но тъй като излязох без списък и изобщо без грандиозен план за пазар и готвене, ми се наложи още в магазина да измисля ястие с романеско. Това може да бъде едно добро място за вдъхновение, защото продуктите са пред мен, само трябва да избера онези, с които си представям съчетанието на римското броколи.

Чери домати

В кошницата добавих още чери домати в различни цветове, пъдпъдъчи яйца и едно парче бри. Този път, като ме попитаха на касата какво ще правя с този странен зеленчук, нямах много за казване, защото все още не бях намислила нещо конкретно; мислих си за топла салата или за печено романеско и сос с бри, подобно на печения карфиол, но думата oгрeтен се изплъзна непринудено от устата ми и като че ли беше като самоподсказване.

Подготвените романеско и чери домати за печене

Така, поне за един следобед бръмченето в главата ми поутихна и се засенчи от приятно и спокойно приготвяне и снимане на храната, която избрах от супермаркета и която вече не се чудих как и в какво да я съчетая. За моя изненада дори реших, че рецептата е подходяща за бързо приготвяне, но не по-бързо от 42 минути, ако романеско и доматите се запекат предварително във фурната. По-бързият вариант е ако розичките романеско се бланшират за 3-4 минути във вряща подсолена вода, вместо да се пекат, а след това доматите да се смесят сурови с тях. Но дали някой би имал нещо против за по-дълбок вкус, такъв който е сладко-опушен и носи съвсем лека препечена хрупкавост? Ето затова избрах по-дългия вариант, в който романеско и доматите се запичат. С розмарин и маточина. Това отнема 40 минути.

Сос с бри

Междувремнно се приготвя сосът с бри, който е много лесен и би могъл да се използва като дип за зеленчуци и за препечен хляб. Всъщност толкова е бърз, че може да се направи три минути преди да е изтекло времето за печене на романеско и доматите, а ако решиш да го ползваш за нещо друго, значи три минути преди вечеря са достатъчни.

Подготвените купички за грила

Но не това е звездният момент в приготвянето на моето гратине. Звездният момент е именно в гратинирането. В моята фурна – по малко от минута. Което означава, че за да сервирам веднага е необходимо преди да сложа аранжираните купички под грила на фурната, вече трябва да съм препекла филийките, с които ще допълня ястието. След това ми остава само да пазя купичките от Даниел, който със сигурност ще си забоде пръста във всеки един полутечен жълтък на пъдпъдъчите яйца.

След като си направих това удоволствие, сравнително непринудено и бързо, продължавам да подскачам като навита на пружина и да се вълнувам от предстоящото представяне на първата ми книга, до такава степен, че вече наистина не мога да мисля за нищо друго.

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Романеско гратине в сос с бри и пъдпъдъчи яйца

Ако ти е трудно да намериш романеско броколи, може да опиташ тази рецепта с обикновено броколи или карфиол.

Розмаринът и маточината са от растения, които отглеждам у дома и докато пресен розмарин може да се намери в почти всички хранителни магазини, маточината не се среща лесно. Ако не може да намериш прясна, използвай една чаена лъжица сушена или добави малко настъргана лимонова кора вместо нея.

За 4 порции като предястие или 2 малки порции като лека вечеря. Ако се сервира като основно, всичко може да се запече в един съд.

Продукти:

  • 1 средно голяма глава романеско броколи, разделена на розички, по-големите разполовени
  • 250 г чери домати, разполовени
  • 1 чаена лъжица нарязан пресен розмарин
  • 1 супена лъжица нарязана прясна маточина
  • 2 супени лъжици зехтин
  • сол и прясно смлян пипер меланж
  • 40 г печени лешници, нарязани на едро
  • 150 мл животинска сметана
  • 1 скилидка чесън, цяла, леко смачката с нож
  • 220 г сирене бри, с отстранена кора и нарязано на кубчета
  • 8 пъдпъдъчи яйца
  • бучка масло за намазване на купичките

Фурната се нагрява на 200ºC. Широка тава се застила с хартия за печене. В нея се смесват романеско, доматите, зехтинът, розмаринът и маточината. Посоляват се на вкус със сол и прясно смлян пипер меланж и се разбъркват така, че да се покрият равномерно със зехтина и подправките. Слагат се на средна скара в предварително нагрятата фурна и се запичат за 40 минути.

Междувременно се подготвят 4 огнеупорни ниски керамични купички (с диаметър 12 см е добре), които се намазват с масло.

За соса в касерола се смесват сметаната и скилидката чесън. Слагат да се заврат и се варят около минута. Скилидката чесън се отстранява и към сметаната се добавя сиренето. Разбърква се на слаб огън докато се разтопи.

Когато зеленчуците са готови се смесват с лешниците и се разпределят в четирите купички. Заливат се със соса и във всяка купичка се чукват по две пъдпъдъчи яйца. Яйцата се посоляват с малко сол.

Фурната се включва на опция грил. Купичките се подреждат в тава, която се слага на най-високото ниво на фурната. Наблюдават се постоянно и когато белтъкът на яйцата стегне се изваждат от фурната. Това отнема много кратко време, затова е необходимо след като се сложат под грила да се следят.

Сервират се веднага с препечен хляб.

13 коментара

  1. Изглежда супер и искам да го опитам но тук съм виждала само замразено броколи романеско.Прясно не съм.Със замразено дали ще се получи добре?

    1. Да, защо не. Размрази го внимателно и го подсуши. После следвай рецептата. Може би ще му бъде необходимо по-малко време за печене.

  2. Леле какви цветове:-) Пъстро и забавно като кубчета Лего. Невероятно настроение носи това ястие. Истинска радост за окото е. Ако и на вкус е така с удоволствие бих го пробвала.
    Страхотно е Йоана!!!

  3. Изглежда чудесно. Ще опитам да го направя.
    Напоследък с голям интерес следя блога ви. Приемам го освен като полезен кулинарен съветник и като много приятно четиво придружено с красиви художествени снимки. Струва ми се, че бихте могли да опитате да напишете и нещо различно от рецепти (които са много добри и са по моя вкус далеч от обикновеното).
    Имате много свеж и за мен интересен поглед към нещата.
    Поздрави!

  4. Хм…тази работа „звучи“ много апетитно! Сега съм в Италия и това „чудо“ го виждам често в супермаркета. Не бях го купувала, ето, сега имам причина да го направя. Ще споделя резултати!
    Тук виждам толкова интересни неща, които никога не купувам, например кестеново брашно, плодова горчица и други такива…Не знам какво да ги правя
    Относно книгата ти: дали вече е по книжарниците? Искам още в неделя, като се прибера, да си я купя!

    1. Книгата сега се разпространява, така че до неделя би трябвало да я има в по-големите книжарници.
      И си купи кестеново брашно, защото в книгата има една рецепта за шоколадови мъфини с него. 🙂

  5. Днес приготвих гратинето. Беше много вкусно! Аз го направих в тава защото нямам купички. Сервирах го с хляба с магданоз и риган (който беше останал от вчера). Наистина това броколи има различен вид, но аз бих предпочела класическо. Все се опасявам, че това романеско е някаква модерна, неестествена кръстоска.
    За десерт имаше шоколадова торта с дулсе де лече 🙂 въобще, днес беше вечеря ала Йоана!
    Благодаря за вдъхновението!

  6. Светли празници !
    Благодаря за прекрасните рецепти , които представяш. Днес направих след няколко дни подготовка за маковото семе полското руло – маковец. Резултатът беше страхотен .
    Поздрави

  7. Много хубава рецепта. Приятелят ми полудя по нея. Напоследък готвя много по твоите рецепти, а от месата той яде само пилешко и тъй като не съм попаднала на много такива рецепти, от две седмици сме на зеленчуци и морски дарове – много сме доволни и двамата. Малко втрещено гледаше салатата с портокали и грейпрути, но си я изяде :). Благодаря ти за рецептата!

    1. Много се радвам, че си открила място за вдъхновение.
      Рецепти с пилешко наистина има много малко в блога, но то е защото отдавна не купувам пиле от магазина. Готвя домашни пилета или кокошки, когато успея да намеря, а за тях се иска доста варене преди да се приготвят или за самото приготвяне – нещо, за което малцина биха се съгласили да направят. Последната такава рецепта май беше за петел във вино.
      Смятам, че рибата е много добра храна и много по-добра от всякакви пилета от магазина, така че продължавайте с откривателските рецепти. 🙂 И благодаря за коментарите!

  8. Чак сега й дойде редът на тази рецепта.
    Трябваше обаче да направя някои промени. Използвах само червени чери домати, добавих и обикновен карфиол, замених маточината с малко мащерка, а пачите яйца – с кокоши, но домашни и, разбира се, по-малко на брой.
    Стана абсолютно чудесно ястие.
    О, намалих времето за печене на зеленчуците само с 5 минути, но може би проблемът е в моя телевизор, последните дни не ме слуша фурната.
    Гостите си заминаха току-що напълно сити. Другите неща на масата бяха гарнирания хляб с тиквички и галетът с ябълки и орехи.
    Отново благодаря.
    Поздрав!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *