След като ти разказах за успешната и много вкусна рецепта за безглутеново ронливо маслено тесто, много бих искала първата идея за приложението му да бъде за галет. Галетите са лесни за приготвяне, защото не изискват специални форми за печене и артистични заложби за оформянето им.
Най-често се приготвят в кръгла форма, а ако не се случи тя да бъде правилна, могат да бъдат и във всяка една свободна форма. Тя не е от съществено значение нито за вкуса, нито за удоволствието от това да си изпечеш нещо прясно и наистина много вкусно.
За всички мои читатели, които обичат да четат и се интересуват за произхода на имената в голяма част от рецептите, които публикувам, ще разкажа малко повече за галета. Терминът галет идва от старофренската дума galette и от норманския диалект gale и се отнася до вид плоско/ниско печиво или сладкиш. Има няколко основни печива под това име, които обаче се различават съществено като състав. Това са Галет Бретон – палачинка от елда със солен пълнеж, Галет де роа или сладкиш на кралете е сладкиш от два слоя многолистно тесто с пълнеж от бадемов крем и плодов галет. Именно за последното става въпрос в тази публикация.
Плодовият галет се приготвя от маслено тесто, което се напълва с овкусени сезонни плодове и се изпича. Също така обаче галетите с ронливо маслено тесто могат се приготвят и със солени пълнежи, като този зеленчуков галет с рикота и билки, който за мен е една много хубава основа за солени галети с всякакви зеленчуци и сирена.
Обичам особено много плодовите галети, затова за дебютната рецепта с безглутеновото ронливо маслено тесто избирам галетът да бъде с плодов пълнеж. И макар че сега е времето на ябълките, крушите и тиквите, мисля че могат да почакат още малко за използването им в печива. Точно сега, когато ябълките и крушите са най-хрупкави и сочни, предпочитам да ги ям сурови, а що се отнася до тиквата, ще имаме една дълга-дълга зима, през която предстои да бъде често приготвяна, независимо дали в тиквеник, кекс, канелени рулца, печена в салата или сготвена на супа или в яхния. Всички други рецепти с тиква също да почакат!
Спирам се на боровинките, които са идеални за един сочен плодов пълнеж, изпълнен с хубав аромат и съчетаващ се с много от подправките. Може да заложиш на класиката от ванилия и лимонова кора. Може да съчетаеш с канела и ароматен алкохол като тъмен ром, бренди, уиски, десертно вино… Може да придадеш зимни, стоплящи нюанси с портокалова кора, индийско орехче и звездовиден анасон. Може да отидеш по-далеч като внесеш лятно настроение с добавяне на лавандула, прясна лимонова мащерка или мента.
За боровинковия пълнеж всички съставки се смесват и оставят настрана докато фурната се загрява и тестото се разточи.
Разточването на тестото за галет е най-добре да стане върху хартия за печене. Разточва се в кръгла форма докато се изтъни до около 4 мм, но ако не успееш да направиш правилен кръг, това изобщо не е от значение.
Пълнежът се изсипва в средата на разточеното тесто и се разпределя така, че да останат свободни около 4-5 см от краищата. Тези краища се загъват навътре, като покрият част от пълнежа и предпазят соковете му от разтичане по време на печенето.
За по-хубав вид на тестото е хубаво то да се намаже с разбито яйце или белтък. Те ще му придадат хубав цвят и лъскавина, а ако се има идея да бъде поръсено с ядки или семена, те ще помогнат и за тяхното залепване върху тестото. Тъй като трябва наистина малко количество яйце или белтък за целта, може да предвидиш използването на остатъка като допълнение към нещо друго, което предстои да приготвиш за вечеря, например. Подсказвам – в смес за кюфтета, в гратен, в заливка за мусака, в бъркани яйца или във всичко друго, в което присъстват яйца.
Като всеки един сладкиш с плодове и на галета му трябва време за почивка след изпичането, защото дори тестото да се усеща приятно топло и хрупкаво за ядене, то на плодовете им трябва повече време за да изстинат и да достигнат до приятно топла температура, без риск да се изгорим. А и горещите плодове ще се разтекат от тестото при прибързано срязване на галета, затова след изваждането му от фурната трябва да се изчака поне 20 минути, за да може врелият пълнеж да се успокои.
Докато е топъл, плодовият галет може да се сервира с топка ванилов сладолед, но аз реших да подчертая свежестта на боровинките и лимоновата кора със сладостта от мед. Той също така много ми допада с вкуса на безглутеновото ронливо маслено тесто, защото го допълва и подслажда.
Безглутенов галет с боровинки
За 1 галет с диаметър около 23 см или 8-10 порции
Продукти:
- 1 доза безглутеново ронливо маслено тесто, добре охладено
- 400 г пресни сини боровинки
- 50 г кокосова, кафява или бяла захар
- 20 г нишесте от тапиока или царевично нишесте
- настъргана кора от 1 лимон
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- 1 чаена лъжица метакса или друг ароматен алкохол
- леко разбит белтък, за намазване на кората
- 2 супени лъжици филирани бадеми
- мед за сервиране (по желание)
Начин на приготвяне:
Първо се приготвя тестото и се оставя за поне 30 минути в хладилник, да се охлади.
Пълнежът се приготвя като в купа се смесват боровинките, захарта, нишестето, лимоновата кора, ванилията и метаксата. Разбъркват се хубаво и се оставят настрана.
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан.
Тестото се разточва върху хартия за печене на кръг с диаметър около 30 см. Ако има нужда, тестото се поръсва с брашно от маниока, оризово или овесено брашно, за да не лепне върху точилката. Заедно с хартията за печене, тестото се прехвърля в широка равна тава (тавата на фурната е най-удачна). В средата на тестото се изсипва пълнежът от боровинки и се разпределя равномерно върху тестото, като се оставят свободни 4-5 см от краищата му. Краищата се загъват навътре с помощта на хартията за печене. Повърхността на тестото се намазва с белтък и се поръсва с филирани бадеми.
Тавата се слага в долната ⅓ в предварително нагрятата фурна и галетът се пече 45-50 минути или докато тестото придобие хубав златисто-кафяв цвят. Изважда се от фурната и се оставя да почине 20-30 минути за да се успокои бълбукащият пълнеж и тогава може да се нареже.
Сервира се топъл (без да е горещ) или със стайна температура, поръсен с мед.
Още идеи с боровинки
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Салата от зеленолистни със сини боровинки и козе сирене
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Салата с прошуто, моцарела и ягоди
- Мадлени
- Пай с горски плодове
- Горски плодове с крем забайон
- Шоколадова Павлова с шоколадов крем и плодове
- Тарт с малини и боровинки
- Kак да си направя бриош + видео
- Разни случки, шишенце с нектар от агаве и бурканче с червени боровинки
- Сезонни плодове с марсала и хрупкав топинг
- Бадемови тарталети с домашно сладко от боровинки
- Кейк с маскарпоне, боровинки и касис
Разгледай други рецепти за галет
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Галет с чедар, ябълки и розмарин
- Зеленчуков галет с рикота
- Мини галетини с шамфъстък и червени плодове
- Галет със смокини
Виж още рецепти без глутен
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Сотирани тиквички с доматена салца и прясно сирене
- Хумус с тиквички и магданоз
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Сладолед „Забайон“
- Ванилов сладолед на клечка
- Пълнено агнешко бутче със спанак, сушени плодове и шамфъстък
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Романеско броколи с карамелизиран лук, аншоа и червени боровинки
- Гранола бар с печена киноа, семена и сушени смокини
- Картофен гратен Дофиноа
- Крекери от семена, ядки и тахан
- Печени пилешки бутчета в сос от червени боровинки, нар и мед
- Печена свинска наденица с ябълки и боровинки
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Печени свински котлети с горчица и моркови с джинджифил
Покажи ни за Богоявление един Galette de rois, както го правят французите, ако имаш, разбира се, настроение.
Ще го имам наум! 😉
И защо безглутенов?Правила съм подобен тарт от Вашата книга „Аромати от сърцето на дома“-рецептата е УНИКАЛНА!Интересно, модерно ли е gluten free или масово народа е с глутенова непоносимост?!?
Здравей, Йоана, искам да те питам доволна ли си от фурната, която ползваш? Ако да, кой е моделът? Марката е AEG, нали?
Здравей, Мария! Да, доволна съм от фурната, която ползвам вече 9 години. Марката е AEG, моделът е BE3013021M. За това време са излезни и доста нови модели, но като цяло съм доволна от AEG, повечето ми електроуреди са от тази марка.