Ето, че съм в най-подходящото време от годината, в което изваждам машината за сладолед от най-горния шкаф и я държа на достъпно място няколко месеца. Освен тази стъпка, се налага и да поизпразня фризера от какво ли не, за да направя място за кутиите с хубав домашен сладолед. Разбира се, с машина за сладолед става много по-добре – аериран и с прекрасна кремообразна текстура. Приготвянето на сладолед в домашни условия обаче в повечето случаи изисква използване само на жълтъците от яйца, затова фризерът ми редовно е пълен и с кутийки с белтъци. Този факт, плюс наличието на голямо количество череши, които си набрахме сами, ме поведе към идеята за семифредо с тях.
Хубавото на семифредото е, че за него изобщо не се изисква машина за сладолед. Практиката с приготвянето му до момента показва, че с добре направен италиански меренг и избита сметана в него, става най-доброто семифредо, което може да се овкуси с всякакви плодове и подправки; да му се добави маскарпоне или рикота, шоколад или бисквитки, кафе или ликьор. И дори не е необходимо да се разбърква докато се замразява!
Най-вкусното семифредо, което съм приготвяла е това с рикота и смокини. Звучи просто, но всъщност рецептата се състои от четири отделни компонента – плодовете, основната смес от сирена, в която се включва и крем англез и разбира се италианският меренг, без който семифредото няма да е семифредо. Бих опитала същата рецепта и с череши, някой ден вероятно ще го сторя, но точно сега, когато хладилникът ми беше пълен с тях и ги включвах в най-разнообразни богати десерти, ми се искаше като за финал да се спра на нещо по-семпло за приготвяне и с възможност за минимално количество съставки.
А какво по-просто за едно плодово семифредо от това да се включат основните елементи за него – италиански меренг и сметана, към които да се добавят просто смлени плодове. Видях това в една от книгите за сладолед, която си купих преди три години от Бергамо и реших, че точно това е рецептата, която ми трябва. В книгата това семифредо е приготвено с малини, но и черешите също свършиха добра работа тук. Може да се опита също така с ягоди или праскови, би било чудесно.
Така с малко съставки използвах още една част от черешите, изостаналите във фризера белтъци и заредих с още един вид замразен десерт, на който да се наслаждаваме в топлите дни. Ако разполагаш с излишни белтъци, които се чудиш в какво да вложиш, вземи и от най-зрелите летни плодове и си направи семифредо!
Семифредо с череши
Рецептата е адаптирана от книгата The Book of Ice Cream.
За 10 порции.
Продукти:
- 300 г обезкостени череши (измерени след обезкостяването)
- 60 мл вода
- 240 г захар
- 120 г белтъци (от 4 големи яйца), със стайна температура
- 400 мл сметана 35%, много добре охладена
Начин на приготвяне
Черешите се пасират с пасатор или в блендер. Оставят се настрана.
Приготвя се италиански меренг, като в малка касерола се смесват водата и захарта. Разбъркват се на силен котлон докато захарта се разтопи и сместа започне да ври. Оставя се да ври докато захарният сироп достигне 118ºC. Малко преди да достигне тази температура започват да се разбиват белтъците до степен меки връхчета. Към тях на тънка струя се добавя врелият захарен сироп като се внимава да не се засегнат бъркалките на миксера. Когато всичкият сироп е добавен, белтъците продължават да се разбиват докато се поохладят и станат лъскави, много гъсти и стабилни.
Към белтъците се добавят пасираните череши и се разбъркват внимателно с шпатула.
Сметаната се разбива с миксер до степен меки връхчета (не трябва да бъде твърдо избита) и се добавя към сместа с черешите на три пъти, като се разбърква внимателно с шпатула.
Готовата смес се разпределя в 10 индивидуални формички с обем около 200 мл или в една по-голяма, която може да бъде форма с подвижни стени с диаметър около 26 см или правоъгълна форма за хляб. Формите се покриват плътно (с контакт върху сместа) със стреч фолио и се слагат във фризер да замръзнат.
Ако се използват индивидуални форми, преди сервиране се изважда необходимият брой и стените и дъното им се затоплят с намокрена в гореща вода кърпа. Формичката се обръща в чиния за сервиране и се потупва леко докато семифредото падне.
Ако се използват по-големи форми, семифредото се освобождава от тях предварително и преди сервиране се нарязват необходимия брой порции. Останалото се съхранява добре опаковано във фризера до 3 месеца.
Още рецепти с череши
- Класическо клафути с череши
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Веган гранола тарталети с летни плодове
- Печен камамбер с череши в хрупкави кори
- Крамбъл с череши (с опция за без глутен)
- Салата с копа, козе сирене, череши и плодове от черница
- Постни овесени сладки с череши и шоколад
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Заедно със Симеон Николов – Патешко с манатарки, трюфел и череши
- Овесени барчета с пресни череши
- My summer wine или просеко с ягоди, череши и рози
- Семифредо с маскарпоне и череши
- Лесен шоколадов сладкиш с череши
- Шоколадов сладолед в анасонови целувки
- Патешки гърди с балсамова редукция с череши
- Ванилови кексчета с череши
- Хрупкав тарт с шамфъстък, бадеми и череши
- Череши в ром. Кой ще опита с мен?
- Шварцвелдер киршторте или Торта „Черна гора“
- Йогурт клафути с ягоди и череши
Други идеи за замразени десерти
- Семифредо с бял шоколад, малини и дакоаз с шамфъстък
- Сладолед „Забайон“
- Ванилов сладолед на клечка
- Шоколадов сладолед
- Малинов сладолед
- Печена Аляска
- Леден ягодов йогурт
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Как да си направя ванилов сладолед
- Семифредо с рикота, смокини и индрише
- Семифредо с маскарпоне и череши
- Семифредо с маскарпоне и малини
- Шоколадов сладолед в анасонови целувки
- Сорбе от ябълков сайдер
- Сладоледена терина
- SOS – Няколко предложения за пълнеж и сервиране на еклери и профитероли
- Лавандулов сладолед и праскови с лавандулов мед
- Сладолед с пъпеш и идея за сладоледена торта
- Люлякова импресия
- SOS – Холандски ябълков пай и ванилов сладолед
Ако се прави с малини, те пасират ли се?
И ми стана любпшитно как замразяваш белтъци и колко време издържат във фризера.
Ако се използват малини, те също се пасират. Хубаво е да се минат след това през цедка, за да се отстранят семчиците.
Белтъците прибирам в малки кутийки за фризер (надписвам колко броя има вътре) и замразявам. Могат да останат във фризера до 3 месеца. Размразяването става в хладилник, а преди разбиване се изваждат на стайна температура 30-40 минути, за да се темперират.
Замразяваните белтъци дори се избиват по-добре, защото са изгубили еластичността си.
Колко практично – докато не сподели замразяването на белтъци, все изпадах в чудене в какво да ги вложа (напр. от тирамисуто по твоя рецепта) – благодаря, Йоана! И дори съм приготвяла омлет + 1 яйце, за да не се застояват в хладилника. А семифредото, звучи много вкусно и непременно ще го направя 🙂
Здравейте! Има ли причина да не се сервира на топки като обикновен сладолед?
Може и на топки да се сервира. Сместа се изсипва в подходяща голяма форма за фризер и когато е нужно се гребва необходимия брой порции. При семифредото обаче в голяма форма, по-характерно е разрязването му. Тогава цялото семифредо трябва да се освободи от формата и да се съхрани в съд за фризер, от който е подходящо да се реже.
Здравейте! Колко време отнема, докато семифредото стегне и може да се отдели свободно от формата или да се загребва с лъжица? Благодаря предварително 🙂
Най-добре е да престои във фризера една нощ след приготвянето.
Не е ли прекалено много захарта?
Сравнявам с рецептата за семифредо с малини, където на по-голямо количество продукти се добавят само 100 грама захар.
Различни рецепти са. Тук количеството захар е според количеството белтъци, за да се спази добра пропорция за италианския меренг. Захарта в него държи семифредото кремообразно. В другата рецепта основата е крем англез и се добавят доста мазнини (от жълтъците, маскарпонето и сметаната), които работят за повече кремообразност.
Ммммм, не ми хареса структурата на тази замразена смес. Идеята с пасираните череши е сполучлива и ще бъде приложена в други рецепти. Благодаря!