Сладолед с пъпеш и идея за сладоледена торта

Този десерт се зароди покрай пробите за тортата по „Здрач“. Неизползваните жълтъци от бадемовите платки и меренга се трупаха в една кутия в хладилника, а мътеницата, която се получава от избиването на масло от сметана, трябваше бързо да се оползотвори. По някаква случайност точно сега разполагах и с два малки пъпеша и решението за сладолед дойде спонтанно, но в унисон със сезона, като че ли започнах да се синхронизирам със случващото се около мен.

Освен с жълтъци и мътеница, разполагах и с други неизползвани продукти като бял шоколад, една бадемова платка, върху която имаше отпечатък от дантела с различна шарка от тази, която използвах за тортата по „Здрач“ и една идея за кокосови бисквити, която се опитвам да реализирам сполучливо от известно време насам. Покрай всички тези неоползотворени съставки, в сладоледа се появи и тофи с бял шоколад, а накрая и сладоледена торта, която изненадващо много добре се съчета със сладката и пикантна джиндифилова бира. Това последното установих съвсем случайно, защото никога не би ми хрумнало да си отворя бира докато ям торта, но пък следващия път мога да я сложа (бирата) в някой друг десерт с пъпеш.

Сладолед с пъпеш

От посочените дози се получава около 1,200 кг сладолед.

Продукти:

  • 150 мл сметана 35%
  • 450 мл мътеница (може да се замени с прясно мляко)
  • 2 ванилови шушулки
  • 8 жълтъка
  • 120 г захар
  • 1 малък пъпеш, около 700 грама, измерен цял (или около 400 грама изчистен)
  • 1 доза тофи с бял шоколад по рецептата от ягодовия трифъл

Сметаната и мътеницата се смесват в тенджерка. В тях се добавят остърганите семенца от ваниловите шушулки и се загряват на умерен огън до завиране. Сместа се отстранява от огъня и се оставя за 20-30 минути на страна. След това се загрява отново докато заври.

През това време жълтъците се разбиват със захарта докато се сгъстят и изсветлеят. Към тях по малко и при непрекъснато разбиване се добавя врялата млечна смес. Разбърква се хубаво и се слага на умерен огън. Сместа се разбърква няколко минути с телена бъркалка докато се сгъсти. Маха се от огъня и се охлажда на стайна температура, като се разбърква от време на време.

Почистеният пъпеш се слага в блендер и се пасира докато се получи пюре. Добавя се към основата за сладоледа и се разбърква хубаво. Сместа се изсипва в подходяща кутия за фризер и се охлажда за няколко часа, докато започне да стяга, като се разбърква периодично през 20-30 минути.

Приготвя се тофи и се охлажда.

В голяма кутия подходяща за фризер се слагат от полу-стегнатия сладолед и тофито като се редуват. Оставя се във фризера.

Преди да се поднесе, сладоледът се оставя за няколко минути на стайна температура за да се отпусне.

Сладоледена торта с пъпеш и кокосови бисквити с лайм

Посочените дози са за торта с диаметър 20 см.

Съставки:

  • 2 бадемови платки с диаметър 20 см по рецептата за торта по „Здрач“ (едната платка е с отпечатък от дантела)
  • 500 г сладолед с пъпеш и тофи
  • 26-30 броя кокосови бисквити с лайм (рецептата е по-долу)

Бадемовите платки се приготвят както е описано в рецептата, като се използват същите количества за форми с диаметър 20 см. Времето за печене се запазва на около 10 минути.

Сладоледът се оставя на стайна температура да се отпусне леко преди да се сглоби тортата.

В равна сервизна чиния или поднос се поставя едната бадемова платка (която е без отпечатък). Върху нея се разпределя сладоледа и се покрива с втората бадемова платка. Отстрани на тортата, ветрилообразно се залепят кокосовите бисквити. Може да се използва разтопен бял шоколад или разбита сметана за залепяне. Тортата се съхранява във фризера. Преди поднасяне се оставя за няколко минути на стайна температура за да се отпусне.

За кокосовите бисквити с лайм (около 50 броя)

Продукти:

  • настъргана кора от 1 лайм
  • 20 мл сок от лайм
  • 100 г пудра захар
  • 100 г пълномаслени кокосови стърготини
  • 80 г масло, разтопено
  • 20 г брашно
  • разтопен бял шоколад и кокосови стърготини оцветени в зелено за декорация

Всички продукти се смесват хубаво. От получената маса се правят топчета, колкото голям лешник. Подреждат се в тава върху хартия за печене на разстояние едно от друго и се притискат с длан. Пекат се в предварително нагрята фурна на 160°C за 10-12 минути или докато краищата им започнат да се зачервяват. Изваждат се от фурната и се охлаждат в тавата.

Единият край на бисквитите се потапя в разтопен бял шоколад, а след това в кокосови стърготини оцветени в зелено.

23 коментара

  1. Ммммм, страхотно изглежда! Сладоледът от пъпеш ми е любимият:) А тортата е страхотна идея – много ти се радвам за комбинативното мислене в кухнята:)

  2. ООО, сладоледа ще го пробвам обезателно! Аз и без това само домашно приготвен сладолед ям……

  3. Здравей, Йоана. Може ли да ми дадеш съвет относно формичките за фунийки. Отдавна си търся, но не намирам никъде. Как да си направя? Чета, че ги правят от фолио, но то не е ли твърде меко? Ако знаеш нещо – ще ти бъда благодарна!

    1. Има ги в някои специализирани магазини за професионално оборудване и инструменти, но струват много скъпо.
      Аз имам един комплект, с който са работили и баба ми и майка ми. Фунийките са малко позахабени, но вършат работа и не ми се е налагало да купувам или да имровизирам.
      Може да провериш в един магазин „Приспособления за кулинарията“ на бул. Стефан Стамболов 16. Намира се близо до Женски пазар. Ако там няма такива фунийки, попитай дали имат възможност да ти изработят. Поръчвала съм си от там разни неща, така че има вероятност и фунийки да направят. 🙂

    2. Здравей, Светла!

      Очевидно не съм Йоана, но понеже преди време ме вълнуваше същата тема, мисля че мога да ти помогна, затова се намесвам неканена. Стават идеални формички от капачки от кисело мляко или заквасена сметана, сещаш се – онези алуминиевите. Просто трябва да отлепиш капачката внимателно, за да не я скъсаш и си я свиваш на фунийка. Върши идеална работа. След изпичането на фунийките се посмачкват при вадене, но това не е проблем. Просто ги развиваш, измиваш и навиваш отново и са готови за нови подвизи:)

      С фолио аз лично не съм пробвала, но щом става с капачките, защо да не става и с него, особено ако използваш няколко пласта, но тук само предполагам, не съм убедена от личен опит.

      Ако пък искаш нещо с по-професионален вид, добра идея според мен е да посетиш магазинчето „Приспособления за кулинарията“, намиращо се бул. Стефан Стамболов 16. Това е много близо до Пиротска и Женския пазар, мястото е ориентирано. Собственикът на магазинчето е и продавач вътре. Той изработва различни метални форми за най-различни кулинарни хрумвания. Почти съм сигурна, че предлага и формички за фунийки. Но и да не предлага в конкретния момент пак не е проблем, защото по принцип приема поръчки. Той сам изработва изделията от френска ламарина. Цените му са много добри. Единственият проблем е, че въпросната ламарина се мие само на ръка и трябва внимателно да се подсушава след миенето и всячески да се пази от влага, иначе ръждясва.

      По разни он лайн магазини също съм виждала да се продават такива форми, но на абсурдни цени – от типа 6 форми в комплект за „скромната“ цена от 50 лв. комплекта.

      Извинявам се още веднъж, че се обадих непопитана и че постът ми е off topic за конкретната рецепта. Надявам се, все пак, че съм била полезна и пожелавам успешно решаване на проблема с формичките и вкусни фунийки!

  4. Наскоро пробвах нещо подобно и трябва да ви кажа, че съм очарована. Пъпешът е плод, който определено е създаден за сладолед, а защо не и за торта с него 🙂

    1. Основата на сладоледа са жълтъци, захар и прясно мляко/сметана. Жълтъците придават плътност на сместа, иначе би се получило сорбе.
      Ако искаш да ги избегнеш, импровизирай по сладоледа с шамфъстък, чиято рецепта ще намериш в поста за предложения за пълнеж на еклери и профитероли. За него не са използвани жълтъци, но има сметана и кондензирано мляко, които съдържат повече мазнини и правят сладоледа гладък и кремообразен.

  5. Благодаря Ви за отговора,ще се доверя на Вашата рецепта без да импровизирам,защото с импровизации не винаги се получава добър резултат!Приятен ден 🙂

  6. Здравей, Йоана, днес пробвах да направя сладоледа, но ударих на камък. Набавих си съставките, както са по рецептата, приготвих го, сместа се оказа супер вкусна и обещаваща. Сложих го в хладилника и след час го извадих да видя какво се случва. Кусах го и беше станал горчив. Греда. Може би имаш някаква идея къде греша. Благодаря предварително. Поздрави.

    1. Мога да предположа, че е от пъпеша. Случвало ми се е да попадна на горчив пъпеш. Казваш, че в началото сместа за сладоледа е била вкусна, но след като е престоял известно време е станал горчив. Ако причината е в пъпеша, също предполагам, че от престояването горчивият вкус, който не се е усещал в началото се е отделил в сместа с времето.
      За момента не ми хрумва друга причина за горчивината.

  7. Здравей Йоана,
    Пробвах рецептата ти. Страхотна е ! Всички в къщи бяха много щастливи! Благодаря ти за рецептата!

  8. Ами работата е там, че аз от пъпеша ползвах около една четвърт, останалото го изядох, беше съвсем нормален. Единственото, което ми хрумва, е, че при последния етап от варенето жълтъците станаха на малки парцали и си позволих да ударя един бърз пасатор на сместа, колкото да ги хомогенизирам. Отново преди да вкарам сместа в хладилника я опитах и беше екстра. Каквото и да е станало, е станало по време на престоя. Възможно ли е да съм развалил млякото по някакъв начин. Другото е, че сместа беше все още леко топла, когато я прибрах. Не беше изстинала до стайна температура, но логиката ми не вижда нищо притеснително в това. Сега правя втори опит. Поздрави отново.

    1. Извинете за не намясто попадналия отговор, трябваше да е по-нагоре.

  9. Същото се случи и с моят сладолед – вкусна смес преди паркирането във фризера, отровно горчиво след изстудяването. Може би има значение сортът на пъпеша – използвах медена роса. Спазих рецептата дословно, не сварих жълтъците на парцали, недоумявам какво би предизвикало подобна гадост.

    1. Благодаря за обратната връзка. Ако разбера откъде идва проблема, непременно ще включа това в публикацията.

    2. Относно горчивината, преди няколко седмици ми се случи същото със смес от замразени папая и ананас (бяха за смути). В този линк https://cooking.stackexchange.com/questions/14255/why-is-my-icecream-bitter се обсъжда горчив сладолед с пъпеш медена роса и има интересно предположение за реакция между протеолитичните ензими в суровите плодове (ананас, киви, папая) и белтъка в млякото. Знаех, че суров ананас не се желира, но нямах представа, че разпадането на казеина може да даде горчив вкус. 🙂

      Може би в някои пъпеши ензимите са повече отколкото в други, а може би причината е съвсем различна…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *