Брауни със сушени смокини и орехи

В моята история за намиране на идеалната рецепта за брауни приключих с търсенето през 2017 година, когато направих публикацията за брауни със сусамов тахан и халва. Използвам рецептата и досега, независимо дали добавям халва, оставям го натурално или си правя опити с други добавки и подправки.

Брауни със сушени смокини и орехи

И макар че всички рецепти за брауни са идентични, то разликата в пропорциите на продуктите за тях, шоколадът, който се използва и начина им на смесване дават различни резултати. Да, все е брауни и все е с шоколадов вкус, но дори само откриването на точното време за печене в различните фурни, довежда до разнообразни текстури, плътност, сочност в многото проби. Та, както споменах, всичко това приключи за мен преди 5 години, намирайки рецептата, която ми харесва най-много. Опасявам се, че дойде ред да кажа – досега!

Брауни със сушени смокини и орехи

Светът е голям и разнообразни рецепти за брауни дебнат отвсякъде, особено когато четецът ти е пълен с новини и публикации от кулинарни блогове и сайтове от целия свят. Беше миналата година, някъде по това време, когато преглеждайки рийдъра ми за идеи, попаднах за кратко време на няколко рецепти за брауни, в които вместо обичайното масло се използва зехтин. И преди бях срещала подобни, но като че ли не търсех това тогава.

Брауни със сушени смокини и орехи

Сега обаче любопитството ми, не толкова за вкуса, колкото за текстурата на брауни с растителна мазнина ме поведе наново в изпробване на няколко такива рецепти. След като открих моята, започнаха и пробите с времето за печене в моята фурна, защото при браунитата, дори минута може да даде отражение. Така стигнах до новия ми фаворит – това брауни с растителна мазнина. Има много сочна сърцевина и хрупкава горна кора. Има интензивен шоколадов вкус и дъвчаща текстура, която е отличителна по краищата. И въпреки че липсва вкусът на масло, който така обожавам, това брауни има всичко, което обичам в един такъв десерт.

Брауни със сушени смокини и орехи

Първият ми опит с него беше със зехтин с портокалов аромат и наравно с шоколада, разбира се портокалът беше основният вкус в него. По-късно изпробвах рецептата със студено пресован зехтин с по-леки аромати и също ми хареса, но вече исках да намаля малко захарта, за да се усещат по-добре вкуса и на шоколада, и на зехтина. Накрая реших, че текстурата, която растителната мазнина дава на браунито е онова, което ми харесва най-много в него, затова направих поредния опит. Целта ми беше да добавя ядки и сушени плодове, които да бъдат предварително накиснати в ароматен алкохол, а за да бъде осезаем и той, и добавките, вместо зехтин използвах олио с неутрален аромат. Опитът ми хареса много, затова ти предлагам да опиташ новата ми любима версия на брауни.

Брауни със сушени смокини и орехи

Брауни със сушени смокини и орехи

Основната рецепта за това брауни заимствам от loveandoliveoil.com. След няколко експеримента по нея, за които може да прочетеш по-горе, изготвих тази рецепта.

Използвам олио от гроздови семена за неутрален аромат, но ако предпочиташ, може да използваш слънчогледово олио или лек зехтин.

Сушените смокини накисвам в марсала от предната вечер за да могат да попият цялото количество от нея. Вместо марсала може да се използва друго подсилено вино като портвайн или десертно вино, или тъмен ром. С малцово уиски също ще бъде добре. Експериментирай с каквото ти харесва. Както и със сушените плодове – стафиди, сини сливи, фурми, червени боровинки или череши – всички те ще бъдат прекрасни с шоколада и ядките.

От ядките избрах орех, защото винаги съм го харесвала в брауни, но ако разполагаш с друга ядка, също ще бъде добре.

Малдонската сол и в сместа, и поръсена върху браунито преди сервиране повдига вкусовете на всички основни съставки – шоколадът, смокините, орехите.

Изобщо, рецептата е добра основа за импровизации, затова може да направиш своите добавки върху нея, стига да се спазят пропорциите на съставките.

За 9-12 порции.

Продукти:

  • 40 г брашно
  • 35 г какао, за предпочитане алкализирано
  • ¼ чаена лъжица бакпулвер
  • ¼ чаена лъжица малдонска сол + допълнително за поръсване
  • 60 мл олио от гроздови семена или друго неутрално на вкус олио
  • 140 г черен шоколад 66%-70%, на калети или нарязан на ситно
  • 150 г светла кафява захар
  • 2 големи яйца, със стайна температура
  • 1 чаена лъжица ванилов екстракт
  • 80 г сушени смокини, нарязани на 4-6 парчета
  • 50 мл марсала
  • 60 г орехи, нарязани на едро

Начин на приготвяне

От предния ден смокините се заливат с марсалата и се оставят на стайна температура. Разбъркват се от време на време докато поемат всичкото вино.

В деня на печене се подготвя квадратна форма с размери 23 см. Дъното на формата се покрива с хартия за печене и заедно със стените се напръсква със спрей за печене. Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.

Шоколадът се разтопява на водна баня и се смесва с олиото.

Яйцата и захарта се разбиват се миксер докато увеличат обема си и се сгъстят. Добавя се ванилията и разтопеният шоколад с олиото. Разбъркват се хубаво.

Отделно се смесват сухите съставки и се пресяват – брашното, какаото и бакпулверът. Към тях се добавя малдонската сол и се разбъркват.

Сухите съставки се добавят към шоколадовата смес и се разбъркват за кратко, колкото да се смесят. Накрая се добавят смокините (ако има останала непоета от тях марсала, тя също се добавя) и орехите. Разбъркват се хубаво, така че да се разпределят равномерно в сместа.

Сместа се изсипва в подготвената форма и се заглажда. Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и браунито се пече 25 минути. (Обърни внимание на времето за печене в твоята фурна, което може да варира с 3-4 минути за перфектната текстура на брауни.) След като се извади от фурната се оставя за десетина минути във формата и тогава се освобождава от нея. Поставя се върху решетка заедно с хартията за печене под него и се оставя да се охлади напълно.

Охладеното брауни се нарязва на 9 или 12 парчета. Поръсва се с малдонска сол. Съхранява се до 5 дни на стайна температура, ако остане.

Брауни със сушени смокини и орехи

Още рецепти за брауни

Други рецепти за сладкиши

11 коментара

  1. Ах, поредното изкусително предложение! Обожавам брауни, а този вариант със смокини е неустоим. Въпросът ми е: фурната с вентилатор или без?

    1. Радвам се! Пека без вентилатор, което в рецептата описвам „с опция горен и долен реотан“. Ако използвам вентилатор, ще го спомена изрично в публикациите. Наслади се! Ще бъда щастлива на обратна връзка!

  2. Прекрасно брауни,толкова е изкушаващо …….. Вкъщи редовно правя другото твое с тахан халва – синът ми го обожава! Редовно си го поръчва да му пратя , като заминава / учи медицина първи курс/. Смешка от последния път, когато му изпратих: “ Почерпи ли съквартиранта си с браунито?“, отговор: “ Ами не – много е хубаво……….“

  3. Едва изчаках да поизстине и още топло го опитах. Много фин вкус! Опасявах се дали няма да е много сладко със 150 г захар и 80 г смокини, но не е. Може би е грешка, че вместо марсала ползвах Куантро, та портокаловата нотка на ликьора се усеща по-силно от смокините, но пък така се получи вариация. А може ли олиото да се замени с краве масло и какво би трябвало да е количеството?
    Горещо препоръчвам тази рецепта на всички любители на сладки изкушения!

    1. Радвам се за хубавия резултат, портокаловият аромат от Куантро звучи много добре тук.
      Ако искаш да приготвиш брауни с масло, просто използвай тази рецепта за основа и вместо сусамов тахан и халва добави смокините и орехите.

  4. От години следя блога, правила съм много от рецептите, имам и книгата ти, Йоана… И си казах, че след това броени няма как да не напиша вече коментар 😆 И ние не изчакахме да изстине напълно, аз го направих с бадеми, а смокините накиснах в розов джин (следващият път мисля да е в уиски или порто). Много приятни се получиха смокините, макар да се съмнявах в началото. Но браунито наистина е чудесно, идеалния шоколадов вкус, без да е твърде наситено от черния шоколад, без да е твърде сладко. Пак ще се прави със сигурност!

  5. Неустоим шоколадов вкус Йоана! Фен съм ти от доста години и смело мога да заявя, че съм изпробвала много от вкусотиите тук както и от книгата ти! Направих браунито едно към едно! Вкусът е невероятен! Днес изядох последното парче …хихих!Продължавай в този дух!Едно малко предложение: дали е възможно да споделиш някоя рецепта за сладкиши с малко калории?

  6. Здравей 🙂
    Искам да направя браунито в тава 30/42 (за повече хора). С колко време трябва да се увеличи печенето?
    Направих лесната морковена торта в тази, голямата тава и се получи като увеличих продуктите х4 и печенето с 10 минути, но нали с браунито трябва човек да е точен в печенето.
    Благодаря ти за рецептите!

    1. При повече дози за брауни, по-удачно е да се процедира с увеличаване на необходимите дози за сместа, но с печене в няколко от същия или сходен размер форми – толкова форми, колкото дози са направени. Целта е браунито да се запази сочно навсякъде, както би било при печене на единична доза. В по-голям съд като размерите на тавата, която споменаваш, краищата ще изсъхнат прекалено много докато средата бъде изпечена до необходимото. Ще има голяма разлика в текстурата при различните парчета, когато такова брауни се нареже. Съветвам те да направиш двойна доза, но да я изпечеш в два идентични съда, съобразени с размерите в рецептата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *