Хубаво нещо са летните ваканции, нали? Не само заради почивката, следобедните дремки предизвикани от умората на слънцето или приятното стоене до късно (с чаша диджестив, най-често), защото тогава вече е прохладно, а и алармата на телефона е изключена от известно време. Обичам летните ваканции и заради прилично ранното събуждане от само себе си и тогава се наслаждавам на по-хладното време от деня докато пия кафе и мечтая за предстоящите приключения, които мога да си организирам.
Обичам летните ваканции и защото винаги се предизвиквам, чета повече, научавам нещо ново, правя нещо ново и имам времето просто да осъществявам намеренията ми. Това предложение за печена на грил риба, която е увита в смокинови листа е едно от тези намерения, които отдавна исках да споделя тук.
Беше преди няколко години, когато изкарахме една седмица от лятната ни семейна ваканция на Халкидики и оттам започва тази история за риба изпечена на грила. Бяхме на къмпинг с каравани и имахме условия да си готвим храната сами, включително и да си палим барбекю. Тогава дойде и желанието да напазаруваме пресни риби и морски дарове, които да сготвим на огъня. От опит знаех, че рибата не е лесна за готвене на скара – най-често залепва и се разпада при обръщане. От много четене на кулинарни книги обаче знаех също, че за готвене и увиване на разни продукти могат да се използват смокинови листа. И точно тогава, точно там – в Гърция, където намерихме прекрасни пресни риби и е пълно със смокинови дървета по пътищата, аз реших да изпробвам прочетеното на практика.
Бях сигурна, че листата ще предпазят рибата от залепване върху решетките на скарата, но не знаех какво да очаквам като аромат и вкус от тях. Изненадах се много, когато опитах вече сготвената риба с части от загорелите от огъня смокинови листа. Имаше сладък опушен вкус и аромат на кокос и печени ядки. Това наистина ме удиви и продължих да практикувам печена по този начин риба, дори след като се прибрахме в София, дори на грил тигана, нагрят на котлона в кухнята на апартамента.
И голямо щастие, че разполагам с цели два смокинови храста растящи свободно в квартала. Не дават плод, защото никой не се грижи за тях, но пък листата им са все така ароматни и полезни.
Хубаво нещо са ваканциите, особено на село, където имам същата сутрешна прохлада, следобедните дремки, нощите до късно под звездното небе и много идеи за приготвяне на сезонна храна.
И точно това лято се видях подготвена да ти споделя тази рецепта, защото на село разполагам и с барбекю, и със смокинови листа, и с много помощници – най-вече за паленето на скарата и детайлните снимки от процеса на готвене.
Както и с много енергия да снимам и подготвя всичко това за публикация докато всички останали ме чакат за да седнем заедно на масата за вечеря. (Благодаря за помощта и търпението ви, мили хора!)
Е, накратко това е метод за готвене на всякакви риби на скара. Самата риба може да се овкуси всякак, но ти препоръчвам поне първия път да я приготвиш семпло – само сол, черен пипер, лимон и магданоз, за да се усетят най-добре ароматите от смокиновите листа, които те оставят. След това импровизирай по свои възгледи.
Времето за печене на рибата на барбекю или електрическа скара е относително и ще зависи от топлината на въглените/силата на скарата, както и от размера и вида на самата риба. В този случай пека лаврак, около 1 кг непочистен, за около 35 минути на средно силно барбекю.
Междувременно на него си изпичаме и млечна царевица, която децата обожават. Също там, като гарнитура към рибата може да се изпекат тиквички, патладжани, чушки, лук и разполовени домати. Овкусени с билки от градината, съчетани с хубаво охладено бяло вино или розе и вечеряйки навън, на двора пред къщата, с всички любими хора – това е мечтаната за мен лятна вечеря. Хм, случи ми се не само да я осъществя, но и да ти я споделя. Пожелавам и на теб такова изпълнено лято!
Лаврак в смокинови листа на скара
Тази техника може да се използва за всякакви цели риби. Вместо лаврак може да се изпече ципура, фагри, минокоп, кефал или други бели риби. Също така може да се използват и риби с по-малки размери. Тогава времето за готвене на скарата трябва да се съобрази с размера на рибата, нейният вид и силата на жаравата.
За 4 порции.
Продукти:
- 1 лаврак, около 1 кг
- сол и черен пипер
- 2-3 супени лъжици зехтин
- 4-5 стръка пресен магданоз
- ½ лимон, нарязан на полумесеци
- 10-12 смокинови листа, измити и подсушени
- памучен конец за готвене
Подготовка на рибата
Рибата се почиства, измива се хубаво и се подсушава с кухненска хартия. Посолява се отвътре и отвън със сол и черен пипер на вкус и се намазва също отвътре и отвън със зехтин. В кухината ѝ се поставят стръкове магданоз и резени лимон.
Взима се памучен конец за готвене и се срязват няколко шнура, в зависимост от дължината на рибата. Подреждат се хоризонтално върху дъска на известно разстояние един от друг. Върху тях се подреждат смокиновите листа, като се застъпват едно друго и се съобразяват с размера на рибата. Върху листата се поставя овкусената риба. Листата се загъват навътре и залепят върху рибата, така че тя да се увие максимално с тях.
Листата с рибата се завързват с памучните шнурове. За тази цел е хубаво да има помощник, който да придържа листата стегнато към рибата, докато друг я завързва.
Изпичане на рибата
За печене на рибата се подготвя барбекю, но може да се използва и електрическа скара. Рибата се поставя върху скарата и се пече около 35 минути като се обръща внимателно по средата на печенето. Ако рибата е по-малка или по-голяма, времето за печене се съобразява с нейния размер и силата на огъня.
Докато рибата се пече, памучните шнурове ще изгорят, но листата вече ще бъдат фиксирани върху кожата ѝ. По-голямата част от листата също ще обгорят, но това не трябва да те притеснява. Всичко, което е изгоряло повече ще се отдели с кожата при сервиране на рибата, а отдолу ще се открие прекрасното ѝ месо събрало много аромат от листата.
Сервиране
След като рибата се изпече се премества в чиния и се оставя за десетина минути да отлежи. По-изгорелите листа на повърхността се отстраняват. Рибата се разтваря откъм корема и се отстраняват магданоза и лимоновите резени. Отделя се голямата кост и главата. Сервира се месото.
Виж още рецепти с риба и морски дарове
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Калмари с карамелизиран лук
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Кюфтета от сьомга
- Плакия с риба и морски дарове
- Печена ципура и салца с тиквички
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Печено филе от сьомга с билкова кора и зеленчуци
- Пълнени калмари с кайма и гъби
- Заедно с Веселин Бойкинов – Краб върху бриош със скариди с хумус от лунен боб, туршия от фенел и сос с пенливо вино
- Миди с ориз, чорисо и билки
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Скариди саганаки
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Сафрид плакия
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Миди гратине с билкови трохи и пармезан
Разгледай и други рецепти на грил
- Шишчета от свинско месо на грил
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Млечна царевица на грил с масло и босилек
- Пилешки бутчета на грил със салца верде
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
- Салата от краставици с резене и халуми
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Аспержи на грил с булгур, варени яйца и зелен сос с майонеза
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Цикория на грил с прошуто, сушени домати и бешамел с гауда и намачкани картофи с мед