Докато все още е лято и стъпваме в сезона на чушките, се възползвам да приготвя и снимам за публикация (най-после!) тази бърза и лесна рецепта. Намислила го бях отдавна, но лятото винаги е непредвидимо по забавен начин и докато имам намерения да опитам някоя нова рецепта, да измия прозорците и да разчистя килера, все от някъде ще излезе нещо друго, по-интересно за правене. Като например да излезем с Вальо в онзи винен бар, в който сервират и хубави тапаси, да се впусна в приключения с Даниел на водни пързалки в градския аква парк и да се разходим под сенките в Борисовата градина, където пак заедно с него покоряваме поредното ниво в Коколандия. Или решаваме изведнъж да си направим вечерен пикник в парка с проста храна, хубаво вино и федербал.
Обичам лятото, защото не ми се налага да бързам за никъде. Светло и топло е до късно, с което оставам с усещането за безвремие.
Храната, която приготвям у дома се прави бързо и е лека, с което оставам с усещането, че не готвя изобщо. В София през август е празно и трафикът е доста облекчен, с което оставам с усещането, че не съм в големия град. Имам време за повече и по-интензивни тренировки. Намирам си и всякакви други занимания, само и само да не стигна до чистене на прозорците. Стигам и до тази рецепта за фахитас със скариди, която ми се струва подходяща точно за този сезон, в който морската храна е предпочитана, а чушките стартират своя апогей.
И съм сигурна, че никой няма да откаже порция храна с червени чушки, особено ако са печени, независимо дали са добавени в салата, панирани и сервирани с доматен сос или върху брускета в този дип с карамелизиран лук. Печенето им обаче може да отнеме време, а и генерира допълнително топлина, затова тази рецепта, в която са включени сурови червени и зелени чушки ми се струва подходяща за все още горещите летни дни в града.
Рецептата е наистина лесна и бърза. Приготвя се в тиган на котлона като първо се сотират лук и чушки докато лукът омекне и стане сладък, а чушките се окрехкотят, като се засилва ароматът им, без да променят цвета си. В същия тиган се сотират пресни скариди, които са мариновани в смес от подправки.
Тези подправки им дават лек опушен и пикантен вкус, който много хубаво си отива със сладкото месо на скаридата. Накрая всичко това се обединява в тигана, заедно с прясно изстискан сок от лайм, чиито аромат сам по себе си напомня за нещо екзотично и подсилва комбинацията от подправки за фахитас.
Фахитас обикновено се сервира с тортии, но в горещото лято пропускам това и предпочитам само скаридите в сладкия лук и ароматните чушки. Ако имаш желание, може да опиташ тази прекрасна рецептата за пшенични тортили, в които да сервираш сготвените скариди със зеленчуците. Също така, ако харесваш вкуса на пресен кориандър, използвай него вместо магданоз за завършване на ястието.
Фахитас със скариди
За 2 порции
За подправката за фахитас:
- ¼ чаена лъжица смлян кимион
- ½ чаена лъжица чесън на прах
- ¼ чаена лъжица сладък червен пипер
- ¼ чаена лъжица лют червен пипер
- ¼ чаена лъжица сушен риган
- сол и прясно смлян черен пипер на вкус
За фахитас със скариди:
- 400 г пресни скариди, почистени от главите, черупките и червото
- цялото количество от подправката за фахитас
- 3 супени лъжици зехтин
- 1 глава жълт лук, нарязан на тънки полумесеци
- 1 червена чушка, нарязана на ленти
- 1 зелена чушка, нарязана на ленти
- 1 лайм
- нарязан пресен магданоз
Приготвяне на подправката за фахитас
Всички съставки за подправката се смесват. Ако обичаш по-люто, може да добавиш повече лют червен пипер. Ако изобщо не искаш люто, пропусни го или може да го замениш с пушен пипер за по-дълбок аромат.
Тези количества за подправката са за две порции фахитас със скариди, затова, ако приготвяш по-голямо количество от ястието, увеличи пропорционално и количествата на подправките.
Приготвяне на фахитас
Скаридите се почистват от главите и черупките, като се оставя опашката, заедно с последния сегмент от черупката. Срязват се по дължина откъм гърба и червото се отстранява. Измиват се хубаво под студена течаща вода и се подсушават. Слагат се в купа и се разбъркват с подправката за фахитас, 1 супена лъжица зехтин и 1 супена лъжица сок от лайм. Разбъркват се хубаво и се оставят настрана да се мариноват, докато се подготвят зеленчуците.
Лукът се нарязва на полумесеци, чушките се нарязват на ленти. В широк тиган, на умерен към силен котлон се нагряват останалите 2 супени лъжици зехтин. Добавят се лукът и чушките, посоляват се с малко сол и се готвят с често разбъркване 10-12 минути докато чушките омекнат, а лукът започне да се карамелизира. Когато са готови се прехвърлят в чиния.
В същия тиган се изсипват маринованите скариди. Готвят се по около 30-40 секунди от всяка страна или докато станат розови и на повърхността придобият златист цвят. Внимава се да не се готвят дълго, за да не станат сухи и твърди. Към сотираните скариди се добавят чушките с лука и се поръсват с 1 супена лъжица сок от лайм. Разбъркват се няколко секунди и се отстраняват от котлона. Сервират се веднага поръсени с пресен магданоз и парчета лайм за изтискване на допълнително сок.
Виж още рецепти със скариди
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Чеснови скариди
- Плакия с риба и морски дарове
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Скариди саганаки
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Заедно с Никоела – За храната интимно
- Заедно с Цветомир Николов – Суши
- Да бързаме бавно или как приготвих скариди със сумак и пресен копър
- Салата с цикория, авокадо и мариновани скариди
- Тортиля със зеленчуци и скариди
- Пълнени калмари с ориз и скариди
- „Старото пристанище“
- Паеля
- Рогчета с пълнеж от скариди