Меломакарона

Меломакарона

Най-известните и традиционни гръцки коледни сладки, които задължително присъстват във всеки дом, независимо дали са приготвени вкъщи или купени от всяка една сладкарница в Гърция, това са меломакарона (мελομακάρονα). Името им идва от думата мели (μέλι), което означава мед. Тестото за сладките е маслено и след като се изпекат стават доста пръхкави и ронливи. Но кулминацията идва, когато се потопят в сироп от захар, мед и канела. Сладките се оставят да покиснат в сиропа известно време. Така се напояват добре и освен изключително приятния вкус, по този начин се запазват с месеци.

Меломакарона

В семействата с традиции, сладките се приготвят много преди зимните празници. Поверие казва, че всяка домакиня трябва да приготви своите меломакарона. За здраве и за добро, като аромата им изпълни целия дом. Съхранявайки ги в кутии и отлежавайки до Коледа, те разгръщат пълноценния си вкус. Като че ли има някаква коледна магия тук.

Меломакарона

Меломакарона

Рецептата е от книгата „Съвременна гръцка кухня“. Дозите са за 50 меломакарона.

За тестото:

  • 750 г брашно
  • 300 мл слънчогледово олио (или лек зехтин)
  • 150 г меко масло
  • 100 г захар
  • 1 яйце
  • 150 мл пресен портокалов сок
  • 2 чаени лъжици бакпулвер
  • 1/2 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 1 чаена лъжица канела
  • 1 чаена лъжица настъргана портокалова кора
  • 100 г смлени орехи за поръсване
  • малко канела за поръсване

За сиропа:

  • 300 г захар
  • 300 г мед
  • 350 мл вода
  • 1 пръчка канела

Фурната се нагрява на 180°C.

Брашното се пресява с бакпулвера.

Тестото за сладките се приготвя като първо се смесват заедно маслото и олиото. Към тях се добавя захарта, последвана от яйцето. Разбиват се добре.

Содата се смесва с портокаловия сок и веднага се добавя към сместа. Слагат се канелата и портокаловата кора. По малко се добавя от брашнената смес. Замесва се меко тесто. Не трябва да се меси дълго, а само колкото да стане хомогенно.

От тестото се оформят топки с големина на голям орех. Подреждат се в тава върху хартия за печене. Отгоре се нашарват с вилица, като се внимава сладките да не се сплескват прекалено. Трябва да останат топчести, защото това ще повлияе на текстурата им след като се изпекат. Ако се направят прекалено плоски, ще бъдат сухи и много ронливи.

Сладките се пекат в предварително нагрятата фурна за 20 минути, докато придобият кафеникав цвят. Изваждат се и се оставят да се охладят добре.

Сиропа се приготвя като се смесят всички продукти. Оставят се на умерен огън да поврат 5 минути. Сиропа се държи на изключен котлон топъл (не горещ).

Изстиналите сладки се потапят в топлия сироп. Работи се с няколко сладки наведнъж, в зависимост от обема на съда, в който е сиропа. Сладките се оставят да се напоят добре за около 3 минути. Изваждат се с решетъчна лъжица и се поставят върху скара да се отцедят. Веднага се поръсват със смлените орехи и канела. Оставят се да изстинат напълно. След това се прибират в кутия.

Забележка: Възможни са варианти на подправките, които се слагат в меломакарона, но задължителни са канелата и портокаловата кора. Може да се добави още карамфил и да се поръсят със сусам, вместо орехи.

71 коментара

  1. „Вальо тези дни ще яде домашно сувлаки, гръцка салата, дзадзики, гемиста и каквото пише в книгата за съвременна гръцка кухня.“

    Браво Йоана. Ти направи своите мελομακάρονα. Но за Валето ми става малко жал като чета тези трудно произносими наименования. Ще може ли за по-следващите няколко дни да му приготвиш нещо по-обикновено. Нещо, например от „Антична гръцка кухня“ (нали знаеш как са си угаждали)

    1. Пламко, оправи ми настроението за целия ден. 🙂
      Трябва да дадеш подсказка за античната гръцка кухня. Или направо да преминавам към оргия с храна? 🙂

  2. Йоана, приготвих ги днес и се получиха добре, само дето двойна доза сироп отиде. Дега като поизсъхнат прибирам за няколко дена, но очаквам с нетърпение да видя финалния резултат, изглеждат мноооого апетитни! 🙂 Благодаря ти!

  3. Страхотни са, Йоана! Наскоро ги опитах на фирменото коледно парти и след това като ги видях в блога ти, нямаше как да не ги направя просто :))

    Станаха на 6!

  4. Честита Нова Година, Йоана! Пожелавам ти много успехи и осъществени намерения през 2010г.
    Наистина са страхотни меломакарона. Получиха ми се много добре и много бързо свършиха. Със сигурност няма да чакам следващата Коледа, за да ги направя отново.

  5. Браво Йоана страхотни са тези сладки ! днес ги пробвах и се получиха перфектни!Благодаря ти за рецептата и за точното описание! Бъди здрава и много успехи през новата 2010!

  6. всъщност, това са добре познатите меденки – две чаши мед, брашно колкото поеме, канела на вкус , две чаши зехтин – преварен, 1 яйце, две чаши кисело млеко се забъркват на гладко тесто и се пекат до откат, след което се сервират с гръцко кафе, боза или греяно вино според зависи

    1. Всъщност, ето добре познатите ни меденки.
      Меломакарона са малко по-различни. Тестото не може да се разточва, след като се изпекат са по-рехави и се потапят в меден сироп докато се напоят добре.

  7. azbiah v g1rcia biah bremenna i napravose vlubih v malomakaronata predi dori neimobr16tah vnimanie strahotnisa znaiat kak dasepotsladiat tezi g1rci nesa kato nas bg dagi marzi nikade niama kato tiahnata zaharoplastia

  8. Меломакароната са страхотни, аз живях в Гърция 8год. и сега си карам по техните тертипи. Това са любимите ми сладки. Поздрави за точната рецепта.

  9. Здравейте,заинтригуван съм от сладките,притесняваме единствено дали ще има проблем ако ги консумираме на следващия ден.Рискувам ли да са натрошени ?
    Благодаря

    1. Тези сладки са много издръжливи и традиционно се приготвят месеци преди Коледа, като се съхраняват в плътно затворена кутия. Сладките стават още по-хубави когато престоят известно време.
      Светли празници! 🙂

  10. За много години! Много здрава, спокойна и изпълнена само с положителни емоции година! Имам един въпрос: направих меломакароните по твоята рецепта като спазвах стриктно пропорции и последователност при приготвяне. Позволих си само да прибавя капачка и половина коняк. Вечерта когато ги приготвих и сиропирах бяха божественярски. Държах ги по 3 минути както съветваш ти. На другия ден обеаче започнаха да се разпадат, да не могат да се сервират. Така останаха още една седмица докато всъщност ги изядохме. Всички много ги харесаха на вкус, но защо така не ми се получиха на вид? Още веднъж -успешна година 🙂

    1. За много години, Борислава!

      Има няколко важни момента в приготвянето на сладките, които съм описала подробно. Ако всичко е спазено не знам защо са започнали да се разпадат.

  11. Меломакароните съм яла като дете.Търсила съм рецептата от която си спомням ,4е майками ги поставяше в сироп от мед.. Реших да прфобвам рецептата на йоана и то се полу4и.Йоана благодаря ти!!!!!!! Ще се възползвам и от други твои рецепти.

  12. Винаги когато съм в Гърция се учудвам на видовете сладки,но тези са ми любими.Ще пробвам с тази рецепта и се надявам на добър резултат.Правих тази за пастицио супер е.Благодаря!!!!!!

  13. Здравей,Йоана! Попаднах случайно в твоя блог и много се впечатлих от тези сладки. Някои ден непременно ще ги изпробвам нищо,че Коледа е доста далеч.
    Хубав ден!

  14. Μελομακαρονα-та не се правят с масло,защото са постни сладки и се правят много по-рано,заради Постите.Правят се с царевично олио,може и със зехтин/ но с олиото са по-добри/.Иначе вариации много,но тъкмо това е целта през Коледният пост – когато организмът е отслабнал от постенето да се засили с някоя меломакарона.Пиша го,защото съпругът ми е с гръцки произход.

    1. За Бъдни вечер се приготвя меломакарона и не се слага яйце, всички други съставки са точно без яйце

  15. DA6TERA MI 6TE PRAVI OTKRIT UROK ZA GARCIA.Y4I VAV ANGIISKA PARALELKA I SE PREDSTAVAT ZA VSEKI EVROPEISKI GRAD.TAKA 4E AZ 6TE GI NAPRAVA IIIIII.VSE PAK E NE6TO TIPI4NO GRACKO.DANO IZKARA DOBRA OCENKA

    1. Съгласна съм, но в книгата Η ελληνική κουζίνα σήμερα на Σοφία Σκούρα очевидно не са постни. Ще се радвам да споделиш и твоята рецепта за тези прекрасни сладки.

  16. Опа! Нещо прибързах с изпращането на съобщението. Ето го отново, но без анонимност. Привет! Току-що направих тези сладки: станаха много вкусни. Замених много от продуктите с такива, каквито имах под ръка или обичам, като напр. вместо бяла, използвах кафява захар, слънчогледовото олио замених с олио от гроздови семки, а към сиропа добавих малко кленов сироп. И се получиха много добре. Тази вечер ще ги сложа в кутия, а следващата седмица ще видим дали са станали още по-вкусни.:-)Благодаря за рецептата, наистина е супер.

  17. Йоана, сладките станаха превъзходни:) При нас ухае прекрасно на портокал, канела и мед. Чудесно е така да започне коледното настроение. Много ти благодаря за така добре описаните рецепти. Семейството ни е голямо и всички се наслаждаваме на вкусните ти творения- правиш ни щастливи:) Весела Коледа от нас, всичко най-добро и продължавай все така:)

  18. Много ми се иска да направя меломакарона,отдавна се каня,но ме спира само едно-не стават ли прекалено сладки на вкус ?Извинявам се предварително за наивния въпрос ! :)И колко най-малко трябва да престоят преди консумация.Знам,че мога и другаде да прочета,но на теб ти имам доверие !Весели празници !

    1. За мен не са твърде сладки. Може би сиропът дава такава представа. В тестото се съдържат едва 100 грама захар на 750 грама брашно, което никак не е сладко. Сиропът дава по-голямота сладост, която за мен е добре.
      Може да ги направиш сега или най-късно този уикенд и за Коледа ще са готови. Не се притеснявай толкова за времето и 2-3 дни са достатъчни.

  19. Йоана, здравей, аз замених маслото с кокосово такова, брашното с лимецово, да видим какви ще станат! 🙂 сториха ми се малко мазни докато ги оформях… Ще пиша за крайният резултат! 🙂

    1. От пшеничните култури лимецът е с най-богато съдържание на мазнини. Може да усетиш това като разстриеш малко брашно между пръстите си. В тази импровизация е нормално тестото да изглежда по-мазно. Предполагам, че след като се изпекат ще имат приятна дъвчаща текстура, дължаща се именно на спецификата на лимеца. Дано е така!

    1. Наясно съм, Коста. Приеми рецептата като нов вариант от съвременната гръцка кухня, както всъщност я описва и София, авторката на книгата, от която взаимствам рецептата.

    2. Zdravei Ioana priemam za masloto no iaceto ne sam go sreshtnal na nito edna gracka recepta do sega,mejdudrugpto sam grak:)

  20. Здравей Йоана, зная че мед се използва много в кулинарията, но много ме притеснява факта, че при нагряване над 45 градуса става канцерогенен. Затова искам да те питам възможно ли е при приготвянето на сиропа, водата и захарта да се сварят, а медът да се добави когато течността се поохлади?

  21. Честита Коледа, Йоана! Благодаря за рецептата, сладките станаха супер вкусни и очароват всеки, който ги опита 🙂

  22. Сладките имат и друго наименование-финики-по-лесно е от меломакарона,нали? Тайната за хубавите финики е горещи от фурната се слагат в студен сироп и за да остане студен сиропа ,купата се слага в по-голяма друга купа пълна с лед ,по този начин сиропа навлиза в сърцевината на курабийките ,а коричката им остава хрупкава .Опитайте и ще останете мвого доволни от резултата

    1. Здравейте! Много са вкусни по тази рецепта!
      Аз ги правя постни, тестото ми е от 1 ч.ч. захар, 2 ч.ч зехтин, 1 к.ч. коняк, 2ч.л. бакпулвер, 1 ч.л. сода, брашно колкото поеме, 1с.л. канела и настъргана портокалова кора.

    2. Явно това е била тайната на сочните, но хрупкави меломакарона.
      Толкова години се чудя защо не ми се получава този „ефект“.

      Сега вече станаха както трябва. Благодаря!

  23. Получиха се уникално вкусни 🙂 Пръхкави,медено сладки,ухаят божествено на канела и портокал 🙂 Само незнам дали ще стигнат до Коледа 😉 Вече са фаворит на семейството ми за празниците,дори и малкият ми син ,който не обича друго сладко освен шоколад каза ,че са невероятно вкусни ! Благодаря за рецептата и весели празници !

  24. Здравейте! Сладките са невероятно вкусни, но много се разпадат и трябва да ги ядем с лъжица. Спазих много точно рецептата и незнам каква е причината за това. Весели празници!

    1. Предполагам, че тестото е било е по-сухо и след печенето те са станали ронливи. Брашното се добавя по малко, докато има нужда, за да се получи гладко и стегнато тесто.
      Друга възможна причина е големината на сладките и времето за печене. Споменавам, че не трябва да се правят много плоски и/или малки, за да не се изсушават докато се пекат.

  25. Здравей Иоана и ЧНГ !!!
    Реших пак да ти благодаря за отличните рецепти с превъсходен завършек. Аз живея в Кипър и тази година решихме да направим меломакарона. Бях сигурен, че ще станат перфектни по тази рецепта.
    Проверих и др. блогове, но просто да се убедя, че съм на правилното място.
    Купували сме, яли сме домашни но като тези няма. За следващата коледа пак ще направим, но със сигурност ще пробваме и твоите курабиедес.
    С уважение Сашо.

    1. За много години, Сашо! Благодаря за коментара. Ще се радвам да опитате и курабийките с бадеми. Този сезон на мен станаха любими. 🙂

  26. Йоана, благодаря за подробната рецепта! Спазих я точно и се получиха чудесни сочни сладки с типичния за зимата портокалово-канелен аромат. Много съм доволна 🙂

  27. Здравейте ,от вчера се чудя над рецептата……и днес вече се реших и ги направих🌼🌼🌼🌼🌼.Станаха божествено вкусни ,ароматни коледно сладки.Много благодаря за точната рецепта.Весели празници!И успех на всички начинаещи!🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  28. Стават страхотни ако се добави карамфил и коняк! Без яйце и масло, а с равни части зехтин и олио! Така ги приготвят приятели от Крит!

  29. Йоана, купувам тези сладки на грамаж в магазинче до работа, но направо ме одират и реших да си потърся рецепта в интернет. Много се зарадвах, че ги намерих тук. Мога ли да те питам, за съвет за някаква вариация в типа брашно (пълнозърнесто, лимец, спелта), както и за сиропа, дали може да се направи само от мед?

    1. Не съм експериментирала по тази рецепта, но смятам, че може да се опитат вариации. Започни със смесване на 1:1 бяло брашно с пълнозърнесто пшенично, от лимец или спелта. Виж как ще се държат сладките след сиропиране и изтиване, какъв ще бъде вкусът им. Мисля, че със спелта ще бъдат прекрасни. Ако резултатът ти хареса, следващият път запази пропорциите на брашната, но замени бялото с типово. Или запази бялото, но го намали за сметка на пълнозърнестото. Отбележи отново резултата. Може да процедираш така докато замениш бялото брашно напълно с пълнозърнесто, като всеки път наблюдаваш тестото и преценяваш дали има нужда да се коригира нещо по рецептата като добавяне на още течни съставки или намаляване на сухите.
      Сиропът може да се направи само с мед.

  30. Извини ме, разбира се, че след като ми отговори видях, че е написано (както винаги) веднага след необходимите продукти…
    Весело посрещане на Новата година и много ухание и топлина в дома ви!

  31. Съжалявам, но вашата рецепта няма нищо общо с традиционната рецепта. Това са постни сладки и няма яйца първо и второ сиропа винаги е студен а сладките топли!

  32. Благодаря за точната рецепта!🙂
    Станаха невероятно вкусни и красиви.
    Половината от тях потопих след това в черен шоколад и поръсих с орехи-станаха божествени!

  33. Съхраняването в кутия в хладилника или извън него?
    ПП: Страхотни са. Със сестра ми се редуваме да ги приготвяме ту тя, ту аз всяка година

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *