В най-хубавия за мен сезон сме (а вярвам, не само за мен), който никога не ми е достатъчен за най-вкусните плодове и зеленчуци, които могат да се намерят сега. Вечерята у дома винаги включва салата от пресни зеленчуци и какво по-хубаво сега от сочен домат, хрупкави краставици и ароматни зелени чушки. Тиквичките обикновено приготвям с млечен сос с много билки, а патладжаните запичам на тиган или във фурната докато се карамелизират. Обожавам царевица от кочана, печени червени чушки и аромата на лятната манджа – най-семплата и същевременно толкова богата – лук, чушки и домати сготвени бавно докато останат на мазнина; соковете са с концентриран вкус, готови да бъдат поети от парче квасен хляб и нищо друго не му трябва на човек освен малко натрошено бяло сирене отгоре и чаша охладено розе.
Лятото е прекрасен сезон, не само заради вкусните зеленчуци, но и защото прекарваме повече време навън. А когато сме навън и трябва да сготвим, първото нещо, за което всички ще се досетят е скарата. Цялото лятно богатство може да се събере на нея, да стане на решетки, да се карамелизира от собствените захари, да се опуши леко и да донесе онзи момент на безгрижие и щастие с близките. Нека сега обаче кажа, че нямам двор с барбекю, нито пък на терасата ми в градския апартамент има условия за каквато и да е скара, но винаги имам на разположение грил тиган, котлон и широко отворени прозорци. Отново вярвам, че не само аз съм в такова положение. Затова, нека направим това лято на решетки с наистина вкусна храна и аз ще ти покажа най-доброто от това!
Тази публикация е с рецепта за най-добрите пилешки бутчета, които съм приготвяла на грила. Могат да се използват както горни, така и долни бутчета с кост и кожа. Изпичат се бързо и стават крехки заради предварителната марината, в която стоят известно време.
Самата марината е много семпла, но много ефективна и се състои единствено от студена вода, сол и захар. В нея може да се добавят и дафинов лист, и зърна черен пипер, но обикновено не го правя, защото бутчета след изпичането се овкусяват с богатия билков дресинг салца верде.
За този дресинг могат да се използват всякакви налични билки и зелени подправки, които се смесват с чесън, филета аншоа, каперси, зехтин и лимонов сок. Точно това ми харесва в приготвянето на тези бутчета, което за първи път видях в кулинарния блог smittenkitchen.com. Бутчетата се изпичат чисти, което предотвратява изгаряне на подправки върху грила и се овкусяват след това обилно.
Изпробвала съм и други дресинги със сходни съставки и всички те са много вкусни, но накрая избрах да ти покажа тази вариацията на салца верде, за която нищо от продуктите не е категорично, и върху която може да се импровизира с налични или предпочитани билки. Най-често аз използвам магданоз, мента или джоджен, мащерка, розмарин, риган. Ако не разполагаш с каперси, добави повече лимонов сок, лимонова кора или балсамов оцет. Ако не разполагаш с аншоа, добави рибен сос, уорчестър или соев сос. Горчица на прах, пера пресен лук, червен пипер на люспи, лют пипер… използвай онова което обичаш за твоите пилешки бутчета. Толкова е лесно и може да бъде толкова твоето!
Пилешки бутчета на грил със салца верде
За 4 порции.
За бутчетата:
- 4 броя пилешки бутчета с горна и долна част или 8 броя само горни или само долни бутчета, с кост и кожа
- 1 литър студена вода
- 1 супена лъжица бяла или кафява захар
- 1 супена лъжица смляна морска сол
- 1-2 супени лъжици зехтин
- 1-2 лимона, разполовени
За салца верде:
- 1 чаена чаша смес от нарязани пресни зелени подправки и билки (по избор от следните – магданоз, мента, джоджен, мащерка, розмарин, риган)
- 2 скилидки чесън
- 2 филета аншоа
- 1 чаена лъжица каперси
- 80 мл зехтин
- прясно изцеден сок от ½ лимон
- сол и прясно смлян черен пипер
Мариноване на бутчетата
Ако се използват бутчета с горна и долна част, те се разделят през ставата на две, така че да се получат 8 парчета – 4 горни и 4 долни бутчета.
Водата се слага в дълбока купа и в нея се разтварят захарта и солта. Добавят се бутчетата, покриват се със стреч фолио и се оставят в хладилника от 1 до 6 часа да се мариноват.
Приготвяне на салца верде
Нарязаните зелени подправки и билки се слагат в блендер с всички останали съставки и се смилат. Вместо блендер може да се използва пасатор. Салцата се изсипва в голяма широка купа, която може да побере количеството бутчета и се оставя в хладилник докато дойде ред да се използва. Изважда се от хладилника, когато се стартира с печенето на бутчетата.
Изпичане на бутчетата
Маринованите бутчета се изваждат от водата и се подсушават хубаво с кухненска хартия. Намазват се със зехтин от всички страни.
Грил тиган се нагрява на силен котлон. Преди да се сложат бутчетата в него, котлонът се намалява на умерен към силен. Бутчетата се подреждат в тигана и той се похлупва с капак. Запичат се 8 минути като се обръщат веднъж през това време. Бутчетата трябва да покафенеят и да получат изразителни следи от грила.
Котлонът се намалява до умерен и бутчетата се запичат още 12-15 минути под капак като се обръщат и разместват периодично. Вътрешната температура в най-дебелата част на готовото месо трябва да достъгне 72ºC-74ºC.
Готовите бутчета се изваждат от тигана и се поставят в купата със салца верде. Разбъркват се внимателно, така че да се покрият равномерно със салцата.
През това време на грил тигана се запичат половинките лимон за 2-3 минути без капак.
Сервиране
Овкусените със салцата бутчета се подреждат в подходяща чиния и се сервират топли със запечените лимони. Лятната салата към тях, която предпочитаме е гръцка салата или домати с чеснови крутони и пармезан, или тази богата лятна салата с тиквички на грил, млечна царевица и билково сирене.
Още рецепти на грил
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Шишчета от свинско месо на грил
- Праскови на грил с крем от козе сирене и тюли от киноа
- Млечна царевица на грил с масло и босилек
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
- Цикория на грил и хумус с грах и авокадо
- Салата от краставици с резене и халуми
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Аспержи на грил с булгур, варени яйца и зелен сос с майонеза
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Цикория на грил с прошуто, сушени домати и бешамел с гауда и намачкани картофи с мед
Други рецепти с пилешко-месо
- Хрупкави пилешки хапки
- Печени пилешки бутчета с червено грозде и розмарин
- Печени пилешки бутчета в сос от червени боровинки, нар и мед
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Печени пилешки бутчета с карфиол, билки и сирена
- Пиле в кремообразно орзо със спанак и сушени домати
- Печено цяло пиле с билки и чесън
- Къри пиле с масло
- Печено пиле на тиган със сусам и кейл
- Когато животът ти поднася петел, направи си coq au vin
- Марокански кускус с пиле, тиква и бадеми
- Мариновани пилешки бутчета с кокосов сос
- Пиле Марсала
- Пилешки бутчета с грах и карамелизирани моркови
- Пилешкo филе с мед и бадеми
- Пилешки филенца с ориз, моцарела и чедар
- Запечени пилешки филенца с царевица и домати
Здрвей, Йоана!
Благодаря за поредната интересна рецепта в блога!
Моля те, би ли потвърдила, че разполовените 1-2 лимона не се използват в маринатата на бутчетата под каквато и да е форма – сок, кора? Освен прясно изцедения сок от ½ лимон, който е за салца верде, от описанието разбирам, че лимоните се използват единствено след изпичането им на грил за овкусяване/декориране на вече изпечените бутчета, нали така?
Предварително благодаря за отговора – желая ти прекрасно, слънчево и вкусно лято!
Точно така, Катя! Правилно си разбрала.
Прекрасно лято!
Здравей! Проблем ли ще е подправките за салца верде да са сухи?
Свежестта и добрият вкус в този сос идват от пресните зелени подправки. Ако не разполагаш с няколко вида от тях, може да се използва само магданоз, например. Сухите подправки и билки не биха били подходящ избор тук.