Към края на лятото винаги имам апетит за провансалската супа с риби и морски дарове Буябес. Защо винаги в края на лятото, все още не мога да си обясня, но имам съмнение, че е защото в един хубав август преди много години за първи път обиколих Прованс и не само, че се запознах по-подробно на теория с месната храна, но и опитах много от нея, включително и от пазарите, които се организират в региона. Така събрах доста впечатления, че да се чувствам готова, да опитам да произведа тази храна и у дома.
Имам няколко любими класически рецепти от там, които не изпускам да приготвя поне веднъж в годината и една от тях е именно супата Буябес, за която споменах. И понеже цялото лято ми е все риби и морски дарове, в духа на рибните ястия много обичам и дребни риби сготвени в доматен сос с добро количество билки и чесън. Пример за такова ястие е сафрид плакия, но и скариди саганаки могат да се наредят до него, не само с присъствието си на морски продукт и домати, но и с хубавото настроение, което ми носят всеки път докато ги приготвям, сервирам, споделям и ям.
Няма как да пропусна да им се насладя и този август, разбира се. Обаче посещавайки често в този сезон рибния магазин, в който винаги когато вляза искам да взема от всичко – от сардини, сафрид и барбун, през ципура, калкан и скорпид, до всички морски дарове, а понякога даже змиорка, стриди и не толкова познати риби, защото ми ухаят на море и апетитно, и защото искам да ги опитам в различни комбинации с други продукти.
Влизайки в магазина често се налага да проявя сдържаност и да се придържам към списъка ми за пазар, според намислената храна за приготвяне. В повечето случаи обаче не ми се получава. Не знам как го правя, но винаги излизам с повече отколкото ми трябва. Но пък знам защо го правя. Защото искам да се наситя на морската храна, да я приготвя необичайно от всеки друг път, заради което повярвай ми ще прегледам всички любими кулинарни сайтове и блогове за още вдъхновение и накрая ще сглобя нещо, което да отрази настроението ми в този момент за нещо много вкусно. Е, нещо такова се случи с тази плакия.
Вече може да се досетиш, че при поредното ми посещение в рибния магазин грабнах от всичко, което ми привлече очите, с идеята да го сготвя заедно. Придържах се семпло този път, но само в идеята за приготвянето. По-голямото занимание е в подготовката на рибите и морските дарове, а оттам насетне остават по-малко от 30 минути от началото на готвенето до сервирането. Още по-хубавото е, че плакиите по принцип не изискват сервиране веднага, имам предвид да бъдат поднесени горещи, напротив. Те са по-добри сервирани със стайна температура, когато врящите сокове са се успокоили и всичките аромати са се разгърнали. Това позволява предварително приготвяне, а какво по-хубаво от това през лежерния август!
Затова събери от плодовете на морето и ги превърнеш във вкусна гозба. Считай рецептата за примерна и се възползвай до последно от август и неговата красота, с все още топлото слънце и хубавото настроение, което ни носи. Възпроизведи тази радост в чинията си и се наслади на август!
Плакия с риба и морски дарове
За 4-6 порции.
Продукти:
- 400 г сафрид, почистен
- 400 г сардини, почистени
- 150 г скариди, почистени от главата, черупката е червото, опашката се запазва
- 150 г лангустини (морски въшки), почистени, със запазена черупка
- 500 г черни миди, почистени отвън и от водораслите
- 3 супени лъжици зехтин
- 1 глава лук, нарязана на ситно
- 3-4 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 650 г (3 големи броя) домати, с отстранени семенници и нарязани на кубчета
- 200 мл сухо бяло вино
- 1-2 дафинови листа
- 3-4 стръка пресен девесил, нарязан на ситно
- сол и прясно смлян черен пипер
За сервиране:
- нарязани на едро пресни магданоз, босилек и копър
- резени лимон, за изстискване на сок
- препечен хляб
Начин на приготвяне
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.
В широк и дълбок съд, подходящ и за котлон и за фурна се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавя се лукът и се сотира 4-5 минути. Добавя се чесънът и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си. Тогава в съда се добавят доматите, дафиновият лист, сол и прясно смлян черен пипер. Готвят се 5-6 минути докато повечето течност се изпари.
В доматения сос се подреждат сафридът и сардините. Съдът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и рибите се готвят 15-20 минути в зависимост от размера им. Добавят се виното, девесилът и всички морски дарове. Разбъркват се внимателно и съдът се слага отново във фурната за 10-12 минути докато мидите се отворят и соковете заврат отново.
Плакията се сервира топла или със стайна температура като се поръсва с пресни магданоз, босилек и копър. Предвиждат се парчета лимон за изстискване на сок, който колкото желае и препечен хляб за ароматния сос.
Още рецепти с риба и морски дарове
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Калмари с карамелизиран лук
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Кюфтета от сьомга
- Печена ципура и салца с тиквички
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Печено филе от сьомга с билкова кора и зеленчуци
- Пълнени калмари с кайма и гъби
- Заедно с Веселин Бойкинов – Краб върху бриош със скариди с хумус от лунен боб, туршия от фенел и сос с пенливо вино
- Миди с ориз, чорисо и билки
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Скариди саганаки
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Сафрид плакия
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Миди гратине с билкови трохи и пармезан
Здравей. От къде купуваш морските въшки?
От рибен магазин на бул. Мадрид, в близост до ул. Алеко Константинов. На магазина върху син фон с големи букви пише „Риба“. До него се намира сладкарница Папая.
Ох!!! Сега ще ме караш и френски селски хляб да пека… Иначе с какво ще топим този вълшебен сос… Копнежът към Южна Франция и при мен става направо болезнен през август… Поздрави!
В супа от риба НИКОГА не се употребява ДЕВИСИЛ!!!!!Към авторката,моля,покажете ми една фенска ,италианска или гръцка рецепта за риба кядето се употребява девисил!!!!!!!!
Слага се магданоз,мащерка,копър,естрагон!!!!!!!Каква е тази простотия,навсякаде,даже и в кухнята!!!!
Въпрос на вкус, не е ли? Пък и никога не казвайте никога! Винаги има място за импровизации и интерпретации в кухнята. Нека не се водим вечно от старите рецептурници и практики. Търсете и изживейте нови вкусове. Надявам се рецептите в този блог да ви насочат към това. С най-добри чувства и на ваше разположение по въпроси към рецептите от блога.
Развеселих се !
Специално си посадих девесил в градинката, защото го обичам в рибена супа и боб. За боба открих още една забравена подправка – калоферче.
Девесилът е типичен за молдовската, румънската, българската кухня. Има силно изразени противоревматични ползи, ако се пие като чай.
Да има нови рецепти,да се експериментира,да съгласен съм!Бихте ли ми обяснили защо в сниките които са използвани има копъ,магданоз,босилек,къде е девисила!?
В българската кухня се вижда влиянието на много държави,това също е ясно,но аз съм против използването на клишета,които безкритично се изпозват даже и от пофесионалисти.
А и още един много популярен израз!!!!“Кухнятя на баба!!!!!!“Коя баба,от какво семейство произхождаш,селско,буржоазно,бедно,богато!!!!??????