Понякога съм в настроение за приготвяне на вечеря с няколко отделни малки ястия, които се допълват взаимно, но не винаги мога да успея за това, защото обикновено повечето неща изискват планиране и дълга подготовка. Оставям тези си настроение за почивните дни, в които нямам намерения за нищо друго, освен да готвя вкусно от сутринта. Тогава се отдавам на натрупаните идеи и желания, а ръцете ми се превръщат в магически пръчици, от които излизат благоуханията, които нямам търпение да вкуся. За съжаление, тези моментни изблици не винаги отговарят на разположението за свободно време, затова не се случват толкова често, колкото би ми се искало.
Друг път съм в настроение за супер бързи ястия, които дори не изискват ходене до магазина за определена съставка. Виждам с какво разполагам в килера и хладилника и правя пълна импровизация, за която обаче трябва се съобразя и със седем годишният Даниел, който все още проявява известни капризи към храната. Но пък стига да не правя вечерята люта, тогава може и да склони да опита нещо ново за него като някакъв определен продукт или комбинация, която не е вкусвал досега.
Най-често съм в настроение за бързи, все така привличащи вниманието и носещи много вкус ястия, на които да се насладя след натоварен ден, например. Тук вече се изисква известно плануване и пазар. Тези ястия са нещо средно между онези разточителните с много компоненти и супер бързите с налични продукти, защото отново се съчетават няколко елемента, които обаче стават бързо, а и пак остава голяма свобода за импровизация.
Времето за приготвяне на една такава вечеря е сравнително кратко, а начинът – изпичане на всичко в една тава, както е в настоящата рецепта, при която се отпускам за десетина минути, докато беля и режа зеленчуци и прехвърлям мисли от изминалия ден. Междувременно фурната се загрява, а топлината от нея ми носи някакъв уют в тази хладна пролет.
Докато зеленчуците са в първия етап на изпичане, подготвям билковата коричка за сьомгата. Мислите ми започват да се губят, не само заради шума от кухненския робот, в който слагам всички съставки за коричката наведнъж, за да се смелят до паста, но и защото почти съм довършила първата чаша вино за вечерта. Отпускам се съвсем и ми е приятно. Мислите ми вече са подредени още в първата фаза от подготовката на ястието, така че останала свободна от тях се опитвам да се концентрирам върху довършването на вечерята. Не бързам. А и няма за къде. Всяка стъпка тук е премерена.
Зеленчуците са почти готови, време е да сложа при тях филетата сьомга. Преди това върху тях разпределям сместа за билковата коричка. Подреждам рибата в тавата около зеленчуците и допичам за още най-много четвърт час. Междувременно приготвям салата от зеленолистни. От фурната започва да ухае блажено, а тези аромати се смесват прекрасно с виното, от което отпивам. Нямам търпение и да ги вкуся заедно. Вечерята е готова за по-малко от час и с хубаво настроение съм готова да я споделя с моето семейство. Направи го и ти! С настроение.
Печено филе от сьомга с билкова кора и зеленчуци
Това предложение е вдъхновено от няколко източника. На първо място е предложението за печена сьомга с коричка от книгата New England Open-House Cookbook, където пък рецептата е вдъхновение на автора от хотел Ritz-Carlton в Бостън. Единствената добавка, която направих върху неговото предложение е, че включих и босилек, освен магданоз за коричката.
По-късно попаднах и на тази рецепта в deliciousmagazine.co.uk, където отново има печено филе сьомга с вариация на хрупкава коричка, но този път сьомгата е изпечена със зеленчуци за гарнитура. Тази идея ми хареса много, защото се приготвя цяло ястие в една тава и мога да добавя каквито зеленчуци искам, стига да се съобразя с времето им до готовност.
Така съчетах двете рецепти, като в случая използвам картофи, тиквички и чери домати от зеленчуците. Би могло да се използва всеки един зеленчук, стига да се съобрази за колко време става готов при изпичане, така че тези, които стават по-бавно да се добавят по-рано, а тези на които им трябва по-малко време да се добавят в тавата наравно със сьомгата.
За 4 порции.
За зеленчуците:
- 3 средно големи картофа, обелени и нарязани на парчета по дължина
- 1 средно голяма тиквичка, нарязана на по-дебели пръчици
- 5-6 чери домата, разполовени
- 2 супени лъжици зехтин
- сол и прясно смлян черен пипер
За рибата:
- 4 филета от сьомга с кожа, по около 160 г всяко
- 1 супена лъжица зехтин
- сол и прясно смлян черен пипер
За билковата кора:
- ½ връзка пресен магданоз
- 2-3 стръка пресен босилек
- 30 г хлебни трохи (от 3-4 филии стар хляб)
- 2 чаени лъжици дижонска горчица
- 1 скилидка чесън, пресована
- настъргана кора от 1 малък лимон
- 2 чаени лъжици лимонов сок
- 2 чаени лъжици мед
- 1 супена лъжица масло
- сол и прясно смлян черен пипер
Подготовка на зеленчуците
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Зеленчуците се смесват в толкова голяма тава, в която да бъдат на един ред, а по-късно да се съберат и филетата сьомга в нея. Поръсват се със зехтина, сол и черен пипер на вкус и се разбъркват хубаво. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се запичат 20 минути.
Подготовка на билковата кора и изпичане на рибата
Докато зеленчуците се запичат се приготвя сместа за билковата коричка. В кухненски робот се смесват всички продукти и се смилат до паста. Сместа се разделя на 4 равни части.
Филетата сьомга се намазват от всички страни със зехтин и се посоляват със сол и черен пипер. Върху всяко филе се разпределя от сместа за билковата кора, като се притиска леко.
Когато минат 20 минути от началото на печенето на зеленчуците, тавата се изважда от фурната. Зеленчуците се разбъркват внимателно и между тях се слагат филетата сьомга с кожата надолу. Тавата се връща във фурната и всичко се допича около 12 минути или докато сьомгата стане готова. Времето за печене може да варира с 2-3 минути, в зависимост от дебелината на филетата. Сервират се топли.
Още рецепти със сьомга
- Кюфтета от сьомга
- Два начина за приготвяне на гравлакс (маринована сьомга) и многозърнест ръжен хляб
- Цитрусова салата с резене и сьомга на тиган
- Сьомга с портокалов сос
Други рецепти за ястия с риба и морски дарове
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Калмари с карамелизиран лук
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Кюфтета от сьомга
- Плакия с риба и морски дарове
- Печена ципура и салца с тиквички
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Пълнени калмари с кайма и гъби
- Заедно с Веселин Бойкинов – Краб върху бриош със скариди с хумус от лунен боб, туршия от фенел и сос с пенливо вино
- Миди с ориз, чорисо и билки
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Скариди саганаки
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Сафрид плакия
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Миди гратине с билкови трохи и пармезан
Здравей Йоана, приготвих рецептата, сложих също и моркови, получи се страхотно, вкусно. Досега не бях правила сьомгата с билкова коричка /вместо трохи слоожих галета/ – все си мислех, че е много сложно и трудоемко, но с указанията и по рецептата стана фантастично! Благодаря ти, прекрасна и щастлива неделя! 💞