Лятото е най-пъстрият сезон. Това го прави и най-вкусният. Не знам за теб, но за мен винаги е било така. Разнообразието, което ни дава и при което на едно се събират сочни домати, червени месести чушки, тръпчиви патладжани, млечна царевица, билки и още, и още… на фона на дългите слънчеви дни и охладеното вино, ме правят щастлива. Всичко може да се комбинира така, че всеки продукт да се подчертае, да се вземе най-доброто от него. Всичко през лятото е толкова разнообразно, че може да се сготви всеки път по различен начин, така че да имаме пълна наслада от сезона.
Но най-вече, лятото за мен е морски дарове, които успешно се комбинират с летните зеленчуци и дори да не съм на море, тяхното присъствие на масата у дома ми носят радостта от него. С всеки изминал сезон събирам любими комбинации от тях, с които допълвам и надграждам летния ми репертоар и тази рецепта за миди с ориз, чорисо и билки е една от тях.
Мидите са едни от любимите ми морски дарове. Затова не се бавя, когато започнат да се предлагат редовно в този сезон и запълвам вечерята поне един ден от седмицата с тях. Фактът, че мидите се готвят бързо и лесно ги прави подходящи за приготвяне през седмицата и то не само като предястие, за което обикновено са сварени с малко вино, домати и подправки. И така нежното им месо е много вкусно и могат да се сервират с препечен бял хляб, с който да се обере всичкия ароматен бульон от варенето, но могат да се комбинират добре с много други съставки, и по най-различни начини, така че да оформят същинско ястие за вечеря.
В този случай взимам пример от испанците, в чиято кухня смело се смесват риби и всякакви морски дарове с червени или бели меса, а мидите с пикантното чорисо са популярно ястие на целия иберийски полуостров.
За това ястие първо сварявам мидите във вино с дафинов лист и магданоз. Сготвям ги предварително, за да отделя онези, които не са се отворили, преди да отидат в ястието, но освен това запазвам мидения бульон. Отделените сокове от мидите докато се варят се смесват с виното и подправките, за да образуват ароматен бульон, който обаче този път няма да топя с хляб. За ястието използвам ориз, който вместо хляба попива всички хубави сокове и набъбва с тях за още повече вкус. Чорисото не е много като количество, но е достатъчно да даде приятна пикантност и опушен аромат. Така в лятната вечеря се сливат морето и земята; поръсвам щедро с лимонов сок и търся охладено свежо вино, за да слея и самата храна с него.
Миди с ориз, чорисо и билки
Това предложение е по идея от книгата The Catalan Kitchen и рецептата в olivemagazine.com за миди с орзо и пикантен италиански салам, където заменям орзото с ориз и италианския колбас с испанското чорисо.
За 4 порции.
За мидите:
- 1 кг черни миди
- 300 мл сухо бяло вино
- 1 дафинов лист
- 1 стрък мащерка
- дръжките на ½ връзка магданоз
За ястието:
- 2 супени лъжици зехтин
- 1 глава лук, нарязана на ситно
- 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 2 чаени лъжици нарязана на ситно прясна мащерка
- 2 чаени лъжици нарязан на ситно пресен риган
- 50 г чорисо, нарязано на дребни кубчета
- 2 средно големи домата, обелени и нарязани на дребни кубчета
- 250 г ориз ризон или друг объл среднозърнест бял ориз
- сол и прясно смлян черен пипер
- пресен магданоз (дръжките се запазват за бульона) и босилек за поръсване
- лимон при сервиране
Приготвяне на мидите
Мидите се почистват под студена течаща вода. Водораслото от острия им край се издърпва.
В голяма тенджера се излива виното и в него се добавят дафиновият лист, клончето мащерка и дръжките от магданоза, който ще се използва за поръсване на ястието. Слага се да заври. Когато виното заври се добавят мидите. Тенджерата се похлупва и мидите се готвят 5-6 минути, като се разбъркват 1-2 пъти за това време. Отцеждат се, като течността се запазва. Подправките се отстраняват.
Приготвяне на ястието
Оризът се измива под студена течаща вода и се оставя да се отцеди.
Отделеният бульон от мидите се излива в мерителна кана и се допълва с вода до 700 мл.
В широк и дълбок тиган като уок се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавя се лукът и се разбърква 3-4 минути. След това се добавят чесънът и билките. Разбъркват се няколко секунди докато отделят аромата си и се добавя чорисото. Разбърква се около минута.
В тигана се добавят доматите, които се готвят на силен котлон 4-5 минути докато течността им се изпари. Тогава се добавя оризът и се разбърква около минута. В тигана се излива бульонът от мидите с водата. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер и всичко се разбърква хубаво. Котлонът се намалява до умерен и оризът се готви около 15 минути или докато стане почти готов. Ако има нужда се добавя още малко вода. На този етап оризът е готов, когато е поел почти цялата течност, а като се опита е сварен, но остава съвсем леко жилав при дъвчене. Не трябва да се разкашква.
Когато оризът е готов при него се добавят сварените миди и се разбъркват внимателно с него около минута, докато се затоплят отново.
Ястието се сервира веднага поръсено с едро нарязани или накъсани листа магданоз и босилек и прясно изстискан лимонов сок.
Още рецепти за риба и морски дарове
- Фахитас със скариди
- Миди в сос от заквасена сметана с девесил
- Калмари с карамелизиран лук
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Кюфтета от сьомга
- Плакия с риба и морски дарове
- Печена ципура и салца с тиквички
- Шишчета от скариди и праскови на грил с джинджифилов сос
- Печено филе от сьомга с билкова кора и зеленчуци
- Пълнени калмари с кайма и гъби
- Заедно с Веселин Бойкинов – Краб върху бриош със скариди с хумус от лунен боб, туршия от фенел и сос с пенливо вино
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Буябес
- Скариди саганаки
- Сотирани скариди с джинджифил, чесън и босилек
- Сафрид плакия
- Гратен от резене с моцарела, сотирани скариди с узо и зелено песто
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Миди гратине с билкови трохи и пармезан
- Маринован октопод, пържени тиквички и скордаля
- SOS – 3 рецепти с водорасли
- Една вариация на „Изкушението на Янсон“
- Цитрусова салата с резене и сьомга на тиган
- Ризото от спелта с червено цвекло и печена сьомгова пъстърва
- SOS – Африка вика Кулинарно – Задушени миди с фъстъци, спанак и ориз
- Заедно с Цветомир Николов – Суши
- Да бързаме бавно или как приготвих скариди със сумак и пресен копър
- Йоана на Земята – Пъстърва на тиган с лук и моркови
- Пъстърва с портокалово-бадемов сос и прясна мента
За пореден път – благодаря за рецептата. Снощи приготвих мидите и много се харесаха. Аз останах впечатлена от лесното им приготвяне.
Хубаво лято Ви желая:)