Буябес

От онези готвачи и консуматори съм, че когато някой ме попита коя ми е любимата подправка, любимият продукт, ястие, десерт, тип кухня, винаги първо се замислям за кратко с чувство на обърканост и после изстрелвам онова, което съм готвила последно или тема, по която съм се запалила в момента. Виж, ако ме попитат кой е любимият ми кухненски инструмент или уред, тогава мога да изредя няколко без да се замислям и без които не бих си представила ежедневното готвене.

Буябес

Ако ме попитат кое бяло сирене на нашия пазар предпочитам или коя техника за приготвяне на свински ребра харесвам, веднага ще отговоря също без да се замислям, дори да ме бутнат на сън. Но когато говорим за приготвена храна и тази храна включва целия свят, наистина не мога да кажа категорично коя ми е любима. Така е, защото обичам да се храня разнообразно, да опитвам нови неща, да импровизирам всеки път според наличните продукти, настроението ми в момента за определена храна или специален повод. Всичко това обаче не важи за тази супа.

Златист морски костур и фагри за буябес

И за да съм по-точна, обожавам тази морска супа точно по този начин. Не че не бих пробвала нещо друго или не бих опитала някоя версия в някой ресторант, но понеже приготвям тази супа от доста дълго време, като се стремя да запазя основата ѝ, но и да бъде по-лесна и достъпна за приготвяне у дома, харесвам много този метод, в който взимам всичко необходимо от всички варианти и адаптирам за възможно най-лесното и бързо приготвяне у дома и то за минимума от шест порции. Веднага обяснявам повече за това.

Обрезки от рибите за бульона за буябес

Ако не си запознат, буябес е провансалска морска супа, която започва началото си от рибарите, които приготвяли супа от всичкия останал след продажбите улов. Това включва всякакви по-костеливи морски риби и морски дарове, които правят превъзходен бульон. Обикновено супата се приготвя в голямо количество или поне в моето семейство от двама и половина, ми се струва голямо, защото може да изкараме с нея почти цяла седмица. Не знам дали провансалските рибари са правили буябес постоянно или дали наистина се е налагало да я приготвят в голямо количество заради непродадения улов, но знам защо това количество е оправдано, когато супата се приготвя у дома от нулата и включва разнообразен пазар.

Филетираните риби за буябес

Голямото количество супа, което се приготвя наведнъж се оправдава с необходимите продукти за нея, които трябва да се набавят на едно пазаруване. Тя съдържа бульон от по-костеливи риби, тяхното месо, разбира се, но и известно количество миди, както и скариди. В нея се добавят и зеленчуци, като картофи, резене, селъри и домати. Придружена е от много чесън, по-голямата част от който се съдържа в най-чесновия провансалски сос – руй. Сос руй е на основата на майонеза приготвена със зехтин. Майонеза приготвена със зехтин и с много чесън се нарича айоли. А айоли, в което се добавя шафран и кайенски пипер е сос руй. Този сос приготвям единствено когато имам буябес наоколо и за мен е най-добрата добавка към супата, заедно с препечени филии от багета. Красота! Обожавам комбинацията от тази рибена супа, бял препечен хляб и супер чесновия сос с шафран.

Сос Руй

Затова за тази супа винаги имам настроение и апетит, независимо от сезона. Единственото условие е да имам добър „улов“ на седмичния пазар от подходящи риби, черни миди и скариди, както и от необходимите зеленчуци. Може би и затова ми е най-любима, защото не я приготвям често и всичко зависи от това, дали необходимите продукти се предлагат едновременно на пазара. А толкова е вкусна! Ако искаш да разбереш все пак за какво говоря, огледай се хубаво на рибния и зеленчуковия щанд на следващия си пазар и си приготви ароматна топла супа. И не забравяй, че всяка една добре приготвена храна е още по-вкусна, когато е споделена.

Буябес

Буябес

Има много варианти за буябес и общо взето те се различават основно от наличните морски продукти. Някои версии се приготвят по автентичния начин, при който рибите се сваряват цели и сервират отделно от бульона. Практикува се така, защото по принцип се използват много костеливи и трудни за филетиране риби и черупчести морски дарове. Обаче обезкостяването на тези риби докато се опитваме да ядем супа не ми се струва практично, затова за повече удобство и наслада харесвам точно този вариант за приготвяне, който ти представям. За него избраните риби първо се филетират като с костите и главите се приготвя рибния бульон. След като бульонът е готов, супата става много бързо. А докато се приготвя бульонът, може да се направи соса.

В този вариант на супата, като риби използвах златист морски костур и фагри. В рецептата описвам и други възможни риби, които могат да се използват, но ако ти попаднат и други подходящи видове или морски дарове като морски въшки, различни видове миди, малки раци, или змиорка, възползвай се от тях за тази супа.

За 6 порции

За рибния бульон:

  • 500 г рибни кости, глави и обрезки от морски риби с бяло месо като костур, калкан, ципура, фагри, треска, скорпид, групер, снапер
  • 80 мл сухо бяло вино
  • 1.400 л вода
  • 1 голяма глава лук, нарязана на едро
  • 3-4 стръка селъри, нарязани на едри парчета
  • 1-2 моркова, нарязани на едри парчета
  • 1-2 дафинови листа
  • ½ връзка магданоз – листа и дръжки, едро нарязани
  • 4-5 стръка прясна мащерка
  • 1 чаена лъжица черен пипер на зърна

За супата:

  • 2 супени лъжици зехтин
  • 1 средно голяма глава лук, нарязана на ситно
  • 3 скилидки чесън, нарязани на ситно
  • 2 средно големи домата, обелени и с отстранени семена, нарязани на ситно
  • 1 малка глава резене, нарязана на ситно
  • 2 големи или 3 средно големи картофа, обелени и нарязани на едри парчета
  • 1-2 щипки шафран, накиснат в 50 мл от горещия рибен бульон
  • цялото количество рибен бульон
  • настъргана кора от 1/2 портокал
  • 300 г скариди, почистват се от главите, черупките и червото, опашките се оставят
  • 600 г черни миди, почиства се повърхността на черупките, водораслото в острия край се издърпва
  • 400-500 г филе от морски риби с бяло месо като костур, калкан, ципура, фагри, треска, скорпид, групер, снапер – нарязани на парчета
  • 1 супена лъжица пастис или друга анасонова напитка
  • сол на вкус
  • пресен магданоз за сервиране

Приготвяне на рибния бульон

В голяма тенджера се слагат рибните кости, глави и обрезки и се заливат с виното и водата. От главите на рибите задължително се отстраняват хрилете, иначе бульонът ще горчи. Слагат се на силен котлон да заврат. Образувалата се пяна се отстранява. Когато течността заври се добавят всички останали продукти. Оставя се да заври отново на умерен котлон и бульонът се вари 20-30 минути, но не повече. Отстранява се от котлона и се оставя да постои 10 минути. Прецежда се.

Бульонът може да се приготви от предния ден и да се съхрани в хладилник или да се замрази до 3 месеца за бъдещо ползване.

Приготвяне на супата

В голяма тенджера се нагрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавя се лукът и се сотира 4-5 минути като се разбърква често. Добавя се чесънът и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си, след това се добавят доматите. Готвят се с често разбъркване около 5 минути. Към тях се изсипват фенелът, картофите, шафранът заедно с бульона, в който е накиснат, цялото количество рибен бульон и портокаловата кора. Оставят се да заврат и се варят 5-8 минути или докато картофите почти омекнат.

Тогава се добавят скаридите и мидите. След 2 минути се добавят рибните филета и пастисът. Супата се посолява със сол и се оставя да заври. Вари се на умерен към слаб котлон 6-8 минути или до 10 минути, в зависимост от вида на използваните риби.

Сервира се гореща, поръсена с нарязан пресен магданоз. Допълва се с препечен бял хляб и сос руй.

Сос Руй

Сос руй

От години използвам основната рецепта за сос айоли от книгата на Патриша Уелс Patricia Wells at Home in Provence, а за сос руй просто добавям малко шафран и кайенски пипер. Може да опиташ приготвяне по автентичния начин – на ръка и в хаванче, а може да използваш и електроуреди, като приложиш удобния за теб метод за приготвяне на майонеза.

За 6-8 порции

  • 6 скилидки чесън
  • ½ чаена лъжица смляна морска сол
  • 2 жълтъка от големи яйца, със стайна температура
  • 250 мл зехтин
  • щипка шафран
  • ¼ чаена лъжица лют червен пипер (по желание)

В голямо хаванче се изсипва вряла вода за да се затопли. Излива се и хаванчето се подсушава.

Приготвяне на сос Руй - скилидките чесън се пресоват със солта

В хаванчето се слагат скилидките чесън със солта и се стриват докато се получи паста.

Приготвяне на сос Руй - стритият чесън със солта

Добавят се жълтъците и се разбъркват хубаво с чесъна.

Приготвяне на сос Руй - разбъркване на стрития чесън с жълтъците

Разбъркването продължава като по малко (в началото на капки, после на тънка струйка) се добавя част от зехтина. Когато сместа започне да се сгъстява се добавят шафранът и кайенският пипер.

Приготвяне на сос Руй - в процес на добавяне на зехтин към чесново-жълтъчната смес

Разбиването и добавянето на зехтина продължава докато се получи гъста майонеза. За да стане по-добра емулсия, чукалото на хаванчето се заменя с телена бъркалка, по възможност с повече телчета.

Приготвяне на сос Руй - сосът е почти готов

Разбиването на руй по този начин изисква повече време и усилия, затова ако нямаш търпение, използвай пасатор, миксер или удобния за теб начин за приготвяне на майонеза. Хубаво е скилидките чесън да бъдат стрити до паста заедно със солта, преди да процедираш по който и да е начин.

Сос Руй

Готовият руй се съхранява до 2-3 дни в хладилник. Преди да се сервира се оставя 15-20 минути на стайна температура.

Буябес

Други рецепти за супи

Още рецепти с риба и морски дарове

7 коментара

  1. Здравей, Йоана!

    Макар и да съм вегетарианка, както винаги прочетох рецептата ти с огромно удоволствие. Много обичам айоли, а в момента разполагам и с шафран и кайенски пипер вкъщи и исках да те попитам, можеш ли да си представиш сос руй в комбинация с нещо вегетарианско (освен багетата)?

    Благодаря предварително!

    1. Радвам се, че руй те заинтригува и искаш да го опиташ с безмесни продукти. Разбира се, има много място за импровизации с него. Предлагам ти няколко идеи като начало и след като го опиташ, сама ще прецениш с какво най-много ще ти хареса според твоята диета.
      1. Опитай руй с печен карфиол по тази рецепта. Сега е сезонът на карфиола, а в комбинация с какъвто и да е сос с чесън е невероятно вкусен. Може да направиш същото и с броколи.
      2. Опитай го със запечени на фурна зеленчуци. Отново страхотен сезон за тях. Може да комбинираш много видове наведнъж, просто прочети кои от тях да съчетаеш с еднакво време за печене. Допълни ги с кускус, както е в рецептата или друго като дребна паста, сварени зърна спелта, киноа. Сиренето е за препоръчване, като със руй дори бих поръсила с пармезан или пекорино.
      3. Идеален топинг за пица с картофи и лук.
      4. Прекрасно допълнение към грилована цикория и намачкани картофи с мед. В случая, просто пропусни прошутото от рецептата и използвай руй като сос за сервиране накрая.
      5. С картофи приготвени по всякакъв начин, а в този сезон ти предлагам тези пълнени есенни картофи.
      6. Погледни и тази рецепта за сарми със спелта и печени карамелизирани моркови. Може чудесно да се съчетаят с руй вместо зеленчуковия грейви сос.
      Успех! Ще се радвам на обратна връзка от твоите комбинации.

  2. Здравей, Йоана!
    Ако сварим рибите цели, извадим ги от бульона, обезкостим ги и сложим така изваденото месо в супата накрая, дали ще стане добре? Благодаря!

    1. Това е един от начините за приготвяне на Буябес. Добави във водата, в която ги вариш парчета зеленчуци и бульонът ти е готов. Не вари рибите повече от 20 минути. Прецеди бульона и продължи по рецептата, като обезкостената риба добавиш съвсем накрая, когато всичко вече е готово.

  3. Следвах рецептата стъпка по стъпка и резултатът е невероятно вкусен! Където и да пътувам – поръчвам рибна или морска супа. Тази е номер 1. Благодаря!!
    Имам и снимки, освен вкусна е и красива 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *